#هواشناسی #کوهستان #پیش_بینی

هواشناسی چیست؟

با توجه به واژه نامه هواشناسی ، هواشناسی عبارت است از "علم جو ... که هم آب و هم هوا را در بر می گیرد. به وضعیت فیزیکی، دینامیکی و شیمیایی جو زمین (و سیارات) و فعل و انفعالات بین جو زمین و سطح زیرین مربوط می شود.این کلمه از واژه یونانی meteoros به معنای "بلند" یا "در هوا" گرفته شده است. و logia به معنای بحث کردن، مطالعه و توضیح دادن است
با توجه به واژه نامه هواشناسی ، هواشناسی عبارت است از "علم جو ... که هم آب و هم هوا را در بر می گیرد. به وضعیت فیزیکی، دینامیکی و شیمیایی جو زمین (و سیارات) و فعل و انفعالات بین جو زمین و سطح زیرین مربوط می شود.این کلمه از واژه یونانی meteoros به معنای "بلند" یا "در هوا" گرفته شده است. و logia به معنای بحث کردن، مطالعه و توضیح دادن است.
تاریخچه مختصری از هواشناسی
از ارسطو فیلسوف یونانی اغلب به عنوان یکی از بنیانگذاران هواشناسی با نام برده می شود که معمولاً به عنوان یکی از اولین تلاش ها برای درک جو زمین و چرخه آب در نظر گرفته می شود.
بسیاری از گفته ها و ضرب المثل های هواشناسی که امروزه استفاده می کنیم به نوعی مربوط هواشناسی مشاهده شده اولیه است. عباراتی مانند "آسمان سرخ در شب لذت چوپان" صرفاً بر اساس مشاهدات حکایتی استوار است که آسمان قرمز در غروب اغلب با هوای خوب روز بعد همراه خواهد بود، بدون اینکه توجه خاصی به دلیل این امر داده شود. در واقع اغلب اوقات، این عبارات به طور خاص محکم نیستند، اما شواهدی از افرادی هستند که در طول تاریخ آسمان‌ها را مشاهده و ضبط می‌کنند، عناصری که هنوز هم امروزه برای هواشناسی مورد توجه هستند.
هواشناسی امروز
به لطف نوآوری‌ها در ارتباطات و تکنیک‌های رصد مانند تصاویر ماهواره‌ای و رادار، هواشناسان از توانایی مشاهده و ثبت شرایط آب‌وهوایی در نقاط خاصی از سطح زمین به توانایی تجزیه و تحلیل تغییرات مقیاس بزرگ در سیستم‌های آب و هوایی در سراسر جهان پیشرفت کرده‌اند. .
این امر ما را قادر ساخته است که در درک خود از فرآیندهای فیزیکی که آب و هوای ما را تعریف می‌کنند، پیشرفت‌های عظیمی داشته باشیم، و در ترکیب با روش‌های محاسباتی مدرن، ما را به توسعه طیف وسیعی از مدل‌های عددی سوق داده است که در هسته پیش‌بینی‌های امروزی ما قرار دارند. با ترکیب مدل‌های کلاس جهانی ما با دانش محلی و تجربی و شبکه مشاهدات گسترده، هواشناسان اداره هواشناسی می‌توانند پیش‌بینی‌ها و هشدارهای هواشناسی را با نیازهای افراد و سازمان‌ها تنظیم کنند.
با این حال، همانطور که همه ما می دانیم همیشه درجه ای از عدم قطعیت در مورد آب و هوا وجود دارد، و هواشناسی امروزی به همان اندازه که به درک شرایط فعلی و چگونگی تکامل آنها می پردازد، به پیش بینی های واضح نیز می پردازد. امروزه ممکن است بدانیم که به دلیل نزدیک شدن سیستم فرونتال، آسمان در صبح قرمز است. با این حال، زمان و مکان هر بارندگی شدیدتر، احتمال شکستن ابرها و دمای دقیقی که این باران به ارمغان خواهد آورد، هنوز می تواند نسبتاً نامشخص باشد. و به همین دلیل است که آب و هوا موضوع مورد علاقه ماست!
آیا هواشناسی ربطی به شهاب ها دارد؟
بسیاری از مردم به دلایل واضح می توانند هواشناسی را با مطالعه شهاب ها اشتباه بگیرند. هر دو کلمه از ریشه یونانی meteoros (به معنای "در هوا") مشترک هستند و از این رو شباهت این دو کلمه است.
در زمان ارسطو، زمانی که او اصطلاح «هواشناسی» را به وجود آورد، اعتقاد بر این بود که نجوم و آب و هوا ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند و بر این اساس، بیشتر هر چیزی که از آسمان می آید را می توان به عنوان شهاب طبقه بندی کرد، از جمله باران، برف، تگرگ و غیره .از آن زمان، هواشناسی تکامل یافته است تا به جای شهاب‌هایی که توسط ستاره‌شناسان مورد مطالعه قرار می‌گیرند، به آب و هوا و اقلیم بپردازد.
اما انجمن به همین جا ختم نمی شود. شهاب ها هنوز هم می توانند مورد توجه هواشناسان باشند. اداره هواشناسی نقش مهمی در پیش‌بینی شرایط آب‌وهوایی زمانی که یک بارش شهابی رخ می‌دهد، ایفا می‌کند و همچنین پیش‌بینی‌های دقیق آب‌وهوای فضایی را ارائه می‌کنیم که مربوط به تعامل میدان‌های مغناطیسی، تابش، ذرات و ماده در فضا با جو فوقانی زمین است.
هواشناسی کوهستان
یکی از کاربرد های مهم هواشناسی در بحث پیش بینی هوای کوهستان است،شاید اگر از هر هواشناسی سوال کنید سخت ترین کار در حوزه پیش بینی هواشناسی را به پیش بینی هواشناسی کوهستان نسبت می دهد و دلیل آم شرایط خاض فیزیکی مناطق کوهستان و ارتفاع بالای این مناطق است. و این عوامل باعث به وجود امدن شرایط بسیار خاصی می شود شرایطی که در آن در یک منطقه کوهستانی در یک روز و در عرض چند ساعت می توان هم بهار،هم تابستان ،هم پاییز و هم زمستان را تجربه کرد به همین دلیل افرادی که به این مناظق سفر می کنند باید نسبت به وضعیت هوای آن منطقه دقت بسیار داشته باشند و از قبل پیش بینی های لازم در این خصوص را انجام دهند.


#هواشناسی #کوهستان #پیش_بینی


#اورست #صعود #صعود_به_اورست
صعود به اورست بدون تجربه: ممکن است یا نه؟
در اینجا میخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم برای اینکه به طور کامل به قله اورست صعود کنید و ماجراجویی این صعود را به دوستان و خانواده خود بگویید، چه کاری باید انجام دهید. در اینجا شما دقیقاً مراحل مقدماتی را که باید برای افزایش احتمال صعود و فرود موفقیت آمیز به قله اورست انجام دهید، مطالعه خواهید کرد.
#کوهنورد #حرفه_ای #کوهنورد_حرفه_ای
چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم
تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای به سال ها یا حتی دهه ها تمرین سخت نیاز دارد. شما باید یاد بگیرید که بدن خود را هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی آماده کنید و به جنبه های فنی مانند بالا رفتن از سطوح مختلف، مدیریت طناب ها و محورهای یخی، جنبه های ایمنی و نجات تسلط پیدا کنید، در حالی که تعادلی بین کار تیمی و پشتکار فردی داشته باشید.
#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی
چرا کوهنوردی انفرادی نه؟
آیا می توان به طور کامل به سبک انفرادی «Into The Wild» رفت یا باید همیشه حداقل یک همنورد را با خود به همراه داشته باشید. کوهنوردی راهی عالی برای کاوش در فضای باز است. همچنین یک ورزش بالقوه خطرناک است، آنقدر خطرناک که برخی از طرح‌های کمک‌های پزشکی آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین، حکم کوهنوردی انفرادی چیست؟
#آمادگی #کوهنورد #آمادگی_کوهنورد #کوهستان
کارهایی که یک کوهنورد قبل از صعود باید انجام دهد
معتقدم که آمادگی برای هر مسیر کوهنوردی کاری ضروری است، خواه برنامه فقط برای یک روز به سمت یک تپه باشد یا برای صعود به قله اورست. این شامل آمادگی جسمی و روحی و همچنین تدارکات و تجهیزات می شود. علاوه بر این، باید برای شرایط اضطراری احتمالی نیز به صورت کامل آماده باشید.
#نپال #گردشگری #هیمایلا #اورست
راهنمای نپال: بهترین راهپیمایی ها و صعودهای هیمالیا
دلایل زیادی برای سفر به نپال وجود دارد و البته هیمالیا یکی از آنهاست. با این حال، کوهنوردی در نپال نه تنها به دلیل وسعت زیاد کوه ها، و تنوع قله ها برای کاوش و صعود، بلکه به دلیل فرهنگ منحصر به فرد کوهستانی خاص است. پرچم‌های دعا، دهکده‌های کوچک کوهستانی، شرپاها و یاک‌ها، معابد دورافتاده، همگی تجربه منحصربه‌فرد کوهنوردی در نپال را رقم می‌زنند.
#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان
اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی
این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
#لیست #تجهیزات #لیست_تجهیزات_کوهنوردی #صعود #هواپیما
چک لیست صعود: وسایلی که یک کوهنورد در هواپیما می تواند با خود همراه داشته باشد.
وقتی برای کوهنوردی سفر می‌کنید، مخصوصاً در سطح بین‌المللی، باید تشخیص دهید چه وسایلی را می توانید با هواپیما حمل کنید و چه وسایلی برای حمل مجاز نیستند بخصوص در مورد تجهیزات کوهنوردی و سخره نوردی خاص .در این مقاله به بررسی چک لیست هایی که می توانید قبل از سفر خود آنها را بررسی کنید خواهیم پرداخت. تا از برگشت بار خود در فرودگاه جلوگیری کنید و همچنین بتوانید لیستی از تجهیزات که همراه خود می توانید داشته باشید و لیستی که در مقصد باید خریداری یا اجاره کنید را تهیه کنید.
#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی
5 کتاب کوهنوردی که مبتدیان باید بخوانند
بررسی تمام دانش کوهنوردی که امروز می توان به دست آورد بسیار دشوار است اگر بخواهیم از بهترین ها بیاموزم، آیا باید کتاب های افسانه های کوهنوردی را بخوانم یا منسوخ شده و مطالب جدیدی جایگزین آنها شده است؟حالا اگر مثل من آخر هفته هایتان را با رویای کوه بگذرانید، احتمالا دیر یا زود کتاب های خوبی پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر در کوهنوردی تازه کار هستید و می خواهید یک لیست کوتاه داشته باشید، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.کدام کتاب‌ها را می‌توانید بخوانید تا بهتر شما را برای فضای کوهستان آماده کنید؟ در این مقاله، من به بررسی پنج کتاب می پردازم که منابع بسیار خوبی برای افراد تازه وارد به کوهنوردی هستند.
#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده
بلندترین قله های صعود نشده جهان
قله های صعود نشده اغلب به عنوان قله های ویرجین(باکره) شناخته می شوند. بسیاری از این قله ها بسیار سخت و خطرناکتر از اورست هستند.علاوه بر این، کوه های موجود در این لیست نیز از کم بازدیدترین مکان های روی زمین هستند.در بسیاری از موارد چندین مسیر ممکن برای رسیدن به یک قله وجود داردولی برای برخی دیگر دریغ از یک مسیر برای صعود که در این مقاله به بررسی این قله ها خواهیم پرداخت.
#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان
پیاده روی با کفش های کوهنوردی، آیا واقعا ایده خوبی است؟
پیاده روی در کوهستان همیشه در یک حالت نیست که نیاز به پوتین های کوهنوردی داشته باشد در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی پوشیدن کفش مناسب پیاده روی می تواند بسیار ایده ال باشد و در برخی از مسیرها داشتن هر دو یعنی کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می تواند گزینه مناسبی باشد با توجه به تفاوتی که بین این دو وجو دارد. سبکی و سنگینی ،راحتی و سفتی در پا ،خستگی کمتر یا بیشتر این ها برخی از تفاوت هایی هستند که بین کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می توان نام برد ولی در بسیاری از مسیرها لازم می شود که برای داشتن یک سفر ایده ال در کوهستان هر دو اینها را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم در مسیر کوهپیمایی در پایتان با هم جابجا کنید تا از سفر لذت بیشتری ببرید.
123456

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 463
بازدید روز گذشته: 616
بازدید هفته: 7350
بازدید ماه: 31575
کل بازدید ها: 168353

سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله