آشنایی با دنده های سبک و سنگین دوچرخه

وظیفه سیستم دنده دوچرخه شما این است که به شما کمک کند از قدرت عضلانی خود نهایت استفاده را ببرید. هنگامی که یک دنده را انتخاب می کنید، در واقع فقط سطح تلاش مورد نیازخود برای هر حرکت رکاب را انتخاب می کنید. در این مقاله از قله با معرفی دنده های دوچرخه با شما همراه خواهیم بود تا با کمک آشنایی با انواع دنده های سبک و سنگین دوچرخه، دوچرخه سواری لذت بخش تری را تجربه کنید. در ادامه با قله همراه باشید.
در یک دوچرخه چند سرعته معمولی، پیشرانه دوچرخه شامل اجزای زیر است:


طبق قامه: قطعه‌ای که رکاب‌های شما به آن وصل شده‌اند، دارای چندین بخش است که سینی طبق جزء کلیدی در تعویض دنده و معرفی دنده های دوچرخه هستند. دوچرخه ها دارای یک، دو یا سه سینی طبق جلو (دنده) هستند.
نوار خودرو: خودرو عقب دوچرخه شما مجموعه ای از دنده ها است که در سمت راست چرخ عقب شما نصب شده است.
زنجیر: زنجیر، سینی های طبق جلو و چرخ‌ دنده‌های عقب را به هم متصل می‌کند، به طوری که وقتی رکاب‌ها را می‌چرخانید، چرخ‌ها را نیز می‌چرخانید. تعداد دندان‌های دنده و زنجیر برای تعیین آسان یا سخت بودن رکاب زدن با یکدیگر ترکیب می‌شوند.
شانژمان: این مکانیزمی است که به طور فیزیکی زنجیر را از دنده به دنده یا زنجیر به زنجیر بهنگام تعویض دنده هدایت می کند. اکثر دوچرخه‌ها دارای یک شانژمان هستند، درحالی که همه دوچرخه‌ها طبق عوض کن ندارند.
دسته دنده ها: این کنترل‌ ها، اعم از اهرم‌ها، دستگیره‌های پیچشی یا یکپارچه با اهرم‌های ترمز، شانژمان را از طریق کابل ( یا مدار در دنده های الکترونیکی ) به کار می‌اندازند. در اکثر دوچرخه ها دسته دنده سمت راست، شانژمان و دسته دنده سمت چپ، طبق عوض کن را کنترل می کند.
پیشرانه با دسته دنده توپی
تعداد زیادی از دوچرخه‌ها از یک توپی دنده داخلی استفاده می‌کنند که معمولاً نیازما به شانژمان، خودرو وسینی طبق های متعدد را از بین می‌برد. در حالی که محدوده دنده ها در توپی ها ممکن است محدود باشد، اما این مزیت را دارند که نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند، استفاده از آنها ساده تر است و توانایی تعویض دنده ها را در حین حرکت یا انتظار در چراغ توقف دارند.
محدوده دنده در دوچرخه
به طور کلی، دوچرخه‌های کوهستان دارای دنده‌های سبک زیادی هستند، بنابراین می‌توانید راحت‌تر از تپه‌های شیب‌دار بالا بروید، در حالی که دوچرخه‌های جاده‌ای دنده‌های بالاتری برای افزایش سرعت بالا دارند. دنده های بیشتر به معنای انتخاب های بیشتر است، اما همچنین پیچیدگی بیشتری برای دوچرخه سواران (و کارشناسان فروشگاه) دارد. در انتهای دیگر طیف، تعداد رو به رشدی از دوچرخه‌ها اکنون دارای پیشرانه‌های ساده‌تر ۱X هستند، به این معنی که تنها یک سینی طبق جلو دارند.
نحوه تعویض دنده در دوچرخه
مراحل زیر برای دوچرخه‌هایی با پیشرانه معمولی که بیش از یک سینی طبق در جلو دارد، اعمال می‌شود. (اگر فقط یک سینی طبق جلو دارید، به مرحله ۲ بروید؛ اگر سیستم توپی دارید، به بخش نکات بروید.)
۱. استفاده از دنده سمت چپ، زنجیر را روی سینی های طبق جلو حرکت می‌دهد: به این ترتیب می‌توانید دنده‌ها را برای تنظیم میزان آسان یا سخت بودن رکاب، تغییر دهید.
    اگر سه سینی طبق در جلو دارید، با زنجیر خود در سینی طبق وسط شروع کنید و در صورت نیاز، تنظیماتی را به سمت بالا یا پایین انجام دهید. (اگر دو سینی طبق دارید، با زنجیر خود در یکی از آنها شروع کنید.)
    اگر می‌خواهید رکاب زدن را به میزان قابل توجهی آسان‌تر کنید (مثلاً اگر از تپه‌ها بالا می‌روید)، زنجیر خود را به کوچک‌ترین سینی طبق جلو ببرید.
    اگر می‌خواهید رکاب زدن را بسیار سخت‌تر کنید (به عنوان مثال اگر از تپه‌ها پایین می‌روید و باید سرعت خود را کنترل کنید)، زنجیر خود را به بزرگترین سینی طبق جلو ببرید.
۲. با استفاده از شیفتر سمت راست، زنجیر روی خودرو عقب حرکت می‌کند: به این ترتیب می‌توانید تغییرات کمی انجام دهید تا عالی ترین دنده را انتخاب کنید:
    اگر می خواهید رکاب زدن خود را به تدریج آسان کنید (یعنی هنگام بالا رفتن) زنجیر خود را به دنده های بزرگ تر عقب ببرید.
    اگر می‌خواهید رکاب زدن را به تدریج سخت‌تر کنید (یعنی در هنگام پایین آمدن)، زنجیر خود را به دنده های کوچک‌ تر عقب ببرید.
ممکن است فکر کنید به خاطر سپردن همه این جزئیات سخت خواهد بود. ما به شما پیشنهاد می کنیم که بیرون بیایید و آزمایش کنید. هرچه بیشتر این فرایند را تکرار کنید با تقویت حافظه عضلانی خود، برای انتخاب دنده مناسب در موقعیت های مختلف به تسلط کافی خواهید رسید.
چند نکته برای جابجایی صحیح دنده


نکات زیر برای هر دوچرخه ای اعمال می شود:
سطح زمین را پیش‌بینی کنید: درست قبل از شروع به بالا رفتن، دنده را تعویض کنید، نه در نیمه راه زمانی که سرعت شما کاهش می یابد و حداکثر فشار را روی رکاب‌ها وارد می‌کنید. اگر تعویض دنده را روی تپه انجام می دهید، دنده‌ها را یکی یکی عوض کنید و درلحظه تعویض  فشار روی رکاب‌ها را کاهش دهید. اگر صدای جیر جیر زیادی می شنوید، می تواند نشانه ای از جابجایی دنده همراه با فشار زیاد روی رکاب ها باشد – بایستی بدانید که ساییدن بیش از حد، باعث فرسودگی پیشرانه شما می شود. در بخش های مسطح یا سراشیبی، تعویض بیش از یک دنده به طور همزمان، مشکلی ندارد.
در صورتی که شک دارید، از یک دنده سبک تر استفاده کنید: قرار گرفتن در دنده‌هایی که به سختی رکاب زده می شوند، ممکن است سریع‌ تر به نظر برسد، اما به سرعت قدرت شما را کاهش می‌دهد و می‌تواند به زانوی شما آسیب برساند. استفاده از دنده سبک تر و رکاب زدن با سرعت بالاتر کارآمدتر از رکاب زدن با سرعت کمتر در دنده های سنگین تر است.
سعی کنید بالاترین سرعت رکاب زدن را حفظ کنید تا حفظ کردن آن در طول مدت دوچرخه سواری، برای شما راحت باشد. احتمالاً پس از چند دوچرخه سواری، حس هماهنگی خوبی را برای خود به دست خواهید آورد.
پس از معرفی دنده های دوچرخه، نکاتی را برای دوچرخه های معمولی با بیش از یک سینی طبق جلو بررسی می کنیم:
از یک دنده در یک زمان استفاده کنید: برای ساده کردن تعویض دنده و به حداقل رساندن فشار روی پیشرانه خود، تعویض دنده های جلو و عقب را همزمان انجام ندهید. به یاد داشته باشید: برای تغییرات بزرگ، زنجیر را بین سینی های طبق جلو قرار دهید، سپس از دنده های عقب برای تنظیم دقیق دنده خود استفاده کنید.
تعویض دنده در دوچرخه
از زنجیر زدن نادرست و متقاطع خودداری کنید: انتخاب دنده هایی که زنجیر شما را همزمان روی دو دنده جرخ جلو و خودرو عقب قرار می دهد (زنجیر متقاطع – cross-chaining) برای پیشرانه، سخت است. درعوض، دنده چرخ های عقب که نسبتاً به دنده چرخ های جلویی نزدیک تر هستند را انتخاب ‌کنید.
تعمیر و نگهداری پایه پیشرانه
طول عمر پیشرانه خود را با تمیز کردن آن پس از دوچرخه سواری و روان کردن زنجیر خود (به مقدار کم) افزایش دهید. هر زمان که زنجیر خود را تمیز می کنید، کابل های خود را بررسی کنید. اگر فرسوده یا زنگ زده هستند، آنها را تعویض کنید. حداقل سالی یک بار، زنجیر خود را از نظر ساییدگی بررسی کنید و از مغازه خود بخواهید نوار خودرو، زنجیر و سینی های طبق شما را جدا کند تا با قرار دادن آنها در تمیزکننده قطعات، تمیز و عمر استفاده ار آن ها کاهش نیابد.
سینی های طبق ثابت در مقابل متحرک
سینی های طبق در معرض اصطکاک زیادی هستند و در نهایت فرسوده می شوند. برخی از دوچرخه‌های مقرون به صرفه دارای سینی طبقی هستند که نمی‌توان آن‌ها را جدا از اجزای طبق قامه تعویض کرد. اگر پیش‌بینی می‌کنید که قرار است، مسافت زیادی را با دوچرخه خود طی کنید، داشتن یکی از آن ها با سینی طبق قابل تعویض، تعمیر و نگهداری را ارزان‌تر و ساده‌تر می‌کند.
امیدواریم که با معرفی دنده های دوچرخه و نحوه صحیح تعویض دنده توانسته باشیم شما را با انواع دنده های سبک و سنگین و نحوه استفاده از آن ها آشنا کنیم. منتظر نظرات و تجربیات شما هستیم.
منبع: rei.com 


# تغذیه_سالم #سلامتی_و_تغذیه #رژیم_غذایی_صحیح #میوه_و_سبزیجات #پروتئین_سالم #قند_و_شکر_سالم #روغن_سالم #سبک_زندگی_سالم
معجزه تغذیه در بهبود کیفیت زندگی
تغذیه مناسب و سلامتی بدن اهمیتی فراگیر در زندگی ما دارد. رژیم غذایی صحیح و متوازن نه تنها به ما انرژی و قدرت جسمی می‌بخشد، بلکه به ما کمک می‌کند در برابر بیماری‌ها مقاومت بهتری داشته باشیم و زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم. اما گاهی اوقات، در میان فراوانی اطلاعات درباره تغذیه و سلامتی، سردرگم می‌شویم و نمی‌دانیم کدام راهکارها و روش‌ها برای بهبود سلامتی بدنمان موثرتر هستند. به خوشبختی، در این مقاله از قله، به بررسی راهکارها و روش‌های ساده برای بهبود سلامتی از طریق تغذیه می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با رژیم غذایی مناسب در ادامه این مقاله با قله همراه باشید.
#  کوهنوردی #طبیعت #هیجان #ماجراجویی #خودشکوفایی #تحمل_استرس #رشد_شخصی #اراده #تصمیم‌گیری #مدیریت_ریسک
کوهنوردی، هیجان و رشد شخصی در قله‌ها
کوهنوردی هنر و علم فراگیری فعالیتی است که در آن افراد به تسلط بر محیط‌های کوهستانی و صعود به قله‌ها پرداخته و از زیبایی‌ها و چالش‌های طبیعت بهره می‌برند. این ورزش و ماجراجویی متنوع در سطوح مختلفی از تجربه قرار می‌گیرد، از کوه‌های محلی و کوهچه‌ها تا قله‌های مرتفع و معروف جهان. به طور کلی، کوهنوردی نیازمند ترکیبی از استعداد فیزیکی، تکنیک‌های صعود و فرود، تجربه و مهارت است. در این مقاله از قله به هنر کوهنوردی پرداخته شده است. با خواندن این مقاله درک درست و بهتری از کوهنوردی خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با هنر کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
#سفر_تابستانی #جاهای_دیدنی #مقصد_گردشگری #طبیعت_زیبا #مناظر_خیره_کننده #سفر_به_اردبیل #کوه_گل_دنا #جهان_نما_گرگان #کوهرنگ_بهشتی سفید #فیروزکوه_تهران #آلاشت_مازندران #کردستان #لرستان #کهگیلویه و بویراحمد #چهارمحال_بختیاری
تابستان، به کجای ایران سفر کنیم؟ جاذبه‌هایی که همیشه پنهان مانده‌اند!
اگر در امسال نیز قصد دارید به سنت گذشته پایبند شده و تعطیلات تابستانی خود را در شمال کشور، در شهرهای ساحلی و دریایی سپری کنید، لحظه‌ای صبر کنید! در ادامه، با ما همراه باشید تا بهترین مقاصد سفر در تابستان را برای شما معرفی کنیم. ممکن است تا به حال به این مقاصد فکر نکرده باشید.این سرزمین چهارفصل، دارای مقاصد گردشگری بسیار جذابی است که بسیاری از ما به آنها غافل هستیم یا به درستی بررسی نکرده‌ایم. در سفرهای تابستانیمان، بیشتر ما تمایل داریم به شهرهایی سفر کنیم که معتدل‌تر هستند و از داغی تیر و مرداد فراری داشته باشیم. اما به نظر شما کدام شهرهای ایران برای سفر در تابستان بهترین انتخاب هستند؟ اگر می خواهید با این شهرها آشنا شوید در ادامه با قله همراه باشید.
#لکنت_زبان #مدیریت_لکنت_زبان #افزایش_مهارت_صحبت_کردن #ارتباط_مؤثر #تقویت_تلفظ #مشکلات_صحبت_کردن #لکنت_زبان_و_روابط_اجتماعی #راهکارهای_مدیریت_لکنت_زبان #مهارت_صحبت_کردن #افزایش_اعتماد_به_نفس
لکنت زبان و راهکارهای عملی برای بهبود مهارت صحبت کردن
لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که برخی افراد در بیان و صحبت کردن با آن روبرو می‌شوند. این مشکل می‌تواند تأثیرات متعددی بر روی زندگی روزمره و روابط اجتماعی شخص داشته باشد. لکنت زبان باعث می‌شود که فرد در بیان کلمات و جملات به مشکل برخورده و ناتوانی در انتقال اطلاعات و ارتباط مؤثر با مخاطبین را تجربه کند. در این مقاله از قله، به بررسی انواع لکنت زبان، علل و عوامل آن، تأثیرات آن بر روابط اجتماعی و راهکارهای مدیریت و درمان آن خواهیم پرداخت. با خواندن این مقاله، شما با مفهوم لکنت زبان آشنا خواهید شد و روش‌های کاربردی برای مقابله با آن را به دست خواهید آورد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کفش_کوهنوردی #مواد_ساخت_کفش_کوهنوردی #تکنولوژی_کفش_کوهنوردی #طراحی_کفش_کوهنوردی #انواع_کفش_کوهنوردی #راحتی_کفش_کوهنوردی #پشتیبانی_کفش_کوهنوردی #امنیت_کفش_کوهنوردی
رازهای کفش‌های کوهنوردی: آسودگی، امنیت و خلاقیت در هر قدم
کفش‌های کوهنوردی، یکی از اجزای حیاتی تجهیزات کوهنوردی هستند که برای ماجراجویی‌های در طبیعت و صعودهای کوهستانی طراحی شده‌اند. این کفش‌ها با ترکیبی از عناصر مانند راحتی، پشتیبانی، مقاومت و طراحی منحصر به فرد، به کوهنوردان امکان می‌دهند تا در مسیرهای غیرمسطح، زمین‌های سخت و شرایط متغیر طبیعت، با اطمینان بیشتری حرکت کنند. کفش‌های کوهنوردی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و مواد با کیفیت ساخته می‌شوند. در این مقاله از قله با ساختار کفش های کوهنوردی بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 8901  نفر
بازدید روز گذشته: 8774  نفر
بازدید هفته: 57325  نفر
بازدید ماه: 246012  نفر
کل بازدید ها: 1888366  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید