آشنایی با دنده های سبک و سنگین دوچرخه

وظیفه سیستم دنده دوچرخه شما این است که به شما کمک کند از قدرت عضلانی خود نهایت استفاده را ببرید. هنگامی که یک دنده را انتخاب می کنید، در واقع فقط سطح تلاش مورد نیازخود برای هر حرکت رکاب را انتخاب می کنید. در این مقاله از قله با معرفی دنده های دوچرخه با شما همراه خواهیم بود تا با کمک آشنایی با انواع دنده های سبک و سنگین دوچرخه، دوچرخه سواری لذت بخش تری را تجربه کنید. در ادامه با قله همراه باشید.
در یک دوچرخه چند سرعته معمولی، پیشرانه دوچرخه شامل اجزای زیر است:


طبق قامه: قطعه‌ای که رکاب‌های شما به آن وصل شده‌اند، دارای چندین بخش است که سینی طبق جزء کلیدی در تعویض دنده و معرفی دنده های دوچرخه هستند. دوچرخه ها دارای یک، دو یا سه سینی طبق جلو (دنده) هستند.
نوار خودرو: خودرو عقب دوچرخه شما مجموعه ای از دنده ها است که در سمت راست چرخ عقب شما نصب شده است.
زنجیر: زنجیر، سینی های طبق جلو و چرخ‌ دنده‌های عقب را به هم متصل می‌کند، به طوری که وقتی رکاب‌ها را می‌چرخانید، چرخ‌ها را نیز می‌چرخانید. تعداد دندان‌های دنده و زنجیر برای تعیین آسان یا سخت بودن رکاب زدن با یکدیگر ترکیب می‌شوند.
شانژمان: این مکانیزمی است که به طور فیزیکی زنجیر را از دنده به دنده یا زنجیر به زنجیر بهنگام تعویض دنده هدایت می کند. اکثر دوچرخه‌ها دارای یک شانژمان هستند، درحالی که همه دوچرخه‌ها طبق عوض کن ندارند.
دسته دنده ها: این کنترل‌ ها، اعم از اهرم‌ها، دستگیره‌های پیچشی یا یکپارچه با اهرم‌های ترمز، شانژمان را از طریق کابل ( یا مدار در دنده های الکترونیکی ) به کار می‌اندازند. در اکثر دوچرخه ها دسته دنده سمت راست، شانژمان و دسته دنده سمت چپ، طبق عوض کن را کنترل می کند.
پیشرانه با دسته دنده توپی
تعداد زیادی از دوچرخه‌ها از یک توپی دنده داخلی استفاده می‌کنند که معمولاً نیازما به شانژمان، خودرو وسینی طبق های متعدد را از بین می‌برد. در حالی که محدوده دنده ها در توپی ها ممکن است محدود باشد، اما این مزیت را دارند که نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند، استفاده از آنها ساده تر است و توانایی تعویض دنده ها را در حین حرکت یا انتظار در چراغ توقف دارند.
محدوده دنده در دوچرخه
به طور کلی، دوچرخه‌های کوهستان دارای دنده‌های سبک زیادی هستند، بنابراین می‌توانید راحت‌تر از تپه‌های شیب‌دار بالا بروید، در حالی که دوچرخه‌های جاده‌ای دنده‌های بالاتری برای افزایش سرعت بالا دارند. دنده های بیشتر به معنای انتخاب های بیشتر است، اما همچنین پیچیدگی بیشتری برای دوچرخه سواران (و کارشناسان فروشگاه) دارد. در انتهای دیگر طیف، تعداد رو به رشدی از دوچرخه‌ها اکنون دارای پیشرانه‌های ساده‌تر ۱X هستند، به این معنی که تنها یک سینی طبق جلو دارند.
نحوه تعویض دنده در دوچرخه
مراحل زیر برای دوچرخه‌هایی با پیشرانه معمولی که بیش از یک سینی طبق در جلو دارد، اعمال می‌شود. (اگر فقط یک سینی طبق جلو دارید، به مرحله ۲ بروید؛ اگر سیستم توپی دارید، به بخش نکات بروید.)
۱. استفاده از دنده سمت چپ، زنجیر را روی سینی های طبق جلو حرکت می‌دهد: به این ترتیب می‌توانید دنده‌ها را برای تنظیم میزان آسان یا سخت بودن رکاب، تغییر دهید.
    اگر سه سینی طبق در جلو دارید، با زنجیر خود در سینی طبق وسط شروع کنید و در صورت نیاز، تنظیماتی را به سمت بالا یا پایین انجام دهید. (اگر دو سینی طبق دارید، با زنجیر خود در یکی از آنها شروع کنید.)
    اگر می‌خواهید رکاب زدن را به میزان قابل توجهی آسان‌تر کنید (مثلاً اگر از تپه‌ها بالا می‌روید)، زنجیر خود را به کوچک‌ترین سینی طبق جلو ببرید.
    اگر می‌خواهید رکاب زدن را بسیار سخت‌تر کنید (به عنوان مثال اگر از تپه‌ها پایین می‌روید و باید سرعت خود را کنترل کنید)، زنجیر خود را به بزرگترین سینی طبق جلو ببرید.
۲. با استفاده از شیفتر سمت راست، زنجیر روی خودرو عقب حرکت می‌کند: به این ترتیب می‌توانید تغییرات کمی انجام دهید تا عالی ترین دنده را انتخاب کنید:
    اگر می خواهید رکاب زدن خود را به تدریج آسان کنید (یعنی هنگام بالا رفتن) زنجیر خود را به دنده های بزرگ تر عقب ببرید.
    اگر می‌خواهید رکاب زدن را به تدریج سخت‌تر کنید (یعنی در هنگام پایین آمدن)، زنجیر خود را به دنده های کوچک‌ تر عقب ببرید.
ممکن است فکر کنید به خاطر سپردن همه این جزئیات سخت خواهد بود. ما به شما پیشنهاد می کنیم که بیرون بیایید و آزمایش کنید. هرچه بیشتر این فرایند را تکرار کنید با تقویت حافظه عضلانی خود، برای انتخاب دنده مناسب در موقعیت های مختلف به تسلط کافی خواهید رسید.
چند نکته برای جابجایی صحیح دنده


نکات زیر برای هر دوچرخه ای اعمال می شود:
سطح زمین را پیش‌بینی کنید: درست قبل از شروع به بالا رفتن، دنده را تعویض کنید، نه در نیمه راه زمانی که سرعت شما کاهش می یابد و حداکثر فشار را روی رکاب‌ها وارد می‌کنید. اگر تعویض دنده را روی تپه انجام می دهید، دنده‌ها را یکی یکی عوض کنید و درلحظه تعویض  فشار روی رکاب‌ها را کاهش دهید. اگر صدای جیر جیر زیادی می شنوید، می تواند نشانه ای از جابجایی دنده همراه با فشار زیاد روی رکاب ها باشد – بایستی بدانید که ساییدن بیش از حد، باعث فرسودگی پیشرانه شما می شود. در بخش های مسطح یا سراشیبی، تعویض بیش از یک دنده به طور همزمان، مشکلی ندارد.
در صورتی که شک دارید، از یک دنده سبک تر استفاده کنید: قرار گرفتن در دنده‌هایی که به سختی رکاب زده می شوند، ممکن است سریع‌ تر به نظر برسد، اما به سرعت قدرت شما را کاهش می‌دهد و می‌تواند به زانوی شما آسیب برساند. استفاده از دنده سبک تر و رکاب زدن با سرعت بالاتر کارآمدتر از رکاب زدن با سرعت کمتر در دنده های سنگین تر است.
سعی کنید بالاترین سرعت رکاب زدن را حفظ کنید تا حفظ کردن آن در طول مدت دوچرخه سواری، برای شما راحت باشد. احتمالاً پس از چند دوچرخه سواری، حس هماهنگی خوبی را برای خود به دست خواهید آورد.
پس از معرفی دنده های دوچرخه، نکاتی را برای دوچرخه های معمولی با بیش از یک سینی طبق جلو بررسی می کنیم:
از یک دنده در یک زمان استفاده کنید: برای ساده کردن تعویض دنده و به حداقل رساندن فشار روی پیشرانه خود، تعویض دنده های جلو و عقب را همزمان انجام ندهید. به یاد داشته باشید: برای تغییرات بزرگ، زنجیر را بین سینی های طبق جلو قرار دهید، سپس از دنده های عقب برای تنظیم دقیق دنده خود استفاده کنید.
تعویض دنده در دوچرخه
از زنجیر زدن نادرست و متقاطع خودداری کنید: انتخاب دنده هایی که زنجیر شما را همزمان روی دو دنده جرخ جلو و خودرو عقب قرار می دهد (زنجیر متقاطع – cross-chaining) برای پیشرانه، سخت است. درعوض، دنده چرخ های عقب که نسبتاً به دنده چرخ های جلویی نزدیک تر هستند را انتخاب ‌کنید.
تعمیر و نگهداری پایه پیشرانه
طول عمر پیشرانه خود را با تمیز کردن آن پس از دوچرخه سواری و روان کردن زنجیر خود (به مقدار کم) افزایش دهید. هر زمان که زنجیر خود را تمیز می کنید، کابل های خود را بررسی کنید. اگر فرسوده یا زنگ زده هستند، آنها را تعویض کنید. حداقل سالی یک بار، زنجیر خود را از نظر ساییدگی بررسی کنید و از مغازه خود بخواهید نوار خودرو، زنجیر و سینی های طبق شما را جدا کند تا با قرار دادن آنها در تمیزکننده قطعات، تمیز و عمر استفاده ار آن ها کاهش نیابد.
سینی های طبق ثابت در مقابل متحرک
سینی های طبق در معرض اصطکاک زیادی هستند و در نهایت فرسوده می شوند. برخی از دوچرخه‌های مقرون به صرفه دارای سینی طبقی هستند که نمی‌توان آن‌ها را جدا از اجزای طبق قامه تعویض کرد. اگر پیش‌بینی می‌کنید که قرار است، مسافت زیادی را با دوچرخه خود طی کنید، داشتن یکی از آن ها با سینی طبق قابل تعویض، تعمیر و نگهداری را ارزان‌تر و ساده‌تر می‌کند.
امیدواریم که با معرفی دنده های دوچرخه و نحوه صحیح تعویض دنده توانسته باشیم شما را با انواع دنده های سبک و سنگین و نحوه استفاده از آن ها آشنا کنیم. منتظر نظرات و تجربیات شما هستیم.
منبع: rei.com 


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1374
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10448
بازدید ماه: 49867
کل بازدید ها: 626231
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com