ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب

تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید؟
شاید فکر می کنید رژیم غذایی شما درست است و تمام تلاش خود را برای بهینه سازی عملکرد خود انجام می دهید. و شاید حق با شما باشد، در این صورت، این یک خبر عالی است! اما اگر چیزی در لیست زیر احساس می کنید، ممکن است بخواهید به عادات غذایی خود نگاهی دقیق بیندازید:
علائم تغذیه غیربهینه برای سنگنوردان

   
انرژی در بیشتر روزها در ساعت ۱۰:۳۰ صبح یا ۳ بعدازظهر کم می شود.
    مشکل خواب
    به راحتی در هنگام سنگنوردی یا جلسات تمرینی خسته می شوید.
    علیرغم تمرینات زیاد در سنگنوردی، پیشرفتتان اندک یا بدون پیشرفت هستید.
    با وجود رژیم غذایی و ورزش زیاد، به نظر نمی رسد وزن کم کنید.
    اغلب احساس لرزیدن دارید و به راحتی دم می کنید.
اینها رایج ترین مشکلات در ارتباط با تغذیه غیربهینه برای سنگنوردی هستند و اغلب در مدت ۲ تا ۴ هفته با تغییرات درست برطرف می شوند.
تغییر در رژیم غذایی برای بهبود سنگنوردی
در ادامه به سه تغییر کلیدی اشاره کرده ایم که احتمال دارد کلید صعود مسیر بعدیتان باشند.
مصرف پروتئین


دریافت پروتئین کافی به شکل گوشت، مرغ، غذاهای دریایی و ماهی، تخم مرغ، لبنیات و/یا مکمل های پودری برای سنگنوردان – یا هر ورزشکاری – بسیار مهم است. به ویژه اگر گیاهخوار باشید. ما مرتباً فیبرهای عضلانی خود را می شکنیم و برای اینکه آن ماهیچه را ترمیم کنیم و دفعه بعد بهتر کار کنیم، باید پروتئین کافی مصرف کنیم.
متخصصان پیشنهاد می کنند که ۲۰ تا ۲۵ درصد از رژیم غذایی سنگنوردان باید از پروتئین تشکیل شود. گرچه این بدیهی به نظر می رسد اما اکثرا در این فاکتور ضعف دارند.
مصرف کربوهیدرات ها


کربوهیدرات ها برای سنگنوردان بسیار مهم هستند زیرا در هنگام صعود و تمرین انرژی سریعی به شما می دهند، اما ذخایر گلیکوژن ما را نیز در ماهیچه های ما پر می کنند، بنابراین در مسیرهای طولانی یا بولدرینگ مقدار زیادی ذخیره داریم. مشکل اینجاست که اکثر سنگنوردان با دریافت کربوهیدرات کافی در رژیم غذایی خود مشکلی ندارند: معمولاً آنها بیش از حد کربوهیدرات دریافت می کنند.
مردم اغلب کربوهیدرات های غیر ضروری می خورند و این می تواند باعث آب کشیدن و چربی اضافی در بدنشان شود. همچنین می تواند باعث افزایش قند شود. افراد همیشه وقتی کربوهیدرات های خود را کمی پایین می آورند، از اینکه انرژی بیشتری دارند شگفت زده می شوند، زیرا به ما آموزش داده شده است که کربوهیدرات های بیشتر معادل انرژی بیشتر است. در واقع، تعادل خوب کربوهیدرات، پروتئین و چربی مهم خواهد بود. برای دریافت بهینه کربوهیدارت موارد زیر را در نظر بگیرید:
    از خوردن کربوهیدرات مایع مانند نوشابه ها تا حد امکان اجتناب کنید.
    غلات فرآوری شده را با غلات کامل جایگزین کنید. غلات کامل دیرتر هضم می شوند.
زمان غذا خوردن

زمانی که می خورید تقریباً به اندازه آنچه می خورید مهم است. اگر قبل از یک جلسه سنگنوردی ۴ تا ۵ ساعت بدون غذا بمانید، به دلیل پایین بودن قند خونتان احساس خستگی خواهید کرد. اگر صبحانه را حذف کنید، ناهار بخورید، سپس بعد از یک میان وعده کوچک بعد از کار به سنگنوردی بروید، ممکن است احساس خستگی کنید زیرا:
الف) قند خونتان پایین است و/یا ب) در آن روز به اندازه کافی غذا نخورده اید تا به درستی به تمرین کمک کنید. و به همین دلیل از تمرینات قبلی ریکاوری خوبی ندارید.
نکته اصلی این است که در طول روز به طور منظم غذا بخورید. اگر واقعا گرسنه هستید صبحانه، ناهار، میان وعده، شام و شاید یک میان وعده بعد از شام بخورید. فقط به این دلیل که بیشتر غذا می خورید به این معنی نیست که کالری بیشتری می خورید و وزن اضافه می کنید: فقط باید در هر وعده غذایی و میان وعده کمی به میزان کالری دریافتی خود فکر کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، در روزهای سنگنوردی در باشگاه و در طبیعت انرژی بیشتری خواهید داشت و به همین راحتی دم نمی کنید و نمی لرزید. شما فقط احساس قوی تری خواهید کرد.
عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند
چیزهای بیشتری برای بهینه‌سازی رژیم غذایی و سبک زندگی افراد وجود دارد تا بهترین شانس را برای قوی‌تر شدن، صعود مسیرهای سخت، توانایی صعود طولانی‌تر و در مجموع یک فرد سالم و تندرست به آنها بدهد.
برای مثال…:
    هر روز چقدر کالری می خورند
    چقدر می خوابند
    چقدر در محل کار استرس دارند
    دقیقاً چه غذاهایی باید بخورند و چگونه آنها را بپزند
    آنچه را که به سنگنوردی می برند تا بخورند
    چقدر کافئین مصرف می کنند؟
    آیا بیش از حد تمرین می کنند؟
    به چه غذاهایی حساسیت دارند؟
    به اندازه کافی آب می نوشند؟
گاها فاصله شما تا صعود یک درجه بالاتر تنها ۳۰ گرم پروتئین روزانه یا حتی یک لیتر آب بیشتر می باشد. به جزییات دقت کنید.
منبع: trainingbeta


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1286
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10360
بازدید ماه: 49779
کل بازدید ها: 626143
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com