اگر در طبیعت گردی گم شویم چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

طبیعت گردی یکی از بهترین مقاصد سفر بوده و می توان با حضور در دل زیبا و آرام طبیعت آرامشی خاص و خاطراتی فراموش نشدنی کسب کرد، اما همین سفر به طبیعت گاهی می تواند با مشکلاتی همراه باشد. اگر از روش ها، باید ها و نباید های سفر آگاه نباشیم، همچنین با مسیرهایی که می خواهیم در آن به مقصد رسیده و یا بازگردیم آشنایی نداشته باشیم می تواند مشکلات و خطرات جبران ناپذیری را برای همه ایجاد کند، در این مقاله از قله در این خصوص که اگر در طبیعت راه خود را گم کردیم چه کنیم صحبت کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
همه روزه داستان هایی زیادی به گوش می رسد که تعدادی از طبیعتگردها و گردشگران در دل جنگل ها و مکان های طبیعی دورافتاده راه خود را گم کرده و برای بازگشت به مشکلاتی برخورده اند. اگر این اتفاق برای شما رخ دهد آیا می توانید راه خود را پیدا کرده و زندگی تان را نجات دهید؟ حال اگر در طبیعت راه خود را گم کردیم چه راهکارهایی را باید انجام دهیم؟
راهکارهایی که می توانیم انجام دهیم عبارتند از:
1- خونسردی خود را حفظ کنید

در هر کاری حفظ خونسردی حرف اول را می زند! موقع گم شدن در جنگل یا طبیعت ابتدا قبل از هر اقدامی باید خونسردی خود را حفظ کنید و تلاش کنید خودتان را آرام کرده و شرایط را تحت تسلط و کنترل خود بگیرید و سپس سعی کنید اقدامات لازم را انجام دهید. اگر شما هم در چنین شرایطی گیر کردید اولین کار این است که خونسردی خود را حفظ کرده و با تمرکز کامل اقداماتی نظیر کارهای زیر را انجام داده تا مجدد مسیر درست را پیدا کنید.
2- مسیر طی شده را بر عکس بروید


اگر می توانید رد پای خود را بر روی زمین پیدا کنید، آن را در جهت عکس دنبال کرده و مسیری را که آمده اید  برگردید.
اما اگر رد پای شما بر روی زمین مشخص نیست از انجام این کار پرهیز کنید زیرا ممکن است به دلیل شباهت تمام نقاط جنگل با یکدیگر ممکن است شما از مسیر خود دورتر شوید و بیشتر خود را به دردسر بیاندازید.
3- از قطب‌نما و مسیر یاب استفاده کنید

اگر مسیریاب و یا قطع نما به همراه دارید از آن برای پیدا کردن جهت حرکت درست استفاده کرده و در یک‌جهت مشخص حرکت کنید.
حتی اگر مختصات مسیر درست را در خاطر ندارید قطب‌نما به شما کمک کرده و مانع به دور خود چرخیدن می شود و با کمک قطب نما شما در یک جهت به جلو حرکت می کنید.
4- به دنبال رد پا باشید

عبارت به دنبال رد پا باشید به این معنی نیست که بر روی زمین دنبال رد پای انسانی بگردید بلکه منظور این حرف این است که به دنبال چی باشید که شما را به به سوی یک آبادی هدایت کند و نشان دهنده وجود فرد و یا حیاتی باشد.
به طور مثال در آسمان به دنبال دود دودکش یک منزل مسکونی بگردید و یا به دنبال رد چرخ های یک وسلیه نقلیه و یا مسیری که نشان از عبور و مرود داشته باشد بگردید و یا دنبال یک حیوان اهلی و پل بوده با دنبال کردن آنها مسیر خروج خود را پیدا کنید.
5- به دنبال رودخانه بگردید

از گذشته تا کنون و به دلیل این اینکه آب مایه حیات بشمار می آید، روستا ها و شهر ها در مسیر رودخانه ها بنا شده اند.
با پیدا کردن یک رودخانه و جوی آب و دنبال کردن آن می توانید به نزدیک ترین آبادی دسترسی پیدا کنید. این راه علاوه بر اینکه راحترین راه برای یافتن مسیر درست بشمار می آید، شما را در طول مسیر نیز سیراب نگه می دارد.
6- به یک بلندی بروید

اگر مسیر خود را در یک جنگل گم کردید، بهتر است به یک مکان بلند رفته تا دید کامل و بازی از منطقه داشته باشید و با نگاه کردن به اطراف نزدیک ترین آبادی را شناسایی و در جهت آن حرکت کنید.
7- علامت گذاری را فراموش نکنید


در تمام لحظات گشتن به دنبال مسیر درست در جنگل و یا هر گونه طبیعتی، برای اینکه مسیری را دوبار نرفته و زمان و انرژی خود را از دست ندهید، بهتر است راهی را که طی می کنید با هر وسیله ای علامت گذاری کرده و اینگونه از چرخیدن به دور خود جلوگیری کنید.
منبع : وبلاگ اقامت۲۴


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1208
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10282
بازدید ماه: 49701
کل بازدید ها: 626065
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com