اختلال یادگیری چیست و چگونه درمان می شود؟

اختلال یادگیری اختلالی است که بر توانایی فرد در درک یا پاسخ به اطلاعات جدید تأثیر می گذارد. این اختلالات بر توانایی به خاطر سپردن اطلاعات نیز تأثیر می گذارد.در مواردی امکان صحبت کردن ، خواندن یا نوشتن و عملیات ریاضی نیز مختل می شود. اختلال یادگیری همچنین می تواند مشکلاتی در هماهنگی حرکات ایجاد کند و باعث شود رفتار کودک ناخوشایند به نظر برسد و احساس بدی داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با اختلال یادگیری در ادامه با قله همراه باشید.
اختلال یادگیری چیست؟
اختلال یادگیری یک تفاوت عملکردی مغز است و بر هوش (IQ) تأثیر نمی گذارد. در واقع ، آنها شدیدترین ، فراگیرترین و مزمن ترین اشکال یادگیری در کودکان با توانایی های فکری متوسط یا بالاتر از حد متوسط هستند. از آنجا که بیشتر اختلال یادگیری در دوران کودکی تشخیص داده می شوند ، این مقاله به تأثیرات این شرایط در دوران کودکی می پردازد.
اگرچه این اختلال اغلب از بدو تولد (ناشی از ویژگی های منحصر به فرد در ساختار مغزی که ممکن است ارثی باشد) وجود دارد ، اما بیشتر اختلال یادگیری در کودکی در سن مدرسه کشف می شود. فرد دچار اختلال در مقایسه با همسالانش شکاف های قابل توجهی در یادگیری نشان می دهد.
اختلال یادگیری مداوم است و می تواند چالش های مادام العمر قابل توجهی را ایجاد کند. در برخی موارد ، بزرگسالان مبتلا به این مشکل یاد می گیرند که شیوه های یادگیری خود را تطبیق دهند ، و این باعث می شود که اختلال یادگیری کمتر مشکل ساز شود.
انواع اختلال یادگیری

تعدادی از رایج ترین انواع اختلال یادگیری شامل اختلال خواندن رشدی ، اختلال در بیان نوشتاری ، اختلال مختلط زبان دریافتی و بیان و اختلال عملیات ریاضی است. اغلب این اختلال یادگیری با اختلالات دیگری به ویژه اختلال بیش فعالی با نقص توجه (ADHD) همراه است. ADHD یک اختلال است که می تواند با ایجاد مشکل در گوش دادن ، ثابت ماندن ، توجه مداوم یا جذب مطالب جدید ، اختلال یادگیری کودک را افزایش دهد. در نتیجه ، این می تواند منجر به مشکلات اجتماعی برای کودک شود.
درمان معمول اختلال یادگیری
رایج ترین درمان برای اختلال یادگیری ، آموزش ویژه یا درمان گفتار و زبان است. با این حال ، گاهی اوقات ، می توان از داروها برای افزایش توجه و تمرکز استفاده کرد. از آنجا که داروها معمولاً با نتایج متفاوتی روبرو هستند ، پزشکان مراقبت های بهداشتی بر درمان و آموزش ویژه تأکید می کنند.
آیا اختلال یادگیری باید جدی گرفته شود؟
در حالی که اختلال یادگیری خطر جانی ندارد ، اما می تواند حاوی نشانه هایی از یک بیماری جدی باشد. اگر فکر می کنید کودک قربانی غفلت یا سهل انگاری مراقبت کننده است ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر کودکی که به دلیل اختلال یادگیری تحت درمان قرار می گیرد در واکنش به خجالت یا سرخوردگی پرخاشگری ، بازیگری یا سایر مشکلات رفتاری از خود نشان می دهد ؛ اگر احساس می کنید فرزند شما رفتارهایی دارد که می تواند باعث آسیب رساندن به خود یا دیگران شود یا اگر فرزند شما به دلیل اختلال یادگیری تحت درمان است شما همچنان نگران نیازهای او هستید.
علائم اختلال یادگیری چیست؟

اختلال یادگیری معمولاً در طول عمر فرد ادامه دارد. با این حال ، بسته به شدت و نوع معلولیت ، بسیاری از افراد قادر به جبران معلولیت های جزئی در بزرگسالی هستند و می توانند در جامعه بسیار خوب عمل کنند. برای دیگران ، اختلال یادگیری آشکار است. شایع ترین علائم مربوط به مهارت های شناختی یا زبانی است و باعث ایجاد مشکلاتی در مهارت های گوش دادن ، مهارت های زبانی (شامل صحبت کردن ، خواندن یا نوشتن) و عملیات ریاضی می شود.
فرزند شما به احتمال زیاد علائم ناتوانی یادگیری را به صورت روزانه و مداوم تجربه خواهد کرد. گاهی اوقات هر یک از این علائم می تواند شدید باشد:
• اختلال حساب (مشکلات مربوط به عملیات ریاضی)
•  دیسگرافیا (مشکلات مربوط به دست خط)
• اختلالات پردازش اطلاعات (ناتوانی در استفاده کامل از اطلاعات حسی)
• مشکلات مربوط به زبان یا مشکل در ارتباطات کلامی و کتبی مناسب سن
• اختلال خواندن یا نارساخوانی
• تأخیر قابل ملاحظه در دستیابی به نقطه عطف توسعه ، در حالی که مناطق دیگر طبیعی یا بالاتر از حد متوسط هستند
• علائمی که ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد
در برخی موارد ، اختلال یادگیری می تواند یک بیماری جدی باشد که باید بلافاصله در شرایط اضطراری ارزیابی شود. اگر فرزند شما یا کسی که با او هستید هر کدام از این علائم جدی را داشت فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:
رفتارهای پرخاشگرانه که شما را به این باور می رساند که کودک برای خود یا دیگران خطرناک است.
علائمی که باعث می شود شک کنید کودک قربانی غفلت یا کودک آزاری است.
چه چیزی باعث اختلال یادگیری می شود؟

اختلال یادگیری یک انحراف عملکردی مغز است. این بدان معناست که مغز انواع خاصی از اطلاعات جدید را جذب و پردازش می کند و عملیات را به روشهای منحصر به فرد و غیر معمول انجام می دهد که اغلب دستیابی به مراحل عادی یادگیری را دشوار می کند.
در بسیاری از موارد ، ممکن است یک زمینه ژنتیکی برای ایجاد اختلال یادگیری وجود داشته باشد. آنها همچنین می توانند در نتیجه تغییرات در مغز از محرومیت های اجتماعی یا محیطی ، ناشنوایی ، ضعف بینایی ، ضربه هنگام تولد یا آسیب عصبی در رحم ایجاد شوند.
اختلال یادگیری در کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن دو برابر بیشتر از کودکان بدون بیماری مزمن است. کودکانی که خدمات آموزشی ویژه دریافت می کنند نسبت به کودکانی که خدمات آموزش ویژه دریافت نمی کنند از میزان بیشتری از مراقبت های بهداشتی استفاده می کنند. برخی از مشکلات رشد را می توان با رفع علل ذاتی مانند ضعف بینایی ، ناشنوایی و عوامل محیطی اصلاح یا بهبود بخشید.
عواملی که موجب اختلال یادگیری می شوند؟
عوامل متعددی خطر ابتلا به اختلال یادگیری را افزایش می دهند. همه افراد دارای عوامل خطر دچار اختلال یادگیری نمی شوند. عواملی که خطر ایجاد اختلال یادگیری را افزایش می دهند؛ عبارتند از:
- قرار گرفتن در معرض الکل یا مواد مخدر مضر در رحم
- ضربه یا ناراحتی هنگام تولد
- قرار گرفتن در معرض آسیب عصبی یا سیستم عصبی مرکزی در رحم یا پس از تولد
- وراثت
- فقدان محیط تغذیه کننده
- وزن کم هنگام تولد
- داروهایی مانند درمان سرطان یا سرطان خون در کودکان
- کمبودهای تغذیه ای
- تولد زودرس
- نقص های حسی ، مانند کاهش شنوایی یا ضعف بینایی
- کاهش خطر اختلال یادگیری فرزند شما
- جلوگیری از اختلال یادگیری
در حالی که نمی توان از به طور کامل اختلال یادگیری جلوگیری کرد ، ممکن است بتوانید خطر اختلال یادگیری فرزند خود را با موارد زیر کاهش دهید:
- از مصرف الکل ، دخانیات و داروهای تفریحی قبل ، حین و بعد از بارداری خودداری کنید
- اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد سمی در دوران بارداری و پس از تولد فرزند شما
- ارزیابی دقیق خطرات و مزایای داروهای فرزندتان با پزشک خود
- از بین بردن تأثیرات استرس زا در خانه و محیط اجتماعی فرزند شما
- دریافت کمک فوری برای اصلاح نقایص حسی تشخیص داده شده ، به ویژه کم شنوایی یا ضعف بینایی
- بدست آوردن غربالگری در دوران کودکی برای فرزند خود و بحث در مورد مراحل مهم دوران کودکی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزند خود
- از فرزند خود با محدود کردن مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی محافظت کنید
- تغذیه مناسب و محیط سالم را برای فرزند خود فراهم کنید
- در صورت تشخیص اختلال یادگیری یا ناتوانی احتمالی ، به دنبال مداخله اولیه باشید
اختلال یادگیری چگونه درمان می شود؟

اختلال به طور صددرصدی یادگیری قابل درمان نیست. با این حال ، بسیاری از این اختلالات را می توان با غربالگری و مداخله اولیه کاهش داد یا کنترل کرد. علاوه بر این ، ناتوانی های ناشی از عوامل قابل اصلاح ، مانند ضعف شنوایی یا بینایی ، ممکن است به مرور زمان و با اصلاح شرایط ایجاد شده به طور کامل از بین بروند.
در صورت تشخیص ناتوانی یادگیری ، مفیدترین درمان فرزند شما خدمات آموزشی ویژه است ، از جمله رویکرد تیمی برای برنامه ریزی برنامه آموزشی فردی فرزند شما (IEP) ، علاوه بر سایر درمانها ، در صورت مفید بودن این موارد. اینها ممکن است شامل گفتاردرمانی یا کاردرمانی باشد. تدریس خصوصی به صورت تخصصی با اختلال یادگیری نیز می تواند در سازگاری و پیشرفت کودک تغییر ایجاد کند.
منبع : بیتوته

معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1341
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10415
بازدید ماه: 49834
کل بازدید ها: 626198
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com