قله قزل

دنا، کوه دنا یا رشته‌کوه دنا، بلندترین و بزرگ‌ترین چین‌خوردگی رشته‌کوه بزرگ زاگرس محسوب می‌شود و دارای خط ‌الرأسی به طول تقریبی ۹۰ کیلومتر است. نام این کوه برگرفته از شهری باستانی دهنار (ده انار) در دامنه جنوبی کوه می باشد که آثار ویرانه های ان‌ در نزدیکی روستاهای خونگاه و دشت رز شهرستان دنا مشهود است. نام این کوه ابتدا کوه دهنار بوده و سپس به دینار و دنا تغییر یافته است. ترتیب تغییر نام این کوه در اثر زمان بدین صورت است (دهنار- دینار- دینا- دنا).کوه دنا، یکی از۱۵۱۵قله بسیار برجسته جهان به‌شمار می‌رود
در مرز سه استان قرارداشته و به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می‌گردد.
دنا از ۲۰ کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا ۷۰ کیلومتری شمال غرب در استان اصفهان ادامه می‌یابد. که بیش از ۸۰ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۵ کیلومتر پهنای متوسط است. بلندترین قلهٔ رشته‌کوه دنا، قله ب‍یژن۳ (قاش‌مستان)، ۴۴۰۹ متر ارتفاع دارد و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. با توجه به طول زیاد و ارتفاعات گوناگون، بارش سالانه در این کوه از ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی‌متر متغیراست .
مهمترين قلل مركزي دنا عبارتند از: لوكوره هاي مركزي و جنوبي، كل گردل، موروگل، قاش مستان، برج آسماني و ماش . بلندترين قله كوه دنا قله قاش مستان، با ارتفاع 4450 است. تمام اين قلل را مي توان از روستاي خفر صعود كرد. جاده اي آسفالته به طول 70 كيلومتر اين روستا را به سميرم وصل مي كند.
منطقهٔ حفاظت‌شده
مرز شرقی منطقه حفاظت شده دنا از شمال شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا شروع می‌شود. از مهم‌ترین پاسگاه‌های محیط بانی می‌توان محیط بانی خاریدون، محیط بانی روستای کره محیط بانی اب سپاه و میمند را نام برد. منطقه حفاظت شده دنا به‌عنوان یک ذخیره‌گاه زیست‌کره با وسعتی معادل ۹۳ هزار و ۸۲۱ هکتار در جنوب غربی کشور در استان کهگیلویه و بویر احمد E5121 عرض جغرافیایی و N3057 طول جغرافیایی واقع شده است. از سوی دیگر در دامنه‌های دنا دره‌های متعددی وجود دارد. بسیاری از این چشمه‌ها از زیر برف می‌جوشند و از دامنه‌های پرشیب دنا سرازیر می‌شوند و پس از پیوستن به یکدیگر رودخانه‌های سرد، شیرین و زلال بشار و خرسان را تشکیل می‌دهند.

شهرهای نزدیک :
اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری،سی سخت
این کوه از شمال غرب (روستای کتا) آغاز و به سمت جنوب شرق (منطقه کاکان) امتداد یافته‌است

رشته کوه:
رشته‌کوه دنا
مسیرهای صعود:
1. مسیر جاده پادنا، گردنه بیژن و چشمه سیچانی
2. مسیر بزکش
3.مسیر صعود خط الراسی و صعود یکروزه

ارتفاع قله:
4265 متر
عوارض طبیعی موجود:
ارتفاع زیاد که باعث ارتفاع زدگی می شود
طول مسیر:

زمان  مناسب برای صعود به قله:
3 تا 5 ساعت (از جانپناه تا قله)
وضع آب و هوای منطقه:
بستگی به فصل دارد.
بهترین فصل صعود به قله:
اواخر شهریور ماه یا اوایل مهر ماه
یخچال ها:
قلل ودرچاله های سایه داران آن برفچال یخچال های کوچکی قرار دارد.ازجمله یکی بزرگترین و دیدنی ترین این یخچال ها باید از یخچال زندان درقسمت غربی رشته کوه فرعی تُل ما شکی درارتفاع 3900تا 4250 متری نام برد.
چالش های موجود در مسیر:
گیجی :
با توجه ارتفاع بالا کمی احساس گیجی می نمایید لذا از رفتن به لبه ها و ککنار پرتگاهها خودداری نمایید.
وزش باد:
با توجه شرایط جوی و موقعیت ژئوپولتیکی قله حوض دال، همواره بر فراز قله و خط الراس آن شاهد ورزش باد سرد و گاها تند باد هستیم لذا قبل از حضور بر قله و خط الراس حتما بادگیر ها را بر تن کرده و دستکش ها و…را آماده کنید که دچار مشکل نشوید.
هنگام ورزش باد از لبه صخره ای مسیر فاصله بگیرید و استوار گام بردارید.
سرما:
با توجه به ارتفاع هوا و شرایط طبیعی منطقه معمولا خط الراس حوض دال پوشیده از تکه های یخ و برف می باشد.
(میزان برف با توجه به فصول مختلف ، متفاوت می باشد.) لذا قبل از اجرای برنامه تجهیزات مناسب شرایط خاص صعود را مهیا نمایید و از از این کوه زیبا لذت ببرید

آبشارها و چشمه های مسیر:
بشار، خرسان، ریگان، ماربر، مهریان، کوه گل، دیاشم، سریز، تیزاب و دژکرد
پر از چشمه کوچک و بزرگ است از جمله چشمه‌ي ميشي، شرنيك و اسپيد

جان پناه ها و محل های تامین آب:
تنها جان پناه جبهه شمالي قلل دنا در بالا دست روستا خفر قرار دارد.
پناهگاه های حوض دال( چشمه پونه)

پوشش گیاهی منطقه:
بلوط، ارزن، بادام وحشي، گلابي وحشي، بيد و پوشش علفي و بوته‌يي شامل گون، علف پشمكي، جو وحشي، پياز كوهي و ريحان كوهي.
پوشش جانوری منطقه:
خرس‌هاي قهوه أي بزرگ ، كبك دري ، عقاب ، كركس ، هما ، پلنگ ، گرگ ، گربه وحشي به ويژه گونه سياه گوش ، سمور ، راسو ، سنجاب ايراني ، شاهين ، بحري ، كبك ، ، سنگ چشم ، كمركوهي ، چكاوك ( انواع كيسه دهان ) ، بز و پازن از گونه‌های مختلف جانوران دنا هستند. كل ، قوچ و ميش
منابع محتوای ثبتی:
سایت قله
گزارش صعود های قله
برای این قله گزارش صعود ثبت نشده است برای ثبت گزارش صعود خود از این لینک استفاده کنید ( ثبت گزارش صعود به قله)

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1032
بازدید روز گذشته: 11976
بازدید هفته: 19632
بازدید ماه: 134436
کل بازدید ها: 862095

ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@golleh.ir   تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله قله