مهمترین دلایل استپ وزنی چیست؟

برای رسیدن به هدف کاهش وزن باید کالری که به بدنتان وارد می شود کمتر از کالری باشد که مصرف می کند، بنابراین معمولا افرادی که قصد لاغر شدن دارند از یک رژیم غذایی سالم و کم کالری پیروی می کنند و فعالیت بدنی شان را با ورزش و پیاده روی افزایش می دهند تا کالری سوزیشان افزایش پیدا کند. اگر در مسیر کاهش وزن دچار استپ وزنی شده اید و دیگر وزنتان کاهش پیدا نمی کند می توانید با بررسی دقیق تر، اشتباهاتی که منجر به استپ وزنیتان شده را پیدا کنید و با راهکارهایی که در ادامه مقاله آورده شده است بر استپ وزنی غلبه کنید. برای آشنا شدن با دلایل استپ وزن در ادامه با قله همراه باشید.
افزایش فعالیت بدنی و کاهش مصرف کالری به طور همزمان باعث می شود که به طور محسوسی وزنتان شروع به کم شدن نماید و هر بار که روی ترازو می روید ، انگیزه بیشتری برای کاهش وزن پیدا می کنید. ولی برخی از افراد بعد از مدتی متوجه می شوند که دیگر وزنشان کم نمی شود، سرعت کاهش وزنشان کاهش پیدا کرده است یا به طور کلی متوقف شده است و به اصطلاح دچار استپ وزنی شده اند.
برای بیشتر افراد ، استپ وزنی 2 – 4 هفته طول می کشد و در این مدت فرد هیچ وزنی کم نمی کند، استپ وزنی گاهی یکباره و گاهی به تدریج ایجاد می شود مثلا در هفته اول 1.5 کیلو وزن کم می کنید ، هفته دوم 1 کیلو ، هفته سوم 0.5 کیلو و در هفته چهارم هیچ وزنی کم نمی کنید.
ما در این مقاله میخواهیم علت استپ وزنی و روش های مقابله با استپ وزنی را با شما در میان بگذاریم تا بتوانید بهترین راه حل برای ادامه کاهش وزنتان را پیدا کنید. واقعا چرا با وجود رژیم ، وزن کم نمی کنید؟
اغلب افرادی که به دنبال لاغری و کاهش وزن هستند ، با وجودی که با احتیاط غذا می خورند و به طور منظم ورزش می کنند ولی در نهایت به مرحله ای می رسند که دیگر وزنشان کم نمی شود ، این واقعیت بسیار ناامیدکننده است و حتی ممکن است باعث شود دست  از برنامه ریزی برای کاهش وزن بردارید.
انواع استپ وزنی

استپ وزنی زمانی رخ می دهد که یک ماه بعد از وزن کشی با وجودی که مو به مو برنامه رژیمتان را اجرا کرده باشید همچنان وزن شما ثابت باشد و هیچ تغییری در وزن یا سایز نداشته باشید. استپ وزنی می تواند کاذب یا واقعی باشد.
گاهی اوقات مشکل شما وزن کشی غلط یا در زمان نامناسب است.
بهترین زمان وزن کشی، صبح ها بعد از اجابت مزاج با یک لباس نازک است. 
البته اگر عدد روی ترازو تغییری نمی کند ولی سایزتان در حال کاهش است ، شما دچار استپ وزنی نشده اید بلکه چربی های بدنتان در حال سوختن است ولی جایشان را عضلات پر میکنند که حجم کمتر ولی وزن بیشتری دارند بنابراین با وجودی که وزنتان ثابت مانده ولی سایز بدنتان در حال کاهش است.
استپ وزنی کاذب
زمانی می گوییم استپ وزنی کاذب است که عاملی مشخص باعث کندری موقت و کاذب کاهش وزن شده باشد و با برطرف شدن عوامل به صورت خود به خود از بین برود مثلا اگر بعد از غذا خوردن روی ترازو می روید یا از کورتون استفاده میکنید. کورتون از جمله داروهایی است که باعث حبس آب زیر پوست و اضافه وزن می شود که این مشکل بلافاصله بعد از قطع مصرف دارو از بین خواهد رفت.
استپ وزن واقعی
زمانی که وزن شما به دلیل سازگاری متابولیک استپ کرده است و برای خروج از آن باید اقداماتی را انجام دهید. در این حالت بدن شما در پاسخ به کمبود کالری و نرسیدن مواد مغذی کافی شروع به کاهش سوخت و ساز میکند تا این کمبود ها را جبران کند.
علت استپ وزنی چیست؟

در چند هفته اولی که رژیم می گیرید ، معمولا کاهش وزن سریعی را تجربه می کنید ، این کاهش وزن سریع به این علت است که شما کالری کمتری به بدنتان می رسانید و بدن برای جبران این کمبود شروع به آزاد کردن ذخایر گلیکوژن ( کربوهیدرات ذخیره شده در عضلات و کبد ) بدن و تامین انرژی می کند.
بخش زیادی از گلیکوژن را آب تشکیل می دهد بنابراین زمانی که گلیکوژن سوزانده می شود ، آب جمع شده اطراف آن آزاد شده و دفع می شود در نتیجه شما شاهد کاهش وزن سریعی هستید.
کاهش وزن با رژیم غذایی بعد از مدتی باعث می شود علاوه بر چربی سوزی ، بدنتان شروع به سوزاندن عضلات برای تامین انرژی کند.
از آنجایی که عضلات برای حفظ سرعت کالری سوزی لازمند ، از آنجا که همزمان با کاهش وزن دچار کاهش عضلات شده اید بنابراین متابولیسم شما کندتر می شود و سرعت کاهش وزن کمتر خواهد شد.
در این شرایط حتی با وجودی که کالری کمتری مصرف می کنید ، ولی چون بدنتان کالری کمتری می سوزاند دچار استپ وزنی خواهید شد.
برای کاهش وزن بیشتر باید فعالیت بدنیتان را افزایش بدهید یا دوباره کالری مصرفیتان را کمتر کنید ، همین رویکردی که در ابتدا باعث کاهش وزن سریع شما شده است ، ممکن است بعد از مدتی دیگر پاسخگوی نیاز شما نباشد.
رعایت نکردن رژیم غذایی
بعد از چند هفته که از رژیم می گذرد برخی از افراد تصور می کنند که بر رژیم غذایی خود مسلط شده اند و نیازی به کنترل ندارند دیگر مطابق برنامه عمل نمی کنند. عدم رعایت رژیم غذایی یکی از دلایل اصلی افزایش کالری مصرفی و استپ وزن کاذب است. در این موارد با وجودی که خودتان تصور می کنید غذای زیادی نخورده اید ولی کالری بیشتر از حد نیازتان مصرف کرده اید. شرایط زمانی بدتر می شود که به جای اندازه گیری دقیق از اندازه گیری چشمی استفاده کنید. 
کاهش فعالیت جسمانی
اگر فعالیت بدنی شما کم شود و مقدار کالری دریافتی مثل قبل بماند ، دچار استپ وزنی یا حتی افزایش وزن خواهید شد. مثلا اگر به خانه جدیدی اسباب کشی کرده اید و تحرکتان در این خانه کمتر شده ولی مانند قبل غذا می خورید ، وزنتان تغییری نکرده و دچار استپ وزن کاذب می شوید.
حبس مایعات در بدن
هورمون کورتیزول باعث تجمع مایعات در بدن می شود . زمانی که استرس دارید ، افزایش سطح کورتیزول در بدن باعث حبس مایعات می شود، سایر دلایل حبس مایعات در بدن عبارتند از:
- افزایش مصرف نمک
- افزایش مصرف کربوهیدرات
- دوران قاعدگی
- مصرف مکمل کراتین
- مصرف کورتون
- مصرف میوه ها و خوراکی های نفاخ
با وجودی که حبس مایعات در بدن باعث استپ وزنی می شود ولی تاثیرش کاملا موقت است و استپ وزنی کاذب محسوب می شود و به محض از بین بردن علت ، مشکل شما رفع خواهد شد.
کاهش وزن زیاد
گاهی اوقات افرادی که کاهش وزن زیادی داشته اند ، کند شدن روند کاهش وزنشان را با استپ وزنی اشتباه می گیرند.
به عنوان مثال یک فرد 104 کیلویی وقتی قرار است هفته ای 1 درصد از چربی هایش را از دست بدهد ، حدودا هفته ای 1 کیلوگرم کاهش وزن خواهد داشت و زمانی که وزن این فرد به 90 کیلو برسد، برای کاهش وزن یک درصد در هفته ، مقدار کمتری وزن کم خواهد کرد یعنی در دور بعدی وزن کشی به جای 1 کیلو ، 900 گرم کم می کند ، یعنی به طور طبیعی دچار کندی کاهش وزن شده است نه استپ وزنی.
روش های مقابله با استپ وزنی

استپ وزنی ممکن است زمانی ایجاد شود که شما به هدف کاهش وزنتان رسیده باشید و در واقع بدنتان به تعادل رسیده باشد ، اگر هنوز هم تمایل به کاهش وزن دارید و هنوز به هدفتان نرسیده اید باید از یک سری راهکار های جدید استفاده کنید و یک سری اشتباهات برنامه روزانه تان را تغییر بدهید تا اصلاح کنید . برای شکست استپ وزنی می توانید از روش هایی که در ادامه بیان میکنیم ، استفاده کنید.
کاهش مصرف کربوهیدرات
بر اساس تحقیقات انجام شده یکی از بهترین رژیم ها برای کاهش وزن ، کاهش مصرف کربوهیدرات است. یکتحقیق بزرگ 1 ساله نشان داد ، افرادی که روزانه کمتر از 50 گرم کربوهیدرات مصرف می کنند نسبت به سایر رژیم های غذایی ، وزن  بیشتری از دست می دهند.
مصرف کمتری کربوهیدرات ها در رژیم غذایی به طور کلی باعث می شود مانند قبل ، دائما احساس گرسنگی نداشته باشید و بیشتر احساس سیری بنمایید در نتیجه به طور کلی مانع از پرخوری می شود و ناخودآگاه کمتر غذا میخورید بدون این که احساس گرسنگی شما را آزار بدهد.
مصرف پروتئین
مصرف پروتئین در وعده های غذایی باعث افزایش متابولیسم به اندازه 100 کالری می شود ، از سویی دیگر پروتئین خاصیت سیر کنندگی دارد و خود به خود باعث می شود در طول روز کمتر کالری مصرف کنید. براساس مطالعات انجام شده ، افرادی که در وعده صبحانه پروتئین مصرف می کنند ، در طول روز کمتر به سراغ هله هوله می روند.
افزایش مصرف فیبر
مصرف فیبر ، به خصوص فیبرهای محلول باعث تسریع حرکت غذا در دستگاه گوارش می شوند و با خاصیت پرکنندگی ای که دارند ، باعث می شوند در یک وعده غذایی کالری کمتری دریافت کنید.
باید سعی کنید روزانه 30 گرم فیبر مصرف کنید. بهترین منابع فیبر عبارتند از میوه ها و سبزیجات ، غلات کامل ، بلغور جو دوسر ، حبوبات آجیل ها و دانه ها.
یکی از بهترین منابع فیبر که همیشه در دسترس است و خاصیت سیر کنندگی دارد ، سیب است.
مصرف نوشیدنی ها
نوشیدن  آب کافی می تواند متابولیسیم را 24 – 30 درصد افزایش بدهد و به تدریج به کاهش وزن کمک کند. علاوه بر آب نوشیدن چای سبز  هم می توانید  متابولیسم را تا 17 درصد افزایش بدهد. قهوه هم تاثیر انرژی زا و افزایش متابولیسم دارد و اثر چربی سوزی آن هنگام ورزش می تواند منجر به شکست استپ وزنی شود.
تکرار یا شدت ورزش را افزایش بدهید
علت اصلی استپ وزنی شما ، کاهش تدریجی متابولیسم در بدن است که می تواند کاهش وزن را با سختی همراه کند. یکی از ورزش هایی که می تواند با تقوتی عضلات به حفظ توده عضلانی و افزایش متابولیسم کمک کند، بدنسازی و تمرین های مقاومتی است. بدنسازی باعث تحریک عضلات می شود در نتیجه عضلات برای تقویت و بازسازی خودشان حتی زمانی که شما در حال استراحت هستید ، کالری می سوزانند.
به همین جهت به نظر می رسد که تمرینات مقاومتی موثرترین ورزش برای کاهش وزن هستند. سایر ورزشهایی که تاثیر زیادی بر کاهش وزن می گذارند و باعث افزایش متابولیسم بدن می شوند ، ورزش های هوازی و تمرینات تناوبی با شدت بالا است.
اگر در حال حاضر ورزش می کند ، نوع ورزش خود را تغییر دهید ، 1 – 2 روز بیشتر در هفته ورزش کنید ، شدت تمرینات خودتان را افزایش دهید یا از تمرینات تناوبی با شدت بالا و تمرینات مقاومتی به همراه هم استفاده کنید.
غذایی که میخورید را یادداشت کنید
شاید تصور می کنید با وجودی که زیاد غذا نمی خورید ولی با کاهش وزن  مشکل دارد.
به طور کلی محققان متوجه شدهاندکه مردم تمایل دارند غذایی که می خورند را دست کم بگیرند.
براساس مطالعه ای که روی گروهی از افراد چاق انجام شد در ابتدا به نظر می رسید که آنها روزانه حدود 1200 کالری مصرف می کنند ولی تجزیه وتحلیل دقیق مقدار کالری مصرفیشان در دو هفته نشان داد که روزانه 2 برابر مقداری که تصور می کنند در حال مصرف کالری هستند.
نوشتن خوراکی هایی که می خورید و سپس محاسبه کالری مصرفی روزانه می تواند اطلاعات دقیقی از اشتباهات تغذیه ای و پرخوری هایتان به شما بدهد تا راحت تر بتوانید رژیم غذایی خودتان را اصلاح کنید. کافی است به مدت 1 – 2 هفته هر چیزی که مصرف می کنید را یادداشت کنید و کالری هایشان را جمع بزنید.
منبع : بیتوته


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1152
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10226
بازدید ماه: 49645
کل بازدید ها: 626009
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com