#اورست #قله #کوه_اورست #قله_اورست #ورزش

درباره اورست

کوه اورست قله ای در رشته کوه هیمالیا است. این منطقه بین نپال و تبت، منطقه خودمختار چین واقع شده است. با ارتفاع 8849 متر (29032 فوت) بلندترین نقطه روی زمین محسوب می شود. در قرن نوزدهم، این کوه به افتخار جورج اورست، نقشه بردار سابق هند نامگذاری شد. نام تبتی Chomolungma است که به معنای "الهه مادر جهان" است. نام نپالی ساگارماتا است که معانی مختلفی دارد.
کوه اورست قله ای در رشته کوه هیمالیا است. این منطقه بین نپال و تبت، منطقه خودمختار چین واقع شده است. با ارتفاع 8849 متر (29032 فوت) بلندترین نقطه روی زمین محسوب می شود. در قرن نوزدهم، این کوه به افتخار جورج اورست، نقشه بردار سابق هند نامگذاری شد. نام تبتی Chomolungma است که به معنای "الهه مادر جهان" است. نام نپالی ساگارماتا است که معانی مختلفی دارد.
اولین افرادی که تا به حال به اورست صعود کردند ادموند هیلاری (کوهنوردی از نیوزلند) و راهنمای تبتی او تنزینگ نورگی بودند. آنها در سال 1953 از این کوه بالا رفتند و با هم رکورد دارند. اولین رکوردها در مورد ارتفاع اورست خیلی زودتر، در سال 1856 به دست آمد. نقشه برداران بریتانیایی در بررسی مثلثاتی بزرگ خود در شبه قاره هند ثبت کردند که اورست بلندترین قله در جهان است.
کوه های هیمالیا از دیرباز محل زندگی گروه های بومی ساکن دره ها بوده است. مشهورترین آنها قوم شرپا هستند. کلمه "شرپا" اغلب به معنای راهنمای کوه استفاده می شود، اگرچه در واقع به یک گروه قومی اشاره دارد. شرپاها تجربیات ارزشمندی در کوهنوردی دارند که می توانند در اختیار سایر کوهنوردان قرار دهند. اکثر صعودهای اورست بدون کمک لجستیکی و دانش شرپاها غیرممکن خواهد بود. با این حال، شیوه زندگی آنها فراتر از کمک به کوهنوردان اورست است. به طور سنتی، سبک زندگی آنها شامل کشاورزی، گله داری و تجارت بوده است. و از آنجایی که آنها در طول سال در چنین ارتفاعی زندگی می کنند، به سطوح پایین اکسیژن عادت کرده اند.
صعود به قله اورست به یک اکسپدیشن محبوب برای کوهنوردان تبدیل شده است. با این حال، این یک اقدام خطرناک است. صعود به اورست به تجربه زیاد کوهنوردی در جاهای دیگر و همچنین گواهی سلامت، تجهیزات و راهنمای آموزش دیده نپالی نیاز دارد. برف و یخ روی کوه خطرات مرگباری مانند ریزش بهمن ایجاد می کند و به دلیل شرایط بد آب و هوایی فقط فصل محدودی برای صعود وجود دارد. اما شاید بزرگترین خطر ارتفاع باشد. اکثر کوهنوردان به ارتفاع زیاد و سطوح کم اکسیژن عادت ندارند و به اکسیژن بطری شده ای که همراه خود می آورند متکی هستند. به همین دلیل است که منطقه بالای 8000 متر (26000 فوت) ارتفاع اورست را "منطقه مرگ" می نامند. کوهنوردانی که دوره های طولانی را در این منطقه سپری می کنند ممکن است به بیماری ارتفاع و حتی تورم مغز مبتلا شوند.
صنعت کوه نوردی اورست بحث برانگیز شده است. همانطور که محبوبیت صعود افزایش یافته است، "ترافیک" بیشتر شده است زیرا کوهنوردان زمان زیادی را در منطقه مرگ در انتظار شانس خود برای رفتن به قله می گذرانند. با افزایش جمعیت، آلودگی بیشتر در نزدیکی قله نیز افزایش یافته است زیرا کوهنوردان اغلب موارد ناخواسته را در سراسر کوه دور می اندازند. علاوه بر این، مردم شرپا توسط کوهنوردان مورد استثمار قرار گرفته اند و شیوه زندگی سنتی آنها توسط کوهنوردان خارجی مختل شده است. راهنمایان شرپا با دستمزد نسبتاً کمی با برخی از بالاترین میزان مرگ و میر در میان هر رشته شغلی روبرو هستند. نگران‌کننده‌تر این است که چون بسیاری از کوهنوردان در طول مسیر جان خود را از دست داده‌اند و بازیابی اجساد آن‌ها غیرممکن است، کوهنوردان باید مکرراً از کنار اجساد عبور کنند و در مسیر بالا رفتن از کوه قرار بگیرند.
اورست آقای خاص قله های دنیاست که همه ساله کوهنوردان زیادی را برای چالش دعوت می کند و در بین این کوهنوردان فقط اونهایی موفق خواهند بود که آمادگی جسمانی و آمادگی روانی بالایی داشته باشند و شوق و عشق بالایی برای صعود در بین انها وجود داشته باشد.

#اورست #قله #کوه_اورست #قله_اورست #ورزش


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1103
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14864
بازدید ماه: 70662
کل بازدید ها: 423990
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com