اسکی آلپاین چیست؟

امروز می خواهیم در خصوص یک ورزش بسیار جذاب و پر انرژی صحبت کنیم که ما آن را به عنوان اسکی آلپاین می شناسیم. معمولا بیشتر افراد اصلا نمی دانند تفاوت انواع اسکی در چیست و خودشان هم بعضا متوجه نشده اند که خود رشته ورزشی اسکی شامل کلی زیر مجموعه ورزشی می شود اما، ما فقط چند تا از آنها را می شناسیم و از آنها نام می بریم. در این مقاله از قله با انواع اسکی آلپاین، بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
اسکی آلپاین معروف ترین نوع اسکی در دنیا است که بصورت کلی به عنوان اسکی Downhill ( اسکی از تپه یا کوه به سمت پایین ، این اصطلاح برای دوچرخه سواری و ... نیز کاربرد دارد ) نیز شناخته می شود . در این نوع ورزش اسکی اسکی بازان از یک تپه پوشیده از برف ( یا چمن ) با استفاده از چوب های اسکی متنوع بر حسب نوع اسکی آلپاین به سمت پایین حرکت یا سر می خورند.
یکی از تفاوت های اصلی بین اسکی آلپاین و بعضا سایر اسکی ها در وهله اول فیکس یا ثابت بودن پاشنه پا بر روی چوب اسکی و البته داشتن دو صفحه اسکی مجزا برای هر پای اسکی باز است که می تواند تا حد زیادی تفاوت این نوع اسکی محبوب با سایر اسکی ها که نوع اتصال ها و صفحه های اسکی متفاوتی دارند را مشخص کند .
در این نوع اسکی که هم بصورت تفریحی برگزار می شود و هم بصورت حرفه ای و در قالب مسابقات تنوع های زیادی در نوع ورزش وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت . امروزه علاوه بر اینکه اسکی آلپاین به عنوان یک مسابقه حرفه ای در نظر گرفته می شود به عنوان یکی از تفریح های جذاب نیز شناخته می شود و در پیست های اسکی ما شاهد استراحت گاه ها و هتل ها و امکانات تفریحی بسیاری هستیم.
این روزها در اسکی آلپاین از برف مصنوعی هم استفاده می شود فراموش نباید بکنید که برای این ورزش حتما امکانات ایمنی از قبیل کلاه ایمنی ، عینک ، کمک های اولیه و ... را به همراه داشته باشید. تجهیزات مورد استفاده در اسکی آلپاین عبارتست از چوب های اسکی ، دستکش اسکی ، چکمه یا بوت مخصوص اسکی ، گرمکن صورت و بدن ، کلاه ایمنی ، باتوم اسکی و ... بصورت کلی ما هشت نوع اسکی آلپاین داریم که چهار عدد از آنها در قالب مسابقات حرفه ای در دنیا برگزار می شوند و حتی در المپیک های زمستانی نیز حضور دارند و چهار تای دیگر صرفا جنبه تفریحی داشته یا مسابقات سطح پایین برای آنها برگزار می شود که به ترتیب شامل موارد زیر می شوند :
1-اسکی آلپاین اسلالوم ( Slalom Alpine Skiing ) :


هر جا واژه اسلالوم یا Slalom به گوشتان خورد یعنی ورزشی است که در آن حرکت زیگزاگ وجود دارد ، این واژه را شما در قایقرانی آبهای خروشان هم می شنوید بنابراین اسکی آلپاین اسلالوم یعنی اسکی که از تپه به سمت پایین حرکت می کنید و باید حرکت های زیگزاگی انجام بدهید. اسلالوم بدون پسوند و پیشوند در اسکی یعنی نوعی از آلپاین که شما حرکت ها و چرخش های کوتاه ، ریز دارید و البته فواصل بین پرچم ها یا علامت هایی که از آنها باید عبور کنید بسیار تنگ است و بین 6 تا 15 متر پرچم ها از هم فاصله دارند. همچنین این نوع اسلالوم از لحاظ دشواری ، فنی ترین و تکنیکی ترین نوع آلپاین محسوب می شود.
2-اسکی آلپاین اسلالوم بزرگ ( Giant Slalom Alpine Skiing ) :


همانند اسلالوم قبلی می باشد با این تفاوت که فاصله بین پیچ ها یا علامت ها بیشتر از قبلی است و طبیعتا در چنین نوع اسلالومی فواصل بین پرچم ها بیشتر است و طبیعتا هر چقدر فاصله بین علامت ها بیشتر باشد سرعتی که اسکی باز به آن می رسد هم بیشتر است. از نظر قانونی معمولا در ورزش اسکی تعداد پرچم ها یا علامت هایی که مردها و زن ها باید از آن عبور کنند در مسابقات متفاوت است و مردها باید علامات بیشتری را حین مسابقه پشت سر بگذارند.
3-اسکی آلپاین اسلالوم خیلی بزرگ ( Super Giant Slalom Alpine Skiing ) :


طبیعتا حدس می زنید که قوانین و ساختاری شبیه به اسلالوم های قبلی دارد با این تفاوت که در این اسلالوم فاصله بین علامت ها بسیار بسیار بیشتر از موارد قبلی است و در عین حال امکان به دست آوردن سرعت های بالاتری نسبت به موارد قبلی وجود دارد ، در این نوع اسلالوم قسمت هایی از پیست برای پرش در نظر گرفته شده اند ، چیزی که در اسلالوم های قبلی که عنوان شد وجود نداشت.
4-اسکی آلپاین داون هیل ( Downhill Alpine Skiing ) :


هرجا واژه داون هیل یا Downhill را شنیدید بدانید که مخفف دو واژه Down به معنی پایین و Hill به معنی تپه را می شونید و این یعنی ورزشی که از بالای یک تپه یا کوه به سمت پایین آن حرکت انجام می شود و طبیعتا آلپاین بصورت پیشفرض یک رشته ورزشی Downhill است اما وقتی صحبت از اسکی تخصصی Downhill می شود منظور داشتن سراشیبی تند یا بسیار تند است و سرعت این نوع اسکی بسیار زیاد است تا حدی که به بیشتر از 140 کیلومتر بر ساعت هم ممکن است برسد ، در این نوع اسکی نیز چرخش وجود دارد اما فاصله بین علامت ها بسیار زیاد است ، در بیشتر اوقات به جای علامت از دروازه هایی استفاده می شود که اسکی باز باید با طی کردن مسافت های معینی از بین آنها عبور کند و اگر اینکار را نکند نمره منفی می گیرد. معمولا اسکی بازان زمانی به این دروازه ها می رسند که به میانگین سرعت 100 کیلومتر بر ساعت را رسیده باشند.
5-اسکی آلپاین کوهستانی یا کراس ( Ski Cross Alpine Skiing ) :


اسکی آلپاین کوهستان همانطور که از نامش هم پیداست در پیست هایی که مارپیچ بوده و در یک مسیر کوهستانی قرار گرفته اند انجام می شود ، برخلاف سایر مسابقات آلپاین که بصورت انفرادی انجام می شود در این نوع اسکی همزمان چند نفر اسکی باز در جایگاه شروع قرار می گیرند و به سرعت مسابقه را شروع می کنند و با هم بر سر سریعتر رسیدن به خط پایان رقابت می کنند . این نوع اسکی بصورت ویژه مخصوص پرش های بلند ، انجام غلت ها و چرخش های زیبا در حین حرکت می باشد و بسیار مسابقات جذابی دارد. احتمال تصادف و صدمه دیدن اسکی بازها در این نوع اسکی آلپاین بسیار زیاد است با توجه به اینکه همگی در یک پیست و در یک زمان در کنار هم حرکت می کنند.
6-اسکی آلپاین سرعت ( Speed Alpine Skiing ) :


این نوع اسکی را می توان سریعترین ورزش بدون موتور برای انسان بر روی زمین دانست ، در این نوع اسکی که به اسکی آلپاین سرعت مشهور است هیچ مانعی وجود ندارد ، هیچ مارپیچی وجود ندارد و فقط یک مسیر مستقیم است که اسکی باز باید در سریعترین زمان ممکن به انتهای آن برسد و به بالاترین رکورد سرعت دست پیدا کند. از جالبترین نکات این نوع اسکی آلپاین نوع ویژه لباس و البته کلاه و اسکی و وسایل آن می باشد که همگی بصورت کاملا آیرودینامیک طراحی شده اند تا کمترین اصطکاک بین ورزشکار ، زمین و هوا را ایجاد کند.
7-اسکی آلپاین با Skiboard ( Skiboard Alpine Skiing ) :

 
یکی از چیزهایی که خیلی به دنبال آن در اینترنت ایران گشتم پیدا کردن Skiboard بود ، اشتباه نکنید منظور Snowboard نیست و Skiboard و Snowboard دو چیز کاملا متفاوت هستند. Skiboard دو چوب اسکی است که اندازه ای به مراتب بسیار کوچکتر از چوب های اسکی معمولی دارد و پهنای آن نیز بیشتر از چوب اسکی های معمولی است و تا اندازه ای شبیه به اسکیت می توانیم از آن تعبیر کنیم ، نیازی به چوب اسکی ندارد و تقریبا به راحتی قابل استفاده است . تنها تفاوت آلپاین با Skiboard و سایر آلپاین ها همین اندازه چوب هاست و بس.
8-اسکی آلپاین موگول ( Mogul Alpine Skiing ) :

 
این نوع اسکی را می توان سخت ترین نوع اسکی آلپاین نامگذاری کرد ، در این نوع اسکی پیست باید از قبل آماده شود و اصلا شما شاهد یک پیست اسکی صاف نیستید بلکه چاله ها یا بهتر بگوییم گودال هایی بصورت پشت سر هم و منظم با برف ایجاد شده اند و در اواسط مسیر محل هایی برای پرش در نظر گرفته شده است که اسکی باز هم باید بتواند بر روی مسیر متمرکز شود و هم بر روی پرش هایی که باید انجام بدهد ، در این نوع اسکی چرخش ها در زمان پرش از میان گودال ها امتیاز دارد ، مانور هوایی زیبا و سرعت از نکات مهم این نوع اسکی است . اگر می خواهید درک درستی از این نوع اسکی داشته باشید بهتر است یک شانه تخم مرغ را به عنوان پیست اسکی در نظر بگیرید با این تفاوت که کمی گودال ها صاف تر و منظم تر هستند. در این نوع اسکی فشار بسیار زیادی به زانوی اسکی باز وارد می شود.
منبع : توسینسو


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1177
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10251
بازدید ماه: 49670
کل بازدید ها: 626034
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com