تمرین ریپیتر برای سنگنوردی

تمرین ریپیتر با هنگ بورد یکی از روشهای افزایش قدرت استقامت در سنگنوردی است که برای تقلید شرایط گیره گیری-استراحت در سنگنوردی طراحی شده است. در این مقاله از قله شما با حرکات و تمرینات ریپیتر بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید
 بارهای اعمال شده در این روش در مقایسه با پروتکل “۷-۵۳” اریک هورست کم است که آنرا برای سنگنوردهای متوسط به عنوان گزینه ای ایمن تر مطرح می کند. از طرف دیگر زمان استراحت بین هر ددهنگ بسیار کوتاه و معمولا ۳ ثانیه می باشد. این بدان معناست که بدن شما باید به سیستم انرژی آلاکتیک، که هم کراتین فسفات ذخیره شده در سلول را بسوزاند و هم به سیستم انرژی لاکتیک در تولید ATP عادت کند. افزایش جریان خود برای حفظ لاکتات و یونهای هیدورژن ایجاد می شود که به نوبه خود ناگریز به پمپ عضلانی می شود. از دیدگاه اریک هورست این روش بهتری راهکار برای افزایش استقامت نیست اما می توان از آن در ترکیب تمرینات استفاده کرد.
جزئیات پروتکل استقامت قدرت ۷/۳ Hangboard Repeaters
سه تا هفت موقعیت مختلف گیره گیری را انتخاب کنید. از جمله:

    یک کریمپ باز
    یک فول کریمپ
    یک پاکت سه انگشتی
    پاکت دو انگشتی:
    یک گیره اصطکاکی
    …
برای هر موقعیت گیره گرفتن:
    ثانیه آویزان شده و سه ثانیه استراحت کنید.
    ۷ بار تکرار کنید و یک چرخه تمام می شود.
    ۲-۳ دقیقه استراحت کرده و سپس به سراغ موقعیت بعدی گیره گرفتن بروید.
    این مجموعه زمانی به پایان می رسد که همه ددهنگ ها برای تمام موقعیت های انتخاب شده گیره گرفتن کامل شوند.
    بین ست ها ۱۲ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنید.
    در مجموع ۱ تا ۳ ست را کامل کنید.
نکات تمرین ریپیتر با هنگ بورد

 
   برای تعیین حداکثر انقباض ارادی (MVC) از آویز تست ۵ تا ۱۰ ثانیه استفاده کنید.
    بار برای پروتکل استقامت قدرت Hangboard Repeaters باید معادل ۶۰ تا ۸۰ درصد MVC شما باشد.
    مبتدیان باید با ۴۰ تا ۵۰ درصد MVC خود شروع کنند و بیش از دو ست انجام ندهند.
    قرار است آخرین ددهنگ سخت به نظر برسند، و شما باید پمپاژ کنید.
    اگر نمی توانید تمام هنگ ها را کامل کنید، وزن خود را کاهش دهید.
    اگر ددهنگ ها خیلی راحت هستند، وزن اضافه کنید.
    از طرف دیگر، می‌توانید ریپیتر ددهنگ را تا زمان شکست (تکرارکنندگان استقامت) انجام دهید.
    اگر می‌خواهید زمان‌های توقف و زمان‌های استراحت را آزمایش کنید، می‌توانید امتحان کنید:
        ۶ ثانیه آویزان، ۴ ثانیه استراحت
        ۵ ثانیه آویزان، ۵ ثانیه استراحت
        ۵ ثانیه آویزان، ۲ ثانیه استراحت
برای تعیین بارهای بهینه برای موقعیت‌های ددهنگ خاص، باید یک یا دو جلسه تمرین با صفحه سیمولاتور اختصاص دهید. ارائه یک قانون کلی غیرممکن است، زیرا بارها به تعداد مجموعه‌هایی که برای اجرا انتخاب می‌کنید، زمان‌های استراحت بین ست‌ها و هنگ‌ها، و حتی ترتیبی که در آن موقعیت‌های گرفتن را در یک مجموعه ترتیب می‌دهید بستگی دارد. زمان اندازه‌گیری MVC دقیقاً تعریف نشده است، اما معمولاً بین ۵ تا ۱۰ ثانیه در نظر گرفته می‌شود.
تعیین دقیق بار برای هر موقعیت گرفتن ممکن است مشکل باشد، اما تا زمانی که در انتها پمپ می‌شوید و همچنان موفق می‌شوید تمام هنگ‌ها را کامل کنید، در مسیر درستی هستید.
نتایج و بحث پیرامون پروتکل استقامت قدرت ریپیتر هنگ بورد


پروتکل سنتی ۷ ثانیه بالا و ۳ ثانیه استراحت ریپیترتوسط برادران اندرسون در مقاله خود در سال ۲۰۱۵ به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت . آنها افزایش قدرت را ۲۱.۵٪ پس از یک چرخه ۴ هفته ای و ۳۲.۰٪ پس از هشت هفته کامل تمرین هنگبرد با روش Rock Prodigy (RPM) گزارش کردند. علاوه بر این، پروتکل هنگبرد آنها تأثیر مستقیمی بر عملکرد سنگنوردان دارد.
میانگین بهبود درجه صعود نقطه قرمز در گروه کوهنوردان شرکت کننده در آزمایش، +۱.۴۴ درجه حرف YDS در فصل اول و +۲.۵۰ + درجه حرف YDS پس از چندین فصل بود. میانگین سطح صعود دید با +۱.۵۱ درجه حرف YDS در فصل اول و +۲.۰۳ + درجه نامه YDS پس از چندین فصل بهبود یافت. با در نظر گرفتن این که Hangboard Repeaters یک پروتکل تمرینی با صفحه انگشت استقامتی قدرتی است، یک نتیجه غافلگیرکننده. در مقابل، اوا لوپز افزایش قدرتی را تنها ۲۰.۶ درصد در چهار هفته و تا ۲۸ درصد پس از هشت هفته کامل تمرین قدرتی گزارش کرد .
منبع :
strengthclimbing


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1279
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10353
بازدید ماه: 49772
کل بازدید ها: 626136
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com