ریکاوری بعد از تمرینات سنگنوردی

یک جلسه صخره نوردی سنگین را پشت سرگذاشته اید یا اینکه از تلاش زیاد روی یک مسیر پروژه ای در طبیعت خسته هستید. داشتن دانش کافی پیرامون ریکاوری در سنگنوردی مرز بین پیشرفت و آسیب برای شما در سنگنوردی خواهد بود. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با راهکارهای ریکاوری بعد از تمرین سنگنوردی بیشتر آشنا کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
برای بیشتر ما لغت متضاد با تمرین کردن به سادگی تمرین نکردن است. داشتن دو روز استراحت بدون تمرین یا یک استراحت در عصرگاه هم احتمالا تنها کاری است تک انجام می دهیم. زمانی که شما جوان هستند، احتمالا این تنها چیزی است که نیاز خواهید داشت. اما با بالارفتن سن یا تمرینات سخت تر، نوبت به رجوع به دانش ریکاوری می رسد.
یکی از نصیحت هایی که می شنوید هم در اینجا این است که از فشار تمرین یا حجم آن کم کنید. این یک توصیه بد نیست، اما سنگنوردان جدی معمولا به این نصیحت گوش نمی دهند. بیایید به جای استراحت برای ریکاوری به تمرین برای ریکاوری فکر کنیم. اگر راجع به ریکاوری جدی باشید ، دستآوردهایی خواهید دید که انتظار آنرا نمی کشید.
ریکاوری یک حوزه در حال رشد در ورزش می باشد که ریکاوری در سنگنوردی هم از این قاعده مستثنی نیست. درک بهبود عملکرد با استفاده از بازیابی باعث می شود که عملکرد فرد به خوبی بهبود یابد.
راهکارهای ریکاوری در سنگنوردی
خواب بیشتر

بیشتر ما یک الگوی خواب مشخص داریم، و در ساعت مشخصی در شب به خواب می رویم. در سمت دیگر نیز در ساعت مشخصی بیدار شده و مسابقه روزانه زندگی را آغاز می کنیم. بعضیا از مطالعات نشان داده اند که ۱۵ دقیقه خواب روزانه بیشتر می توانند ریکاوری را به میزان ۵% بهبود دهن. ما می دانیم که خواب باعث بهبود سنتز پروتئین شده و سیستم ایمنی بدن را ارتقا می دهد، بنابراین دلایل زیادی برای اینکه خودتان را قانع کنید وجود دارد. بهترین تکنیک در اینجا این است که ۱۵ دقیقه زودتر به خواب برویم. چه قبول داشته باشید یا نه ارتقای درجه سنگنوردی مهمتر از دیدن یک سریال بی مزه و بی معنی است.
تغذیه پس از تمرین

به طور کلی باید در طول دو ساعت پس از تمرین یک وعده غذایی مناسب و مغذی بخورید. یک تکه مرغ یا چند سفیده تخم مرغ به همراه سالاد و یا امثال اینها به عنوان یک وعده غذایی خوب شناخته می شوند. پروتئین و کربوهیدرات کافی به بدنتان برسانید.
خوردن آب کافی

بسیاری از ورزشکارها و البته سایر مردم آب واقعی کمی می نوشند. نوشیدنی هایی مانند قهوه یا انرژی زا ها نیز دارای آب هستند، اما خود آب جذب بسیار آسانتری دارد و البته بسیار ارزانتر است. یک راه حل آسان برای رساندن آب کافی به بدن استفاده از بطری آن در حین تمرین است، و پس از تمرین هم حداقل ۵۰۰ سی سی آب بنوشید. این کار باعث جذب بهتر غذا و دفع مواد زاید به شیوه ای بهتر می شود.
چرت زدن

چرت زدن در طول روز یک راه خوب برای استراحت می باشد. خواب بیشتر در شب خوب است اما چرت زدن عالیست. مزیت اصلی چرت زدن افزایش فعالیت هورمنی آنابولیک می باشد. یک چرت حدود ۱۵ تا ۲۵ دقیقه است و بیشتر از آن می تواند خواب شب را مختل کند.
انجام تمرینات هوازی

ریکاوری در سنگنوردی با انجام تمرین هوازی؟ شوخی می کنی؟ این شوخی نبود، بلکه تمرینات هوازی سبک یک راه عالی برای خارج کردن مواد زاید از بدن هستند. در روز استراحت بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه تمرین دوچرخه سواری ، دویدن یا مانند آن که سبک باشد داشته باشید. فشار تمرین در اینجا باید پایین باشد تا ریکاوری صورت بگیرد.
دوش سرد

کار راحتی نیست اما به شکل جالبی موثر می باشد. به خصوص زمانی که عضلات شما دردناک شده باشند. دوش یا حمام سرد به مدت بیش از ده دقیقه می تواند در بهبود ریکاوری در سنگنوردی موثر باشد. همچنین می توانید از حالت سرد و گرم استفاده کنید. دو سه دقیقه زیر دوش در سردترین حالتی که می توانید تحمل کنید. سپس دو سه دقیقه زیر دوش گرم در گرمترین حالتی که می توانید تحمل کنید. این کار را هم ۲-۳ بار انجام دهید. البته عقیده گروهی بر این است که دوش سرد موثرتر خواهد بود.
خوردن پروتئین قبل و در حین تمرین

این کار باعث بهبود ریکاوری می شود. البته باید توجه داشته که مقدار پروتئین نباید زیاد باشد چرا که هضم پروتئین قدری به طول می انجامد. مثلا ده-پانزده گرم پروتئین در اینجا احتمالا کافی خواهد بود.
ریکاوری در سنگنوردی در سطوح پایین آسان خواهد بود، اما با ارتقای سطح و افزایش فشار و حجم تمرین باید در آن مهارت یابید. لیستی که در بالا دیدید کامل نیست، بلکه تنها یک نقطه شروع می باشد. اگر قدری روی آنچه که پس از تمرین روی می دهد تمرکز کنید، در هر جلسه دستآورد بیشتری خواهید داشت و این ممکن است رمز ورود شما به درجه بالاتر در سنگنوردی باشد.
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1285
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10359
بازدید ماه: 49778
کل بازدید ها: 626142
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com