#دماوند #قله #قله-دماوند

درباره دماوند

کوه دماوند که در شمال ایران قرار دارد، برجسته ترین قله ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آتشفشان آسیا است.این آتشفشان فعال بالقوه 5610 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این عدد توسط دستگاه های مخصوص ارتفاع سنجی مانند GPS اندازه گیری می شود. برخی به دروغ معتقدند کوه دماوند 5671 متر ارتفاع دارد اما عدد دقیق آن 5610 متر است. ارتفاع نسبی آن که با مقایسه ارتفاع قله به پایین‌ترین دره بین دماوند و نزدیک‌ترین قله مرتفع مشخص می‌شود، 4661 متر است و آن را در رده دوازدهم بین بلندترین قله‌های جهان قرار می‌دهد. کوه دماوند پس از کوه اورست، دومین کوه برجسته در آسیا است. پنج رودخانه در منطقه جاری است: هراز در جنوب و شرق، لار و دیو در غرب، پنج آب در شرق و تینه در شمال کوه.حداقل دمای واقعی با در نظر گرفتن اثر باد 60- درجه در طول زمستان است. در سایر فصول به‌ویژه ماه‌هایی مانند تیر و مرداد دمای هوا در ارتفاعات دماوند حدود صفر است و معمولاً بین 5 تا 5- درجه باقی می‌ماند.
دمای احساسی شاخصی است که شرایط واقعی دما را توصیف می کند. این ترکیبی منحصر به فرد از تأثیرات دما، باد، رطوبت، شدت تابش آفتاب، ابری، بارندگی و ارتفاع بر بدن انسان است – همه چیزهایی که بر احساس گرما یا سرمای یک فرد تأثیر می‌گذارند.
وضعیت آب و هوای دماوند
در زمستان و اوایل بهار (آذر تا اواخر اسفند) تجهیزات ارتفاعات به دلیل هوای فوق العاده سرد برای صعود به دماوند ضروری است.در اوایل بهار به خصوص اواخر فوریه و مارس، آب و هوا ناپایدار است و یافتن یک پنجره آب و هوای مناسب چالش برانگیز است.
فصل کوه نوردی دماوند
    بهترین زمان برای صعود به قله دماوند از نظر ایمنی، سهولت و طول دوره پنجره آب و هوا، اواسط خرداد تا شهریور است.در این دوره هوا پایدارتر است، با این حال فصل صعود ممکن است بسته به میزان بارش باران/برف و هوای زمستان و بهار قبلی، 2 تا 3 هفته زودتر شروع شود یا دیرتر به پایان برسد.
علاوه بر آب و هوای مطبوع، خرداد ماه زیباترین ماه کوه دماوند است. در این ماه لاله و خشخاش در دشت لار و دشت های اطراف گوسفندسرا دیده می شود. در خرداد ماه، برف‌های باقی‌مانده در اطراف بارگاه ای سوم آب می‌شود و باعث می‌شود آب به سمت پایین رودخانه جاری شود و منظره زیبایی ایجاد کند.
اگر قله دماوند را در ماه ژوئن به جای آگوست و جولای (فصل پرحجم) فتح کنید، می توانید از مناظر باشکوه و آب و هوای شگفت انگیز بدون نیاز به ازدحام جمعیت لذت ببرید.
با نزدیک‌تر شدن به شهریور ماه، برف‌ها آب می‌شوند، هوا گرم‌تر می‌شود و کوه‌نوردی آسان‌تر می‌شود، بنابراین بسیاری از علاقه‌مندان به کوهنوردی انگیزه‌ای برای فتح قله دماوند در تیر و مرداد دارند. کوه دماوند در این دو ماه پذیرای حداکثری کوهنوردان است. بارگاه سوم و کمپ اصلی در آخر هفته های جولای و آگوست (روزهای تعطیل ایرانیان پنجشنبه و جمعه است) شهری بسیار شلوغ می شود.
در ماه اکتبر، دمای هوا کاهش می‌یابد و با نزدیک‌تر شدن به زمستان، برف بیشتر می‌بارد. سطح یخ زدگی نیز در این مدت کاهش می یابد و در مناطق نزدیک به 1500 می تواند به صفر درجه برسد.
تورهای کوه نوردی دماوند در این مدت به طور معمول در دسترس نیستند. اما در صورت داشتن تجربه کافی، تجهیزات زمستانی مناسب و تناسب اندام، می‌توانید با همراهی راهنمایان خبره و مجرب به قله دماوند صعود کنید.
محیط زیست دماوند
گیاهان
از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد کوهپایه های دماوند پوشیده از خشخاش قرمز رنگ است. این نوع منحصر به فرد خشخاش که در مناطقی بین 2000 تا 3500 متر می روید، در کتب معتبر گیاه شناسی به خشخاش لار یا خشخاش رینه اشاره شده است. (رینه و لار روستاهایی هستند که در دامنه دماوند قرار دارند).
جانوران
دماوند زیستگاه طبیعی حیوانات مختلف از جمله: روباه، هیراکس، سگ است. بز، گرگ، شغال، میش، قوچ و گوسفند،پرندگانی مانند عقاب طلایی، کبک، بلدرچین و خفاش اکثریت حیات وحش این کوه را تشکیل می دهند، اما حیوانات دیگری مانند 5 گونه مار، انواع موش، مارمولک، عقرب و گورکن در این منطقه یافت می شوند.
اگر خوش شانس باشید می توانید گروه های کبک و گراز را در ارتفاعات کم، گله بزهای کوهی در نزدیکی بارگاه ای سوم، گله های گوسفندی که در نزدیکی گوسفندسرا چرا می کنند و عقاب طلایی را در ارتفاعات بالا در مسیر صعود به قله ببینید.
فعالیت های آتشفشانی دماوند
کوه دماوند یک آتشفشان فعال بالقوه است. این مخروط بلند آتش آخرین بار 38500 سال پیش فوران کرد و از آن زمان تاکنون در حال استراحت است. در حال حاضر فعالیت آتشفشانی این کوه به انتشار گاز سولفوریک محدود شده است.با صعود به قله، می توانید سنگ های آذرین بیرون را مشاهده کنید. این سنگ ها زمانی تشکیل می شوند که ماگما به سرعت سرد می شود. در نواحی بالاتر از 5300 متر سنگ های سولفوریک با رنگ سبز مایل به زرد یافت می شود.دهانه آتشفشانی کوه دماوند 400 متر عرض دارد - تقریباً به اندازه یک زمین فوتبال - و پوشیده از دریاچه ای یخ زده است. همچنین نشانه هایی از دهانه های قدیمی در ضلع شمالی و جنوبی کوه وجود دارد.
حفره ای به پهنای 1 تا 2 متر که در 50 متری جنوب شرقی قله قرار دارد و مقادیر زیادی گاز سولفوریک منتشر می کند، کوه دماوند را به پیپ تنباکوی پیرمردی تبدیل می کند. چندین حفره کوچک دیگر را می توان در نزدیکی تپه سولفوریک یافت، هر چند که مقدار کمی گاز از خود ساطع می کنند.
مسیرهای کوه نوردی دماوند
16 یال برای فتح قله وجود دارد که 4 تای آنها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و بقیه فرعی هستند. مسیرهای اصلی به شرح زیر است:
    مسیر شمالی: این مسیر از نزدیک روستای ناندال شروع می شود و از بین دو یخچال به نام های سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) می گذرد. دو پناهگاه در این مسیر وجود دارد که اولی (معروف به چهار هزار) در ارتفاع 4700 متری و دومی به نام پنج هزار در ارتفاع 4600 متری است.
    مسیر شمال شرقی: این مسیر از دو روستای نندل و گزانه قابل دسترسی است و از کنار پناهگاه تخت فریدون در ارتفاع 4350 متری می گذرد. در سمت چپ مسیر یخچال و دره یکاهر دیده می شود که بر جذابیت آن افزوده است. بسیاری از کوهنوردان معتقدند مسیر شمال شرقی از همه زیباتر است.
    مسیر غربی: این مسیر از طریق روستای پلور و جاده خاکی طولانی (2 ساعت) بالای دشت لار قابل دسترسی است. این مسیر از کنار پناهگاه سیمرغ (ارتفاع 4250 متر) می گذرد. دریاچه لار و سایه متقارن کوه دماوند در طلوع خورشید از زیبایی های این مسیر است.
    مسیر جنوبی: این مسیر از هر دو روستای رینه و پلور قابل دسترسی است. این مسیر از طریق جاده خاکی به گوسفندسرا یا بیس کمپ اصلی (3000 متر ارتفاع) متصل می شود. بارگاه سووم در نزدیکی این مسیر، مجهزترین کلبه دماوند است. این کلبه دارای امکاناتی از قبیل کارکنان خدماتی، تخت، سرویس بهداشتی، برق، اتاق غذاخوری و غیره می باشد. با توجه به سرد بودن هوای زمستان از اواخر آبان تا اواخر بهمن، لازم است با تماس با کوهنوردی از باز بودن و قابل استفاده بودن کلبه در این مدت اطمینان حاصل نمایید. بارگاه ا سوم چند سال پیش ساخته شد و قبل از آن این مسیر مانند مسیرهای دیگر تنها دارای سرپناهی بود.
به دلیل سهولت در صعود، امکانات و دسترسی آسان، مسیر جنوبی راحت ترین مسیر محسوب می شود. سخت ترین مسیر، مسیر شمالی است که به دلیل شیب زیاد و کمبود امکاناتی مانند قاطر و کلبه است.
عواملی مانند طولانی بودن جاده خاکی و احتمال ریزش سنگ از بالای پناهگاه سیمرغ خطر صعود به کوه دماوند از مسیر غربی را افزایش می دهد، به همین دلیل این مسیر به ندرت برای تور انتخاب می شود.

منبع: https://cheetah-adventures.com/mount-damavand/#av-layout-grid-1

#دماوند #قله #قله-دماوند


#کوهنورد #حرفه_ای #کوهنورد_حرفه_ای
چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم
تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای به سال ها یا حتی دهه ها تمرین سخت نیاز دارد. شما باید یاد بگیرید که بدن خود را هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی آماده کنید و به جنبه های فنی مانند بالا رفتن از سطوح مختلف، مدیریت طناب ها و محورهای یخی، جنبه های ایمنی و نجات تسلط پیدا کنید، در حالی که تعادلی بین کار تیمی و پشتکار فردی داشته باشید.
#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی
چرا کوهنوردی انفرادی نه؟
آیا می توان به طور کامل به سبک انفرادی «Into The Wild» رفت یا باید همیشه حداقل یک همنورد را با خود به همراه داشته باشید. کوهنوردی راهی عالی برای کاوش در فضای باز است. همچنین یک ورزش بالقوه خطرناک است، آنقدر خطرناک که برخی از طرح‌های کمک‌های پزشکی آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین، حکم کوهنوردی انفرادی چیست؟
#آمادگی #کوهنورد #آمادگی_کوهنورد #کوهستان
کارهایی که یک کوهنورد قبل از صعود باید انجام دهد
معتقدم که آمادگی برای هر مسیر کوهنوردی کاری ضروری است، خواه برنامه فقط برای یک روز به سمت یک تپه باشد یا برای صعود به قله اورست. این شامل آمادگی جسمی و روحی و همچنین تدارکات و تجهیزات می شود. علاوه بر این، باید برای شرایط اضطراری احتمالی نیز به صورت کامل آماده باشید.
#نپال #گردشگری #هیمایلا #اورست
راهنمای نپال: بهترین راهپیمایی ها و صعودهای هیمالیا
دلایل زیادی برای سفر به نپال وجود دارد و البته هیمالیا یکی از آنهاست. با این حال، کوهنوردی در نپال نه تنها به دلیل وسعت زیاد کوه ها، و تنوع قله ها برای کاوش و صعود، بلکه به دلیل فرهنگ منحصر به فرد کوهستانی خاص است. پرچم‌های دعا، دهکده‌های کوچک کوهستانی، شرپاها و یاک‌ها، معابد دورافتاده، همگی تجربه منحصربه‌فرد کوهنوردی در نپال را رقم می‌زنند.
#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان
اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی
این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
#لیست #تجهیزات #لیست_تجهیزات_کوهنوردی #صعود #هواپیما
چک لیست صعود: وسایلی که یک کوهنورد در هواپیما می تواند با خود همراه داشته باشد.
وقتی برای کوهنوردی سفر می‌کنید، مخصوصاً در سطح بین‌المللی، باید تشخیص دهید چه وسایلی را می توانید با هواپیما حمل کنید و چه وسایلی برای حمل مجاز نیستند بخصوص در مورد تجهیزات کوهنوردی و سخره نوردی خاص .در این مقاله به بررسی چک لیست هایی که می توانید قبل از سفر خود آنها را بررسی کنید خواهیم پرداخت. تا از برگشت بار خود در فرودگاه جلوگیری کنید و همچنین بتوانید لیستی از تجهیزات که همراه خود می توانید داشته باشید و لیستی که در مقصد باید خریداری یا اجاره کنید را تهیه کنید.
#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی
5 کتاب کوهنوردی که مبتدیان باید بخوانند
بررسی تمام دانش کوهنوردی که امروز می توان به دست آورد بسیار دشوار است اگر بخواهیم از بهترین ها بیاموزم، آیا باید کتاب های افسانه های کوهنوردی را بخوانم یا منسوخ شده و مطالب جدیدی جایگزین آنها شده است؟حالا اگر مثل من آخر هفته هایتان را با رویای کوه بگذرانید، احتمالا دیر یا زود کتاب های خوبی پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر در کوهنوردی تازه کار هستید و می خواهید یک لیست کوتاه داشته باشید، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.کدام کتاب‌ها را می‌توانید بخوانید تا بهتر شما را برای فضای کوهستان آماده کنید؟ در این مقاله، من به بررسی پنج کتاب می پردازم که منابع بسیار خوبی برای افراد تازه وارد به کوهنوردی هستند.
#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده
بلندترین قله های صعود نشده جهان
قله های صعود نشده اغلب به عنوان قله های ویرجین(باکره) شناخته می شوند. بسیاری از این قله ها بسیار سخت و خطرناکتر از اورست هستند.علاوه بر این، کوه های موجود در این لیست نیز از کم بازدیدترین مکان های روی زمین هستند.در بسیاری از موارد چندین مسیر ممکن برای رسیدن به یک قله وجود داردولی برای برخی دیگر دریغ از یک مسیر برای صعود که در این مقاله به بررسی این قله ها خواهیم پرداخت.
#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان
پیاده روی با کفش های کوهنوردی، آیا واقعا ایده خوبی است؟
پیاده روی در کوهستان همیشه در یک حالت نیست که نیاز به پوتین های کوهنوردی داشته باشد در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی پوشیدن کفش مناسب پیاده روی می تواند بسیار ایده ال باشد و در برخی از مسیرها داشتن هر دو یعنی کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می تواند گزینه مناسبی باشد با توجه به تفاوتی که بین این دو وجو دارد. سبکی و سنگینی ،راحتی و سفتی در پا ،خستگی کمتر یا بیشتر این ها برخی از تفاوت هایی هستند که بین کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می توان نام برد ولی در بسیاری از مسیرها لازم می شود که برای داشتن یک سفر ایده ال در کوهستان هر دو اینها را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم در مسیر کوهپیمایی در پایتان با هم جابجا کنید تا از سفر لذت بیشتری ببرید.
#صخره_نوردی #کوهنوردی #کوهستان #صخره
مقایسه کوهنوردی با صخره نوردی
کوه نوردی و صخره نوردی به خصوص برای افراد ناآشنا بسیار شبیه به نظر می رسند. از این گذشته، هر دو در فضای بازانجام می شوند و هر دو ماجراجویانه هستند، به تجهیزات تخصصی نیاز دارند و به طور بالقوه فوق العاده خطرناک هستند. بر خلاف شباهت های گفته شده این دو فعالیت در دنیای واقعی با هم تفاوت های بزرکی دارند.تفاوت های کلیدی بین صخره نوردی و کوهنوردی در تجهیزات مورد نیاز، خطرات زیست محیطی، موقعیت های جغرافیایی، آب و هوا و شرایط، مدت زمان صعود، تکنیک های صعود و روش های ایمنی است. در این مقاله، من تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها را با تمرکز بر تجهیزات و مکان‌ها باز بررسی خواهم کرد.
123456

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 372
بازدید روز گذشته: 616
بازدید هفته: 7259
بازدید ماه: 31484
کل بازدید ها: 168262

سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله