اسکی آلپاین چیست؟

امروز می خواهیم در خصوص یک ورزش بسیار جذاب و پر انرژی صحبت کنیم که ما آن را به عنوان اسکی آلپاین می شناسیم. معمولا بیشتر افراد اصلا نمی دانند تفاوت انواع اسکی در چیست و خودشان هم بعضا متوجه نشده اند که خود رشته ورزشی اسکی شامل کلی زیر مجموعه ورزشی می شود اما، ما فقط چند تا از آنها را می شناسیم و از آنها نام می بریم. در این مقاله از قله با انواع اسکی آلپاین، بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
اسکی آلپاین معروف ترین نوع اسکی در دنیا است که بصورت کلی به عنوان اسکی Downhill ( اسکی از تپه یا کوه به سمت پایین ، این اصطلاح برای دوچرخه سواری و ... نیز کاربرد دارد ) نیز شناخته می شود . در این نوع ورزش اسکی اسکی بازان از یک تپه پوشیده از برف ( یا چمن ) با استفاده از چوب های اسکی متنوع بر حسب نوع اسکی آلپاین به سمت پایین حرکت یا سر می خورند.
یکی از تفاوت های اصلی بین اسکی آلپاین و بعضا سایر اسکی ها در وهله اول فیکس یا ثابت بودن پاشنه پا بر روی چوب اسکی و البته داشتن دو صفحه اسکی مجزا برای هر پای اسکی باز است که می تواند تا حد زیادی تفاوت این نوع اسکی محبوب با سایر اسکی ها که نوع اتصال ها و صفحه های اسکی متفاوتی دارند را مشخص کند .
در این نوع اسکی که هم بصورت تفریحی برگزار می شود و هم بصورت حرفه ای و در قالب مسابقات تنوع های زیادی در نوع ورزش وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت . امروزه علاوه بر اینکه اسکی آلپاین به عنوان یک مسابقه حرفه ای در نظر گرفته می شود به عنوان یکی از تفریح های جذاب نیز شناخته می شود و در پیست های اسکی ما شاهد استراحت گاه ها و هتل ها و امکانات تفریحی بسیاری هستیم.
این روزها در اسکی آلپاین از برف مصنوعی هم استفاده می شود فراموش نباید بکنید که برای این ورزش حتما امکانات ایمنی از قبیل کلاه ایمنی ، عینک ، کمک های اولیه و ... را به همراه داشته باشید. تجهیزات مورد استفاده در اسکی آلپاین عبارتست از چوب های اسکی ، دستکش اسکی ، چکمه یا بوت مخصوص اسکی ، گرمکن صورت و بدن ، کلاه ایمنی ، باتوم اسکی و ... بصورت کلی ما هشت نوع اسکی آلپاین داریم که چهار عدد از آنها در قالب مسابقات حرفه ای در دنیا برگزار می شوند و حتی در المپیک های زمستانی نیز حضور دارند و چهار تای دیگر صرفا جنبه تفریحی داشته یا مسابقات سطح پایین برای آنها برگزار می شود که به ترتیب شامل موارد زیر می شوند :
1-اسکی آلپاین اسلالوم ( Slalom Alpine Skiing ) :


هر جا واژه اسلالوم یا Slalom به گوشتان خورد یعنی ورزشی است که در آن حرکت زیگزاگ وجود دارد ، این واژه را شما در قایقرانی آبهای خروشان هم می شنوید بنابراین اسکی آلپاین اسلالوم یعنی اسکی که از تپه به سمت پایین حرکت می کنید و باید حرکت های زیگزاگی انجام بدهید. اسلالوم بدون پسوند و پیشوند در اسکی یعنی نوعی از آلپاین که شما حرکت ها و چرخش های کوتاه ، ریز دارید و البته فواصل بین پرچم ها یا علامت هایی که از آنها باید عبور کنید بسیار تنگ است و بین 6 تا 15 متر پرچم ها از هم فاصله دارند. همچنین این نوع اسلالوم از لحاظ دشواری ، فنی ترین و تکنیکی ترین نوع آلپاین محسوب می شود.
2-اسکی آلپاین اسلالوم بزرگ ( Giant Slalom Alpine Skiing ) :


همانند اسلالوم قبلی می باشد با این تفاوت که فاصله بین پیچ ها یا علامت ها بیشتر از قبلی است و طبیعتا در چنین نوع اسلالومی فواصل بین پرچم ها بیشتر است و طبیعتا هر چقدر فاصله بین علامت ها بیشتر باشد سرعتی که اسکی باز به آن می رسد هم بیشتر است. از نظر قانونی معمولا در ورزش اسکی تعداد پرچم ها یا علامت هایی که مردها و زن ها باید از آن عبور کنند در مسابقات متفاوت است و مردها باید علامات بیشتری را حین مسابقه پشت سر بگذارند.
3-اسکی آلپاین اسلالوم خیلی بزرگ ( Super Giant Slalom Alpine Skiing ) :


طبیعتا حدس می زنید که قوانین و ساختاری شبیه به اسلالوم های قبلی دارد با این تفاوت که در این اسلالوم فاصله بین علامت ها بسیار بسیار بیشتر از موارد قبلی است و در عین حال امکان به دست آوردن سرعت های بالاتری نسبت به موارد قبلی وجود دارد ، در این نوع اسلالوم قسمت هایی از پیست برای پرش در نظر گرفته شده اند ، چیزی که در اسلالوم های قبلی که عنوان شد وجود نداشت.
4-اسکی آلپاین داون هیل ( Downhill Alpine Skiing ) :


هرجا واژه داون هیل یا Downhill را شنیدید بدانید که مخفف دو واژه Down به معنی پایین و Hill به معنی تپه را می شونید و این یعنی ورزشی که از بالای یک تپه یا کوه به سمت پایین آن حرکت انجام می شود و طبیعتا آلپاین بصورت پیشفرض یک رشته ورزشی Downhill است اما وقتی صحبت از اسکی تخصصی Downhill می شود منظور داشتن سراشیبی تند یا بسیار تند است و سرعت این نوع اسکی بسیار زیاد است تا حدی که به بیشتر از 140 کیلومتر بر ساعت هم ممکن است برسد ، در این نوع اسکی نیز چرخش وجود دارد اما فاصله بین علامت ها بسیار زیاد است ، در بیشتر اوقات به جای علامت از دروازه هایی استفاده می شود که اسکی باز باید با طی کردن مسافت های معینی از بین آنها عبور کند و اگر اینکار را نکند نمره منفی می گیرد. معمولا اسکی بازان زمانی به این دروازه ها می رسند که به میانگین سرعت 100 کیلومتر بر ساعت را رسیده باشند.
5-اسکی آلپاین کوهستانی یا کراس ( Ski Cross Alpine Skiing ) :


اسکی آلپاین کوهستان همانطور که از نامش هم پیداست در پیست هایی که مارپیچ بوده و در یک مسیر کوهستانی قرار گرفته اند انجام می شود ، برخلاف سایر مسابقات آلپاین که بصورت انفرادی انجام می شود در این نوع اسکی همزمان چند نفر اسکی باز در جایگاه شروع قرار می گیرند و به سرعت مسابقه را شروع می کنند و با هم بر سر سریعتر رسیدن به خط پایان رقابت می کنند . این نوع اسکی بصورت ویژه مخصوص پرش های بلند ، انجام غلت ها و چرخش های زیبا در حین حرکت می باشد و بسیار مسابقات جذابی دارد. احتمال تصادف و صدمه دیدن اسکی بازها در این نوع اسکی آلپاین بسیار زیاد است با توجه به اینکه همگی در یک پیست و در یک زمان در کنار هم حرکت می کنند.
6-اسکی آلپاین سرعت ( Speed Alpine Skiing ) :


این نوع اسکی را می توان سریعترین ورزش بدون موتور برای انسان بر روی زمین دانست ، در این نوع اسکی که به اسکی آلپاین سرعت مشهور است هیچ مانعی وجود ندارد ، هیچ مارپیچی وجود ندارد و فقط یک مسیر مستقیم است که اسکی باز باید در سریعترین زمان ممکن به انتهای آن برسد و به بالاترین رکورد سرعت دست پیدا کند. از جالبترین نکات این نوع اسکی آلپاین نوع ویژه لباس و البته کلاه و اسکی و وسایل آن می باشد که همگی بصورت کاملا آیرودینامیک طراحی شده اند تا کمترین اصطکاک بین ورزشکار ، زمین و هوا را ایجاد کند.
7-اسکی آلپاین با Skiboard ( Skiboard Alpine Skiing ) :

 
یکی از چیزهایی که خیلی به دنبال آن در اینترنت ایران گشتم پیدا کردن Skiboard بود ، اشتباه نکنید منظور Snowboard نیست و Skiboard و Snowboard دو چیز کاملا متفاوت هستند. Skiboard دو چوب اسکی است که اندازه ای به مراتب بسیار کوچکتر از چوب های اسکی معمولی دارد و پهنای آن نیز بیشتر از چوب اسکی های معمولی است و تا اندازه ای شبیه به اسکیت می توانیم از آن تعبیر کنیم ، نیازی به چوب اسکی ندارد و تقریبا به راحتی قابل استفاده است . تنها تفاوت آلپاین با Skiboard و سایر آلپاین ها همین اندازه چوب هاست و بس.
8-اسکی آلپاین موگول ( Mogul Alpine Skiing ) :

 
این نوع اسکی را می توان سخت ترین نوع اسکی آلپاین نامگذاری کرد ، در این نوع اسکی پیست باید از قبل آماده شود و اصلا شما شاهد یک پیست اسکی صاف نیستید بلکه چاله ها یا بهتر بگوییم گودال هایی بصورت پشت سر هم و منظم با برف ایجاد شده اند و در اواسط مسیر محل هایی برای پرش در نظر گرفته شده است که اسکی باز هم باید بتواند بر روی مسیر متمرکز شود و هم بر روی پرش هایی که باید انجام بدهد ، در این نوع اسکی چرخش ها در زمان پرش از میان گودال ها امتیاز دارد ، مانور هوایی زیبا و سرعت از نکات مهم این نوع اسکی است . اگر می خواهید درک درستی از این نوع اسکی داشته باشید بهتر است یک شانه تخم مرغ را به عنوان پیست اسکی در نظر بگیرید با این تفاوت که کمی گودال ها صاف تر و منظم تر هستند. در این نوع اسکی فشار بسیار زیادی به زانوی اسکی باز وارد می شود.
منبع : توسینسو


# تغذیه_سالم #سلامتی_و_تغذیه #رژیم_غذایی_صحیح #میوه_و_سبزیجات #پروتئین_سالم #قند_و_شکر_سالم #روغن_سالم #سبک_زندگی_سالم
معجزه تغذیه در بهبود کیفیت زندگی
تغذیه مناسب و سلامتی بدن اهمیتی فراگیر در زندگی ما دارد. رژیم غذایی صحیح و متوازن نه تنها به ما انرژی و قدرت جسمی می‌بخشد، بلکه به ما کمک می‌کند در برابر بیماری‌ها مقاومت بهتری داشته باشیم و زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم. اما گاهی اوقات، در میان فراوانی اطلاعات درباره تغذیه و سلامتی، سردرگم می‌شویم و نمی‌دانیم کدام راهکارها و روش‌ها برای بهبود سلامتی بدنمان موثرتر هستند. به خوشبختی، در این مقاله از قله، به بررسی راهکارها و روش‌های ساده برای بهبود سلامتی از طریق تغذیه می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با رژیم غذایی مناسب در ادامه این مقاله با قله همراه باشید.
#  کوهنوردی #طبیعت #هیجان #ماجراجویی #خودشکوفایی #تحمل_استرس #رشد_شخصی #اراده #تصمیم‌گیری #مدیریت_ریسک
کوهنوردی، هیجان و رشد شخصی در قله‌ها
کوهنوردی هنر و علم فراگیری فعالیتی است که در آن افراد به تسلط بر محیط‌های کوهستانی و صعود به قله‌ها پرداخته و از زیبایی‌ها و چالش‌های طبیعت بهره می‌برند. این ورزش و ماجراجویی متنوع در سطوح مختلفی از تجربه قرار می‌گیرد، از کوه‌های محلی و کوهچه‌ها تا قله‌های مرتفع و معروف جهان. به طور کلی، کوهنوردی نیازمند ترکیبی از استعداد فیزیکی، تکنیک‌های صعود و فرود، تجربه و مهارت است. در این مقاله از قله به هنر کوهنوردی پرداخته شده است. با خواندن این مقاله درک درست و بهتری از کوهنوردی خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با هنر کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
#سفر_تابستانی #جاهای_دیدنی #مقصد_گردشگری #طبیعت_زیبا #مناظر_خیره_کننده #سفر_به_اردبیل #کوه_گل_دنا #جهان_نما_گرگان #کوهرنگ_بهشتی سفید #فیروزکوه_تهران #آلاشت_مازندران #کردستان #لرستان #کهگیلویه و بویراحمد #چهارمحال_بختیاری
تابستان، به کجای ایران سفر کنیم؟ جاذبه‌هایی که همیشه پنهان مانده‌اند!
اگر در امسال نیز قصد دارید به سنت گذشته پایبند شده و تعطیلات تابستانی خود را در شمال کشور، در شهرهای ساحلی و دریایی سپری کنید، لحظه‌ای صبر کنید! در ادامه، با ما همراه باشید تا بهترین مقاصد سفر در تابستان را برای شما معرفی کنیم. ممکن است تا به حال به این مقاصد فکر نکرده باشید.این سرزمین چهارفصل، دارای مقاصد گردشگری بسیار جذابی است که بسیاری از ما به آنها غافل هستیم یا به درستی بررسی نکرده‌ایم. در سفرهای تابستانیمان، بیشتر ما تمایل داریم به شهرهایی سفر کنیم که معتدل‌تر هستند و از داغی تیر و مرداد فراری داشته باشیم. اما به نظر شما کدام شهرهای ایران برای سفر در تابستان بهترین انتخاب هستند؟ اگر می خواهید با این شهرها آشنا شوید در ادامه با قله همراه باشید.
#لکنت_زبان #مدیریت_لکنت_زبان #افزایش_مهارت_صحبت_کردن #ارتباط_مؤثر #تقویت_تلفظ #مشکلات_صحبت_کردن #لکنت_زبان_و_روابط_اجتماعی #راهکارهای_مدیریت_لکنت_زبان #مهارت_صحبت_کردن #افزایش_اعتماد_به_نفس
لکنت زبان و راهکارهای عملی برای بهبود مهارت صحبت کردن
لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که برخی افراد در بیان و صحبت کردن با آن روبرو می‌شوند. این مشکل می‌تواند تأثیرات متعددی بر روی زندگی روزمره و روابط اجتماعی شخص داشته باشد. لکنت زبان باعث می‌شود که فرد در بیان کلمات و جملات به مشکل برخورده و ناتوانی در انتقال اطلاعات و ارتباط مؤثر با مخاطبین را تجربه کند. در این مقاله از قله، به بررسی انواع لکنت زبان، علل و عوامل آن، تأثیرات آن بر روابط اجتماعی و راهکارهای مدیریت و درمان آن خواهیم پرداخت. با خواندن این مقاله، شما با مفهوم لکنت زبان آشنا خواهید شد و روش‌های کاربردی برای مقابله با آن را به دست خواهید آورد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کفش_کوهنوردی #مواد_ساخت_کفش_کوهنوردی #تکنولوژی_کفش_کوهنوردی #طراحی_کفش_کوهنوردی #انواع_کفش_کوهنوردی #راحتی_کفش_کوهنوردی #پشتیبانی_کفش_کوهنوردی #امنیت_کفش_کوهنوردی
رازهای کفش‌های کوهنوردی: آسودگی، امنیت و خلاقیت در هر قدم
کفش‌های کوهنوردی، یکی از اجزای حیاتی تجهیزات کوهنوردی هستند که برای ماجراجویی‌های در طبیعت و صعودهای کوهستانی طراحی شده‌اند. این کفش‌ها با ترکیبی از عناصر مانند راحتی، پشتیبانی، مقاومت و طراحی منحصر به فرد، به کوهنوردان امکان می‌دهند تا در مسیرهای غیرمسطح، زمین‌های سخت و شرایط متغیر طبیعت، با اطمینان بیشتری حرکت کنند. کفش‌های کوهنوردی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و مواد با کیفیت ساخته می‌شوند. در این مقاله از قله با ساختار کفش های کوهنوردی بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 8126  نفر
بازدید روز گذشته: 8774  نفر
بازدید هفته: 56550  نفر
بازدید ماه: 245237  نفر
کل بازدید ها: 1887591  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید