معرفی جنگل کارا

اکثر کسانی که از درکه به سمت پلنگچال را برای کوه پیمایی انتخاب می کنند، جنگل کارا را دیده اند. منطقه ای دنج و آرام که برای پناه بردن از شلوغی های شهر بسیار پیشنهاد می شود. این جنگل شاید وسعت زیادی نداشته باشد که بتوان روی آن نام جنگل را گذاشت اما به دلیل درخت های بلند و سرسبز به آن جنگل می گویند؛ جنگل کارا مانند جواهری سبز در میان کوه ها می درخشد و خودنمایی می کند. از درختان این ناحیه می توان به گردو، ازگیل، شاتوت و بیدهای جنگلی اشاره کرد. چشمه آبی در اینجا وجود دارد که زلالی آن نیز شهرت دارد. برای آشنایی بیشتر با این جنگل زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
جنگل کارا کجاست؟
جنگل کارا درکه در مسیر پاکوب اوین درکه به پلنگچال واقع شده است. این جنگل کوچک به وسعت ۳ هکتار در دامنه های قله چین کلاغ و پایین دست دره کارا قرار دارد.
مسیر جنگل کارا


مسیر رفتن به جنگل کارا از میدان درکه است. اگر از این میدان حدود یک ساعت به سمت پناهگاه پلنگچال پیاده روی کنید، به یک کافه به نام کافه عمران می رسید و پس از چند متر یک تابلوی زردرنگ مسیر جنگل را به شما نشان می دهد که باز هم ۱ ساعت دیگر پیاده روی در پیش دارید. سپس یک دو راهی را می بینید که یا باید مسیر مستقیم یا مسیر سمت چپ را به سمت دره کارا ادامه دهید تا به جنگل کارا برسید. مسیری که افراد اغلب برای برگشت انتخاب می کنند، مسیری از داخل دره ی زیبای کاراست که از کنار آبشار زیبا عبور کرده و دره را به سمت پایین حرکت می کنید. درختان گردو از جمله زیبایی های این جنگل دنج و زیبا هستند.
بهترین فصل برای رفتن

جنگل کارا در پاییز حال و هوای خودش را دارد. برگ های زردرنگی که زمین را فرش کرده اند، درخت های ازگیل که بسیار تماشایی و زیبا هستند، هوای سرد و دل انگیزی که در این روزها می توانید در جنگل تجربه کنید و …
اگر در فصل زمستان مایل هستید که به این جنگل بروید حتما باید تجهیزات مورد نیاز را با خود حمل کنید. علاوه بر این اگر بدنتان آماده باشد، مسیر برای شما هموارتر می شود.
این جنگل حتی در فصل تابستان نیز خنک است و دمای آن بیشتر از ۲۸ درجه نخواهد شد.
میزان سختی مسیر جنگل کارا

مسیر پیمایش تا این جنگل پاکوب بوده و ارتفاع زیادی ندارد، لذا می توان آنرا نوعی هایکینگ یا همان پیاده روی خودمان در نظر گرفت. برای رسیدن به اینجا تنها به یک کفش مناسب کوهپیمایی، لباس اضافه و قدری نوشیدنی و تنقلات نیاز دارید. این مسیر برای یک کوهپیمایی سبک چند ساعتی مناسب عموم می باشد.
ارتفاعات مشرف به جنگل کارا

از ارتفاعات مشرف به این ناحیه می توان به قلل چین کلاغ و دوشاخ اشاره کرد. این قله ها در واقع حدفاصل دره فرحزاد و دره پلنگچال هستند و گردنه کارا در بین این دو قرار دارد. قله چین کلاغ از قللی است که به خصوص برای شروع کوهنوردی به تازه کارها پیشنهاد می شود. مسیر و ارتفاع این قله نسبتا کوتاه و در دسترس است. به قله چین کلاغ هم از طریق دره پلنگ چال و هم از طریق منطقه سعادت آباد می توان دست یافت.
نکات مهم که باید در کوهپیمایی مد نظر داشته باشید:
 
  با ریتم آهسته شروع به حرکت کنید. اگر تازه کار هستید اول از مسیرهای کوتاه و یک ساعته شروع نمایید. سپس به تدریج به میزان فعالیت اضافه کنید.
    در صورتی که قصدتان هفته ای یک بار کوهپیمایی است حتما در طول هفته ورزش و پیاده روی داشته باشید.
    یک لایه لباس اضافی به همراه خود ببرید. هوای کوهستان حتی در روزهای گرم سال هم می تواند به سرعت تغییر کند.
    طوری برنامه ریزی کنید که در ساعات گرم روز در معرض نور خورشید نباشید. این کار می توان منجر به گرمازدگی شود.
توصیه ما این است که برای شروع کوهنوردی به باشگاه کوهنوردی بپیوندید. این کار مزایای زیادی از جمله یادگیری اصولی کوهنوردی و آشنا شدن با دوستان خوب خواهد داشت.
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1330
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10404
بازدید ماه: 49823
کل بازدید ها: 626187
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com