نکاتی برای سنگنوردی و صخره نوردی بانوان

بانوان سنگنورد با چالش های خاص به خود مواجه هستند. آنها گاها فکر می کنند که به اندازه کافی مانند مردان قدرت ندارند یا اینکه قدشان به طور متوسط نسبت به پسرها برای صعود کوتاهتر است. اما نباید نیمه خالی لیوان را دید، زنان نقاط مثبتی از نظر فیزیولوژیک دارند که می تواند در صورت استفاده درست برایشان تبدیل به مزیت رقابتی شود. در این مقاله از قله به بازتاب مجموعه ای از نکات پیرامون سنگنوردی یا صخره نوردی بانوان به نقل از لیزا میچل و سایر باتجربه ها خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت ها چیست

قدرت عضلانی
بدن زن ها به طور کلی از مردان از نظر قدرت مطلق ضیعف تر است. اما اشتباه نکنید، ما در سنگنوردی با قدرت نسبی سروکارر داریم نه مطلق. به بیان ساده شما باید وزن خودتان را روی سنگ و صخره به بالا بکشید و نیازی به لیفت کشیدن هالتر و دمبل نخواهید داشت.
پس با اینکه بانوان قدرت مطلق کمتری دارند اما از سوی دیگر سبک تر هم هستند، پس نیاز به قدرت کمتری برای صعود دارند.
انعطاف پذیری بیشتر
یکی از فاکتورهای تعیین کننده در موفقیت یک سنگنورد، انعطاف پذیری می باشد. انعطاف پذیری باعث می شود بدنتان را به دیواره نزدیک تر کنید و مرکز ثقلتان به بهتر کنترل نمایید. از سوی دیگر انعطاف پذیری بیشتر به معنای پیاده سازی راحتتر تکنیک های سنگنوردی می باشد.
یکی از عوامل مهم در بحث انعطاف پذیری سنگنوردی، هیپ (لگن) می باشد. یک لگن با دامنه حرکتی بالا و قدرت کافی به شما کمک می کند که مانند یک مارمولک روی دیواره با قدرت تمام صعود کنید. در این صورت پای شما وزن بیشتری در حین صعود تحمل می کند.
اسکلت بندی ظریف تر
بعضی از زنان سنگنورد از کوتاه بودن قد خود شکایت دارند، اما صبر کنید. این تنها کوتاه بودن نیست. زنان از نظر جثه ای ظریفتر هستند. به عنوان مثال شانه سنگنوردان زن از مردان طول کمتری دارد، اما این میتواند در انجام برخی از انواع تکنیک ها مانند ضربدر زدن در سنگنوردی حتی یک نقطه قوت باشد.
یعنی آنچه که به نظر یک نقطه ضعف می رسد، برای یک ذهن مثبت می تواند نقطه قوت محسوب شود.
طاقت بیشتر
زنان به دلایل گوناگون طاقت بیشتری نسبت به مردان دارند. این می تواند در صورت استفاده درست تبدیل به یک ذرادخانه هم در تمرین و هم در طبیعت شود. زمانی که طاقت بیشتری داشته باشید، برخی از کارها برایتان راحتتر است:
    انجام تمرینات استقامتی مانند arc که گاها کسل کننده هم به نظر میرسد.
    انضباط در تمرین و پایبندی به برنامه تمرینی که البته خیلی هم آسان نیست.
و اما نکات سنگنوردی بانوان


در بالا به برخی از تفاوت ها اشاره کردیم. در ادامه به برخی از نکات که می تواند برای سنگنوردی زنان مفید باشد هم اشاره می کنیم:
بر بال انعطاف پذیری
تا جایی که می توانید از نقطه قوت خود استفاده کرده و آنرا بهبود دهید. هر چه روی انعطاف پذیری خود کار کنید، در این بخش موفق تر خواهید بود. شرکت در جلسات تمرینی یوگا یا انجام منظم تمرینات کششی می تواند راهکار شما برای رسیدن به این منظور باشد.
روی تکنیک تمرکز کنید.
برای تمرکز کردن روی تکنیک نیاز به بدن انعطاف پذیر دارید که در نکته قبلی به آن اشاره کردیم اما با این حال منطعف بودن تنها یک زیرساخت خوب است. برای تبدیل شدن به یک سنگنورد تکنیکی باید به طور تخصصی روی تکنیک کار کنید. برای بهبود تکنیک سنگنوردی خود موارد زیر را در نظر بگیرید:
    بولدرینگ: تمرین بولدر می تواند باعث بهبود تکنیک شما همزمان با قدرتتان شود.
    در جلسات استقامتی مانند تراورس روی تکنیک های مختلف تمرکز کنید. مثلا در یک ست استقامتی تمرین تعویض دست انجام دهید و در ست بعدی به سراغ تمرین پاشنه یا پرچم بروید.
    روی تکنیک پا تمرکز ویژه ای داشته باشید. تکنیک پای خوب یعنی تبدیل شدن به یک سنگنوردی برتر
    فیلم ببیند: دیدن فیلم صعود سنگنوردان برتر ذهنیت فنی شما را به طور رایگان توسعه می دهد.
روی قدرت کار کنید.
در هر صورت باید با آن مواجه شد. سنگنوردی نیاز به قدرت دارد و البته می توان قدرت را افزایش داد. استفاده هدفمند و برنامه ریزی شده از انواع تمرینات می تواند برای بهبود قدرت در سنگنوردی مفید واقع شود. تمرینات زیر را مدنظر داشته باشید:
    بولدرینگ
    کار با هنگ برد یا سیمیلاتور
    تمرین انواع فیکس و بارفیکس
استاد دینامیک شوید
حرکات دینامیک برای کسانی که به طور نسبی قد کوتاه تری دارند، به ویژه بانوان سنگنورد کارآمد است. با این حال این نوع حرکات قدری ناامنتر هستند و معمولا در حالت بی تعادلی زده می شوند.
مواجه با حرکات و تکرار یک راه همیشگی برای غلبه بر انواع ترس خواهد بود. با تکرار بیشتر اعتماد بیشتری هم به تکنیک خود پیدا خواهید کرد.
از سوی دیگر سنگنوردان پیشرفته تر می توانند از تمرین با کمپوس برد برای بهبود توانایی دینامیک خود بهره مند شوند.
عضلات مرکز بدن را تقویت کنید.
عضلات مرکز بدن مسئول هماهنگی بالاتنه و پایین تنه هستند. همچنین تکنیک پای بهتر ارتباط مستقیمی با قدرت مرکز بدن دارد، چرا که شما برای هدفگیری بهتر با پاها باید بتوانید آنها را به خوبی کنترل کرده و هدفگیری کنید.
به طور کلی هفته ای دو جلسه یا حتی سه جلسه به شکل منظم و روشمند نسبت به تمرین دادن عضلات مرکز بدن مانند شکم و فیله بپردازید.
تغذیه را فراموش نکنید.
همه سنگنوردان از زن و مرد به تغذیه صحیح نیازمند هستند. با این حال زنان صخره نورد ممکن است به برخی از مغذی ها مانند آهن بیشتر نیاز داشته باشند. توجه به این نیازها می تواند به شما کمک کند تا به بهترین نتایج دست یابید.
لوازم سبکتری انتخاب کنید.
این یکی به خصوص در صعودهای چند طوله و دیواره نوردی اهمیت دارد. انتخاب لوازم سنگنوردی که سبک تر هستند می تواند تاثیر زیادی در رک شما ایجاد کند. شاید چند گرم زیاد به نظر نرسد اما وقتی مجموعه کوییک و کارابین ها و تسمه های شما با توجه به وزن تهیه شوند، در نهایت رک ابزار سبک تر و هوشمندانه تری خواهید داشت.
کار خودتان را بکنید.
در نهایت به مهم ترین نکته می پردازیم. مهم نیست که دیگران چه می کنند و در چه سطحی صعود می کنند. فراموش نکنید که شما قرار است لذت ببرید و مقایسه کردن مانند یک سم قوی، لذت را از بین می برد. از بین رفتن لذت هم به معنای رشد نکردن تعبیر می شود. پس همیشه به خودتان برگردید و کار خودتان را انجام دهید. در این صورت مطمئن باشید که به بهترین خود تبدیل خواهید شد.
منابع : redbull / theadventurerr


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1154
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10228
بازدید ماه: 49647
کل بازدید ها: 626011
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com