#هواشناسی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان

آب و هوای کوهستان: چه زمانی به کوهنوردی برویم.

پاسخ به این سؤال که آیا باید اردوگاه را به سمت قله ترک کنیم یا نه، گاهی اوقات می‌تواند واضح باشد، مثلاً در صبحی که با بادهای شدیدی که ما را از پا در می‌آورد یا با رعد و برقی که به ما اجازه نمی‌دهد لحظه‌ای خود را ببینیم، با این حال، در سناریوهای با شدت کم ، تصمیم گیری دشوارتر است. اگر صبحی صاف با ابرهای بلند و باد ملایم از خواب بیدار شدید چه باید بکنید؟ یا اگر در یک صبح بی باد، مه غلیظ چادر را فرا بگیرد چه؟ هنگام حرکت برای صعود به قله همیشه باید آب و هوا را در نظر گرفت. متأسفانه، آب و هوا تغییر می کند، و در کوهستان اغلب سریعتر از آنچه ما می توانیم واکنش نشان دهیم تغییر می کند و باعث ایجاد موقعیت های بالقوه خطرناک می شود. با استفاده از ترکیبی از دانش ساده آب و هوا، آشنایی با آب و هوای محلی و برنامه ها و مسیرهای منعطف، نه تنها ایمنی خود را هنگام رفتن به قله افزایش می دهیم، بلکه شانس رسیدن به آن را افزایش می دهیم.
الگوهای آب و هوا از یک رشته کوه به کوه دیگر کاملاً متفاوت است. برخی محدوده ها همیشه هشدار خوبی در مورد آب و هوای بد قریب الوقوع می دهند. برخی دیگر هیچ هشداری نمی دهند تلاش برای توضیح الگوهای آب و هوا یا فهرست کردن انواع مختلف آب و هوای ممکن در کوهستان از حوصله این مقاله خارج است. کتاب‌های خوب زیادی در بازار وجود دارد که تصاویری از انواع ابرهای مختلف ارائه می‌دهند و توضیحاتی را در مورد آنچه ممکن است برای آب و هوای کوتاه‌مدت پیشنهاد کنند، ارائه می‌دهند. با برداشتن یکی از این کتاب ها و آشنایی با آنچه که انواع مختلف ابرها می توانند سیگنال دهند، شروع کنید. بدون توانایی شناسایی برخی از انواع ابرها، پیش بینی الگوهای آب و هوای کوتاه مدت می تواند دشوار باشد.
آمادگی یکی از مهم ترین بخش های هر سفر کوهنوردی است. فرآیند برنامه ریزی شما باید شامل تهیه گزارش آب و هوای فعلی باشد. یک نکته مهم در مورد پیش بینی های آب و هوا این است که اغلب آنها برای مراکز جمعیتی ایجاد می شوند و لزوماً آب و هوای پیش بینی شده برای مکان کوهنوردی شما در کوه ها را توصیف نمی کنند. دریافت گزارش های دقیق آب و هوا برای رشته کوه ها اغلب ممکن است دشوار باشد. اگر فقط برای مناطق پست نزدیک می توانید یکی از آن ها را تهیه کنید، به خاطر داشته باشید که وقتی یک توده هوای متحرک با کوه ها مواجه می شود، در این فرآیند بلند شده و خنک می شود. اگر هوای صاف تا نقطه اشباع خنک شود - ابرها تشکیل می شوند و اگر توده های ابر خنک شوند - ممکن است باران ببارد. هوای ابری اما خشک در مناطق پست ممکن است به آب و هوای مرطوب در کوهستان تبدیل شود.
من همچنین دوست دارم یک فشارسنج (یا ارتفاع سنج فشارسنج) مانند Suunto Vector را نیز حمل کنم. تغییر فشار هوا می تواند نشان دهنده تغییر آب و هوا باشد. افزایش فشار و سیستم‌های فشار بالا هوای پایدارتر و خشک‌تر را به ارمغان می‌آورد. افت فشار و سیستم‌های کم فشار اغلب نشانگر گرایش به هوای مرطوب و خنک‌تر است. در نیمکره شمالی، سیستم‌های فشار بالا در جهت عقربه‌های ساعت و سیستم‌های فشار پایین در خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کنند. اگر به تصاویر ماهواره ای به عنوان بخشی از فرآیند برنامه ریزی آب و هوا قبل از سفر خود نگاه می کنید، این را در نظر داشته باشید. اینکه یک سیستم خاص در چه جهتی حرکت می کند و در کجا قرار دارد در رابطه با یک ساحل، حجم آبی و غیره، تفاوت زیادی در نوع آب و هوا - به ویژه بارش - ممکن است به سمت شما هدایت شود.
به یاد داشته باشید که ارتفاع سنج ها ارتفاع را با خواندن فشار هوا اندازه گیری می کنند. افزایش ارتفاع سنج نشان دهنده افت فشار هوا است. به عنوان مثال، بیدار شدن در صبح هنگام صعود به قله و فهمیدن اینکه ارتفاع سنج بارومتریک شما را 200 فوت به قله نزدیکتر از زمانی که به خواب رفته اید، نشان می دهد که فشار در طول شب کاهش یافته است. همیشه یک ایده خوب است که تغییرات فشار هوا را در طول یک سفر پیگیری کنید. همچنین، باید به یاد داشته باشید که ارتفاع سنج خود را به طور مرتب در ارتفاعات شناخته شده مجددا کالیبره کنید! واحدهای جی‌پی‌اس ارتفاع را با فشار بارومتریک یا با مثلث‌سازی ماهواره‌ای اندازه‌گیری می‌کنند، بنابراین مطمئن شوید که GPS شما چگونه ارتفاع را اندازه‌گیری می‌کند و آن را مطابق با آن .
اغلب، وزش بادهای شدید در ارتفاع می تواند نشانه ای از حرکت آب و هوای جدی تر باشد. ابرهای عدسی شکلی که روی قله کوهی شکل می‌گیرند، نشان می‌دهند که باد هوای مرطوب را به بالای قله می‌برد. برف‌هایی که از یک یال بلند بیرون می‌آیند نیز راهی برای تشخیص اینکه آیا باد بالای موقعیت شما می‌وزد یا در طرف دیگر خط الراس یا ویژگی زمین است.
حتی اگر خود را با دانش و ابزارهای پیشنهادی در بالا مسلح کرده باشید، تصمیم برای عزیمت به قله همچنان همیشه آسان نیست. اولین چیزی که در هوای مشکوک به آن توجه می کنم وضعیت مسیر است. اگر هوا بد شود، فرود آمدن چقدر دشوار خواهد بود؟ اگر پایین آمدن مسیر بسیار سخت است، مسیر دیگری را انتخاب کنید یا منتظر بهبود آب و هوا باشید.
کوهنوردی ورزشی برای افرادی با برنامه های غیر منعطف نیست. در اوایل تابستان امسال در یک صعود برنامه ریزی شده از خط الراس شمالی کوه بیکر، چندین گزارش آب و هوا دریافت کردم که آب و هوای بد ورودی را پیش بینی می کرد و افت فشار را در طول شب مشاهده کردم. با آسمان آبی کامل، بادهای ملایم و دمای بسیار گرم از خواب بیدار شدم. اگرچه به نظر می رسد این پیشنهاد می کند که به سمت قله حرکت کنیم و مسیر برنامه ریزی شده را انجام دهیم، اما به دلیل پیش بینی آب و هوا ترجیح دادیم از یال شمالی صعود نکنیم. در عوض به سمت مسیر استاندارد حرکت کردیم. وقتی به قله رسیدیم آب و هوا خیلی سریع تغییر کرد و در شرایط تقریباً سفید فرود آمدیم. اگر تصمیم می گرفتیم ریج شمالی را انجام دهیم، چاره ای جز ادامه مسیر در شرایط بسیار بد و بالقوه خطرناک نداشتیم.
آب و هوای مشکوک همیشه خراب نمی شود. من تقریباً همیشه به موقع از خواب بیدار می شوم و حتی زمانی که با شک در مورد آب و هوا به رختخواب می روم آماده رفتن هستم. اغلب اوقات، هیچ دلیلی وجود ندارد که یک مهمانی کوهنوردی نتواند بخش های غیر فنی و اولیه یک صعود را در آب و هوای بد با این امید که آب و هوا بهبود یابد، تکمیل کند. چندین سال پیش در محدوده پیکت جنوبی آبشارهای شمالی، با شرایط آب و هوایی بسیار بدی که به نظر می رسید از خواب بیدار شدم. با آگاهی از اینکه احتمالاً باید دور بزنیم، به هر حال به سمت پایه صعود فنی ادامه دادیم. زمانی که به آنجا رسیدیم، هنوز مطمئن نبودیم که آب و هوا بهتر می شود یا بدتر می شود. نیم ساعتی نشستیم و منتظر بودیم ببینیم هوا چه می کند. به آرامی بهتر شد، بنابراین تصمیم گرفتیم به سمت بالا برویم. مناظر آن روز از بالا یکی از خاطره انگیزترین مناظر من در تمام سفرهایم به آبشار بود و هنوز هم هستند.
پیش بینی آب و هوای کوهستان بسیار دشوار است و حتی با وجود هیچ نشانه ای از آب و هوای بد، کوهنوردان باید همیشه آن را در ذهن خود نگه دارند. مانند بسیاری از موارد دیگر در کوهنوردی، هرچه بیشتر بدانید، احتمالاً ایمن تر خواهید بود و با مسلح کردن خود به دانش ذکر شده در این مقاله و همیشه همراه داشتن فشارسنج و رادیو، شانس خود را برای رسیدن به قله افزایش خواهید داد. . علاوه بر این، علاقه مند شدن و مشاهده اینکه چگونه الگوهای آب و هوا بر رشته کوه خاصی که در آن صعود می کنید، می تواند بهترین ابزار شما در برابر گرفتار شدن غیرمنتظره در طوفان باشد.
در نهایت، مطمئن شوید که در حین صعود همیشه به یک برنامه احتمالی، گزینه های فرود و عامل تعهد فکر می کنید تا خطر گیر افتادن در یک طوفان پیش بینی نشده، ناآماده و ناآگاه را محدود کنید. بخش عمده ای از کوهنوردی محدود کردن قرار گرفتن شما در معرض خطرات عینی مانند طوفان و آب و هوای بد است. رفتن به کوهستان با آمادگی برای هر شرایطی و با سطح دانش و توانایی تصمیم گیری مناسب برای هدف خود، موثرترین راه برای محدود کردن این خطرات است.

https://www.alpineinstitute.com
by Alasdair Turner

#هواشناسی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 800
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14561
بازدید ماه: 70359
کل بازدید ها: 423687
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com