#زنان #کوهستان #خشن #سختی #روح #فاتح#قله #اورست #لیلا_اسفندیاری #ورزش #شادی #موفقیت

روح لطیف زنانه فاتح روح خشن کوهستان

برای چندین دهه کوهنوردی تحت سلطه مردان بود اما این ورزش در سالهای اخیر تعادل بیشتری بین جنسیت ها پیدا کرده است اگر بخواهیم عادلانه به موضوع نگاه کنیم با شرایط فیزیولوژی زنان که شرایط را برای صعود سخت می کند ولی هیچوقت این شرایط باعث نشده آنها به قله های هدف فکر نکنند و پای در مسیر سخت کوهستان و کوهنوردی نگذارند آنها مانند پیشگامان حرفه ای کوهستان پای در میدان می گذارند و بر سختی سنگ های قله و روح خشن کوهستان غلبه می کنند و شیرزنانه قله ها را یکی پس از دیگری فتح می کنند و به دنیا نشان می دهند که روح لطیف زنانه می تواند بر سختی کوهستان و خشم طبیعت پیروز شود . برای چندین دهه کوهنوردی تحت سلطه مردان بود اما این ورزش تا سالهای اخیر تعادل بیشتری بین جنسیت ها پیدا کرده است.
برای چندین دهه کوهنوردی تحت سلطه مردان بود اما این ورزش در سالهای اخیر تعادل بیشتری بین جنسیت ها پیدا کرده است اگر بخواهیم عادلانه به موضوع نگاه کنیم با شرایط فیزیولوژی  زنان که شرایط را برای صعود سخت می کند ولی هیچوقت این شرایط باعث نشده آنها به قله های هدف  فکر نکنند و پای در مسیر سخت کوهستان و کوهنوردی نگذارند آنها مانند پیشگامان حرفه ای کوهستان پای در میدان می گذارند و بر سختی سنگ های قله و روح خشن کوهستان غلبه می کنند و شیرزنانه قله ها را یکی پس از دیگری فتح می کنند و به دنیا نشان می دهند که روح لطیف زنانه می تواند بر سختی کوهستان و خشم طبیعت پیروز شود .
برای چندین دهه کوهنوردی تحت سلطه مردان بود اما این ورزش تا سالهای اخیر تعادل بیشتری بین جنسیت ها پیدا کرده است. صخره نوردی یک ورزش عالی برای بسیاری از زنان است که برخی از این دلایل را با هم بررسی می کنیم:
1-    فیزیک زنان برای صعود طراحی شده است، کوهنوردی نسبت قدرت به وزن است وبا توجه به اینکه زنان سبک تر از مردان هستند این امر به زنان کمک می کند که در مقابل گردش به سمت بالا حرکت کنند پس لازم است قدرت انگشتان، قدرت بازو، قدرت شانه و قدرت مرکزی را تمرین دهید.
2-    بدن خود را تقویت کنید: بر خلاف تصورات رایج برای صعود، ماهیچه های بزرگ نیاز ندارید بلکه شما نیاز به چابکی، تعادل و انعطاف پذیری دارید پس عضلات خود را تمرین دهید وزن مناسب را حفظ کنید. بازوها، شکم و باسن شما در تمرینات صخره نوردی مهم هستند.
3-    سلامت کلی بدن: صخره نوردی به درمان افسردگی کمک می کند. وقتی زنان خود را در طبیعت سپری می کنند ویتامین d  دریافت می کنند. آندوزمینی بدن هورمونی که برای سلامتی و تندرستی شما لازم است ترشح می شود و سلامت روح و روان خود را مدیون طبیعت خواهید بود.
4-    کوهنوردی کاری تیمی و گروهی است: برخلاف بدنسازی، شنا و سایر ورزش ها که می توان به تنهایی انجام داد، کوهنوردی نیاز به کار تیمی و یا جفتی دارد. کوهنوردی یک ورزش اجتماعی است و زنان کار اجتماعی را دوست دارند
5-    کوهنوردی باعث قدرت ذهنی می شود: این ورزش بین 4 تا 10 حرکت دارد. در اولین تلاش خود معمولا نمی توانید تمام این حرکات را انجام دهید بنابراین نیاز به عزم و باور راسخ داشته باشید در درجه اول شاید برایتان ترسناک باشد اما باید بر ترس خود غلبه کنید. خونسرد باشید.مدتیشن راه حل غلبه بر ترس اشت.
6-    موضوع دیگری که به عنوان یک چالش بزرگ در بین بانوان می باشد، در حوزه کوهنوردی، بحث امنیت فیزیکی آن هاست. حضور در کوهستان ها محدود به منطقه جغرافیایی خاصی نمی باشد، گرچه برخی از کوه ها این امنیت را دارند که بانوان به طور مستقل کوهنوردی کنند. اما این امنیت در همه کوهستان ها برقرار نیست. اگر بانویی قصد کوهنوردی و صعود به یکی از ارتفاعات بلند را داشته باشد، باید در قالب تیم آقایان قرار گیرد. یا حداقل چند نفر آقا باید باشند. درنتیجه همان کمبود امنیت دوباره به میان می آید، که باعث نگرانی و مخالفت های خانواده ها می شود.
7-    تفاوت های جسمانی بین بانوان: اگر بخواهیم به لحاظ جسمانی بررسی کنیم، تفاوت های فیزیولوژیکی بین آقایان و خانم ها می باشد.
8-    عواملی مثل کم خونی ناشی از فقر آهن که در ۹۹درصد بانوان ایرانی می باشد. تغییرات هورمونی، بارداری و زایمان که روی فعالیت این بانوان می تواند تاثیر بگذارد. از این رو بانوانی که دچار فقر آهن می باشند، مستعد ارتفاع زدگی و خستگی مزمن و عدم استفاده از قابلیت ها و توانایی های خود در کوهستان خواهند بود .
زنان بسیاری در تاریخ ورزش کوه نوردی ایران و جهان درخشیده اند که هر یک از آنان در لحظات سخت و دشوار کوهستان ایستاده اند، مقاومت کرده اند و به هدف خود رسیده اند. تاریخ نزدیک به هفتاد سال کوه نوردی زنان ایران حاکی از حضور و تلاش زنان کوه نورد است که نام و یادشان در دوره هایی از تاریخ کوه نوردی میهنمان خوش درخشیده است.
لیلا اسفندیاری و پروانه کاظمی برای همیشه افتخار زنان ایران خواهند بود. جای خالی افتخارات و صعودهای این دو عزیز در این نوشتار حس میشد که به بخشی از این افتخارات در ادامه به آن اشاره شده است:

لیلا اسفندیاری
 ۱۳۸۱ پیمایش کامل غار پراو به عنوان اولین زن
۱۳۸۱ تا۱۳۸۶ صعود دهها مسیر بر دیواره‌های علم کوه، بیستون، لجور، یافته، اخلمد، صفه، زنوز، کلاهک ماکو و…
۱۳۸۵ صعود یخچال‌های سبلان و کسری
۱۳۸۶ صعود یخچال دره یخار دماوند به عنوان اولین و تنها زن ایرانی
اولین صعود دیواره علم کوه با منیره رفیعی نخستین صعود مستقل زنانه
۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ صعود زمستانه قله دماوند از مسیرهای مختلف
۱۳۸۰ تا ۱۳۸۷ پیمایش زمستانه خط‌الراس البرز
۱۳۸۶ سرپرستی نخستین گروه ایرانی و پیمایش کامل غار نمکدان، طولانی ترین غار نمکی جهان
۱۳۸۷ صعود به قلهٔ نانگاپاربات به ارتفاع ۸۱۲۶ متر و سرپرستی گروه
۱۳۸۸ پیمایش غارهای جیتا، سینک هول بلا و آلبرت در لبنان
۱۳۸۸ سرپرست برنامه اکتشاف غارهای میدان پرآو و اکتشاف غار میراث
۱۳۸۸ شرکت در برنامه بین‌المللی اکتشاف غارهای مگالایای هند به عنوان نماینده ایران
۱۳۸۹ شرکت در برنامه‌های اکتشافی غارهای انگرمینوسپیدان و غار جهان بین
۱۳۸۹ تلاش برای صعود قله کی ۲ دشوارترین کوه جهان و صعود به کمپ ۲ تا ارتفاع ۷۵۶۵ متری
۱۳۹۰ صعود به قله گاشربروم ۲ به ارتفاع ۸۰۳۵ متر و جان باختن در راه بازگشت از قله در اثر سقوط

پروانه کاظمی:
۱۳۸۹ موستاق آتا در چین با ارتفاع ۷۵۴۶ متر
۱۳۹۰ ماناسلو هشتمین قله دنیا با ارتفاع ۸۱۶۳ متر (نخستین زن ایرانی و سومین کوهنورد ایرانی صعودکننده)
۱۳۹۰ اما دابلام با ارتفاع ۶۸۵۶ متر (نخستین زن ایرانی و سومین کوهنورد ایرانی صعودکننده)
۱۳۹۲ اورست و لهوتسه (به‌ترتیب اولین و چهارمین قله دنیا با ارتفاع ۸۸۴۸ و ۸۵۱۶ متر) در یک هفته و یک تلاش برای صعود (رکورد جهانی به عنوان نخستین زن کوهنورد)
۱۳۹۲ کانچن جونگا سومین قله بلند دنیا با ارتفاع ۸۵۸۶ متر (صعود تا ارتفاع ۸۲۰۰ متر، بدون فتح قله)
۱۳۹۳ دائولاگیری هفتمین قله دنیا با ارتفاع ۸۱۶۷ متر (صعود تا ارتفاع ۷۲۵۰ متر، بدون فتح قله)
۱۳۹۴ ماکالو پنجمین قله جهان با ارتفاع ۸۴۸۵ متر (صعود ناتمام به دلیل زمین‌لرزه ۲۰۱۵ نپال)
۱۳۹۵ ماکالو پنجمین قله جهان با ارتفاع ۸۴۸۵ متر (فتح قله و صعود بدون اکسیژن کمکی تا ارتفاع ۷۶۰۰ متری)
۱۳۹۶ دائولاگیری هفتمین قله دنیا با ارتفاع ۸۱۶۷ متر
رکوردها:
نخستین کوهنورد زن ایرانی فاتح موستاق آتا، ماناسلو، اما دابلام، لهوتسه ، ماکالو ودائولاگیری
نخستین کوهنورد زن مستقل ایرانی فاتح اورست
نخستین کوهنورد سال ۲۰۱۲ بر روی اورست
نخستین کوهنورد زن صعودکننده به اورست و لوتسه طی یک فصل و یک هفته در دنیا

و سخن پایانی : تغییر دادن خود به سادگی امکان‌پذیرتر از تغییر دیگران است. قدرت بیشتر از فکر کردن به اینکه چه کاری می توانم انجام دهم به جای اینکه دیگران با من چه می کنند به دست می آید ، کوهنوردی ورزشی عالی برای زنان پرمشغله است و راهی برای پیدایش دوستی های جدید.

نویسنده:زینب کسایی


#زنان #کوهستان #خشن #سختی #روح #فاتح#قله #اورست #لیلا_اسفندیاری #ورزش #شادی #موفقیت


#اورست #صعود #صعود_به_اورست
صعود به اورست بدون تجربه: ممکن است یا نه؟
در اینجا میخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم برای اینکه به طور کامل به قله اورست صعود کنید و ماجراجویی این صعود را به دوستان و خانواده خود بگویید، چه کاری باید انجام دهید. در اینجا شما دقیقاً مراحل مقدماتی را که باید برای افزایش احتمال صعود و فرود موفقیت آمیز به قله اورست انجام دهید، مطالعه خواهید کرد.
#کوهنورد #حرفه_ای #کوهنورد_حرفه_ای
چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم
تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای به سال ها یا حتی دهه ها تمرین سخت نیاز دارد. شما باید یاد بگیرید که بدن خود را هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی آماده کنید و به جنبه های فنی مانند بالا رفتن از سطوح مختلف، مدیریت طناب ها و محورهای یخی، جنبه های ایمنی و نجات تسلط پیدا کنید، در حالی که تعادلی بین کار تیمی و پشتکار فردی داشته باشید.
#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی
چرا کوهنوردی انفرادی نه؟
آیا می توان به طور کامل به سبک انفرادی «Into The Wild» رفت یا باید همیشه حداقل یک همنورد را با خود به همراه داشته باشید. کوهنوردی راهی عالی برای کاوش در فضای باز است. همچنین یک ورزش بالقوه خطرناک است، آنقدر خطرناک که برخی از طرح‌های کمک‌های پزشکی آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین، حکم کوهنوردی انفرادی چیست؟
#آمادگی #کوهنورد #آمادگی_کوهنورد #کوهستان
کارهایی که یک کوهنورد قبل از صعود باید انجام دهد
معتقدم که آمادگی برای هر مسیر کوهنوردی کاری ضروری است، خواه برنامه فقط برای یک روز به سمت یک تپه باشد یا برای صعود به قله اورست. این شامل آمادگی جسمی و روحی و همچنین تدارکات و تجهیزات می شود. علاوه بر این، باید برای شرایط اضطراری احتمالی نیز به صورت کامل آماده باشید.
#نپال #گردشگری #هیمایلا #اورست
راهنمای نپال: بهترین راهپیمایی ها و صعودهای هیمالیا
دلایل زیادی برای سفر به نپال وجود دارد و البته هیمالیا یکی از آنهاست. با این حال، کوهنوردی در نپال نه تنها به دلیل وسعت زیاد کوه ها، و تنوع قله ها برای کاوش و صعود، بلکه به دلیل فرهنگ منحصر به فرد کوهستانی خاص است. پرچم‌های دعا، دهکده‌های کوچک کوهستانی، شرپاها و یاک‌ها، معابد دورافتاده، همگی تجربه منحصربه‌فرد کوهنوردی در نپال را رقم می‌زنند.
#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان
اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی
این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
#لیست #تجهیزات #لیست_تجهیزات_کوهنوردی #صعود #هواپیما
چک لیست صعود: وسایلی که یک کوهنورد در هواپیما می تواند با خود همراه داشته باشد.
وقتی برای کوهنوردی سفر می‌کنید، مخصوصاً در سطح بین‌المللی، باید تشخیص دهید چه وسایلی را می توانید با هواپیما حمل کنید و چه وسایلی برای حمل مجاز نیستند بخصوص در مورد تجهیزات کوهنوردی و سخره نوردی خاص .در این مقاله به بررسی چک لیست هایی که می توانید قبل از سفر خود آنها را بررسی کنید خواهیم پرداخت. تا از برگشت بار خود در فرودگاه جلوگیری کنید و همچنین بتوانید لیستی از تجهیزات که همراه خود می توانید داشته باشید و لیستی که در مقصد باید خریداری یا اجاره کنید را تهیه کنید.
#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی
5 کتاب کوهنوردی که مبتدیان باید بخوانند
بررسی تمام دانش کوهنوردی که امروز می توان به دست آورد بسیار دشوار است اگر بخواهیم از بهترین ها بیاموزم، آیا باید کتاب های افسانه های کوهنوردی را بخوانم یا منسوخ شده و مطالب جدیدی جایگزین آنها شده است؟حالا اگر مثل من آخر هفته هایتان را با رویای کوه بگذرانید، احتمالا دیر یا زود کتاب های خوبی پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر در کوهنوردی تازه کار هستید و می خواهید یک لیست کوتاه داشته باشید، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.کدام کتاب‌ها را می‌توانید بخوانید تا بهتر شما را برای فضای کوهستان آماده کنید؟ در این مقاله، من به بررسی پنج کتاب می پردازم که منابع بسیار خوبی برای افراد تازه وارد به کوهنوردی هستند.
#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده
بلندترین قله های صعود نشده جهان
قله های صعود نشده اغلب به عنوان قله های ویرجین(باکره) شناخته می شوند. بسیاری از این قله ها بسیار سخت و خطرناکتر از اورست هستند.علاوه بر این، کوه های موجود در این لیست نیز از کم بازدیدترین مکان های روی زمین هستند.در بسیاری از موارد چندین مسیر ممکن برای رسیدن به یک قله وجود داردولی برای برخی دیگر دریغ از یک مسیر برای صعود که در این مقاله به بررسی این قله ها خواهیم پرداخت.
#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان
پیاده روی با کفش های کوهنوردی، آیا واقعا ایده خوبی است؟
پیاده روی در کوهستان همیشه در یک حالت نیست که نیاز به پوتین های کوهنوردی داشته باشد در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی پوشیدن کفش مناسب پیاده روی می تواند بسیار ایده ال باشد و در برخی از مسیرها داشتن هر دو یعنی کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می تواند گزینه مناسبی باشد با توجه به تفاوتی که بین این دو وجو دارد. سبکی و سنگینی ،راحتی و سفتی در پا ،خستگی کمتر یا بیشتر این ها برخی از تفاوت هایی هستند که بین کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می توان نام برد ولی در بسیاری از مسیرها لازم می شود که برای داشتن یک سفر ایده ال در کوهستان هر دو اینها را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم در مسیر کوهپیمایی در پایتان با هم جابجا کنید تا از سفر لذت بیشتری ببرید.
123456

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 444
بازدید روز گذشته: 616
بازدید هفته: 7331
بازدید ماه: 31556
کل بازدید ها: 168334

سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله