#قله #مرتفع #کوهستان #10_کوه_مرتفع _دنیا #کوهستان

10 قله بلند دنیا

بلندترین کوه جهان قله اورست است که در ارتفاع ۸۸۴۸ متری در هیمالیا و در نپال قرار دارد. به احتمال زیاد شما قبلاً این را می دانستید. از این گذشته،اگر از 100 نفر در جهان بخواهید که یک کوه را نام ببرند، اکثر آنها می گویند کوه اورست. بسیاری از مردم همچنین می‌دانند که دومین کوه مرتفع جهان K2 است که در مرز چین و پاکستان قرار دارد، اما کمتر کسی می‌داند که سومین کوه مرتفع جهان Kangchenjunga نام دارد. یا نحوه املای آن این کاملاً به سادگی "K2" نیست، مطمئناً. بنابراین، واقعا چند تا از بلندترین کوه های جهان را می شناسید؟
اورست شهرت زیادی دارد، اما در واقع، کل قاره آسیا پر از کوه های بزرگ است. 100 کوه بلند دنیا همگی در آسیا هستند. هیچ یک از هفت قله - مرتفع ترین کوه های هر قاره - به جز اورست در این لیست نیست. در واقع بسیار نادر است که کسی را پیدا کنید که در مورد ششمین، هفتمین یا هشتمین کوه های مرتفع جهان اطلاعات داشته باشد.

highest mountain in the world 1 everest

کوه اورست، هیمالیا، نپال/منطقه خودمختار تبت، چین – 8848 متر
کوه اورست که برای اولین بار توسط سر ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی در سال 1953 صعود کرد، بلندترین کوه جهان است. اورست اخیراً مورد توجه زیادی قرار گرفته است. عکس‌هایی که صف ‌های زیادی را در نزدیکی قله نشان می‌دهند، بحث بزرگی را در مورد ازدحام بیش از حد در اورست ایجاد کرده است.
بشر مانند پروانه به سوی شعله به کوه کشیده می شود. علاوه بر کسانی که به دنبال مسیر از کمپ اصلی اورست به قله هستند، کوهنوردی به سمت کمپ اصلی اورست نیز بسیار محبوب است. در واقع، این به یکی از معروف ترین سفرهای چند روزه در جهان تبدیل شده است.

highest mountain in the world 2 k2

K2، قراقورام، پاکستان/چین – 8611 متر
دومین کوه مرتفع جهان K2 است. این کوه نام خود را از نماد استفاده شده توسط مرکز مثلثاتی بزرگ هند بریتانیا گرفته است. در آن زمان، نام محلی مشخصی برای کوه وجود نداشت.K2 همچنین به "کوه وحشی" ملقب است.
این کوه به طور معمول یکی از سخت‌ترین کوه‌های جهان برای صعود به حساب می‌آید، که البته سخت‌تر از کوه اورست است، علی‌رغم اینکه دومین کوه بلند جهان است. K2 با حدود 300 صعود موفقیت آمیز و 77 مرگ در واقع دومین میزان مرگ و میر در هر تلاش برای صعود به قله را در بین تمام کوه های بالای 8000 متر دارد. بالاترین میزان مرگ و میر مربوط به دهمین کوه مرتفع جهان آناپورنا I در نپال است. با این حال، برخلاف آناپورنا، K2 هرگز در زمستان به قله نرسیده بود - تا اینکه در زمستان 2020 اتفاق افتاد.

highest mountain in the world 3 Kangchenjunga

 Kangchenjunga، هیمالیا، نپال/هند – 8586 متر
می دانستید که قله اورست بلندترین کوه جهان است. حتی می دانستید که K2 دومین رتبه برتر است. اما شرط می‌بندیم اگر از بیشتر مردم بپرسید کانگچن جونگا چیست، حدس می‌زنند که این نوعی غذای خیابانی است. این نیست. Kangchenjunga سومین کوه مرتفع جهان است. می توان آن را بین نپال و سیکیم در هند، با سه قله در مرز و دو قله دیگر در منطقه Taplejung نپال یافت.
این باعث می شود کانگچن جونگا بلندترین قله هند باشد. این کوه در واقع تا سال 1852 به عنوان بلندترین کوه جهان شناخته می شد. این به این دلیل نبود که مردم از کوه اورست اطلاعی نداشتند، بلکه به این دلیل بود که محاسبات خود را اشتباه انجام داده بودند. پس از انجام تست بیشتر توسط بررسی مثلثاتی بزرگ هند، مشخص شد که در واقع کانگچن جونگا سومین کوه مرتفع جهان است و کودکان در سراسر جهان نفس راحتی کشیدند که به جای آن در درجه اول درباره کوه اورست یاد خواهند گرفت، کوهی که هم گفتن و هم املا کردن به طور قابل توجهی راحت تر است.

highest mountain in the world 4 lhotse

لوتسه، هیمالیا، نپال/منطقه خودمختار تبت، چین – 8516 متر
لوتسه یکی از مشهورترین کوه‌های موجود در فهرست 10 کوه برتر جهان است که عمدتاً به دلیل نزدیکی آن به قله اورست است. مسیر صعود به لوتسه مانند مسیر صعود به قله اورست از کمپ اصلی اورست است تا اینکه از کمپ 3 عبور کنید و سپس از روی لوتسه به سمت کولور ریس حرکت کنید، جایی که به قله لوتسه می‌رسید.
لوتسه کمی شبیه خواهر و برادر کوچکتر غفلت شده کوه اورست است. اورست همه توجه را به خود جلب می کند در حالی که لوتسه، اگرچه اغلب از نظر بصری جذاب تر به نظر می رسد، به طور قابل توجهی کمتر شلوغ است. در حالی که قله اصلی لوتسه برای اولین بار در سال 1956 صعود شد، قله لوتسه میانه در واقع بالاترین قله صعود نشده باقی ماند که برای چندین دهه به عنوان نقطه دست نیافتنی روی زمین نامگذاری شد ودر نهایت اولین بار در سال 2011 توسط یک اکسپدیشن روسی بزرگ شد.

highest mountain in the world 5 makalu

 ماکالو، هیمالیا، نپال/منطقه خودمختار تبت، چین – 8485 متر
ماکالو سومین کوه از چهار کوه 8000 متری در  اورست در نپال است. برای اولین بار توسط یک اکسپدیشن فرانسوی به رهبری ژان فرانکو در سال 1955 صعود شد. اهمیت صعود آنها بیشتر به این دلیل بود که ده نفر از اعضای تیم اعزامی در این سفر به کوه صعود کردند. در آن روزها، معمولاً فقط یک یا دو کوهنورد از هر تیم در یک سفر به بالای کوه می‌رسیدند، بنابراین در آن زمان این یک موفقیت بزرگ بود.

highest mountain in the world tallest 9 cho oyu

 چو اویو، هیمالیا، نپال/منطقه خودمختار تبت، چین – 8188 متر
چهارمین و آخرین عضو باشگاه 8000 متری منطقه اورست چو اویو است. ششمین کوه مرتفع جهان با ارتفاع 8188 متر، چو اویو به دلیل شیب ملایم تر صعود، آسان ترین کوه در بین 8000 متری تلقی می شود. همچنین تنها چند کیلومتر با گذرگاه نانگپا لا فاصله دارد، مسیر تجاری اصلی بین تبتی و خومبو شرپا.

highest mountain in the world tallest 8 Dhaulagiri

دائولاگیری، نپال – 8167 متر
دائولاگیری در نپال هفتمین کوه مرتفع جهان با 8167 متر ارتفاع و یکی از زیباترین کوه‌های این منطقه است. Dhaulagiri برای اولین بار در 13 مه 1960 صعود شد، اما شاید بیشتر به دلیل قابلیت رویت آن در مسیر محبوب آناپورنا شناخته شده است، با آناپورنا I فقط 34 کیلومتر فاصله دارد و داولاگیری یک ویژگی معمولی در خط افق هنگام کوهپیمایی آناپورنا است.

highest mountain in the world tallest 7 manaslu

 ماناسلو، نپال – 8163 متر
ماناسلو هشتمین کوه مرتفع جهان است، این نام در واقع از کلمه سانسکریت "ماناسا" به معنای "عقل" یا "روح" گرفته شده است.
ماناسلو برای اولین بار توسط توشیو ایمانیشی و گیالزن نوربو که بخشی از یک اکسپدیشن ژاپنی بودند که در 9 مه 1956 به بالای کوه رسیدند. صعود آنها بحث برانگیز بود. مردم محلی این منطقه در سال 1954 مانع از رسیدن یک تیم ژاپنی به قله شده بودند، زیرا معتقد بودند که تلاش های قبلی باعث نارضایتی خدایان شده و باعث ریزش بهمن شده است که یک صومعه را در این منطقه ویران کرده و 18 نفر را کشته اند. ژاپنی ها کمک مالی قابل توجهی برای بازسازی صومعه کردند، و این امر حسن نیت را نسبت به اکسپدیشن ها بازگرداند و در نتیجه، صعود دوم ماناسلو تا سال 1971 انجام نشد، زمانی که تیم ژاپنی دیگری صعود را تکمیل کرد.

highest mountain in the world tallest 6 Nanga Parbat

نانگاپاربات، پاکستان – 8126 متر
نهمین کوه مرتفع جهان نانگاپاربات است که در ناحیه دیامر در منطقه گیلگیت بالتستان پاکستان در غرب هیمالیا قرار دارد. مانند بسیاری از کوه‌های دیگر، این نام از زبان سانسکریت گرفته شده است که به معنی «نانگا» و «پارواتا» به معنای «کوه برهنه» است. نام تبتی برای کوه "Diamer" به معنی "کوه بزرگ" شاید کمی مناسب تر باشد . نانگا پاربات واقعاً بر فراز دره های کم ارتفاع اطراف آن در هر جهت برجستگی دارد. رخ خیره کننده روپال روی کوه 4600 متر بالاتر از پایه خود قرار دارد و اغلب به عنوان مرتفع ترین رخ کوه در جهان شناخته می شود.

The South Face of Annapurna I

آناپورنا I، نپال – 8091 متر
آناپورنا I در نپال دهمین کوه مرتفع جهان است و یکی از معروف ترین کوه های این لیست به دلیل این واقعیت است که کوه نوردی در آناپورنا واقعاً شهرت جهانی دارد. شاید آناپورنا I تنها دهمین کوه مرتفع جهان باشد، اما در واقع نرخ مرگ و میر بالاتری نسبت به هر کوه دیگری در این لیست دارد، به طوری که 32 درصد از تلاش ها برای رسیدن به قله کوه منجر به مرگ می شود.بسیار محبوب‌تر از تلاش برای صعود به قله، پیست آناپورنا است که آناپورنا I را دور می‌زند و مناظری از داولاگیری به گردنه‌های کوهستانی توده آناپورنا دارد. سفر به پناهگاه آناپورنا، کمپ پایه برای صعود به قله های آناپورنا، نیز به طور فزاینده ای محبوب است.
اینها 10 کوه بلند دنیا هستند. 10 قله مرتفع با این حال، باید از گاشربروم یک (8080 متر) با نام شگفت انگیز در مرز پاکستان و چین یاد کرد. این یازدهمین کوه مرتفع در جهان است و به همین دلیل جایگاهی را در این فهرست و شهرت و ثروتی که با آن همراه است، تنها با 19 متر از دست داده است.


#قله #مرتفع #کوهستان #10_کوه_مرتفع _دنیا #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 932
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14693
بازدید ماه: 70491
کل بازدید ها: 423819
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com