#قله#کوهنوردی#کوهستان#زندگی#مدرسه#گردشگری#قله#گردشگری_قله
کوهنوردی چیست؟!
بسیاری از مردم که تجربه کوهنوردی ندارد از آن به عنوان ورزش یاد می کنند، برخی از مردم از آن به عنوان عشق و برخی دیگر از کوهنوردی با عنوان شیوه زندگی و برخی دیگر آن را بدترین ورزشی که می توان انتخاب کرد ولی واقعیت این است که کوهنوردی ورزشی است آمیخته با عشق و استقامت و قدرت که تکرار آن آنسان را به شیوه های جدیدی از سبک زندگی سوق می دهد که در طولانی مدت آنچنان تاثیری در فرد در جنبه های مختلف زندگی ایجاد می کند که کوهنوردی در حقیقت تبدیل به بخشی از زندگیش می شود که جدایی بین آنها امری محال و ناممکن است...
شاید در بین همه ورزش ها یکی از خاص ترین ورزشهایی که صبر و تحمل بالایی نیاز دارد کوهنوردی باشد، ورزشی که هر کسی نمی تواند در آن تحمل و مداومت زیادی داشته باشد ، ورزشی که پر از هیجان و لحظات ناب و تکرار ناشدنی است، کوهنوردی یکی از ورزش های است که بسیاری از مردم قطعا" تلاش کرده اند تا در آن وارد شوند ولی به خاطر سختی و شرایط خاص آن نتوانستند  زمان زیادی در آن دوام بیاورند و نهایتا بار اول و یا دوم آنرا کنار گذاشته اند کوهنوردی ورزشی است که بسیاری از مردم در ابتدا با کلی انرژی در آن وارد می شوند و کلی وسایل و تجهیزات ورزشی خرید می کنند ولی در نهایت نمی توانند بیش از یکبار از آنها استفاده کنند چون بعد از بار اول بیخیال این ورزش می شوند.
 کوهنوردی ورزشی است که مردان و زنانی دارد که سالهای سال است در آن با عشق و انگیزه بالا هر هفته در حال پیمودن قله های جدید هستند افرادی که شاید بودن در کوه و گردنه های پر پیچ و خم و خطرناک را به بودن در بهترین رستوران ها و مراکز تفریحی دنیا ترجیح می دهند. این همه اختلاف بین کوهنوردان واقعا جای تامل بسیاری دارد که چرا فردی بار اول انتهای کوهنوردیش است در حالی که فردی بیش از چهل سال در حال کوهنوردی است و در کهولت سن هم دست از این کار بر نمی دارد
یکی از دلایل مهم آن انگیزه افراد از این کار است انگیزه ای که فرد را برای کوهنوردی سوق می دهد.هر کسی در کوهنوردی هدف و انگیزه خاص خودش را دارد، شخصی برای کم کردن وزن ، شخصی برای لذت بردن از طبیعت ، شخصی برای کسب درامد ،شخصی برای دوری از محیط های شلوغ و ... شاید بتوان دلایل بسیاری را از زبان هر کوهنورد شنید ولی بسیاری از این افراد بعد از مدتی کوهنوردی با هر دلیلی که در ابتدا این کار را شروع کرده اند مجذوب این ورزش می شوند و عاشق آن ، افرادی که به این مرحله از حس لذت در کوهنوردی رسیده باشند دیگر محال است که آن را به هر دلیلی کنار بگذارند حتی اگر دچار حادثه های خطرناک شده باشند . ما در مسیر کوهنوردی همیشه با افراد مسنی روبرو می شویم که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد که در آن سن ما هم بتوانیم به کوهنوردی ادامه دهیم ولی این افراد توانستند و دلیل آن فقط و فقط عشقی است که در این ورزش نهفته است و باید آن را پیدا کنیم.
کوهنوردی تنها یک ورزش نیست بلکه یک سبک زندگی است این رازی است که در این ورزش نهفته و دلیلی برای عاشق شدن خیلی از ورزشکاران ، و این راز مهم وقتی هویدا می شود که شما تجربه کوهنوردی را در یک تیم داشته باشید، شاید کوهنوردی انفرادی برای افرادی که تجربه چند ساله در کوهنوردی داشته باشند راحتترین نوع کوهنوردی باشد ولی در حقیقت این اشتباه بسیار بزرگی است که برخی از کوهنوردان آن را مرتکب می شود و در برخی از موارد متاسفانه این کار به قیمت جان آنها تمام می شود. من در لحظاتی که در حال نوشتن این مقاله هستم مورخ 12  آذر 99 الان به مدت یک هفته است که هیچ خبری از کوهنورد اصفهانی که تنها برای صعود به دماوند اقدام کرده، نیست و این یعنی خبر ناگوار و متاثر کننده، شاید اگر ایشان ذره ای برای این کار خود و هدفی که در پیش گرفته درست و منطقی فکر می کرد شاهد این رخداد نبودیم و رخداد های شبیه این کم نیستند.
هدف و دلیلی که بسیاری از مردم برای کوهنوردی انتخاب کرده اند می تواند شروع یک زندگی لذت بخش و آرامشی وصف ناشدنی از طبیعت کوهستان باشد و شاید افتادن در یک گودالی از یخ که سالهاهم نتوان جنازه فرد را از آن بیرون آورد اینجاست که کوهنوردی اختلاف خود را نشان می دهد که انتخاب مسیر و هدف درست از ابتدا می تواند تا انتهای عمر کوهنوردی شما تاثیر داشته باشد .
اصولی در کوهنوردی وجود دارد که رعایت کردن آن از سوی همه اساتید با سابقه کوهنوردی همیشه توصیه می شود:
اصل اول: کوهنوردی یک ورزش انفرادی نیست پس همیشه باید برای کوهنوردی به صورت یک تیم اقدام کرد.
اصل دوم:اصل ساعت چهارده ، در کوهنوردی ساعت 14 هر جای کوه هستید باید بازگردید و ادامه دادن مسیر اشتباه ترین تصمیمی است که می توان گرفت.
اصل سوم : تجهیزات هر کوهنورد باید متناسب با فصلی که در آن در حال پیمایش است، باشد و همیشه وسایل مناسب و کاملی به همراه داشته باشد.
اصل چهارم: تغذیه یکی از نکات بسیار مهم در کوهنوردی است، به همراه داشتن تغذیه مناسب و کامل که اگر حادثه ای در کوه اتفاق افتاد بتوانید با آن تا 48 ساعت در کوه دوام بیاورید.
اصل پنجم :کنترل انرژی ،یک کوهنورد برای صعود باید با 20 درصد انرژی صعود و با 80 درصد انرژی فرود کند چون بیشتر حوادث کوهنوردی در زمان بازگشت از آن اتفاق می افتد به همین خاطر کنترل انرژی می تواند برای بازگشت از کوه بسیار باشد.
و...
کوهنوردی بر خلاف بسیاری از ورزش ها نیاز به دانش فنی و تخصصی دارد و مهمتر از همه نیاز به صبر و استقامت بالا ، پس در این ورزش با هر هدفی که وارد شدیم باید در ابتدا تلاش کنیم تا کار تیمی را یاد بگیریم ، با فوت و فن این ورزش به صورت کامل آشنا شویم ، غرور و تعصب بی جای خود را کنار بگذاریم و سعی کنیم از کوهنوردی لذت ببریم تا به آرامش واقعی که در درون این ورزش نهفته است دست پیدا کنیم.
باید با کوهنوردی زندگی کنیم چون کوهنوردی اصل مفهوم زندگی را در دل خود نهفته دارد و این اصل را فقط برای کسانی نشان می دهد که پر از صبر و استقامت و فروتنی باشند.

#قله#کوهنوردی#کوهستان#زندگی#مدرسه#گردشگری#قله#گردشگری_قله

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1116
بازدید روز گذشته: 11976
بازدید هفته: 19716
بازدید ماه: 134520
کل بازدید ها: 862200

ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@golleh.ir   تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله قله