نکات مهمی که باید برای خرید چوب اسکی بدانید!

پیدا کردن یک چوب اسکی مناسب کار چندان دشواری نیست. اما از بین این همه انواع موجود انتخاب بهینه کردن یک هنر است. داشتن قدری اطلاعات به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید.حقیقت این است که هیچ سایز درستی به دقت برای اسکی وجود ندارد. فاکتورهای وزن و قد نقطه شروعی خوبی هستند. اما چیزهایی دیگری را نیز باید لحاظ کرد. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با نکات مهمی که باید برای انتخاب چوب اسکی مناسب باید توجه داشته باشید آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
چه عواملی که روی خرید چوب اسکی تاثیر گذارند؟
    قد
    وزن
    دسته بندی اسکی ها
    نوع برف
    ترجیحات فردی
    سطح اسکی باز
    میزان بودجه
طول چوب اسکی

قاعده عمومی این است که طول اسکی حدود ده سانت از قد فرد کوتاهتر باشد. اسکی باز های پیشرفته و ماهر معمولا چوبهایی انتخاب می کنند که از قد خودشان بلندتر باشد. برای آماتورها کوتاهتر بهتر است.
در صورتی که موارد زیر را تایید می کنید چوب کوتاه تر برایتان بهتر است:
    تازه کار هستید و در حال یادگیری اسکی می باشید.
    وزنتان نسبت به قدتان کم است.
    پیچ های سریع و کوتاه را ترجیح می دهید. کمتر به سرعت اسکی می کنید.
    یک چوب برای کروینگ بهتر می خواهید.
در صورتی که موارد زیر را تایید می کنید، چوب بلندتر برایتان بهتر است.
    با سرعت اسکی می کنید.
    وزنتان نسبت به قدتان زیاد است.
    بیشتر به دنبال اسکی آف پیست هستید.
    به دنبال اسکی چند منظوره هستید.
    سطح اسکی شما پیشرفته است.
عرض اسکی
این معیار بر اساس عرض وسط اسکی تنظیم می شود، که معمولا باریکترین قسمت چوب اسکی می باشد. چوب های کمر باریک تر معمولا امکان لب به لب کردن بهتری در پیچ ها دارند. در حالی که چوب های پهنتر در برف های درهم برهم و پودری بهتر عمل می کنند.
به طور معمول سه عدد برای سر/کمر/دم چوب ارایه می گردد. البته بهترین فاکتور همان اندازه کمر چوب می باشد. این روزها چوب های عریض تر، طرفدار بیشتری دارند. زیرا هم در کوه و در هم در پیست قابلیت استفاده دارند.
۶۳-۶۸ میلی متر (اسکی کرور مسابقه ای)
۶۷-۷۶ میلی متر (اسکی کرور پیست)
۷۵-۸۶ میلی متر (پیست/کوه)
۸۳-۹۶ میلی متر (اسکی کوهستان)
۹۵-۱۱۰ میلی متر (Wide All Mountain)
۱۰۹-۱۴۰ میلی متر (اسکی بک کانتری/برف پودری)
شکل اسکی ها
کمبر(دارای قوز)


کمبر یک شکل سنتی از اسکی هست که در برف سخت بیشتر به کار می آید. یک اسکی دارای قوز سطح درگیری کمتر در لبه ها در زمانی که وزن نفر روی اسکی می آید دارد. به نوعی این فشار بدن را خنثی می کند. همین باعث ایجاد ابتکار عمل در پیچ زدن ها می شود.
راکر(خمیدگی معکوس)

راکر یا قوز برعکس، دارای یک انحنای به سمت پایین می باشد. این چوب اسکی ها درنمای جانبی یک انحنا به سمت پایین دارند. این قوز در برفهای پودری باعث عملکرد بهتر چوب می شود و جلوی فرو رفتن را می گیرد. همچنین در کرو کردن هم این حالت کارآمد است. اما عملکردش در برف سفت یا یخ پایین می باشد
راکر/کمبر

این نوع از چوب اسکی ها ترکیبی از هر دو حالت را دارند. در سر چوب بالا آمادگی وجود دارد. و در وسط آن نیز قوز معکوس را می بینید. قسمت راکر باعث شناوری بهتری و درگیری کمتر لبه ای با برف عمیق را می دهد. این در حالی است که قوز معکوس وسط باعث توزیع وزن در چوب می گردد.
راکر/کمبر/راکر

این شکل از چوب اسکی در جلو و عقب خود بالا آمادگی و در قسمت وسط دارای قوز است. این مدل دارای مزایای زیادی می باشد. همچنین برای اسکی بازهای نمایشی نیز یکی از بهترین هاست. و همینطور برای کسانی که تنها یک جفت چوب اسکی دارند.
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1228
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10302
بازدید ماه: 49721
کل بازدید ها: 626085
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com