معرفی دریاچه و قله برم فیروز

شیراز شهر زیبایی‌ها و شگفتی‌هاست، شهری با عطر خوش بهارنارنج و آوازه نارنجستان‌های زیبایش که مهد فرهنگ و تمدن ایران و شهر شعر و ادب و فرهنگ است. بسیاری از افراد، شیراز را با همین آثار تاریخی و تخت جمشید و کورش می‌شناسند، اما جاذبه‌های شیراز بسیار بیشتر از این‌هاست و دریاچه برم فیروز یکی از این مناطق بی‌نظیر است. جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری در شیراز وجود دارند که ممکن است نامشان کمتر به گوشتان خورده باشد، اما همین جاذبه‌ها باعث جلب گردشگران بسیاری از سراسر دنیا می‌شوند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را به یک گردش جذاب در دل زیبایی‌های این دریاچه تماشایی ببریم و شما را غرق در لذت و زیبایی‌های این دریاچه جذاب کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
برم در لغت به معنای محل جمع شدن آب است. دریاچه برم فیروز دریاچه‌ای بسیار زیبا و تماشایی است که در قسمت جنوب غربی قله برم فیروز و در ارتفاع ۳۳۵۰ متری از سطح دریا وجود دارد. این دریاچه تماشایی در فاصله ۱۹ کیلومتری شمال اردکان فارس واقع شده است.
دریاچه برم فیروز در میان کوه ریز بلند (Riz boland) قرار گرفته است. کوهنوردان و گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند، این کوه را با نام قله برم فیروز می‌شناسند. در کنار این دریاچه کوه دیگری به نام کوه قلاگرد (Ghalagerd)، نیز قرار گرفته که ارتفاع آن ۳۶۵۰ متر بوده و کمی از دریاچه فاصله دارد.
بارش سالانه در کوه برم فیروز زیاد و اغلب به صورت برف است. همین بارش زیاد برف باعث می‌شود تا منبع طبیعی آب برخی از چشمه‌های شهرستان سپیدان شیراز، از ذوب شدن برف‌های این کوه باشد. برای مثال یکی از منابع اصلی چشمه پر آب شش پیر سپیدان، چشمه کوه برم فیروز است.
معرفی دریاچه و کوه برم فیروز سپیدان شیراز


زمانی که 90 کیلومتر از شمال شهر شیراز فاصله می گیریم به شهری خوش آب و هوا که یکی از شهرهای دیدنی استان فارس است میرسیم، مکانی که آب و هوای خنکش شادابی و سلامتی را برایمان به ارمغان خواهد آورد. در این منطقه که چشمانمان جز سرسبزی چیزی نمی بیند کوهی قرار گرفته که در دامنه اش دریاچه ای در حال جوش و خروش است، بلند ترین نقطه این کوه با صلابت قله " ریز بلند" نام دارد که ارتفاعش از سطح دریا 3720متر می باشد و از این حیث دومین قله مرتفع استان فارس و اولین قله مرتفع شهرستان سپیدان به شمار می رود. این قله مرتفع به قله "برم فیروز" مشهور گشته و در شمال دریاچه ای به غایت دیدنی و منحصر به فرد واقع شده است.
نام کوه دیگری که در مجاورت قله بلند برم قرار دارد، کوه "قلاگرد" با ارتفاع 3650متر می باشد که در ساختن منظره ای منحصر به فرد سهیم می باشد. ارتفاع زیاد کوه برم باعث بارش فراوان باران و برف شده که از برکت این بارش ها چشمه سار های فراوانی در دل قله برم بیرون می اید، یکی از معروف ترین چشمه هایی که از این کوه برافراشته سرچشمه گرفته است چشمه " شش پیر" می باشد که اب گوارا و معدنی اش روح بخش مردمان این منطقه و شهر های دیگر شده است. بارش های قله برم فیروز که به 1000 میلی لیتر می رسد باعث شده که این کوه در بیشتر ماه سال پوشیده از برف باشد و در هر کجا که اب باشد زندگی، شادی و نشاط نیز موج می زند و با آب شدن برف ها دریاچه برم جان می گیرد و تبدیل به یکی از پر اب ترین دریاچه استان فارس می شود.
این اتفاق مبارک که در اواخر فروردین تا اوایل خرداد به وجود می اید باعث شکل گرفتن منظره ای سرسبز با چمنزار های انبوه می شود و اگر در فصل بهار قدم به این منطقه بکر بگذارید بی شک می توانید اکسیژن خالص را به درون شش هایتان هدایت کنید و با نسیم خنک این منطقه روحتان مانند پرنده ای به پرواز در می اید، در زمستان نیز که براثر سرمای زیاد، اب دریاچه یخ زده است این منطقه چهره ی زیبایی را به خود می گیرید و ترکیب رنگ سبز چمنزار ها با سفیدی برف های انبوه تبدیل به زیباترین نقاشی طبیعت می شود همچنین می توانید با برف های فراوان این مکان، ادم برفی درست کنید و با عزیزانتان لحظاتی سرشار از هیجان و خوشحالی را سپری کنید. همه این زیبایی ها که در انحصار کوه های استوار قرارگرفته اند این منطقه را تبدیل به جاذبه ای دیدنی کرده است.
اگر در فکر پیدا کردن منطقه ای برای کوهنوردی می باشید ما کوه پیمایی در این مکان را به شما پیشنهاد می دهیم زیرا کوهنوردی در این منطقه لذت دوچندانی را به شما خواهد داد، تصورش را بکنید زمانی که قدم بر روی دامنه کوه می گذارید بوی دلنشین گل ها و سبزه ها شما را مدهوش خواهد کرد و یا نظاره منظره ای که حاصل انعکاس علفزار ها در ابی دریاچه است شما را به خیال و رویا خواهد کشاند، اما این پایان ماجرا نیست، زمانی که به قله کوه صعود می کنید انجاست که با مشاهده دشت ها و دریاچه پرآب از آن ارتفاع، تازگی و سبکی وجودتان را در بر می گیرد و طراوت را به بند بند وجودتان هدیه می دهد. یکی دیگر از مشخصه های کوه برم وجود شیب ها و دره های کوچک است که به دریاچه برم فیروز ختم می شود و هم چنین چشمه های متعددی که در این کوه قرار دارد این محیط را تبدیل به یکی از زیباترین مناطق گردشگری شهرستان سپپیدان کرده است.
صعود به کوه برم فیروز


کوه برم فیروز یکی از کوه‌های رشته کوه زاگرس است که ارتفاع ان ۳۷۲۰ متر است. این کوه دومین قله مرتفع استان فارس و اولین قله مرتفع شهرستان سپیدان محسوب می‌شود. صعود به این قله بسیار مورد توجه کوهنوردان و حتی گردشگران قرار گرفته است.
وجود دریاچه برم فیروز در قله این کوه باعث می‌شود تا افراد بسیاری خواستار صعود به این قله باشند. در مسیر صعود به قله چشمه‌های آب خنکی وجود دارند که خستگی را از تن شما بیرون کرده و جانی دوباره برای ادامه مسیر به شما خواهند بخشید.
اگر دوستدار کوهنوردی و طبیعت گردی هستید، می‌توانید بعد از حدود ۲ ساعت کوهنوردی به دریاچه جذاب برم فیروز برسید و از مناظر بی‌نظیر و چشم نواز آن نهایت لذت را ببرید. وجود زمین سرسبز به همراه گل‌های رنگارنگی که اطراف دریاچه را مزین کرده‌اند، زیبایی دریاچه را صد چندان می‌کند و آرامشی وصف ناپذیر برای شما به ارمغان می‌آورد.
در سفر به برم فیروز حتما دوربین عکاسی خود را به همراه داشته باشید، تا بتوانید زیبایی‌ها و جذابیت‌های این دریاچه را ثبت کرده و یادگار داشته باشید.
پوشش گیاهی و جانوری دریاچه و کوه برم فیروز سپیدان


همان گونه که اشاره شد از وجود نعمت مایه حیات تمام این منطقه پوشیده از علفزار وگیاهان متعدد می باشد. گونه های گیاهی که در این منطقه رشد کرده اند شامل: گل لاله، پونه، پیاز، جاشیر، بن سرخ، گیاهان بوته ای و گونه هایی از فرفیون می باشد، همچنین گونه های جانوری این منطقه شامل: پستانداران کوچکی مانند: خرگوش و موش و پستانداران بزرگ مانند: گرگ، کفتار، روباه، شغال و خرس می باشد، همچنین حشراتی بسیار زیادی مانند: سنجاقک و کفشدوزک نیز این مکان خوش اب و هوا و بکر را برای زندگی انتخاب کرده اند.
جنس سنگ های منطقه
سنگ های این مناظر زیبا همگی از جنس آهک و مارن( مخلوط سیلیس و آهک) می باشد. تفریحات منطقه: علاوه بر تفریح و ورزش کوه نوری، شما می توانید با قایق بادی در دریاچه حرکت کنید و از لذت قایق سواری در دریاچه ای که دورتادورش را سرسبزی فرا گرفته است، لذت ببرید. دلیل نامگذاری "برم" برروی این کوه و دریاچه : مردم بومی و محلی این قسمت از استان فارس به برکه ها و آبگیر های کوچک " برم" می گویند همچنین به این دلیل که رنگ دریاچه در فصل گرم سال فیروزه ای می شود این دریاچه و قله بلند با نام " برم فیروزه" مشهور گشته اند.
موقعیت مکانی کوه و دریاچه برم سپیدان
کوه برم فیروزه جزء رشته کوه زاگرس می باشد که با دریاچه ای که در شمالش قرار دارد در 15 کیلومتری شهرستان سپیدان و در مجاورت پیست اسکی اردکان مرکز شهرستان سپیدان واقع شده است.
آدرس: 19 کیلومتری شمال اردکان فارس
هتل ها و اقامتگاه های شیراز


جاذبه‌های شهر شیراز تمام شدنی نیست که یکی از معروف‌ترین آنها دریاچه و کوه برم فیروز سپیدان است. البته ناگفته نماند که این طبیعت بکر و زیبا در اطراف شیراز قرار گرفته و فاصله اندکی تا این شهر دارد. اگر به مکان‌های خاص علاقه‌مند باشید و بخواهید دریاچه‌های ایران را تک به تک ببینید و لذت ببرید، باید شهر شیراز را به لیست ایرانگردی خود اضافه کنید! همان‌طور که می‌دانید شهر بزرگ و زیبای شیراز دارای بهترین اقامتگاه‌ها است؛ چراکه به عنوان پایتخت فرهنگی ایران هم شناخته می‌شود. برای اقامت در این شهر فرهنگی و تاریخی می‌توانید یکی از هتل های شیراز را رزرو کنید. پرآوازه‌ترین هتل های شیراز عبارتند از هتل چمران شیراز، هتل زندیه شیراز و هتل بزرگ شیراز است. شک نکنید با رزرو یکی از این هتل ‌ها اقامتی به‌یادماندنی در شهر بهار نارنج‌ها خواهید داشت. این اقامت خاطره‌انگیز خواهد شد؛ چون هتل‌هایی که به آنها اشاره کردیم از امکانات و خدمات چیزی کم ندارند!
کلام آخر
همان گونه که سفر به این منطقه هیجان و لذت فراوانی را به دنبال دارد با رعایت نکردن اصول و همراه نداشتن لوازم مورد نیاز مانند: کفش و لباس ورزشی، تجهیزات کوهنوردی و لباس گرم برای فصل زمستان، می تواند اسیب هایی را به افراد وارد کند پس با تجهیزات کامل و اصولی سفر خود را بی خطر و لذت بخش کنید.
منبع : ایران هتل


#معرفی قله #سماسوس #کوهنوردی #قله
معرفی قله سماسوس
قله سماموس یا قله سمام نام قله‌ایست که، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ گیلان است. در این بخش از قله به معرفی قله سماسوس خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#آسیب در کوهنوردی #آسیب مفاصل در کوهنوردی #آسیب زانو در کوهنوردی #آسیب شناسی در کوهنوردی
آسیب های شایع در کوهنوردی
کوهنوردی یک ورزش مفرح است که در تمام گروه های سنی بخصوص افراد میانسال طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از مزایای این ورزش این است که نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی در هر سنی قادر به انجام آن است. با این حال، کوهنوردی می‌تواند باعث آسیب های جدی در عضلات و مفاصل شود. در این مقاله شما را با آسیب های شایع در کوهنوردی آشنا می‌کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#روستای سوباتان #گیلان #جاذبه های گردشگری سوباتان #گردشگری در گیلان #جاذبه های زیبای تالش
معرفی روستای زیبای سوباتان
سوباتان از روستاهای بی نظیر و زیبا در گیلان است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد همچنین گیاهان دارویی و غذاهای محلی خوشمزه ای را دارا می باشد. در فاصله ای نه چندان دور از تالش روستایی زیبا و چشم نواز که گویا تا به حال دست هیچ بشری به آن نخورده به نام سوباتان قرار دارد مسیر این روستا بسیار زیبا و چشم نواز است که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید؛ شروع مقصد از تالش می باشد ،سوباتان در شمال غربی تالش قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این روستای زیبا و رویایی در ادامه با قله همراه باشید.
#آرامش در زندگی زناشویی #مهارت های زندگی زناشویی #رفتار صحیح زندگی زناشویی #موفقیت در زندگی زناشویی
رمز و راز آرامش در زندگی زناشویی چیست؟
برای داشتن یک ازدواج موفق فقط عشق کافی نیست! شاید از دید جوانان عشق و علاقه و دوست داشتن بیش از حد دلیل بر یک زندگی موفق باشد اما کافی نخواهد بود. شاید عشق و علاقه چند ماه اول زندگی به کارتان بیاید ولی زمانی که زندگی در روال عادی خود قرار گرفت و همه چیز برای شما تکراری و یکنواخت شد آن وقت مشکلات جدید شروع خواهند شد. اما نگران نباشید چرا که شما با داشتن مهارت های کافی خواهید توانست بر مشکلات غلبه کنید و زندگی شاد و پر از آرامش را تجربه نمایید. در این مطلب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و شادی در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. برای کسب مهارت های آرامش در زندگی در ادامه با قله همراه باشید.
#پنیرپیتزا #مزایای پنیرپیتزا #مضرات پنیرپیتزا #انواع پنیرپیتزا
مزایا و مضرات پنیرپیتزا
با شنیدن نام پنیرپیتزا یاد انواع فست فودهای خوش مزه در ذهنمان تداعی می شود! کمتر کسی پیدا می شود که عاشق فست فود و طعم لذیذ پنیرپیتزا نباشد. بیشتر مردم به ویژه کودکان عاشق این خوش مزه ی کش دار هستند. با توجه به این که پنیرپیتزا از شیر تهیه می شود و حاوی کلسیم و انواع ویتامین ها می باشد در کنار این مزیت ها، حاوی چربی بسیار بالایی می باشد به طوری که خوردن بیش از حد آن باعث مشکلات گوارشی و مشکلات قلبی - عروقی خواهد شد. شاید برای شما هم سوال باشد که آیا خوردن پنیرپیتزا مفید است یا مضر؟ در این مطلب در مورد مزایا و مضرات پنیرپیتزا صحبت خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
#بدنسازی #عضله سازی #غذاهای عضله ساز #بهترین غذاها در بدنسازی
بهترین غذاهای عضله ساز در بدنسازی کدام غذاها هستند؟
اکثر افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند در تلاش هستند تا خیلی سریع بتوانند عضله سازی کنند. برخی از افراد تمرین های بیش از حد، روزانه و پی در پی انجام می دهند تا بتوانند زودتر نتیجه بگیرند و برخی دیگر علاوه بر تمرین های روزانه و سخت، استفاده کردن از مکمل ها را راهکاری برای عضله سازی سریع تر می دانند. اما در کنار این ها باید بدانید که تغذیه صحیح و اصولی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا سریع تر به هدفتان برسید. برای ترمیم بدن خود و عضله سازی سریع دانستن اینکه چه غذاهایی برایتان مفید است، بسیار مهم و حائز اهیمت می باشد. در این مطلب فهرستی از غذاهای مفید برای عضله سازی را معرفی خواهیم کرد. قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذاییتان و کسب اطلاعات در این رابطه چیزیست که می تواند نتایج تمرینات شما را به شکل چشمگیری تغییر دهد. برای آشنایی با فهرست غذاهای مفید برای عضله سازی در ادامه با قله همراه باشید.
#سنگنوردی #نداشتن توان لازم برای سنگنوردی #کمبود انرژی بدن
دلایل کمبود انرژی در سنگنوردی
در برخی از روزها هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس کمبود انرژی شدید، ضعف و بی حالی می کنید. احساس می کنید که بدنتان نای انجام هیچ کاری را ندارد و پاهایتان توان تحمل وزن بدنتان را ندارد! چه عواملی باعث چنین اتفاقی در بدنتان شده است؟ اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که شاید بدنتان درگیر بیماری خاصی شده باشد؟ حال اگر شما در رشته سنگنوردی فعالیت کنید و با چنین حالاتی روبه رو شوید قطعا نخواهید توانست سنگنوردی را با مهارت و انرژی کافی انجام دهید. در این مطلب به دلایل کمبود انرژی بدن و در واقع نداشتن انرژی و توان لازم برای سنگنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#غار برفی #ساختن غار برفی #فواید غار برفی #شب مانی در غار برفی #کوهنوردی در برف
غار برفی چیست و چگونه ساخته می شود؟
یکی از کاربردی ترین آموزش های کوهنوردی، آموزش و یادگیری ساختن غار برفی می باشد. کوهنوردانی که علاقه زیادی به کوهنوردی در فصل زمستان دارند حتما باید ساختن یک پناهگاه برفی را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری بتوانند برای خود جان پناه برفی دست و پا کنند. یکی از تکنیکهای شبمانی در کوهنوردی و البته بیواک به معنای شبمانی برنامه ریزی نشده برای بقا استفاده از غار برفی است که در صورت اجرای درست می تواند کاملا مفید و نجات دهنده باشد. در این مقاله به ویژگی های لازم برای حفر، گامهای ایجاد، روش استفاده، نکات و همچنین نقاط ضعف غار برفی اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پوکی استخوان #وزرش #تناسب اندام #ورزش مضر
ورزش های مضر برای کسانی که پوکی استخوان دارند
پوکی استخوان که امروزه با رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی به شدت میان مردم رواج یافته است و تبدیل به معضلی بزرگ شده است ، این بیماری محدودیت هایی در ورزش ایجاد می کند که در صورت ابتلا به آن باید به آن ها توجه داشته باشید. ورزش های مضر برای پوکی استخوان می توانند یکی از این محدودیت ها باشند که باید رعایت کنید. در این مطلب به معرفی چند ورزش مضر برای پوکی استخوان خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
#پارک جنگلی #النگدره #گرگان #گردشگری #طبیعت گردی #تفریحی
معرفی پارک جنگلی النگدره
پارک جنگلی اَلَنْگْدَره یکی از پارک‌های جنگلی و معروف شمال کشور است. این پارک جنگلی از مناطق نمونه گردشگری ایران و مکان های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود که در پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان قرار دارد. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، پیک‌نیک و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک جنگلی انجام دهید. جاده سلامتی، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی، زمین‌های بازی و ورزش نیز از جمله امکانات این پارک است. برای آشنایی بیشتر با زیبایی های النگدره در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 2911  نفر
بازدید روز گذشته: 6925  نفر
بازدید هفته: 43947  نفر
بازدید ماه: 186612  نفر
کل بازدید ها: 1352147  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل : info@Gholleh.com    
تلفن تماس:   09960990748،   91692194-021
اینستاگرام: Gholleh_com@
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید