کمل بک چیست؟

کمل بک ها درواقع بعنوان محفظه های مخصوص کوله‌های کوهنوردی و دوچرخه‌سواری بسیار کاربرد دارند. ویژگی اصلی که در این کیسه های آب دیده می شود، حمل راحت و نزدیک کردنشان به نقطه ثقل حمل باربه بدن می باشد.کمل بک دارای یک نی یا شلنگ است که کوهنورد یا طبیعت گرد هنگام تشنگی می‌تواند بدون توقف و درآوردن قمقمه آب، از آن استفاده کند. در این مقاله از قله در رابطه با انتخاب بهترین کمل بک صحبت می کنیم. برای آشنایی بیشتر با کمل بک و نحوه تمیز کردن و نگه داری آن در ادامه با قله همراه باشید.
مصارف دیگری را نیز می‌توان برای کمل بک ها متصور شد. کوهنوردان و طبیعت گردها برای مسائل بهداشتی نیاز به آب دارند. آبی که به طور منظم و با فشاری ثابت تحت کنترل باشد و فرد بتواند از آن برای شست‌وشو و حمام و دستشویی و… استفاده کند. همین نیاز باعث شد تا کمل بک‌ها طراحی و تولید شوند، پس برای طبیعت گردی و کمپینگ حتما یکی یا دو تا از این کمل بک ‌ها احتیاج است.
در این مقاله در رابطه با روش انتخاب بهترین کمل بک صحبت میکنیم و یاد میگیریم که چگونه کیسه آب خود را تمیز و نگه داری کنیم.
نحوه استفاده از پک هیدراتاسیون یا کمل بک
ابتدا کیسه آب را باید با آب سر بشویید و آب را تخلیه کنید و پس از آن آب را داخل کمل بک ریخته و درب آن را محکم ببندید تا آب از آن بیرون نریزد، سپس مخزن آب را داخل کوله قرار دهید و نصب کنید.
بعضی از کوله ها یک جا برای قرار دادن کمل بک دارند اما بعضی از آن ها دارای گیره هایی برای نصب کیسه آب هستند.
بعد از نصب کمل بک، شلنگ آن را از شکاف مخصوص روی بدن کوله عبور دهید و مطمئن باشید شلنگ یا نی در طول مسیر گره یا تا نخورده باشد .
حتما توجه کنید که کمل بک را بعد از استفاده بشویی و اجازه دهید به طور کامل خشک شود.
نکته: در حین استفاده از پک هیدراتاسیون باید به این نکته دقت کنید که جنس آن از پلاستیک است نمیتواند دما را داخل خود حفظ کند پس از ریختن آب خیلی داغ داخل کمل بک خودداری کنید.
ظرفیت کمل بک یا کیسه آب

باید اطمینان حاصل کنید که کمل بک و کوله شما مناسب نوع فعالیتی که در پیش دارید هستند:
آب سبک نیست، بنابراین به این فکر کنید که به چه میزان آب در برنامه تان نیاز دارید؟ آیا در طول مسیر می توانید کمل بکتان را مجددا پر کنید؟ البته مطمئنا لازم نیست که کمل بک کاملا پرشود و میتوان بر اساس نیاز مثلا نیمی از ظرفیت آنرا استفاده کرد.
    ۰.۵ لیتری و کمتر (این مدلها بیشتر شبیه به بطری بوده و در انواع کیف کمری یا جلیقه های دویدن به کار برده میشوند.
    ۱یا ۱.۵ لیتر: یک انتخاب مناسب برای مسافت های کوتاه یا دونده ها و دوچرخه سواران.
    ۲ یا ۲.۵ لیتر: این سایز تعادل خوبی بین وزن و حجم ایجاد میکند.
    ۳ لیتر یا بیشتر: مناسب برای پیمایش های طولانی در زمینهای بدون آب مانند پیمایش خط الراس ها در فصول گرم.
راهنمای خرید کمل بک برای کوهنوردان و طبیعتگردان
۱- مهمترین نکته در خرید کیسه آب (یا همان کمل بک) این است که جنس آن طوری باشد که پس از مدتی استفاده بو نگیرد . یعنی آب داخل آن طعم نگیرد.
۲- استفاده از آن آسان باشد . یعنی در آن راحت باز و بسته شود و جهت تمیز کردن برس به آسانی وارد آن شود.
۳- اجزای آن از کیفیت و دوام خوبی برخوردار باشند. مثلا اورینگ ته شلنگ که کار آب بندی را انجام میدهد خراب نشود و یا از جا در نیاید و یا قسمت دهان آن نشتی ندهد.
چگونه کیسه آب را تمیز کنیم؟
برای تمیز کردن کیسه‌ی آب بهترین ماده محلول آب و کمی مایع ظرفشویی بسیار رقیق حل شده در آن است. می‌توانید چند قطره آب‌لیموی ترش و یا مقدار کمی جوش شیرین نیز به این محلول اضافه کنید. این محلول را درون کیسه بریزید و درِ کیسه را ببندید و آن را به خوبی تکان دهید. سپس کیسه را چند بار با آب تمیز پر کنید و درِ آن را ببندید و پس از این‌که خوب تکان دادید، آب آن را تخلیه کنید. این کار را آن‌قدر انجام دهید تا درون کیسه‌ی آب به خوبی تمیز شود و اثری از مایع ظرفشویی در آن باقی نماند.
اگر برس شیشه‌ شوی بسیار نرم دارید هم می‌توانید از آن در شستن داخل کیسه‌ی آب استفاده کنید. برس شما باید بسیار نرم باشد تا پلاستیک نازک کیسه‌ی آب را پاره نکند. در هنگام کار با برس هم به شدت احتیاط کنید تا آسیبی به کیسه‌ی آب وارد نکنید.


بخش بعدی که باید مورد بازرسی و تمیزکاری قرار بگیرد درِ کیسه‌ی آب است. این در معمولا پیچی است و واشری دارد که آن را ضدآب می‌سازد. اطراف این بخش را نیز با یک دستمال تمیز و همان محلولی که درست کرده‌اید به آرامی تمیز کنید و مطمئن شوید هنگام لمس آن حس لیز بودن نداشته باشد.
خب، حالا که کیسه‌ی آب خود را تمیز کردید باید مهم‌ترین بخش کار را انجام دهید. باید کیسه‌ی آب را خشک کنید. چرا که اگر این کار را نکنید تمام زحماتی که در بالا کشیدید بی‌ثمر خواهد بود. برای خشک کردن کیسه‌ی آب ابتدا آن را به خوبی تکان دهید تا آب درون آن خارج شود. فراموش نکنید که هر کاری کنید نمی‌توانید تمام آب درون کیسه‌ی آب را خالی کنید. به همین دلیل باید درِ آن را باز بگذارید و اجازه دهید تا خودش خشک شود. برای این کار کافیست کیسه را به دیوار تکیه دهید و یک هم‌زن دستی یا لیوان درون آن قرار دهید. به نحوی که اجازه دهد هوا درون تمام کیسه جریان داشته باشد.
بعد از این که مدتی گذشت و کیسه خشک شد می‌توانید با خیال راحت آن را در کمد قرار دهید و مطمئن باشید که دفعه‌ی بعدی که می‌خواهید به طبیعت بروید، آبی که در اختیار دارید طعم و بوی بدی نمی‌دهند و تمیز است.
نکته مهم: مهمترین نکته در نگهداری کیسه آب برای اینکه پس از مدتی آب داخل آن طعم نگیرد این است که  پس از هر بار استفاده، در منزل آب داخل کیسه و شلنگ را به خوبی خالی کرده و در مجاورت هوا بگذارید تا خشک شود . برای اینکه هوا داخل کیسه جریان پیدا کند باید دهانه کیسه را باز نگهدارید.
ویژگی های کیسه آب یا کمل بک ها در چیست؟
    دربرابر پارگی، نشت آب و فشار مقاومند!
کیسه های آب با کیفیت و اصولی ارائه شدند که دربرابر فشار مقاومند. در اثرضربه، خراش یا برخورد جسم خارجی هم دچار آسیب نمی شوند. کیسه آب باید از این نظر قابل اطمینان باشد. چون در کوله ابزار دیگر هم هست، که نباید دچار رطوبت شوند.
    باکیفیت اگر باشند، به مرور زمان بو نمی گیرند.
از جمله مشکلات همه با پلاستیک و فراورده های نفتی، که برای حمل آب استفاده می شوند، بوگرفتن به مرور زمان است. همچنین روی طعم آب هم تاثیر خواهند داشت. این کیسه های آب وقتی باکیفیت باشند، دارای غشای داخلی ضدباکتری هستند و با تکنولوژی نانو ساخته می شوند. برای اینکه کمترین تداخل میان فراورده های نفتی و آب باشد. برخی از انواع کیسه های آب با غشای فلزی نانومتری، مانندغشای آلومینیومی پوشیده شده اند. برای اینکه تضمین کننده کامل سلامت آب مصرفی تان باشند.
    طراحی مناسب برای شستشوی کامل
کمل بک های امروزی با درب بزرگ ارائه می شوند تا شستشوی آن ها به راحتی ممکن باشد. همین باعث می شود که سلامت کوهنورد در برنامه ها حفظ شود. درضمن طول عمر کیسه آب به خاطر امکان شتسشوی کامل آن، و خشک شدنش افزایش قابل محسوسی دارد.
منبع : بریم کوه


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2672  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43708  نفر
بازدید ماه: 186373  نفر
کل بازدید ها: 1351908  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید