راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی

دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
انواع دستکش کوهنوردی مورد استفاده
    دستکش بیس.
    دستکش پنج انگشتی.
    دست کش سه انگشتی.
    دست کش دو انگشتی.
    روکش دستکش.
هیچ سیستمی نمی تواند بهترین باشد. ترجیحات شخصی نقش مهمی ایفا می کند. همچنین دمای محیطی، تعداد روزهای برنامه، میزان فنی بودن برنامه، بودجه، نقش مهمی در شرایط ایفا می کنند.
دستکش دو انگشتی یا دستکش پنج انگشتی
دستکش کوهنوردی پنج انگشتی
کارکردن با دستکش پنج انگشتی به دلیل جدا بودن انگشتان از همدیگر راحت تر است. به همین دلیل انجام فعالیت هایی که نیاز به گره زدن، کار با سگک ها یا زیپ ها دارند با دستکش پنج انگشتی آسانتر خواهد بود.
دستکش دو انگشتی یا میت

میت یا دستکش کوهنوردی دو انگشتی گرمتر هست، زیر انگشتان از یکدیگر جدا نمیشوند و در نتیجه گرمای بیشتری حفظ خواهد شد. از سوی دیگر کار کردن با این دستکشها هم مشخصات سختتر خواهد بود.
دستکش سه انگشتی یا Lobster

بعضی از تولیدکننده ها هم دستکش سه انگشتی تولید می کنند که در وضعیت بینابین میت و سه انگشتی هم از نظر گرما و هم از نظر احساس کار کردن قرار می گیرند. خوبی این دستکش ها این است که با وجود گرمتر بودن بیشتر هنوز هم می توان با آنها کار فنی و ابزارگذاری انجام داد.
دستکش های ۳×۱:
بسیاری از تولید کنندگان دستکش و دستکش ۳ در ۱ را ارائه می دهند که شامل رویه یا دستکش پوسته و بیس یا دستکش آستری قابل جابجایی است. این سیستم های ۳ در ۱ همه کاره هستند و به شما این امکان را می دهند که پوسته و آستر را برای حداکثر گرما ترکیب کرده یا در هوای گرمتر یکی را به تنهایی بپوشید. دستکش های بیس آزادی عمل خوبی برای کار با وسایل بدون قرار دادن پوست در معرض سرما ایجاد می کنند. شما می توانید یک دستکش کوهنوردی ۳×۱ را به صورت واحد خریداری کرده یا با خرید بیس و روکش جداگانه ، سیستم دستکشتان را ایجاد کنید.
عایق در دستکش کوهنوردی
اساسا دو نوع عایق در دستکش ها به کار گرفته میشود: پر و الیاف مصنوعی.
دستکش پر
دستکش پر یک عایق عالی و سبک است که به خوبی فشرده می شود و طول عمر طولانی دارد. پر از الیاف مصنوعی گرانتر می باشد. دستکش کوهنوردی پر در صورت مرطوب شدن گرمایی خود را تا حد زیادی از دست می دهد. این نوع دستکش ها معمولا برای هوای سردتر و خشک کاربرد دارند.
دستکش الیاف مصنوعی
از الیاف مصنوعی بیشتر در انواع دستکش پنج انگشتی استفاده میشود. این گزینه برای اسکی و یخنوردی و کارهایی که بیشتر در معرض رطوبت هستند مناسب است. این مواد حجم کمتر و البته توان گرمایی کمتری نسبت به انواع پر دارند.
نکات مهم در انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی
تخمین و پیش بینی شرایط
برای مشخص کردن اینکه چه سیستمی از دستکش ها مفید هستند، باید دما، شرایط و سایر مسایلی که با آن روبه رو میشوید را پیش بینی نمایید. تجربه در مشخص کردن شرایط نقش بسیار مهمی دارد.
عوامل موثر در انتخاب دستکش:
    دمای هوا.
    تعداد روزهای برنامه.
    میزان فنی بودن برنامه.
    شدت و حجم کار فنی.
کلک: فیلمهای مستند کوهنوردی در شرایط مشابه را ببینید و از سیستم دستکش کوهنوردان برتر کپی کنید. اما دقت کنید که به جزییات توجه کرده باشید.
هدف خود و طبیعت صعود را در نظر داشته باشید.
میزان چابکی و حساسیت دستکش عامل مهمی می باشد. در صعودهای فنی تر چابکی دستکش عامل تعیین کننده ای خواهد بود. زمانی که کم تجربه تر هستید معمولا دستکش های ضخیم تر را ترجیح می دهید. با افزایش تجربه کوهنورد یاد می گیرد که دست خود را بهتر مدیریت کند.
نکته: ابزار گذاری، کاربا طناب، کار با تجهیزات و سایر موارد با دستکش های ضخیم زمستانی نیاز به هنر و تجربه دارد. تمرین کنید.
یک سیستم دستکش انتخاب کنید.
مارکها و مدل های زیادی دستکش در بازار وجود دارد. دقت کنید که سایز و شکل دست می تواند در انتخاب دستکش ها تاثیر بگذارد. انگشتان برخی نسبت به دیگران ضخیم تر است. برخی انگشتان بلندتر دارند. همچنین به مچ دست کش دقت داشته باشید. گرمای زیادی از طریق مچ دست هدر می رود که در زمستان به آن احتیاج دارید.
نکته: به تاریخ تولید دستکش کوهنوردی دقت کنید. دست کش ها در معرض ساییدگی هستند. اگر مدت زیادی از تاریخ تولیدشان گذشته باشد به راحتی از بین می رود.
پیشنهاداتی برای سیستم دستکش کوهنوردی:

این پیشنهادات برای یک فرد باتجربه می تواند مناسب باشد. دقت کنید که شرایط تعیین کننده است و موارد زیر صرفا پیشنهاد می باشند.
    دماوند تابستان : دستکش پلار + روکش دستکش.
    الوند تابستان : دستکش نخی.
    توچال زمستان : دستکش دو لایه یا دستکش پلار بعلاوه روکش دستکش.
    خانتنگری : دستکش پلار + دستکش پر (دستکش ذخیره فراموش نشود.
    گرده آلمانها زمستان : دستکش بیس دو جفت+ دستکش پنج انگشتی کولار + دستکش پر
    دیواره نوردی در ارتفاعات بالا در زمستان : دستکش سه انگشتی کولار+دستکش پنج انگشتی کولار + بیس دو جفت + دستکش پر.
نکته: یاد بگیرید که همه کارهایتان را بادستکش کوهنوردی انجام دهید.
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1300
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10374
بازدید ماه: 49793
کل بازدید ها: 626157
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com