#قله#کوهنوردی#کوهستان#زندگی#مدرسه#گردشگری#قله#گردشگری_قله

در مورد کوهنوردی چه می دانید

بسیاری از مردم که تجربه کوهنوردی ندارد از آن به عنوان ورزش یاد می کنند، برخی از مردم از آن به عنوان عشق و برخی دیگر از کوهنوردی با عنوان شیوه زندگی و برخی دیگر آن را بدترین ورزشی که می توان انتخاب کرد ولی واقعیت این است که کوهنوردی ورزشی است آمیخته با عشق و استقامت و قدرت که تکرار آن آنسان را به شیوه های جدیدی از سبک زندگی سوق می دهد که در طولانی مدت آنچنان تاثیری در فرد در جنبه های مختلف زندگی ایجاد می کند که کوهنوردی در حقیقت تبدیل به بخشی از زندگیش می شود که جدایی بین آنها امری محال و ناممکن است...
شاید در بین همه ورزش ها یکی از خاص ترین ورزشهایی که صبر و تحمل بالایی نیاز دارد کوهنوردی باشد، ورزشی که هر کسی نمی تواند در آن تحمل و مداومت زیادی داشته باشد ، ورزشی که پر از هیجان و لحظات ناب و تکرار ناشدنی است، کوهنوردی یکی از ورزش های است که بسیاری از مردم قطعا" تلاش کرده اند تا در آن وارد شوند ولی به خاطر سختی و شرایط خاص آن نتوانستند  زمان زیادی در آن دوام بیاورند و نهایتا بار اول و یا دوم آنرا کنار گذاشته اند کوهنوردی ورزشی است که بسیاری از مردم در ابتدا با کلی انرژی در آن وارد می شوند و کلی وسایل و تجهیزات ورزشی خرید می کنند ولی در نهایت نمی توانند بیش از یکبار از آنها استفاده کنند چون بعد از بار اول بیخیال این ورزش می شوند.
 کوهنوردی ورزشی است که مردان و زنانی دارد که سالهای سال است در آن با عشق و انگیزه بالا هر هفته در حال پیمودن قله های جدید هستند افرادی که شاید بودن در کوه و گردنه های پر پیچ و خم و خطرناک را به بودن در بهترین رستوران ها و مراکز تفریحی دنیا ترجیح می دهند. این همه اختلاف بین کوهنوردان واقعا جای تامل بسیاری دارد که چرا فردی بار اول انتهای کوهنوردیش است در حالی که فردی بیش از چهل سال در حال کوهنوردی است و در کهولت سن هم دست از این کار بر نمی دارد
یکی از دلایل مهم آن انگیزه افراد از این کار است انگیزه ای که فرد را برای کوهنوردی سوق می دهد.هر کسی در کوهنوردی هدف و انگیزه خاص خودش را دارد، شخصی برای کم کردن وزن ، شخصی برای لذت بردن از طبیعت ، شخصی برای کسب درامد ،شخصی برای دوری از محیط های شلوغ و ... شاید بتوان دلایل بسیاری را از زبان هر کوهنورد شنید ولی بسیاری از این افراد بعد از مدتی کوهنوردی با هر دلیلی که در ابتدا این کار را شروع کرده اند مجذوب این ورزش می شوند و عاشق آن ، افرادی که به این مرحله از حس لذت در کوهنوردی رسیده باشند دیگر محال است که آن را به هر دلیلی کنار بگذارند حتی اگر دچار حادثه های خطرناک شده باشند . ما در مسیر کوهنوردی همیشه با افراد مسنی روبرو می شویم که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد که در آن سن ما هم بتوانیم به کوهنوردی ادامه دهیم ولی این افراد توانستند و دلیل آن فقط و فقط عشقی است که در این ورزش نهفته است و باید آن را پیدا کنیم.
کوهنوردی تنها یک ورزش نیست بلکه یک سبک زندگی است این رازی است که در این ورزش نهفته و دلیلی برای عاشق شدن خیلی از ورزشکاران ، و این راز مهم وقتی هویدا می شود که شما تجربه کوهنوردی را در یک تیم داشته باشید، شاید کوهنوردی انفرادی برای افرادی که تجربه چند ساله در کوهنوردی داشته باشند راحتترین نوع کوهنوردی باشد ولی در حقیقت این اشتباه بسیار بزرگی است که برخی از کوهنوردان آن را مرتکب می شود و در برخی از موارد متاسفانه این کار به قیمت جان آنها تمام می شود. من در لحظاتی که در حال نوشتن این مقاله هستم مورخ 12  آذر 99 الان به مدت یک هفته است که هیچ خبری از کوهنورد اصفهانی که تنها برای صعود به دماوند اقدام کرده، نیست و این یعنی خبر ناگوار و متاثر کننده، شاید اگر ایشان ذره ای برای این کار خود و هدفی که در پیش گرفته درست و منطقی فکر می کرد شاهد این رخداد نبودیم و رخداد های شبیه این کم نیستند.
هدف و دلیلی که بسیاری از مردم برای کوهنوردی انتخاب کرده اند می تواند شروع یک زندگی لذت بخش و آرامشی وصف ناشدنی از طبیعت کوهستان باشد و شاید افتادن در یک گودالی از یخ که سالهاهم نتوان جنازه فرد را از آن بیرون آورد اینجاست که کوهنوردی اختلاف خود را نشان می دهد که انتخاب مسیر و هدف درست از ابتدا می تواند تا انتهای عمر کوهنوردی شما تاثیر داشته باشد .
اصولی در کوهنوردی وجود دارد که رعایت کردن آن از سوی همه اساتید با سابقه کوهنوردی همیشه توصیه می شود:
اصل اول: کوهنوردی یک ورزش انفرادی نیست پس همیشه باید برای کوهنوردی به صورت یک تیم اقدام کرد.
اصل دوم:اصل ساعت چهارده ، در کوهنوردی ساعت 14 هر جای کوه هستید باید بازگردید و ادامه دادن مسیر اشتباه ترین تصمیمی است که می توان گرفت.
اصل سوم : تجهیزات هر کوهنورد باید متناسب با فصلی که در آن در حال پیمایش است، باشد و همیشه وسایل مناسب و کاملی به همراه داشته باشد.
اصل چهارم: تغذیه یکی از نکات بسیار مهم در کوهنوردی است، به همراه داشتن تغذیه مناسب و کامل که اگر حادثه ای در کوه اتفاق افتاد بتوانید با آن تا 48 ساعت در کوه دوام بیاورید.
اصل پنجم :کنترل انرژی ،یک کوهنورد برای صعود باید با 20 درصد انرژی صعود و با 80 درصد انرژی فرود کند چون بیشتر حوادث کوهنوردی در زمان بازگشت از آن اتفاق می افتد به همین خاطر کنترل انرژی می تواند برای بازگشت از کوه بسیار باشد.
و...
کوهنوردی بر خلاف بسیاری از ورزش ها نیاز به دانش فنی و تخصصی دارد و مهمتر از همه نیاز به صبر و استقامت بالا ، پس در این ورزش با هر هدفی که وارد شدیم باید در ابتدا تلاش کنیم تا کار تیمی را یاد بگیریم ، با فوت و فن این ورزش به صورت کامل آشنا شویم ، غرور و تعصب بی جای خود را کنار بگذاریم و سعی کنیم از کوهنوردی لذت ببریم تا به آرامش واقعی که در درون این ورزش نهفته است دست پیدا کنیم.
باید با کوهنوردی زندگی کنیم چون کوهنوردی اصل مفهوم زندگی را در دل خود نهفته دارد و این اصل را فقط برای کسانی نشان می دهد که پر از صبر و استقامت و فروتنی باشند.

#قله#کوهنوردی#کوهستان#زندگی#مدرسه#گردشگری#قله#گردشگری_قله


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1026
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14787
بازدید ماه: 70585
کل بازدید ها: 423913
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com