مهمترین دلایل استپ وزنی چیست؟

برای رسیدن به هدف کاهش وزن باید کالری که به بدنتان وارد می شود کمتر از کالری باشد که مصرف می کند، بنابراین معمولا افرادی که قصد لاغر شدن دارند از یک رژیم غذایی سالم و کم کالری پیروی می کنند و فعالیت بدنی شان را با ورزش و پیاده روی افزایش می دهند تا کالری سوزیشان افزایش پیدا کند. اگر در مسیر کاهش وزن دچار استپ وزنی شده اید و دیگر وزنتان کاهش پیدا نمی کند می توانید با بررسی دقیق تر، اشتباهاتی که منجر به استپ وزنیتان شده را پیدا کنید و با راهکارهایی که در ادامه مقاله آورده شده است بر استپ وزنی غلبه کنید. برای آشنا شدن با دلایل استپ وزن در ادامه با قله همراه باشید.
افزایش فعالیت بدنی و کاهش مصرف کالری به طور همزمان باعث می شود که به طور محسوسی وزنتان شروع به کم شدن نماید و هر بار که روی ترازو می روید ، انگیزه بیشتری برای کاهش وزن پیدا می کنید. ولی برخی از افراد بعد از مدتی متوجه می شوند که دیگر وزنشان کم نمی شود، سرعت کاهش وزنشان کاهش پیدا کرده است یا به طور کلی متوقف شده است و به اصطلاح دچار استپ وزنی شده اند.
برای بیشتر افراد ، استپ وزنی 2 – 4 هفته طول می کشد و در این مدت فرد هیچ وزنی کم نمی کند، استپ وزنی گاهی یکباره و گاهی به تدریج ایجاد می شود مثلا در هفته اول 1.5 کیلو وزن کم می کنید ، هفته دوم 1 کیلو ، هفته سوم 0.5 کیلو و در هفته چهارم هیچ وزنی کم نمی کنید.
ما در این مقاله میخواهیم علت استپ وزنی و روش های مقابله با استپ وزنی را با شما در میان بگذاریم تا بتوانید بهترین راه حل برای ادامه کاهش وزنتان را پیدا کنید. واقعا چرا با وجود رژیم ، وزن کم نمی کنید؟
اغلب افرادی که به دنبال لاغری و کاهش وزن هستند ، با وجودی که با احتیاط غذا می خورند و به طور منظم ورزش می کنند ولی در نهایت به مرحله ای می رسند که دیگر وزنشان کم نمی شود ، این واقعیت بسیار ناامیدکننده است و حتی ممکن است باعث شود دست  از برنامه ریزی برای کاهش وزن بردارید.
انواع استپ وزنی

استپ وزنی زمانی رخ می دهد که یک ماه بعد از وزن کشی با وجودی که مو به مو برنامه رژیمتان را اجرا کرده باشید همچنان وزن شما ثابت باشد و هیچ تغییری در وزن یا سایز نداشته باشید. استپ وزنی می تواند کاذب یا واقعی باشد.
گاهی اوقات مشکل شما وزن کشی غلط یا در زمان نامناسب است.
بهترین زمان وزن کشی، صبح ها بعد از اجابت مزاج با یک لباس نازک است. 
البته اگر عدد روی ترازو تغییری نمی کند ولی سایزتان در حال کاهش است ، شما دچار استپ وزنی نشده اید بلکه چربی های بدنتان در حال سوختن است ولی جایشان را عضلات پر میکنند که حجم کمتر ولی وزن بیشتری دارند بنابراین با وجودی که وزنتان ثابت مانده ولی سایز بدنتان در حال کاهش است.
استپ وزنی کاذب
زمانی می گوییم استپ وزنی کاذب است که عاملی مشخص باعث کندری موقت و کاذب کاهش وزن شده باشد و با برطرف شدن عوامل به صورت خود به خود از بین برود مثلا اگر بعد از غذا خوردن روی ترازو می روید یا از کورتون استفاده میکنید. کورتون از جمله داروهایی است که باعث حبس آب زیر پوست و اضافه وزن می شود که این مشکل بلافاصله بعد از قطع مصرف دارو از بین خواهد رفت.
استپ وزن واقعی
زمانی که وزن شما به دلیل سازگاری متابولیک استپ کرده است و برای خروج از آن باید اقداماتی را انجام دهید. در این حالت بدن شما در پاسخ به کمبود کالری و نرسیدن مواد مغذی کافی شروع به کاهش سوخت و ساز میکند تا این کمبود ها را جبران کند.
علت استپ وزنی چیست؟

در چند هفته اولی که رژیم می گیرید ، معمولا کاهش وزن سریعی را تجربه می کنید ، این کاهش وزن سریع به این علت است که شما کالری کمتری به بدنتان می رسانید و بدن برای جبران این کمبود شروع به آزاد کردن ذخایر گلیکوژن ( کربوهیدرات ذخیره شده در عضلات و کبد ) بدن و تامین انرژی می کند.
بخش زیادی از گلیکوژن را آب تشکیل می دهد بنابراین زمانی که گلیکوژن سوزانده می شود ، آب جمع شده اطراف آن آزاد شده و دفع می شود در نتیجه شما شاهد کاهش وزن سریعی هستید.
کاهش وزن با رژیم غذایی بعد از مدتی باعث می شود علاوه بر چربی سوزی ، بدنتان شروع به سوزاندن عضلات برای تامین انرژی کند.
از آنجایی که عضلات برای حفظ سرعت کالری سوزی لازمند ، از آنجا که همزمان با کاهش وزن دچار کاهش عضلات شده اید بنابراین متابولیسم شما کندتر می شود و سرعت کاهش وزن کمتر خواهد شد.
در این شرایط حتی با وجودی که کالری کمتری مصرف می کنید ، ولی چون بدنتان کالری کمتری می سوزاند دچار استپ وزنی خواهید شد.
برای کاهش وزن بیشتر باید فعالیت بدنیتان را افزایش بدهید یا دوباره کالری مصرفیتان را کمتر کنید ، همین رویکردی که در ابتدا باعث کاهش وزن سریع شما شده است ، ممکن است بعد از مدتی دیگر پاسخگوی نیاز شما نباشد.
رعایت نکردن رژیم غذایی
بعد از چند هفته که از رژیم می گذرد برخی از افراد تصور می کنند که بر رژیم غذایی خود مسلط شده اند و نیازی به کنترل ندارند دیگر مطابق برنامه عمل نمی کنند. عدم رعایت رژیم غذایی یکی از دلایل اصلی افزایش کالری مصرفی و استپ وزن کاذب است. در این موارد با وجودی که خودتان تصور می کنید غذای زیادی نخورده اید ولی کالری بیشتر از حد نیازتان مصرف کرده اید. شرایط زمانی بدتر می شود که به جای اندازه گیری دقیق از اندازه گیری چشمی استفاده کنید. 
کاهش فعالیت جسمانی
اگر فعالیت بدنی شما کم شود و مقدار کالری دریافتی مثل قبل بماند ، دچار استپ وزنی یا حتی افزایش وزن خواهید شد. مثلا اگر به خانه جدیدی اسباب کشی کرده اید و تحرکتان در این خانه کمتر شده ولی مانند قبل غذا می خورید ، وزنتان تغییری نکرده و دچار استپ وزن کاذب می شوید.
حبس مایعات در بدن
هورمون کورتیزول باعث تجمع مایعات در بدن می شود . زمانی که استرس دارید ، افزایش سطح کورتیزول در بدن باعث حبس مایعات می شود، سایر دلایل حبس مایعات در بدن عبارتند از:
- افزایش مصرف نمک
- افزایش مصرف کربوهیدرات
- دوران قاعدگی
- مصرف مکمل کراتین
- مصرف کورتون
- مصرف میوه ها و خوراکی های نفاخ
با وجودی که حبس مایعات در بدن باعث استپ وزنی می شود ولی تاثیرش کاملا موقت است و استپ وزنی کاذب محسوب می شود و به محض از بین بردن علت ، مشکل شما رفع خواهد شد.
کاهش وزن زیاد
گاهی اوقات افرادی که کاهش وزن زیادی داشته اند ، کند شدن روند کاهش وزنشان را با استپ وزنی اشتباه می گیرند.
به عنوان مثال یک فرد 104 کیلویی وقتی قرار است هفته ای 1 درصد از چربی هایش را از دست بدهد ، حدودا هفته ای 1 کیلوگرم کاهش وزن خواهد داشت و زمانی که وزن این فرد به 90 کیلو برسد، برای کاهش وزن یک درصد در هفته ، مقدار کمتری وزن کم خواهد کرد یعنی در دور بعدی وزن کشی به جای 1 کیلو ، 900 گرم کم می کند ، یعنی به طور طبیعی دچار کندی کاهش وزن شده است نه استپ وزنی.
روش های مقابله با استپ وزنی

استپ وزنی ممکن است زمانی ایجاد شود که شما به هدف کاهش وزنتان رسیده باشید و در واقع بدنتان به تعادل رسیده باشد ، اگر هنوز هم تمایل به کاهش وزن دارید و هنوز به هدفتان نرسیده اید باید از یک سری راهکار های جدید استفاده کنید و یک سری اشتباهات برنامه روزانه تان را تغییر بدهید تا اصلاح کنید . برای شکست استپ وزنی می توانید از روش هایی که در ادامه بیان میکنیم ، استفاده کنید.
کاهش مصرف کربوهیدرات
بر اساس تحقیقات انجام شده یکی از بهترین رژیم ها برای کاهش وزن ، کاهش مصرف کربوهیدرات است. یکتحقیق بزرگ 1 ساله نشان داد ، افرادی که روزانه کمتر از 50 گرم کربوهیدرات مصرف می کنند نسبت به سایر رژیم های غذایی ، وزن  بیشتری از دست می دهند.
مصرف کمتری کربوهیدرات ها در رژیم غذایی به طور کلی باعث می شود مانند قبل ، دائما احساس گرسنگی نداشته باشید و بیشتر احساس سیری بنمایید در نتیجه به طور کلی مانع از پرخوری می شود و ناخودآگاه کمتر غذا میخورید بدون این که احساس گرسنگی شما را آزار بدهد.
مصرف پروتئین
مصرف پروتئین در وعده های غذایی باعث افزایش متابولیسم به اندازه 100 کالری می شود ، از سویی دیگر پروتئین خاصیت سیر کنندگی دارد و خود به خود باعث می شود در طول روز کمتر کالری مصرف کنید. براساس مطالعات انجام شده ، افرادی که در وعده صبحانه پروتئین مصرف می کنند ، در طول روز کمتر به سراغ هله هوله می روند.
افزایش مصرف فیبر
مصرف فیبر ، به خصوص فیبرهای محلول باعث تسریع حرکت غذا در دستگاه گوارش می شوند و با خاصیت پرکنندگی ای که دارند ، باعث می شوند در یک وعده غذایی کالری کمتری دریافت کنید.
باید سعی کنید روزانه 30 گرم فیبر مصرف کنید. بهترین منابع فیبر عبارتند از میوه ها و سبزیجات ، غلات کامل ، بلغور جو دوسر ، حبوبات آجیل ها و دانه ها.
یکی از بهترین منابع فیبر که همیشه در دسترس است و خاصیت سیر کنندگی دارد ، سیب است.
مصرف نوشیدنی ها
نوشیدن  آب کافی می تواند متابولیسیم را 24 – 30 درصد افزایش بدهد و به تدریج به کاهش وزن کمک کند. علاوه بر آب نوشیدن چای سبز  هم می توانید  متابولیسم را تا 17 درصد افزایش بدهد. قهوه هم تاثیر انرژی زا و افزایش متابولیسم دارد و اثر چربی سوزی آن هنگام ورزش می تواند منجر به شکست استپ وزنی شود.
تکرار یا شدت ورزش را افزایش بدهید
علت اصلی استپ وزنی شما ، کاهش تدریجی متابولیسم در بدن است که می تواند کاهش وزن را با سختی همراه کند. یکی از ورزش هایی که می تواند با تقوتی عضلات به حفظ توده عضلانی و افزایش متابولیسم کمک کند، بدنسازی و تمرین های مقاومتی است. بدنسازی باعث تحریک عضلات می شود در نتیجه عضلات برای تقویت و بازسازی خودشان حتی زمانی که شما در حال استراحت هستید ، کالری می سوزانند.
به همین جهت به نظر می رسد که تمرینات مقاومتی موثرترین ورزش برای کاهش وزن هستند. سایر ورزشهایی که تاثیر زیادی بر کاهش وزن می گذارند و باعث افزایش متابولیسم بدن می شوند ، ورزش های هوازی و تمرینات تناوبی با شدت بالا است.
اگر در حال حاضر ورزش می کند ، نوع ورزش خود را تغییر دهید ، 1 – 2 روز بیشتر در هفته ورزش کنید ، شدت تمرینات خودتان را افزایش دهید یا از تمرینات تناوبی با شدت بالا و تمرینات مقاومتی به همراه هم استفاده کنید.
غذایی که میخورید را یادداشت کنید
شاید تصور می کنید با وجودی که زیاد غذا نمی خورید ولی با کاهش وزن  مشکل دارد.
به طور کلی محققان متوجه شدهاندکه مردم تمایل دارند غذایی که می خورند را دست کم بگیرند.
براساس مطالعه ای که روی گروهی از افراد چاق انجام شد در ابتدا به نظر می رسید که آنها روزانه حدود 1200 کالری مصرف می کنند ولی تجزیه وتحلیل دقیق مقدار کالری مصرفیشان در دو هفته نشان داد که روزانه 2 برابر مقداری که تصور می کنند در حال مصرف کالری هستند.
نوشتن خوراکی هایی که می خورید و سپس محاسبه کالری مصرفی روزانه می تواند اطلاعات دقیقی از اشتباهات تغذیه ای و پرخوری هایتان به شما بدهد تا راحت تر بتوانید رژیم غذایی خودتان را اصلاح کنید. کافی است به مدت 1 – 2 هفته هر چیزی که مصرف می کنید را یادداشت کنید و کالری هایشان را جمع بزنید.
منبع : بیتوته


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2516  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43552  نفر
بازدید ماه: 186217  نفر
کل بازدید ها: 1351752  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید