#زنان #کوهستان #خشن #سختی #روح #فاتح#قله #اورست #لیلا_اسفندیاری #ورزش #شادی #موفقیت

روح لطیف زنانه فاتح روح خشن کوهستان

برای چندین دهه کوهنوردی تحت سلطه مردان بود اما این ورزش در سالهای اخیر تعادل بیشتری بین جنسیت ها پیدا کرده است اگر بخواهیم عادلانه به موضوع نگاه کنیم با شرایط فیزیولوژی زنان که شرایط را برای صعود سخت می کند ولی هیچوقت این شرایط باعث نشده آنها به قله های هدف فکر نکنند و پای در مسیر سخت کوهستان و کوهنوردی نگذارند آنها مانند پیشگامان حرفه ای کوهستان پای در میدان می گذارند و بر سختی سنگ های قله و روح خشن کوهستان غلبه می کنند و شیرزنانه قله ها را یکی پس از دیگری فتح می کنند و به دنیا نشان می دهند که روح لطیف زنانه می تواند بر سختی کوهستان و خشم طبیعت پیروز شود . برای چندین دهه کوهنوردی تحت سلطه مردان بود اما این ورزش تا سالهای اخیر تعادل بیشتری بین جنسیت ها پیدا کرده است.
برای چندین دهه کوهنوردی تحت سلطه مردان بود اما این ورزش در سالهای اخیر تعادل بیشتری بین جنسیت ها پیدا کرده است اگر بخواهیم عادلانه به موضوع نگاه کنیم با شرایط فیزیولوژی  زنان که شرایط را برای صعود سخت می کند ولی هیچوقت این شرایط باعث نشده آنها به قله های هدف  فکر نکنند و پای در مسیر سخت کوهستان و کوهنوردی نگذارند آنها مانند پیشگامان حرفه ای کوهستان پای در میدان می گذارند و بر سختی سنگ های قله و روح خشن کوهستان غلبه می کنند و شیرزنانه قله ها را یکی پس از دیگری فتح می کنند و به دنیا نشان می دهند که روح لطیف زنانه می تواند بر سختی کوهستان و خشم طبیعت پیروز شود .
برای چندین دهه کوهنوردی تحت سلطه مردان بود اما این ورزش تا سالهای اخیر تعادل بیشتری بین جنسیت ها پیدا کرده است. صخره نوردی یک ورزش عالی برای بسیاری از زنان است که برخی از این دلایل را با هم بررسی می کنیم:
1-    فیزیک زنان برای صعود طراحی شده است، کوهنوردی نسبت قدرت به وزن است وبا توجه به اینکه زنان سبک تر از مردان هستند این امر به زنان کمک می کند که در مقابل گردش به سمت بالا حرکت کنند پس لازم است قدرت انگشتان، قدرت بازو، قدرت شانه و قدرت مرکزی را تمرین دهید.
2-    بدن خود را تقویت کنید: بر خلاف تصورات رایج برای صعود، ماهیچه های بزرگ نیاز ندارید بلکه شما نیاز به چابکی، تعادل و انعطاف پذیری دارید پس عضلات خود را تمرین دهید وزن مناسب را حفظ کنید. بازوها، شکم و باسن شما در تمرینات صخره نوردی مهم هستند.
3-    سلامت کلی بدن: صخره نوردی به درمان افسردگی کمک می کند. وقتی زنان خود را در طبیعت سپری می کنند ویتامین d  دریافت می کنند. آندوزمینی بدن هورمونی که برای سلامتی و تندرستی شما لازم است ترشح می شود و سلامت روح و روان خود را مدیون طبیعت خواهید بود.
4-    کوهنوردی کاری تیمی و گروهی است: برخلاف بدنسازی، شنا و سایر ورزش ها که می توان به تنهایی انجام داد، کوهنوردی نیاز به کار تیمی و یا جفتی دارد. کوهنوردی یک ورزش اجتماعی است و زنان کار اجتماعی را دوست دارند
5-    کوهنوردی باعث قدرت ذهنی می شود: این ورزش بین 4 تا 10 حرکت دارد. در اولین تلاش خود معمولا نمی توانید تمام این حرکات را انجام دهید بنابراین نیاز به عزم و باور راسخ داشته باشید در درجه اول شاید برایتان ترسناک باشد اما باید بر ترس خود غلبه کنید. خونسرد باشید.مدتیشن راه حل غلبه بر ترس اشت.
6-    موضوع دیگری که به عنوان یک چالش بزرگ در بین بانوان می باشد، در حوزه کوهنوردی، بحث امنیت فیزیکی آن هاست. حضور در کوهستان ها محدود به منطقه جغرافیایی خاصی نمی باشد، گرچه برخی از کوه ها این امنیت را دارند که بانوان به طور مستقل کوهنوردی کنند. اما این امنیت در همه کوهستان ها برقرار نیست. اگر بانویی قصد کوهنوردی و صعود به یکی از ارتفاعات بلند را داشته باشد، باید در قالب تیم آقایان قرار گیرد. یا حداقل چند نفر آقا باید باشند. درنتیجه همان کمبود امنیت دوباره به میان می آید، که باعث نگرانی و مخالفت های خانواده ها می شود.
7-    تفاوت های جسمانی بین بانوان: اگر بخواهیم به لحاظ جسمانی بررسی کنیم، تفاوت های فیزیولوژیکی بین آقایان و خانم ها می باشد.
8-    عواملی مثل کم خونی ناشی از فقر آهن که در ۹۹درصد بانوان ایرانی می باشد. تغییرات هورمونی، بارداری و زایمان که روی فعالیت این بانوان می تواند تاثیر بگذارد. از این رو بانوانی که دچار فقر آهن می باشند، مستعد ارتفاع زدگی و خستگی مزمن و عدم استفاده از قابلیت ها و توانایی های خود در کوهستان خواهند بود .
زنان بسیاری در تاریخ ورزش کوه نوردی ایران و جهان درخشیده اند که هر یک از آنان در لحظات سخت و دشوار کوهستان ایستاده اند، مقاومت کرده اند و به هدف خود رسیده اند. تاریخ نزدیک به هفتاد سال کوه نوردی زنان ایران حاکی از حضور و تلاش زنان کوه نورد است که نام و یادشان در دوره هایی از تاریخ کوه نوردی میهنمان خوش درخشیده است.
لیلا اسفندیاری و پروانه کاظمی برای همیشه افتخار زنان ایران خواهند بود. جای خالی افتخارات و صعودهای این دو عزیز در این نوشتار حس میشد که به بخشی از این افتخارات در ادامه به آن اشاره شده است:

لیلا اسفندیاری
 ۱۳۸۱ پیمایش کامل غار پراو به عنوان اولین زن
۱۳۸۱ تا۱۳۸۶ صعود دهها مسیر بر دیواره‌های علم کوه، بیستون، لجور، یافته، اخلمد، صفه، زنوز، کلاهک ماکو و…
۱۳۸۵ صعود یخچال‌های سبلان و کسری
۱۳۸۶ صعود یخچال دره یخار دماوند به عنوان اولین و تنها زن ایرانی
اولین صعود دیواره علم کوه با منیره رفیعی نخستین صعود مستقل زنانه
۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ صعود زمستانه قله دماوند از مسیرهای مختلف
۱۳۸۰ تا ۱۳۸۷ پیمایش زمستانه خط‌الراس البرز
۱۳۸۶ سرپرستی نخستین گروه ایرانی و پیمایش کامل غار نمکدان، طولانی ترین غار نمکی جهان
۱۳۸۷ صعود به قلهٔ نانگاپاربات به ارتفاع ۸۱۲۶ متر و سرپرستی گروه
۱۳۸۸ پیمایش غارهای جیتا، سینک هول بلا و آلبرت در لبنان
۱۳۸۸ سرپرست برنامه اکتشاف غارهای میدان پرآو و اکتشاف غار میراث
۱۳۸۸ شرکت در برنامه بین‌المللی اکتشاف غارهای مگالایای هند به عنوان نماینده ایران
۱۳۸۹ شرکت در برنامه‌های اکتشافی غارهای انگرمینوسپیدان و غار جهان بین
۱۳۸۹ تلاش برای صعود قله کی ۲ دشوارترین کوه جهان و صعود به کمپ ۲ تا ارتفاع ۷۵۶۵ متری
۱۳۹۰ صعود به قله گاشربروم ۲ به ارتفاع ۸۰۳۵ متر و جان باختن در راه بازگشت از قله در اثر سقوط

پروانه کاظمی:
۱۳۸۹ موستاق آتا در چین با ارتفاع ۷۵۴۶ متر
۱۳۹۰ ماناسلو هشتمین قله دنیا با ارتفاع ۸۱۶۳ متر (نخستین زن ایرانی و سومین کوهنورد ایرانی صعودکننده)
۱۳۹۰ اما دابلام با ارتفاع ۶۸۵۶ متر (نخستین زن ایرانی و سومین کوهنورد ایرانی صعودکننده)
۱۳۹۲ اورست و لهوتسه (به‌ترتیب اولین و چهارمین قله دنیا با ارتفاع ۸۸۴۸ و ۸۵۱۶ متر) در یک هفته و یک تلاش برای صعود (رکورد جهانی به عنوان نخستین زن کوهنورد)
۱۳۹۲ کانچن جونگا سومین قله بلند دنیا با ارتفاع ۸۵۸۶ متر (صعود تا ارتفاع ۸۲۰۰ متر، بدون فتح قله)
۱۳۹۳ دائولاگیری هفتمین قله دنیا با ارتفاع ۸۱۶۷ متر (صعود تا ارتفاع ۷۲۵۰ متر، بدون فتح قله)
۱۳۹۴ ماکالو پنجمین قله جهان با ارتفاع ۸۴۸۵ متر (صعود ناتمام به دلیل زمین‌لرزه ۲۰۱۵ نپال)
۱۳۹۵ ماکالو پنجمین قله جهان با ارتفاع ۸۴۸۵ متر (فتح قله و صعود بدون اکسیژن کمکی تا ارتفاع ۷۶۰۰ متری)
۱۳۹۶ دائولاگیری هفتمین قله دنیا با ارتفاع ۸۱۶۷ متر
رکوردها:
نخستین کوهنورد زن ایرانی فاتح موستاق آتا، ماناسلو، اما دابلام، لهوتسه ، ماکالو ودائولاگیری
نخستین کوهنورد زن مستقل ایرانی فاتح اورست
نخستین کوهنورد سال ۲۰۱۲ بر روی اورست
نخستین کوهنورد زن صعودکننده به اورست و لوتسه طی یک فصل و یک هفته در دنیا

و سخن پایانی : تغییر دادن خود به سادگی امکان‌پذیرتر از تغییر دیگران است. قدرت بیشتر از فکر کردن به اینکه چه کاری می توانم انجام دهم به جای اینکه دیگران با من چه می کنند به دست می آید ، کوهنوردی ورزشی عالی برای زنان پرمشغله است و راهی برای پیدایش دوستی های جدید.

نویسنده:زینب کسایی


#زنان #کوهستان #خشن #سختی #روح #فاتح#قله #اورست #لیلا_اسفندیاری #ورزش #شادی #موفقیت


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1086
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14847
بازدید ماه: 70645
کل بازدید ها: 423973
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com