کمل بک چیست؟

کمل بک ها درواقع بعنوان محفظه های مخصوص کوله‌های کوهنوردی و دوچرخه‌سواری بسیار کاربرد دارند. ویژگی اصلی که در این کیسه های آب دیده می شود، حمل راحت و نزدیک کردنشان به نقطه ثقل حمل باربه بدن می باشد.کمل بک دارای یک نی یا شلنگ است که کوهنورد یا طبیعت گرد هنگام تشنگی می‌تواند بدون توقف و درآوردن قمقمه آب، از آن استفاده کند. در این مقاله از قله در رابطه با انتخاب بهترین کمل بک صحبت می کنیم. برای آشنایی بیشتر با کمل بک و نحوه تمیز کردن و نگه داری آن در ادامه با قله همراه باشید.
مصارف دیگری را نیز می‌توان برای کمل بک ها متصور شد. کوهنوردان و طبیعت گردها برای مسائل بهداشتی نیاز به آب دارند. آبی که به طور منظم و با فشاری ثابت تحت کنترل باشد و فرد بتواند از آن برای شست‌وشو و حمام و دستشویی و… استفاده کند. همین نیاز باعث شد تا کمل بک‌ها طراحی و تولید شوند، پس برای طبیعت گردی و کمپینگ حتما یکی یا دو تا از این کمل بک ‌ها احتیاج است.
در این مقاله در رابطه با روش انتخاب بهترین کمل بک صحبت میکنیم و یاد میگیریم که چگونه کیسه آب خود را تمیز و نگه داری کنیم.
نحوه استفاده از پک هیدراتاسیون یا کمل بک
ابتدا کیسه آب را باید با آب سر بشویید و آب را تخلیه کنید و پس از آن آب را داخل کمل بک ریخته و درب آن را محکم ببندید تا آب از آن بیرون نریزد، سپس مخزن آب را داخل کوله قرار دهید و نصب کنید.
بعضی از کوله ها یک جا برای قرار دادن کمل بک دارند اما بعضی از آن ها دارای گیره هایی برای نصب کیسه آب هستند.
بعد از نصب کمل بک، شلنگ آن را از شکاف مخصوص روی بدن کوله عبور دهید و مطمئن باشید شلنگ یا نی در طول مسیر گره یا تا نخورده باشد .
حتما توجه کنید که کمل بک را بعد از استفاده بشویی و اجازه دهید به طور کامل خشک شود.
نکته: در حین استفاده از پک هیدراتاسیون باید به این نکته دقت کنید که جنس آن از پلاستیک است نمیتواند دما را داخل خود حفظ کند پس از ریختن آب خیلی داغ داخل کمل بک خودداری کنید.
ظرفیت کمل بک یا کیسه آب

باید اطمینان حاصل کنید که کمل بک و کوله شما مناسب نوع فعالیتی که در پیش دارید هستند:
آب سبک نیست، بنابراین به این فکر کنید که به چه میزان آب در برنامه تان نیاز دارید؟ آیا در طول مسیر می توانید کمل بکتان را مجددا پر کنید؟ البته مطمئنا لازم نیست که کمل بک کاملا پرشود و میتوان بر اساس نیاز مثلا نیمی از ظرفیت آنرا استفاده کرد.
    ۰.۵ لیتری و کمتر (این مدلها بیشتر شبیه به بطری بوده و در انواع کیف کمری یا جلیقه های دویدن به کار برده میشوند.
    ۱یا ۱.۵ لیتر: یک انتخاب مناسب برای مسافت های کوتاه یا دونده ها و دوچرخه سواران.
    ۲ یا ۲.۵ لیتر: این سایز تعادل خوبی بین وزن و حجم ایجاد میکند.
    ۳ لیتر یا بیشتر: مناسب برای پیمایش های طولانی در زمینهای بدون آب مانند پیمایش خط الراس ها در فصول گرم.
راهنمای خرید کمل بک برای کوهنوردان و طبیعتگردان
۱- مهمترین نکته در خرید کیسه آب (یا همان کمل بک) این است که جنس آن طوری باشد که پس از مدتی استفاده بو نگیرد . یعنی آب داخل آن طعم نگیرد.
۲- استفاده از آن آسان باشد . یعنی در آن راحت باز و بسته شود و جهت تمیز کردن برس به آسانی وارد آن شود.
۳- اجزای آن از کیفیت و دوام خوبی برخوردار باشند. مثلا اورینگ ته شلنگ که کار آب بندی را انجام میدهد خراب نشود و یا از جا در نیاید و یا قسمت دهان آن نشتی ندهد.
چگونه کیسه آب را تمیز کنیم؟
برای تمیز کردن کیسه‌ی آب بهترین ماده محلول آب و کمی مایع ظرفشویی بسیار رقیق حل شده در آن است. می‌توانید چند قطره آب‌لیموی ترش و یا مقدار کمی جوش شیرین نیز به این محلول اضافه کنید. این محلول را درون کیسه بریزید و درِ کیسه را ببندید و آن را به خوبی تکان دهید. سپس کیسه را چند بار با آب تمیز پر کنید و درِ آن را ببندید و پس از این‌که خوب تکان دادید، آب آن را تخلیه کنید. این کار را آن‌قدر انجام دهید تا درون کیسه‌ی آب به خوبی تمیز شود و اثری از مایع ظرفشویی در آن باقی نماند.
اگر برس شیشه‌ شوی بسیار نرم دارید هم می‌توانید از آن در شستن داخل کیسه‌ی آب استفاده کنید. برس شما باید بسیار نرم باشد تا پلاستیک نازک کیسه‌ی آب را پاره نکند. در هنگام کار با برس هم به شدت احتیاط کنید تا آسیبی به کیسه‌ی آب وارد نکنید.


بخش بعدی که باید مورد بازرسی و تمیزکاری قرار بگیرد درِ کیسه‌ی آب است. این در معمولا پیچی است و واشری دارد که آن را ضدآب می‌سازد. اطراف این بخش را نیز با یک دستمال تمیز و همان محلولی که درست کرده‌اید به آرامی تمیز کنید و مطمئن شوید هنگام لمس آن حس لیز بودن نداشته باشد.
خب، حالا که کیسه‌ی آب خود را تمیز کردید باید مهم‌ترین بخش کار را انجام دهید. باید کیسه‌ی آب را خشک کنید. چرا که اگر این کار را نکنید تمام زحماتی که در بالا کشیدید بی‌ثمر خواهد بود. برای خشک کردن کیسه‌ی آب ابتدا آن را به خوبی تکان دهید تا آب درون آن خارج شود. فراموش نکنید که هر کاری کنید نمی‌توانید تمام آب درون کیسه‌ی آب را خالی کنید. به همین دلیل باید درِ آن را باز بگذارید و اجازه دهید تا خودش خشک شود. برای این کار کافیست کیسه را به دیوار تکیه دهید و یک هم‌زن دستی یا لیوان درون آن قرار دهید. به نحوی که اجازه دهد هوا درون تمام کیسه جریان داشته باشد.
بعد از این که مدتی گذشت و کیسه خشک شد می‌توانید با خیال راحت آن را در کمد قرار دهید و مطمئن باشید که دفعه‌ی بعدی که می‌خواهید به طبیعت بروید، آبی که در اختیار دارید طعم و بوی بدی نمی‌دهند و تمیز است.
نکته مهم: مهمترین نکته در نگهداری کیسه آب برای اینکه پس از مدتی آب داخل آن طعم نگیرد این است که  پس از هر بار استفاده، در منزل آب داخل کیسه و شلنگ را به خوبی خالی کرده و در مجاورت هوا بگذارید تا خشک شود . برای اینکه هوا داخل کیسه جریان پیدا کند باید دهانه کیسه را باز نگهدارید.
ویژگی های کیسه آب یا کمل بک ها در چیست؟
    دربرابر پارگی، نشت آب و فشار مقاومند!
کیسه های آب با کیفیت و اصولی ارائه شدند که دربرابر فشار مقاومند. در اثرضربه، خراش یا برخورد جسم خارجی هم دچار آسیب نمی شوند. کیسه آب باید از این نظر قابل اطمینان باشد. چون در کوله ابزار دیگر هم هست، که نباید دچار رطوبت شوند.
    باکیفیت اگر باشند، به مرور زمان بو نمی گیرند.
از جمله مشکلات همه با پلاستیک و فراورده های نفتی، که برای حمل آب استفاده می شوند، بوگرفتن به مرور زمان است. همچنین روی طعم آب هم تاثیر خواهند داشت. این کیسه های آب وقتی باکیفیت باشند، دارای غشای داخلی ضدباکتری هستند و با تکنولوژی نانو ساخته می شوند. برای اینکه کمترین تداخل میان فراورده های نفتی و آب باشد. برخی از انواع کیسه های آب با غشای فلزی نانومتری، مانندغشای آلومینیومی پوشیده شده اند. برای اینکه تضمین کننده کامل سلامت آب مصرفی تان باشند.
    طراحی مناسب برای شستشوی کامل
کمل بک های امروزی با درب بزرگ ارائه می شوند تا شستشوی آن ها به راحتی ممکن باشد. همین باعث می شود که سلامت کوهنورد در برنامه ها حفظ شود. درضمن طول عمر کیسه آب به خاطر امکان شتسشوی کامل آن، و خشک شدنش افزایش قابل محسوسی دارد.
منبع : بریم کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1204
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10278
بازدید ماه: 49697
کل بازدید ها: 626061
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com