نکاتی برای سنگنوردی و صخره نوردی بانوان

بانوان سنگنورد با چالش های خاص به خود مواجه هستند. آنها گاها فکر می کنند که به اندازه کافی مانند مردان قدرت ندارند یا اینکه قدشان به طور متوسط نسبت به پسرها برای صعود کوتاهتر است. اما نباید نیمه خالی لیوان را دید، زنان نقاط مثبتی از نظر فیزیولوژیک دارند که می تواند در صورت استفاده درست برایشان تبدیل به مزیت رقابتی شود. در این مقاله از قله به بازتاب مجموعه ای از نکات پیرامون سنگنوردی یا صخره نوردی بانوان به نقل از لیزا میچل و سایر باتجربه ها خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت ها چیست

قدرت عضلانی
بدن زن ها به طور کلی از مردان از نظر قدرت مطلق ضیعف تر است. اما اشتباه نکنید، ما در سنگنوردی با قدرت نسبی سروکارر داریم نه مطلق. به بیان ساده شما باید وزن خودتان را روی سنگ و صخره به بالا بکشید و نیازی به لیفت کشیدن هالتر و دمبل نخواهید داشت.
پس با اینکه بانوان قدرت مطلق کمتری دارند اما از سوی دیگر سبک تر هم هستند، پس نیاز به قدرت کمتری برای صعود دارند.
انعطاف پذیری بیشتر
یکی از فاکتورهای تعیین کننده در موفقیت یک سنگنورد، انعطاف پذیری می باشد. انعطاف پذیری باعث می شود بدنتان را به دیواره نزدیک تر کنید و مرکز ثقلتان به بهتر کنترل نمایید. از سوی دیگر انعطاف پذیری بیشتر به معنای پیاده سازی راحتتر تکنیک های سنگنوردی می باشد.
یکی از عوامل مهم در بحث انعطاف پذیری سنگنوردی، هیپ (لگن) می باشد. یک لگن با دامنه حرکتی بالا و قدرت کافی به شما کمک می کند که مانند یک مارمولک روی دیواره با قدرت تمام صعود کنید. در این صورت پای شما وزن بیشتری در حین صعود تحمل می کند.
اسکلت بندی ظریف تر
بعضی از زنان سنگنورد از کوتاه بودن قد خود شکایت دارند، اما صبر کنید. این تنها کوتاه بودن نیست. زنان از نظر جثه ای ظریفتر هستند. به عنوان مثال شانه سنگنوردان زن از مردان طول کمتری دارد، اما این میتواند در انجام برخی از انواع تکنیک ها مانند ضربدر زدن در سنگنوردی حتی یک نقطه قوت باشد.
یعنی آنچه که به نظر یک نقطه ضعف می رسد، برای یک ذهن مثبت می تواند نقطه قوت محسوب شود.
طاقت بیشتر
زنان به دلایل گوناگون طاقت بیشتری نسبت به مردان دارند. این می تواند در صورت استفاده درست تبدیل به یک ذرادخانه هم در تمرین و هم در طبیعت شود. زمانی که طاقت بیشتری داشته باشید، برخی از کارها برایتان راحتتر است:
    انجام تمرینات استقامتی مانند arc که گاها کسل کننده هم به نظر میرسد.
    انضباط در تمرین و پایبندی به برنامه تمرینی که البته خیلی هم آسان نیست.
و اما نکات سنگنوردی بانوان


در بالا به برخی از تفاوت ها اشاره کردیم. در ادامه به برخی از نکات که می تواند برای سنگنوردی زنان مفید باشد هم اشاره می کنیم:
بر بال انعطاف پذیری
تا جایی که می توانید از نقطه قوت خود استفاده کرده و آنرا بهبود دهید. هر چه روی انعطاف پذیری خود کار کنید، در این بخش موفق تر خواهید بود. شرکت در جلسات تمرینی یوگا یا انجام منظم تمرینات کششی می تواند راهکار شما برای رسیدن به این منظور باشد.
روی تکنیک تمرکز کنید.
برای تمرکز کردن روی تکنیک نیاز به بدن انعطاف پذیر دارید که در نکته قبلی به آن اشاره کردیم اما با این حال منطعف بودن تنها یک زیرساخت خوب است. برای تبدیل شدن به یک سنگنورد تکنیکی باید به طور تخصصی روی تکنیک کار کنید. برای بهبود تکنیک سنگنوردی خود موارد زیر را در نظر بگیرید:
    بولدرینگ: تمرین بولدر می تواند باعث بهبود تکنیک شما همزمان با قدرتتان شود.
    در جلسات استقامتی مانند تراورس روی تکنیک های مختلف تمرکز کنید. مثلا در یک ست استقامتی تمرین تعویض دست انجام دهید و در ست بعدی به سراغ تمرین پاشنه یا پرچم بروید.
    روی تکنیک پا تمرکز ویژه ای داشته باشید. تکنیک پای خوب یعنی تبدیل شدن به یک سنگنوردی برتر
    فیلم ببیند: دیدن فیلم صعود سنگنوردان برتر ذهنیت فنی شما را به طور رایگان توسعه می دهد.
روی قدرت کار کنید.
در هر صورت باید با آن مواجه شد. سنگنوردی نیاز به قدرت دارد و البته می توان قدرت را افزایش داد. استفاده هدفمند و برنامه ریزی شده از انواع تمرینات می تواند برای بهبود قدرت در سنگنوردی مفید واقع شود. تمرینات زیر را مدنظر داشته باشید:
    بولدرینگ
    کار با هنگ برد یا سیمیلاتور
    تمرین انواع فیکس و بارفیکس
استاد دینامیک شوید
حرکات دینامیک برای کسانی که به طور نسبی قد کوتاه تری دارند، به ویژه بانوان سنگنورد کارآمد است. با این حال این نوع حرکات قدری ناامنتر هستند و معمولا در حالت بی تعادلی زده می شوند.
مواجه با حرکات و تکرار یک راه همیشگی برای غلبه بر انواع ترس خواهد بود. با تکرار بیشتر اعتماد بیشتری هم به تکنیک خود پیدا خواهید کرد.
از سوی دیگر سنگنوردان پیشرفته تر می توانند از تمرین با کمپوس برد برای بهبود توانایی دینامیک خود بهره مند شوند.
عضلات مرکز بدن را تقویت کنید.
عضلات مرکز بدن مسئول هماهنگی بالاتنه و پایین تنه هستند. همچنین تکنیک پای بهتر ارتباط مستقیمی با قدرت مرکز بدن دارد، چرا که شما برای هدفگیری بهتر با پاها باید بتوانید آنها را به خوبی کنترل کرده و هدفگیری کنید.
به طور کلی هفته ای دو جلسه یا حتی سه جلسه به شکل منظم و روشمند نسبت به تمرین دادن عضلات مرکز بدن مانند شکم و فیله بپردازید.
تغذیه را فراموش نکنید.
همه سنگنوردان از زن و مرد به تغذیه صحیح نیازمند هستند. با این حال زنان صخره نورد ممکن است به برخی از مغذی ها مانند آهن بیشتر نیاز داشته باشند. توجه به این نیازها می تواند به شما کمک کند تا به بهترین نتایج دست یابید.
لوازم سبکتری انتخاب کنید.
این یکی به خصوص در صعودهای چند طوله و دیواره نوردی اهمیت دارد. انتخاب لوازم سنگنوردی که سبک تر هستند می تواند تاثیر زیادی در رک شما ایجاد کند. شاید چند گرم زیاد به نظر نرسد اما وقتی مجموعه کوییک و کارابین ها و تسمه های شما با توجه به وزن تهیه شوند، در نهایت رک ابزار سبک تر و هوشمندانه تری خواهید داشت.
کار خودتان را بکنید.
در نهایت به مهم ترین نکته می پردازیم. مهم نیست که دیگران چه می کنند و در چه سطحی صعود می کنند. فراموش نکنید که شما قرار است لذت ببرید و مقایسه کردن مانند یک سم قوی، لذت را از بین می برد. از بین رفتن لذت هم به معنای رشد نکردن تعبیر می شود. پس همیشه به خودتان برگردید و کار خودتان را انجام دهید. در این صورت مطمئن باشید که به بهترین خود تبدیل خواهید شد.
منابع : redbull / theadventurerr


# تغذیه_سالم #سلامتی_و_تغذیه #رژیم_غذایی_صحیح #میوه_و_سبزیجات #پروتئین_سالم #قند_و_شکر_سالم #روغن_سالم #سبک_زندگی_سالم
معجزه تغذیه در بهبود کیفیت زندگی
تغذیه مناسب و سلامتی بدن اهمیتی فراگیر در زندگی ما دارد. رژیم غذایی صحیح و متوازن نه تنها به ما انرژی و قدرت جسمی می‌بخشد، بلکه به ما کمک می‌کند در برابر بیماری‌ها مقاومت بهتری داشته باشیم و زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم. اما گاهی اوقات، در میان فراوانی اطلاعات درباره تغذیه و سلامتی، سردرگم می‌شویم و نمی‌دانیم کدام راهکارها و روش‌ها برای بهبود سلامتی بدنمان موثرتر هستند. به خوشبختی، در این مقاله از قله، به بررسی راهکارها و روش‌های ساده برای بهبود سلامتی از طریق تغذیه می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با رژیم غذایی مناسب در ادامه این مقاله با قله همراه باشید.
#  کوهنوردی #طبیعت #هیجان #ماجراجویی #خودشکوفایی #تحمل_استرس #رشد_شخصی #اراده #تصمیم‌گیری #مدیریت_ریسک
کوهنوردی، هیجان و رشد شخصی در قله‌ها
کوهنوردی هنر و علم فراگیری فعالیتی است که در آن افراد به تسلط بر محیط‌های کوهستانی و صعود به قله‌ها پرداخته و از زیبایی‌ها و چالش‌های طبیعت بهره می‌برند. این ورزش و ماجراجویی متنوع در سطوح مختلفی از تجربه قرار می‌گیرد، از کوه‌های محلی و کوهچه‌ها تا قله‌های مرتفع و معروف جهان. به طور کلی، کوهنوردی نیازمند ترکیبی از استعداد فیزیکی، تکنیک‌های صعود و فرود، تجربه و مهارت است. در این مقاله از قله به هنر کوهنوردی پرداخته شده است. با خواندن این مقاله درک درست و بهتری از کوهنوردی خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با هنر کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
#سفر_تابستانی #جاهای_دیدنی #مقصد_گردشگری #طبیعت_زیبا #مناظر_خیره_کننده #سفر_به_اردبیل #کوه_گل_دنا #جهان_نما_گرگان #کوهرنگ_بهشتی سفید #فیروزکوه_تهران #آلاشت_مازندران #کردستان #لرستان #کهگیلویه و بویراحمد #چهارمحال_بختیاری
تابستان، به کجای ایران سفر کنیم؟ جاذبه‌هایی که همیشه پنهان مانده‌اند!
اگر در امسال نیز قصد دارید به سنت گذشته پایبند شده و تعطیلات تابستانی خود را در شمال کشور، در شهرهای ساحلی و دریایی سپری کنید، لحظه‌ای صبر کنید! در ادامه، با ما همراه باشید تا بهترین مقاصد سفر در تابستان را برای شما معرفی کنیم. ممکن است تا به حال به این مقاصد فکر نکرده باشید.این سرزمین چهارفصل، دارای مقاصد گردشگری بسیار جذابی است که بسیاری از ما به آنها غافل هستیم یا به درستی بررسی نکرده‌ایم. در سفرهای تابستانیمان، بیشتر ما تمایل داریم به شهرهایی سفر کنیم که معتدل‌تر هستند و از داغی تیر و مرداد فراری داشته باشیم. اما به نظر شما کدام شهرهای ایران برای سفر در تابستان بهترین انتخاب هستند؟ اگر می خواهید با این شهرها آشنا شوید در ادامه با قله همراه باشید.
#لکنت_زبان #مدیریت_لکنت_زبان #افزایش_مهارت_صحبت_کردن #ارتباط_مؤثر #تقویت_تلفظ #مشکلات_صحبت_کردن #لکنت_زبان_و_روابط_اجتماعی #راهکارهای_مدیریت_لکنت_زبان #مهارت_صحبت_کردن #افزایش_اعتماد_به_نفس
لکنت زبان و راهکارهای عملی برای بهبود مهارت صحبت کردن
لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که برخی افراد در بیان و صحبت کردن با آن روبرو می‌شوند. این مشکل می‌تواند تأثیرات متعددی بر روی زندگی روزمره و روابط اجتماعی شخص داشته باشد. لکنت زبان باعث می‌شود که فرد در بیان کلمات و جملات به مشکل برخورده و ناتوانی در انتقال اطلاعات و ارتباط مؤثر با مخاطبین را تجربه کند. در این مقاله از قله، به بررسی انواع لکنت زبان، علل و عوامل آن، تأثیرات آن بر روابط اجتماعی و راهکارهای مدیریت و درمان آن خواهیم پرداخت. با خواندن این مقاله، شما با مفهوم لکنت زبان آشنا خواهید شد و روش‌های کاربردی برای مقابله با آن را به دست خواهید آورد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کفش_کوهنوردی #مواد_ساخت_کفش_کوهنوردی #تکنولوژی_کفش_کوهنوردی #طراحی_کفش_کوهنوردی #انواع_کفش_کوهنوردی #راحتی_کفش_کوهنوردی #پشتیبانی_کفش_کوهنوردی #امنیت_کفش_کوهنوردی
رازهای کفش‌های کوهنوردی: آسودگی، امنیت و خلاقیت در هر قدم
کفش‌های کوهنوردی، یکی از اجزای حیاتی تجهیزات کوهنوردی هستند که برای ماجراجویی‌های در طبیعت و صعودهای کوهستانی طراحی شده‌اند. این کفش‌ها با ترکیبی از عناصر مانند راحتی، پشتیبانی، مقاومت و طراحی منحصر به فرد، به کوهنوردان امکان می‌دهند تا در مسیرهای غیرمسطح، زمین‌های سخت و شرایط متغیر طبیعت، با اطمینان بیشتری حرکت کنند. کفش‌های کوهنوردی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و مواد با کیفیت ساخته می‌شوند. در این مقاله از قله با ساختار کفش های کوهنوردی بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 8044  نفر
بازدید روز گذشته: 8774  نفر
بازدید هفته: 56468  نفر
بازدید ماه: 245155  نفر
کل بازدید ها: 1887509  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید