#آرارات #کوهستان #کوهنوردی #قله #پیمایش #ترکیه

گزارش صعود به قله آرارات توسط آوای کوهستان

کوه آرارات به زبان محلی AGRI DAGI (کوه محله ی آگری) نامیده میشود و در مجاورت مرز مشترک ایران و ترکیه در دشت آرارات قرار دارد. دشت ‌آرارات به وسیله کوه های آراگاتس ـ آرا ـ ماسس های کوچک و بزرگ و رشته کوههای گماقا احاطه شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ متر است . طول آن ۲۰۰ کیلومتر است و عرض آن ۲۰ الی ۴۵ کیلومتر است . از مرز شمالی تا رودهای ارس و آخوریان و مرز جنوبی تا کوه گایلندروگ میرسد. رودخانه ارس دشت آرارات را به دو دسته تقسیم می کند . قسمت راست منطقه بین ایران و ترکیه و قسمت چپ آن ارمنستان و نخجوان قرار گرفته است . آرارات کوچک و بزرگ بوسیله یک خط الرأس به هم پیوند داده می شود. جهت کوهها در ترکیه دست چپ آرارات بزرگ و دست راست آرارات کوچک دیده می شود . كوههاي آرارات بنامهاي ماسس – آغري و كوه نوح معروف است كلمه ماسس از زبان سانسكريت آمده است (( سس بمعناي كوه)) و (( ما بمعناي بزرگ ))است.
 گزار ش صعود به قله آرارات سال 1400
بر فراز قله باستانی آرارات             قرن‌ها همچون ثانیه‌هایی آمده و گذشته‌اند
تندرهای بی‌شماری شمشیر آسا             بر تارک آن فرود آمده و گذشته‌اند
دیدگان نسل‌هایی که از مرگ در بیم بودند         به قبله درخشانش نظر افکنده و گذشته‌اند
اکنون کوته زمانی نوبت از آن توست        تو نیز بر سیمای پرشکوهش نگاهی بیفکن و بگذر!
کوه آرارات شعری از آوتیک ایساهاکیان
نام برنامه : " صعود به قله آرارات "
تاریخ اجرا : 26/06/1400 لغایت 30/06/1400
گزارش نویس :آوا صادقی
مشخصات منطقه و کوه:
کوه آرارات به زبان محلی AGRI DAGI (کوه محله ی آگری) نامیده میشود و در مجاورت مرز مشترک ایران و ترکیه در دشت آرارات قرار دارد. دشت ‌آرارات به وسیله کوه های آراگاتس ـ آرا ـ ماسس های کوچک و بزرگ و رشته کوههای گماقا احاطه شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ متر است . طول آن ۲۰۰ کیلومتر است و عرض آن ۲۰ الی ۴۵ کیلومتر است . از مرز شمالی تا رودهای ارس و آخوریان و مرز جنوبی تا کوه گایلندروگ میرسد. رودخانه ارس دشت آرارات را به دو دسته تقسیم می کند . قسمت راست منطقه بین ایران و ترکیه و قسمت چپ آن ارمنستان و نخجوان قرار گرفته است . آرارات کوچک و بزرگ بوسیله یک خط الرأس به هم پیوند داده می شود. جهت کوهها در ترکیه دست چپ آرارات بزرگ و دست راست آرارات کوچک دیده می شود . كوههاي آرارات بنامهاي ماسس – آغري و كوه نوح معروف است كلمه ماسس از زبان سانسكريت آمده است (( سس بمعناي كوه)) و (( ما بمعناي بزرگ ))است.
کوه آرارات در طول جغرافیایی ۱۸/۴۴ شرقی و عرض ۴۲/۳۹ شمالی قرار گرفته . ارتفاع آرارات بزرگ ۵۱۳۸ متر و کوچک ۳۸۹۵ و نزدیک ترین آبادی در جبهه جنوبی این کوه به شهرستان دوبایزید و جبهه شمالی و شمال غربی به شهرستان اقدیر مشرف می شود. در کتاب عهد عتیق آمده است که کشتی نوح پس از طوفان بر خاک آرارات نشست.
بهترین جبهه جهت صعود، جبهه جنوبی می باشد، زیرا دارای امکانات بهتری است. دامنه های کوه دارای چمنزارهای غنی و زیباییست  و عشایر کرد ساکن در دامنه های آرارات جهت استفاده از این چراگاهها در دامنه های آن پراکنده اند و میزبان های خونگرمی جهت استقبال از کوهنوردان هستند. (زبان اهالی منطقه تورکی و کورمانج می باشد.)
آخرین فوران : سال ۱۸۴۰ میلادی
اولین صعود : اولین صعود به این کوه که مارکوپولو آن را امری ناممکن دانسته در ۹ اکتبر ۱۸۲۹  توسط فردریک وان پاروت اهل روسيه به واقعیت پیوسته است. دومین صعود مدت زمان زیادی پس از اولین صعود توسط رئیس سابق فدراسیون کوهنوردی دکتر بوزکورت ارگور در ۲۱ فوریه ۱۹۷۰ انجام شد. در سال ۱۹۸۰ هزاران کوهنورد از کوه آغری دیدن کردند.
مکان های مناسب برقراری کمپ :
بیس کمپ در ارتفاع ۲۳۰۰ متری - کمپ ۱ در ارتفاع ۳۳۳۰ متری - کمپ ۲ در ارتفاع ۴۲۰۰ متری
فصول صعود :
بهترین زمان صعود در فصل تابستان و مرداد ماه می باشد. البته در دیگر فصول نیز برنامه های صعود برقرار است و صعودهای زمستانی نیز انجام می شود.
آب و چشمه های منطقه :
چشمه آب در روستای توپچاتان – چشمه آب درکمپ ۱ و آب حاصل از ذوب شدن یخچال در کمپ ۲ موجود می باشد.
گونه گیاهی قالب : آویشن ، بومادران ، بابونه، پونه وحشی و…
مختصات جغرافیایی و نحوه دسترسی به آن:
۱- مرز رازی و مرز بازرگان ۲- جاده بازرگان به شهر دوبایزید۳- روستای توپچاتان ۴- روستای علی ۵- بیس کمپ  ۶-کمپ یک ۷- کمپ دو ۸- قله آرارات
نکته : کوهنوردان می بایستی قبل از ورود به منطقه مجوز های لازم را کسب و به وسیله یک راهنمای محلی این قله را صعود کنند
سرپرست برنامه: جناب آقای علی میرزایی
همنوردان حاضر در برنامه:
۱- علی معینی۲- بهرنگ البرزی۳ – سعید محتشم4-سعیدبهنیا 5- امیرذبیحی 6- امید ذبیهی 7- صنم 8- عاطفه عباسی9- فری عارفی10 - آواصادقی
شرح برنامه :
طبق قراری که با باشگاه کوهنوردی صاعدان تبریزگذاشته شد، روز پنجشنبه 25/06/1400ساعت 21:00 به مقصد تبریز حرکت کردم پس از گذر از شهرهای مختلف مثل زنجان و میانه در ساعت 05:00 روز جمعه 26/06/1400 به شهر تبریز رسیدم وپس از دیدار با سه همنورد دیگر به سمت ترمینال مرند حرکت و پس از  پیوستن پیوستن به گروه و دیدار با آقای میرازیی و آقای شایقی  بوسیله یک دستگاه مینی بوس ، تبریز را به مقصد شهر مرزی دوبایزید ترکیه ترک کردیم . ظهر به مرز رازی رسیدیم و پس از انجام امور گمرکی و گذر از مرز و رسیدن به خاک ترکیه مجددا با کرایه کردن یک دستگاه ون به سمت هتل آرارات در شهر دوبایزید رسیدیم که از قبل رزرو شده بود. ابتدا در لابی هتل نشستیم و نحوه اجرای برنامه را از سرپرست برنامه جویا شده ، برنامه طی ۳ روز اجرا میشد(2 روز برای صعود و ۱ نصفه روز برای فرود)
روز شنبه 27/06/1400حرکت به سمت آرارات و دوشنبه بازگشت به هتل و پس از گرفتن هزینه اسب (150 لیر) برای حمل کوله ها به سمت اتاقها  برای استراحت حرکت کردیم. بعد از آن  تمامی اعضا تیم ۲ ساعتی را به استراحت و انجام  امور شخصی خود پرداخته و سپس در لابی هتل جهت بازدید از شهر دوبایزید و صرف شام حاضر گردیدند. در این شهر قلعه تاریخی بسیار زیبایی بنام  اسحاق پاشا واقع شده است که شامل بناهای تاریخی مانند بقعه- زیارتگاه – مقبره می باشد.
توضیحات مختصر از کاخ اسحاق پاشا (İshak Paşa Sarayı): یک کاخ و مجتمع بازسازی شده واقع در منطقه دوغوبیازیت  Doğubyazıt استان آذری شرقی ترکیه است. کاخ اسحاق پاشا یک کاخ عثمانی است که ساخت آن در سال ۱۶۸۵ توسط کلاک عبدی پاشا، در خلیج استان بیازیت شروع شد. ساخت این کاخ در نهایت توسط پسرش اسحاق پاشا ادامه یافت و توسط نوه او مهمت پاشا به پایان رسید. با توجه به کتیبه نصب شده بر بالای درب ورودی آن، بخش حرم کاخ، توسط نوه او اسحاق (ایزاک) پاشا در سال ۱۷۸۴ تکمیل شد.
سپس به هتل عزیمت ،و پس چیدن کوله بار و وسایل،  شبی را در این هتل به صبح رسانده، تا آماده یک صعود زیبا و بیاد ماندنی گردیم.
صبح روز شنبه 27/06/1400 پس از صرف صبحانه ساعت 07:30 بوسیله ۱ دستگاه ون از هتل به سمت کوه حرکت کرده و پس طی مسافتی نه چندان کوتاه در جاده ای سنگلاخی، ساعت 08:10 دقیقه به پای کوه رسیدیم که جی پی اس  ارتفاع آن از سطح دریا را ۲۲۰۰ متر نشان میداد. با بار زدن کوله ها بر روی اسبها، حرکت به سوی کمپ ۱ با سرقدمی لیدر ترک زبان به نام آقای میرزایی در ساعت 08:30صبح آغاز گردید. طی مسیر ضمن گرفتن عکس و دیدن مناظر و دشتهای زیبا ، قله نیز پیش رویمان خودنمایی میکرد. پس از 3 ساعت کوهپیمایی ساعت 11 به کمپ اول رسیدیم و پس از مختصری استراحت مشغول برپا کردن چادرها شدیم. ارتفاع کمپ اول ۳۳۳۰ متر میباشد. این کمپ محل استقرار گروههای زیاد  از کشورهای مختلف و عمدتا از کشور ارمنستان ، روسیه و لهستان می باشد.
صبح روز یکشنبه 28/06/1400و پس از صرف صبحانه ساعت08:00 حرکت به کمپ ۲ را آغاز کردیم و ساعت ۱۰:۱5 دقیقه به این کمپ رسیدیم . و مجددا چادرها را بر پا کردیم. ارتفاع این کمپ از سطح دریا ۴۳۰۰ متر میباشد. هوا در این کمپ تا قله  کاملا متغیر است بطوریکه هم آفتاب بود هم  مه  و هم بارش باران سرما و وزش باد هم دائمی بود.
نکته: جهت آب مورد نیاز در کمپ یک آب برف در مخزن به مقدار کم موجود می باشد اما در کمپ دو هیچ گونه چشمه یا مخزنی موجود نمی باشد. پس حتما آب کافی با خود همراه داشته باشید.
پس از استراحت و گرفتن عکس و خوردن عصرانه و سپس شام در ساعت 20:00سرپرست خاموشی رو برای استراحت اعلام کرد. ساعت 23:00 بیدار باش و پس از جمع آوری کوله و خوردن صبحانه در روز دوشنبه29/06/1400 ساعت12:30 دقیقه صبح تیم11  نفره ما حرکت از کمپ ۲ به سمت قله را  آغاز نمود بعد از ما یک گروه دیگه به سمت قله حرکت کرد اولین تیمی هم که قله را صعود کرد، تیم  ما بود. هوا فوق العاده سرد بود و وزش باد زیاد به حدی که آب همراه با ما یخ زده بود.  پس ازسه ساعت  پیمایش به ارتفاع ۴۸۰۰ متر یخ و برف و یخچال دایمی رسیدیم و پس از بستن کرامپون ها به راه ادامه دادیم شیب زیاد بود و زمین کاملا یخ زده بعد از یک ساعت پیمایش در  ساعت 04:37 بامداد بر فراز قله باشکوه آرارات به ارتفاع ۵۱۳۷ متر قدم نهاده هنوز خورشید طلوع نکرده بود سرعت باد روی قله دوبرابر شده بود پس از گرفتن عکس و فیلم و طلوع خورشید به سمت کمپ دوم فرود آمدیم در ساعت 07:50به کمپ دوم رسیدیم. پس از کمی استراحت و بعد از جمع کردن چادرها و کوله ها و تحویل آنها به اسب ها ساعت 10:00به سمت کمپ یک حرکت کردیم در آنجا کمی استراحت کردیم و فرود کامل رو آغاز کردیم ساعت 15:00 به پای کوه جایی که یک ون جهت برگشت ما به شهر دوبایزید  منتظرمان بود رسیدیم در اینجا سرپرست محترم ما رو با یک هندوانه قرمز و خوشمزه که باعث شد خستگی از تنمون بره سوپرایز کردند . پس رسیدن به هتل و مختصری استراحت، همگی  برای صرف شام به بیرون  رفته و سرحال و  شاداب از صعودی لذت بخش و زیبا و خاطره انگیز، و صحبتهایی پیرامون آن، یک شب بیاد ماندنی را در دفتر زندگی خود ثبت کردیم0
روز سه شنبه پس از گرفتن جشن و خاموش کردن کیک پیروزی صعود قله آرارات ساعت 11:30 دقیقه هتل را به مقصد مرز بازرگان ترک کردیم . پس از انجام امور گذر از مرز در ساعت 15 به شهر بازرگان رسیدیم و پس از صرف ناهار با مینی بوسی که منتظر ما بود به سمت تبریز حرکت کردیم پس از چهار ساعت به ترمینال مرند تبریز رسیدیم و بعداز خداحافظی با سه نفر از دوستان به سمت ترمینال غرب و به مقصد تهران حرکت کردیم. ساعت 5 صبح به تهران رسیدم . در پایان ضمن تشکر فراوان  از مدیران باشگاه کوهنوردی صاعدان تبریز جناب آقای میرزایی و آقای شایقی عزیز که با پیگیریها و همانگی های خود، امکان این صعود زیبا و با شکوه را فراهم آوردند، برای ایشان و باشگاه کوهنوردی صاعدان تبریز آرزوی روزهای درخشان و  پر افتخار را دارم. همچنین بدینوسیله از همه همنوردانم  نهایت سپاس و امتنان را جهت این صعود بیادماندنی دارم . ضمناً مراتب احترام و قدردانی خود از سرپرست خوب برنامه جناب آقای میرزایی اعلام میدارم که با دلسوزیها و توجهات ایشان این صعود خوب به انجام رسید.وسپاس فراوان از خواهرم هما و دوستان عزیزم نسیم قاضی و رضا رستمی برای کمک های زیادشون به من در این برنامه  . این گزارش رو به مربی محترم و صبور و مهربانم و سایت قله (www.gholleh.com)که مشوق اصلی من در نوشتن این گزارش بودن تقدیم می کنم .
سپاس بی نهایت از خداوند که یاری کننده من در تمام مراحل زندگی هست و خواهد بود...

#آرارات #ترکیه #قله_آرارات

#آرارات #کوهستان #کوهنوردی #قله #پیمایش #ترکیه


#اورست #صعود #صعود_به_اورست
صعود به اورست بدون تجربه: ممکن است یا نه؟
در اینجا میخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم برای اینکه به طور کامل به قله اورست صعود کنید و ماجراجویی این صعود را به دوستان و خانواده خود بگویید، چه کاری باید انجام دهید. در اینجا شما دقیقاً مراحل مقدماتی را که باید برای افزایش احتمال صعود و فرود موفقیت آمیز به قله اورست انجام دهید، مطالعه خواهید کرد.
#کوهنورد #حرفه_ای #کوهنورد_حرفه_ای
چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم
تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای به سال ها یا حتی دهه ها تمرین سخت نیاز دارد. شما باید یاد بگیرید که بدن خود را هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی آماده کنید و به جنبه های فنی مانند بالا رفتن از سطوح مختلف، مدیریت طناب ها و محورهای یخی، جنبه های ایمنی و نجات تسلط پیدا کنید، در حالی که تعادلی بین کار تیمی و پشتکار فردی داشته باشید.
#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی
چرا کوهنوردی انفرادی نه؟
آیا می توان به طور کامل به سبک انفرادی «Into The Wild» رفت یا باید همیشه حداقل یک همنورد را با خود به همراه داشته باشید. کوهنوردی راهی عالی برای کاوش در فضای باز است. همچنین یک ورزش بالقوه خطرناک است، آنقدر خطرناک که برخی از طرح‌های کمک‌های پزشکی آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین، حکم کوهنوردی انفرادی چیست؟
#آمادگی #کوهنورد #آمادگی_کوهنورد #کوهستان
کارهایی که یک کوهنورد قبل از صعود باید انجام دهد
معتقدم که آمادگی برای هر مسیر کوهنوردی کاری ضروری است، خواه برنامه فقط برای یک روز به سمت یک تپه باشد یا برای صعود به قله اورست. این شامل آمادگی جسمی و روحی و همچنین تدارکات و تجهیزات می شود. علاوه بر این، باید برای شرایط اضطراری احتمالی نیز به صورت کامل آماده باشید.
#نپال #گردشگری #هیمایلا #اورست
راهنمای نپال: بهترین راهپیمایی ها و صعودهای هیمالیا
دلایل زیادی برای سفر به نپال وجود دارد و البته هیمالیا یکی از آنهاست. با این حال، کوهنوردی در نپال نه تنها به دلیل وسعت زیاد کوه ها، و تنوع قله ها برای کاوش و صعود، بلکه به دلیل فرهنگ منحصر به فرد کوهستانی خاص است. پرچم‌های دعا، دهکده‌های کوچک کوهستانی، شرپاها و یاک‌ها، معابد دورافتاده، همگی تجربه منحصربه‌فرد کوهنوردی در نپال را رقم می‌زنند.
#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان
اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی
این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
#لیست #تجهیزات #لیست_تجهیزات_کوهنوردی #صعود #هواپیما
چک لیست صعود: وسایلی که یک کوهنورد در هواپیما می تواند با خود همراه داشته باشد.
وقتی برای کوهنوردی سفر می‌کنید، مخصوصاً در سطح بین‌المللی، باید تشخیص دهید چه وسایلی را می توانید با هواپیما حمل کنید و چه وسایلی برای حمل مجاز نیستند بخصوص در مورد تجهیزات کوهنوردی و سخره نوردی خاص .در این مقاله به بررسی چک لیست هایی که می توانید قبل از سفر خود آنها را بررسی کنید خواهیم پرداخت. تا از برگشت بار خود در فرودگاه جلوگیری کنید و همچنین بتوانید لیستی از تجهیزات که همراه خود می توانید داشته باشید و لیستی که در مقصد باید خریداری یا اجاره کنید را تهیه کنید.
#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی
5 کتاب کوهنوردی که مبتدیان باید بخوانند
بررسی تمام دانش کوهنوردی که امروز می توان به دست آورد بسیار دشوار است اگر بخواهیم از بهترین ها بیاموزم، آیا باید کتاب های افسانه های کوهنوردی را بخوانم یا منسوخ شده و مطالب جدیدی جایگزین آنها شده است؟حالا اگر مثل من آخر هفته هایتان را با رویای کوه بگذرانید، احتمالا دیر یا زود کتاب های خوبی پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر در کوهنوردی تازه کار هستید و می خواهید یک لیست کوتاه داشته باشید، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.کدام کتاب‌ها را می‌توانید بخوانید تا بهتر شما را برای فضای کوهستان آماده کنید؟ در این مقاله، من به بررسی پنج کتاب می پردازم که منابع بسیار خوبی برای افراد تازه وارد به کوهنوردی هستند.
#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده
بلندترین قله های صعود نشده جهان
قله های صعود نشده اغلب به عنوان قله های ویرجین(باکره) شناخته می شوند. بسیاری از این قله ها بسیار سخت و خطرناکتر از اورست هستند.علاوه بر این، کوه های موجود در این لیست نیز از کم بازدیدترین مکان های روی زمین هستند.در بسیاری از موارد چندین مسیر ممکن برای رسیدن به یک قله وجود داردولی برای برخی دیگر دریغ از یک مسیر برای صعود که در این مقاله به بررسی این قله ها خواهیم پرداخت.
#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان
پیاده روی با کفش های کوهنوردی، آیا واقعا ایده خوبی است؟
پیاده روی در کوهستان همیشه در یک حالت نیست که نیاز به پوتین های کوهنوردی داشته باشد در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی پوشیدن کفش مناسب پیاده روی می تواند بسیار ایده ال باشد و در برخی از مسیرها داشتن هر دو یعنی کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می تواند گزینه مناسبی باشد با توجه به تفاوتی که بین این دو وجو دارد. سبکی و سنگینی ،راحتی و سفتی در پا ،خستگی کمتر یا بیشتر این ها برخی از تفاوت هایی هستند که بین کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می توان نام برد ولی در بسیاری از مسیرها لازم می شود که برای داشتن یک سفر ایده ال در کوهستان هر دو اینها را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم در مسیر کوهپیمایی در پایتان با هم جابجا کنید تا از سفر لذت بیشتری ببرید.
123456

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 420
بازدید روز گذشته: 616
بازدید هفته: 7307
بازدید ماه: 31532
کل بازدید ها: 168310

سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله