ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب

تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید؟
شاید فکر می کنید رژیم غذایی شما درست است و تمام تلاش خود را برای بهینه سازی عملکرد خود انجام می دهید. و شاید حق با شما باشد، در این صورت، این یک خبر عالی است! اما اگر چیزی در لیست زیر احساس می کنید، ممکن است بخواهید به عادات غذایی خود نگاهی دقیق بیندازید:
علائم تغذیه غیربهینه برای سنگنوردان

   
انرژی در بیشتر روزها در ساعت ۱۰:۳۰ صبح یا ۳ بعدازظهر کم می شود.
    مشکل خواب
    به راحتی در هنگام سنگنوردی یا جلسات تمرینی خسته می شوید.
    علیرغم تمرینات زیاد در سنگنوردی، پیشرفتتان اندک یا بدون پیشرفت هستید.
    با وجود رژیم غذایی و ورزش زیاد، به نظر نمی رسد وزن کم کنید.
    اغلب احساس لرزیدن دارید و به راحتی دم می کنید.
اینها رایج ترین مشکلات در ارتباط با تغذیه غیربهینه برای سنگنوردی هستند و اغلب در مدت ۲ تا ۴ هفته با تغییرات درست برطرف می شوند.
تغییر در رژیم غذایی برای بهبود سنگنوردی
در ادامه به سه تغییر کلیدی اشاره کرده ایم که احتمال دارد کلید صعود مسیر بعدیتان باشند.
مصرف پروتئین


دریافت پروتئین کافی به شکل گوشت، مرغ، غذاهای دریایی و ماهی، تخم مرغ، لبنیات و/یا مکمل های پودری برای سنگنوردان – یا هر ورزشکاری – بسیار مهم است. به ویژه اگر گیاهخوار باشید. ما مرتباً فیبرهای عضلانی خود را می شکنیم و برای اینکه آن ماهیچه را ترمیم کنیم و دفعه بعد بهتر کار کنیم، باید پروتئین کافی مصرف کنیم.
متخصصان پیشنهاد می کنند که ۲۰ تا ۲۵ درصد از رژیم غذایی سنگنوردان باید از پروتئین تشکیل شود. گرچه این بدیهی به نظر می رسد اما اکثرا در این فاکتور ضعف دارند.
مصرف کربوهیدرات ها


کربوهیدرات ها برای سنگنوردان بسیار مهم هستند زیرا در هنگام صعود و تمرین انرژی سریعی به شما می دهند، اما ذخایر گلیکوژن ما را نیز در ماهیچه های ما پر می کنند، بنابراین در مسیرهای طولانی یا بولدرینگ مقدار زیادی ذخیره داریم. مشکل اینجاست که اکثر سنگنوردان با دریافت کربوهیدرات کافی در رژیم غذایی خود مشکلی ندارند: معمولاً آنها بیش از حد کربوهیدرات دریافت می کنند.
مردم اغلب کربوهیدرات های غیر ضروری می خورند و این می تواند باعث آب کشیدن و چربی اضافی در بدنشان شود. همچنین می تواند باعث افزایش قند شود. افراد همیشه وقتی کربوهیدرات های خود را کمی پایین می آورند، از اینکه انرژی بیشتری دارند شگفت زده می شوند، زیرا به ما آموزش داده شده است که کربوهیدرات های بیشتر معادل انرژی بیشتر است. در واقع، تعادل خوب کربوهیدرات، پروتئین و چربی مهم خواهد بود. برای دریافت بهینه کربوهیدارت موارد زیر را در نظر بگیرید:
    از خوردن کربوهیدرات مایع مانند نوشابه ها تا حد امکان اجتناب کنید.
    غلات فرآوری شده را با غلات کامل جایگزین کنید. غلات کامل دیرتر هضم می شوند.
زمان غذا خوردن

زمانی که می خورید تقریباً به اندازه آنچه می خورید مهم است. اگر قبل از یک جلسه سنگنوردی ۴ تا ۵ ساعت بدون غذا بمانید، به دلیل پایین بودن قند خونتان احساس خستگی خواهید کرد. اگر صبحانه را حذف کنید، ناهار بخورید، سپس بعد از یک میان وعده کوچک بعد از کار به سنگنوردی بروید، ممکن است احساس خستگی کنید زیرا:
الف) قند خونتان پایین است و/یا ب) در آن روز به اندازه کافی غذا نخورده اید تا به درستی به تمرین کمک کنید. و به همین دلیل از تمرینات قبلی ریکاوری خوبی ندارید.
نکته اصلی این است که در طول روز به طور منظم غذا بخورید. اگر واقعا گرسنه هستید صبحانه، ناهار، میان وعده، شام و شاید یک میان وعده بعد از شام بخورید. فقط به این دلیل که بیشتر غذا می خورید به این معنی نیست که کالری بیشتری می خورید و وزن اضافه می کنید: فقط باید در هر وعده غذایی و میان وعده کمی به میزان کالری دریافتی خود فکر کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، در روزهای سنگنوردی در باشگاه و در طبیعت انرژی بیشتری خواهید داشت و به همین راحتی دم نمی کنید و نمی لرزید. شما فقط احساس قوی تری خواهید کرد.
عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند
چیزهای بیشتری برای بهینه‌سازی رژیم غذایی و سبک زندگی افراد وجود دارد تا بهترین شانس را برای قوی‌تر شدن، صعود مسیرهای سخت، توانایی صعود طولانی‌تر و در مجموع یک فرد سالم و تندرست به آنها بدهد.
برای مثال…:
    هر روز چقدر کالری می خورند
    چقدر می خوابند
    چقدر در محل کار استرس دارند
    دقیقاً چه غذاهایی باید بخورند و چگونه آنها را بپزند
    آنچه را که به سنگنوردی می برند تا بخورند
    چقدر کافئین مصرف می کنند؟
    آیا بیش از حد تمرین می کنند؟
    به چه غذاهایی حساسیت دارند؟
    به اندازه کافی آب می نوشند؟
گاها فاصله شما تا صعود یک درجه بالاتر تنها ۳۰ گرم پروتئین روزانه یا حتی یک لیتر آب بیشتر می باشد. به جزییات دقت کنید.
منبع: trainingbeta


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 3055  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 44091  نفر
بازدید ماه: 186756  نفر
کل بازدید ها: 1352291  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید