با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟

کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
چه عواملی در میزان کالری سوزی در کوهنوردی تاثیر دارند؟
وزن بدن

به طور کلی، هر چه وزن بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری در هر جلسه کوهنوردی می سوزانید. کالری‌ها فقط معیاری از انرژی هستند، بنابراین هر چه وزن شما بیشتر باشد، انرژی بیشتری برای حرکت بدن شما لازم است. به عبارت دیگر، از بین دو نفر با وزن های متفاوت، فردی که وزن بیشتری دارد کالری بیشتری می سوزاند، زیرا هنگام حرکت انرژی بیشتری مصرف می کند.
افراد با جثه بزرگ‌تر نیز معمولا اندام‌های داخلی بزرگ‌تری دارند (مانند قلب، کبد، کلیه‌ها و ریه‌ها) که عامل مهمی در میزان کالری سوزانده شده در حین ورزش و استراحت است، زیرا این اندام‌ها و فرآیندهای آنها به انرژی نیاز دارند. . یک مطالعه نشان داد که تا ۴۳ درصد از تغییر در کل کالری سوزی بین افراد را می توان با تفاوت در اندازه اندام های داخلی آنها توضیح داد.
توده عضلانی

فردی که توده عضلانی بیشتری دارد نسبت به فرد دیگری که همان وزن را دارد اما عضله کمتری دارد کالری بیشتری می سوزاند. برودل، متخصص تغذیه ورزشی خصوصی مستقر در لندن، می گوید: «بافت ماهیچه ای کالری بیشتری نسبت به بافت چربی می سوزاند. با این حال، ادعاها در مورد اینکه یک پوند عضله چقدر کالری می سوزاند اغلب به شدت اغراق شده است. در حقیقت، شواهد نشان می دهد که یک پوند عضله حدود پنج کالری در روز می سوزاند، در حالی که یک پوند چربی حدود دو کالری در روز می سوزاند.
جنسیت تولد
به طور کلی، مردان در هنگام استراحت و در حین ورزش کالری بیشتری نسبت به زنان می سوزانند. اما هیچ چیز جادویی در مورد دلیل این امر وجود ندارد – به این دلیل است که مردان تمایل دارند بزرگتر از زنان باشند و توده عضلانی بیشتری نسبت به زنان هم سن و وزن دارند. مردان معمولاً ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از زنان در هنگام استراحت کالری می سوزانند و این درصد معمولاً با ورزش افزایش می یابد.
سن

با افزایش سن، توده عضلانی از دست می دهیم. پس از ۳۰ سالگی، شما شروع به از دست دادن ۳ تا ۵ درصد از توده عضلانی خود در هر دهه می کنید. دلایل این امر کاملاً درک نشده است، اما بررسی منتشر شده در جولای ۲۰۱۷ در Aging Research Reviews توضیح می‌دهد که احتمالاً به این دلیل است که بدن شما در برابر هورمون‌هایی که سنتز پروتئین را تقویت می‌کنند که کلید حفظ عضلات است، مقاوم‌تر می‌شود. این از دست دادن توده عضلانی میزان متابولیسم شما را کاهش می دهد.
سطح آمادگی جسمانی

هر چه بیشتر نوع خاصی از تمرین را انجام دهید، آسان تر به نظر می رسد. گونزالس توضیح می دهد که این در ذهن شما نیست - بدن شما در واقع با گذشت زمان برای انجام کارها راحت تر سازگار می شود. به طور کلی، این چیز خوبی است. این بدان معناست که با تمرین می‌توانید سریع‌تر یا طولانی‌تر کوهنوردی کنید و ماهیچه‌های شما می‌توانند وزنه‌های سنگین‌تری را با تمرین مناسب بلند کنند.
اما بر کالری سوزی شما نیز تاثیر می گذارد. گونزالس می گوید: «همانطور که بدن شما با تمرینات سازگار می شود، کالری کمتری با همان تمرینات می سوزانید. از ریه‌ها گرفته تا ماهیچه‌ها، قلب و مغز، بدن شما با افزایش تناسب اندام کارآمدتر می‌شود.» به همین دلیل است که یک تازه‌کار ممکن است نسبت به فردی که سال‌ها تمرین مشابهی را انجام می‌دهد، کالری بیشتری بسوزاند - و به همین دلیل است که تغییر برنامه تمرینی شما می‌تواند سطح تناسب اندام شما را افزایش داده و به طور بالقوه کالری سوزی شما را افزایش دهد.
شدت تمرین

همچنین ممکن است دو نفر که تمرینات مشابهی انجام می‌دهند، کالری متفاوتی بسوزانند، زیرا در واقع تمرینات مشابهی را انجام نمی‌دهند. برودل توضیح می‌دهد که فردی که با شدت بالا ورزش می‌کند، به این معنی که شما به شدت نفس می‌کشید و نمی‌توانید به مکالمه ادامه دهید، می‌تواند دو برابر بیشتر از فردی که با شدت کم ورزش می‌کند، کالری بسوزاند. و فقط به این دلیل که مسافتی مشابه شخص دیگری را طی می کنید، یا حرکات مشابهی را انجام می دهید، به این معنی نیست که شما دو نفر با شدت یکسانی تمرین می کنید.
میزان شیب مسیر نیز از فاکتورهایی است که می تواند باعث افزایش شدت در حین کوهنوردی شود. شیب بیشتر به معنای درگیری بیشتر عضلات است و شما در اینجا با جاذبه باید مقابله کنید. در این صورت بدنتان انرژی بیشتری برای رفتن به سطح بالاتر مصرف می کند.
زمین

هرچه زمین چالش برانگیزتر باشد، کالری بیشتری می سوزانید. مسیرهای با زمین ناهموار، صخره ای و بخش های شیب دار و طولانی در سربالایی باعث می شود عضلات شما سخت تر کار کنند و کالری بیشتری بسوزانید.
در رابطه با زمین می توان به میزان درگیری فنی یک مسیر نیز اشاره کرد. مسیرهای با درگیری فنی نیازمند حمل وسایل فنی هستند که باعث افزایش وزن کلی شما خواهد شد. به علاوه در زمان درگیری فنی عضلات بیشتر درگیر می شوند و در اینجاست که شما به منابع انرژی بیشتری برای صعود نیاز خواهید داشت.
دمای هوا

در هوای سرد بدن شما به انرژی دریافتی برای گرم شدن نیازمند است. این انرژی در سرما زیر صفر می تواند تا ۳۵ درصد افزایش یابد. به این معنا که شما ۳۵% بیشتر از صعود یک مسیر در هوای گرم انرژی مصرف می کنید. به یک دلیل ساده، گرم بمانید.
وزن کوله پشتی

وزن کوله پشتی یکی دیگر از عوامل موثر در میزان کالری سوزی در کوهنوردی است. به طور مشخصی هر چه وزن کوله پشتی شما بیشتر باشد، انرژی بیشتری برای صعود صرف خواهید کرد. به طور مثال صعود با یک کوله پشتی ۲۰ کیلویی می تواند باعث افزایش کالری سوزی تا ۳۰% بیشتر از زمانی باشد که شما با یک کوله سبک مسیری را طی می کنید.
کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند؟
در ادامه به ارایه برخی آمار پیرامون کالری سوزی کوهنوردی می پردازیم. البته توجه داشته باشید که این اعداد حدودی بوده و تحت تاثیر عوامل مختلف مانند دمای هوا ممکن است به شدت تغییر کنند. در اینجا معیار یک ساعت فعالیت با شدت متوسط در نظر گرفته شده است.

                                                                   فرد ۵۹ کیلویی    فرد ۸۱ کیلویی

کوهپیمایی با کوله                                                   ۴۱۳                ۵۷۲
کوهنوردی در شیب با کوله ۴ کیلویی                          ۴۱۳                ۵۷۲
کوهنوردی در شیب با کوله ۸-۹ کیلو                          ۴۴۳                ۶۱۳
کوهنوردی در شیب با کوله حدود ۱۵ کیلو                   ۴۷۲                 ۶۵۴        
کوهنوردی در شیب با کوله حدود ۲۰ کیلو                   ۵۳۱                 ۷۳۵
سنگنوردی (زمان استراحت محسوب نمیشود)               ۶۴۹                ۸۹۹

منابع: nutristrategy / everydayhealth / backroads


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1198
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10272
بازدید ماه: 49691
کل بازدید ها: 626055
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com