#هواشناسی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان

آب و هوای کوهستان: چه زمانی به کوهنوردی برویم.

پاسخ به این سؤال که آیا باید اردوگاه را به سمت قله ترک کنیم یا نه، گاهی اوقات می‌تواند واضح باشد، مثلاً در صبحی که با بادهای شدیدی که ما را از پا در می‌آورد یا با رعد و برقی که به ما اجازه نمی‌دهد لحظه‌ای خود را ببینیم، با این حال، در سناریوهای با شدت کم ، تصمیم گیری دشوارتر است. اگر صبحی صاف با ابرهای بلند و باد ملایم از خواب بیدار شدید چه باید بکنید؟ یا اگر در یک صبح بی باد، مه غلیظ چادر را فرا بگیرد چه؟ هنگام حرکت برای صعود به قله همیشه باید آب و هوا را در نظر گرفت. متأسفانه، آب و هوا تغییر می کند، و در کوهستان اغلب سریعتر از آنچه ما می توانیم واکنش نشان دهیم تغییر می کند و باعث ایجاد موقعیت های بالقوه خطرناک می شود. با استفاده از ترکیبی از دانش ساده آب و هوا، آشنایی با آب و هوای محلی و برنامه ها و مسیرهای منعطف، نه تنها ایمنی خود را هنگام رفتن به قله افزایش می دهیم، بلکه شانس رسیدن به آن را افزایش می دهیم.
الگوهای آب و هوا از یک رشته کوه به کوه دیگر کاملاً متفاوت است. برخی محدوده ها همیشه هشدار خوبی در مورد آب و هوای بد قریب الوقوع می دهند. برخی دیگر هیچ هشداری نمی دهند تلاش برای توضیح الگوهای آب و هوا یا فهرست کردن انواع مختلف آب و هوای ممکن در کوهستان از حوصله این مقاله خارج است. کتاب‌های خوب زیادی در بازار وجود دارد که تصاویری از انواع ابرهای مختلف ارائه می‌دهند و توضیحاتی را در مورد آنچه ممکن است برای آب و هوای کوتاه‌مدت پیشنهاد کنند، ارائه می‌دهند. با برداشتن یکی از این کتاب ها و آشنایی با آنچه که انواع مختلف ابرها می توانند سیگنال دهند، شروع کنید. بدون توانایی شناسایی برخی از انواع ابرها، پیش بینی الگوهای آب و هوای کوتاه مدت می تواند دشوار باشد.
آمادگی یکی از مهم ترین بخش های هر سفر کوهنوردی است. فرآیند برنامه ریزی شما باید شامل تهیه گزارش آب و هوای فعلی باشد. یک نکته مهم در مورد پیش بینی های آب و هوا این است که اغلب آنها برای مراکز جمعیتی ایجاد می شوند و لزوماً آب و هوای پیش بینی شده برای مکان کوهنوردی شما در کوه ها را توصیف نمی کنند. دریافت گزارش های دقیق آب و هوا برای رشته کوه ها اغلب ممکن است دشوار باشد. اگر فقط برای مناطق پست نزدیک می توانید یکی از آن ها را تهیه کنید، به خاطر داشته باشید که وقتی یک توده هوای متحرک با کوه ها مواجه می شود، در این فرآیند بلند شده و خنک می شود. اگر هوای صاف تا نقطه اشباع خنک شود - ابرها تشکیل می شوند و اگر توده های ابر خنک شوند - ممکن است باران ببارد. هوای ابری اما خشک در مناطق پست ممکن است به آب و هوای مرطوب در کوهستان تبدیل شود.
من همچنین دوست دارم یک فشارسنج (یا ارتفاع سنج فشارسنج) مانند Suunto Vector را نیز حمل کنم. تغییر فشار هوا می تواند نشان دهنده تغییر آب و هوا باشد. افزایش فشار و سیستم‌های فشار بالا هوای پایدارتر و خشک‌تر را به ارمغان می‌آورد. افت فشار و سیستم‌های کم فشار اغلب نشانگر گرایش به هوای مرطوب و خنک‌تر است. در نیمکره شمالی، سیستم‌های فشار بالا در جهت عقربه‌های ساعت و سیستم‌های فشار پایین در خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کنند. اگر به تصاویر ماهواره ای به عنوان بخشی از فرآیند برنامه ریزی آب و هوا قبل از سفر خود نگاه می کنید، این را در نظر داشته باشید. اینکه یک سیستم خاص در چه جهتی حرکت می کند و در کجا قرار دارد در رابطه با یک ساحل، حجم آبی و غیره، تفاوت زیادی در نوع آب و هوا - به ویژه بارش - ممکن است به سمت شما هدایت شود.
به یاد داشته باشید که ارتفاع سنج ها ارتفاع را با خواندن فشار هوا اندازه گیری می کنند. افزایش ارتفاع سنج نشان دهنده افت فشار هوا است. به عنوان مثال، بیدار شدن در صبح هنگام صعود به قله و فهمیدن اینکه ارتفاع سنج بارومتریک شما را 200 فوت به قله نزدیکتر از زمانی که به خواب رفته اید، نشان می دهد که فشار در طول شب کاهش یافته است. همیشه یک ایده خوب است که تغییرات فشار هوا را در طول یک سفر پیگیری کنید. همچنین، باید به یاد داشته باشید که ارتفاع سنج خود را به طور مرتب در ارتفاعات شناخته شده مجددا کالیبره کنید! واحدهای جی‌پی‌اس ارتفاع را با فشار بارومتریک یا با مثلث‌سازی ماهواره‌ای اندازه‌گیری می‌کنند، بنابراین مطمئن شوید که GPS شما چگونه ارتفاع را اندازه‌گیری می‌کند و آن را مطابق با آن .
اغلب، وزش بادهای شدید در ارتفاع می تواند نشانه ای از حرکت آب و هوای جدی تر باشد. ابرهای عدسی شکلی که روی قله کوهی شکل می‌گیرند، نشان می‌دهند که باد هوای مرطوب را به بالای قله می‌برد. برف‌هایی که از یک یال بلند بیرون می‌آیند نیز راهی برای تشخیص اینکه آیا باد بالای موقعیت شما می‌وزد یا در طرف دیگر خط الراس یا ویژگی زمین است.
حتی اگر خود را با دانش و ابزارهای پیشنهادی در بالا مسلح کرده باشید، تصمیم برای عزیمت به قله همچنان همیشه آسان نیست. اولین چیزی که در هوای مشکوک به آن توجه می کنم وضعیت مسیر است. اگر هوا بد شود، فرود آمدن چقدر دشوار خواهد بود؟ اگر پایین آمدن مسیر بسیار سخت است، مسیر دیگری را انتخاب کنید یا منتظر بهبود آب و هوا باشید.
کوهنوردی ورزشی برای افرادی با برنامه های غیر منعطف نیست. در اوایل تابستان امسال در یک صعود برنامه ریزی شده از خط الراس شمالی کوه بیکر، چندین گزارش آب و هوا دریافت کردم که آب و هوای بد ورودی را پیش بینی می کرد و افت فشار را در طول شب مشاهده کردم. با آسمان آبی کامل، بادهای ملایم و دمای بسیار گرم از خواب بیدار شدم. اگرچه به نظر می رسد این پیشنهاد می کند که به سمت قله حرکت کنیم و مسیر برنامه ریزی شده را انجام دهیم، اما به دلیل پیش بینی آب و هوا ترجیح دادیم از یال شمالی صعود نکنیم. در عوض به سمت مسیر استاندارد حرکت کردیم. وقتی به قله رسیدیم آب و هوا خیلی سریع تغییر کرد و در شرایط تقریباً سفید فرود آمدیم. اگر تصمیم می گرفتیم ریج شمالی را انجام دهیم، چاره ای جز ادامه مسیر در شرایط بسیار بد و بالقوه خطرناک نداشتیم.
آب و هوای مشکوک همیشه خراب نمی شود. من تقریباً همیشه به موقع از خواب بیدار می شوم و حتی زمانی که با شک در مورد آب و هوا به رختخواب می روم آماده رفتن هستم. اغلب اوقات، هیچ دلیلی وجود ندارد که یک مهمانی کوهنوردی نتواند بخش های غیر فنی و اولیه یک صعود را در آب و هوای بد با این امید که آب و هوا بهبود یابد، تکمیل کند. چندین سال پیش در محدوده پیکت جنوبی آبشارهای شمالی، با شرایط آب و هوایی بسیار بدی که به نظر می رسید از خواب بیدار شدم. با آگاهی از اینکه احتمالاً باید دور بزنیم، به هر حال به سمت پایه صعود فنی ادامه دادیم. زمانی که به آنجا رسیدیم، هنوز مطمئن نبودیم که آب و هوا بهتر می شود یا بدتر می شود. نیم ساعتی نشستیم و منتظر بودیم ببینیم هوا چه می کند. به آرامی بهتر شد، بنابراین تصمیم گرفتیم به سمت بالا برویم. مناظر آن روز از بالا یکی از خاطره انگیزترین مناظر من در تمام سفرهایم به آبشار بود و هنوز هم هستند.
پیش بینی آب و هوای کوهستان بسیار دشوار است و حتی با وجود هیچ نشانه ای از آب و هوای بد، کوهنوردان باید همیشه آن را در ذهن خود نگه دارند. مانند بسیاری از موارد دیگر در کوهنوردی، هرچه بیشتر بدانید، احتمالاً ایمن تر خواهید بود و با مسلح کردن خود به دانش ذکر شده در این مقاله و همیشه همراه داشتن فشارسنج و رادیو، شانس خود را برای رسیدن به قله افزایش خواهید داد. . علاوه بر این، علاقه مند شدن و مشاهده اینکه چگونه الگوهای آب و هوا بر رشته کوه خاصی که در آن صعود می کنید، می تواند بهترین ابزار شما در برابر گرفتار شدن غیرمنتظره در طوفان باشد.
در نهایت، مطمئن شوید که در حین صعود همیشه به یک برنامه احتمالی، گزینه های فرود و عامل تعهد فکر می کنید تا خطر گیر افتادن در یک طوفان پیش بینی نشده، ناآماده و ناآگاه را محدود کنید. بخش عمده ای از کوهنوردی محدود کردن قرار گرفتن شما در معرض خطرات عینی مانند طوفان و آب و هوای بد است. رفتن به کوهستان با آمادگی برای هر شرایطی و با سطح دانش و توانایی تصمیم گیری مناسب برای هدف خود، موثرترین راه برای محدود کردن این خطرات است.

https://www.alpineinstitute.com
by Alasdair Turner

#هواشناسی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان


#اورست #صعود #صعود_به_اورست
صعود به اورست بدون تجربه: ممکن است یا نه؟
در اینجا میخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم برای اینکه به طور کامل به قله اورست صعود کنید و ماجراجویی این صعود را به دوستان و خانواده خود بگویید، چه کاری باید انجام دهید. در اینجا شما دقیقاً مراحل مقدماتی را که باید برای افزایش احتمال صعود و فرود موفقیت آمیز به قله اورست انجام دهید، مطالعه خواهید کرد.
#کوهنورد #حرفه_ای #کوهنورد_حرفه_ای
چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم
تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای به سال ها یا حتی دهه ها تمرین سخت نیاز دارد. شما باید یاد بگیرید که بدن خود را هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی آماده کنید و به جنبه های فنی مانند بالا رفتن از سطوح مختلف، مدیریت طناب ها و محورهای یخی، جنبه های ایمنی و نجات تسلط پیدا کنید، در حالی که تعادلی بین کار تیمی و پشتکار فردی داشته باشید.
#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی
چرا کوهنوردی انفرادی نه؟
آیا می توان به طور کامل به سبک انفرادی «Into The Wild» رفت یا باید همیشه حداقل یک همنورد را با خود به همراه داشته باشید. کوهنوردی راهی عالی برای کاوش در فضای باز است. همچنین یک ورزش بالقوه خطرناک است، آنقدر خطرناک که برخی از طرح‌های کمک‌های پزشکی آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین، حکم کوهنوردی انفرادی چیست؟
#آمادگی #کوهنورد #آمادگی_کوهنورد #کوهستان
کارهایی که یک کوهنورد قبل از صعود باید انجام دهد
معتقدم که آمادگی برای هر مسیر کوهنوردی کاری ضروری است، خواه برنامه فقط برای یک روز به سمت یک تپه باشد یا برای صعود به قله اورست. این شامل آمادگی جسمی و روحی و همچنین تدارکات و تجهیزات می شود. علاوه بر این، باید برای شرایط اضطراری احتمالی نیز به صورت کامل آماده باشید.
#نپال #گردشگری #هیمایلا #اورست
راهنمای نپال: بهترین راهپیمایی ها و صعودهای هیمالیا
دلایل زیادی برای سفر به نپال وجود دارد و البته هیمالیا یکی از آنهاست. با این حال، کوهنوردی در نپال نه تنها به دلیل وسعت زیاد کوه ها، و تنوع قله ها برای کاوش و صعود، بلکه به دلیل فرهنگ منحصر به فرد کوهستانی خاص است. پرچم‌های دعا، دهکده‌های کوچک کوهستانی، شرپاها و یاک‌ها، معابد دورافتاده، همگی تجربه منحصربه‌فرد کوهنوردی در نپال را رقم می‌زنند.
#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان
اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی
این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
#لیست #تجهیزات #لیست_تجهیزات_کوهنوردی #صعود #هواپیما
چک لیست صعود: وسایلی که یک کوهنورد در هواپیما می تواند با خود همراه داشته باشد.
وقتی برای کوهنوردی سفر می‌کنید، مخصوصاً در سطح بین‌المللی، باید تشخیص دهید چه وسایلی را می توانید با هواپیما حمل کنید و چه وسایلی برای حمل مجاز نیستند بخصوص در مورد تجهیزات کوهنوردی و سخره نوردی خاص .در این مقاله به بررسی چک لیست هایی که می توانید قبل از سفر خود آنها را بررسی کنید خواهیم پرداخت. تا از برگشت بار خود در فرودگاه جلوگیری کنید و همچنین بتوانید لیستی از تجهیزات که همراه خود می توانید داشته باشید و لیستی که در مقصد باید خریداری یا اجاره کنید را تهیه کنید.
#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی
5 کتاب کوهنوردی که مبتدیان باید بخوانند
بررسی تمام دانش کوهنوردی که امروز می توان به دست آورد بسیار دشوار است اگر بخواهیم از بهترین ها بیاموزم، آیا باید کتاب های افسانه های کوهنوردی را بخوانم یا منسوخ شده و مطالب جدیدی جایگزین آنها شده است؟حالا اگر مثل من آخر هفته هایتان را با رویای کوه بگذرانید، احتمالا دیر یا زود کتاب های خوبی پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر در کوهنوردی تازه کار هستید و می خواهید یک لیست کوتاه داشته باشید، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.کدام کتاب‌ها را می‌توانید بخوانید تا بهتر شما را برای فضای کوهستان آماده کنید؟ در این مقاله، من به بررسی پنج کتاب می پردازم که منابع بسیار خوبی برای افراد تازه وارد به کوهنوردی هستند.
#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده
بلندترین قله های صعود نشده جهان
قله های صعود نشده اغلب به عنوان قله های ویرجین(باکره) شناخته می شوند. بسیاری از این قله ها بسیار سخت و خطرناکتر از اورست هستند.علاوه بر این، کوه های موجود در این لیست نیز از کم بازدیدترین مکان های روی زمین هستند.در بسیاری از موارد چندین مسیر ممکن برای رسیدن به یک قله وجود داردولی برای برخی دیگر دریغ از یک مسیر برای صعود که در این مقاله به بررسی این قله ها خواهیم پرداخت.
#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان
پیاده روی با کفش های کوهنوردی، آیا واقعا ایده خوبی است؟
پیاده روی در کوهستان همیشه در یک حالت نیست که نیاز به پوتین های کوهنوردی داشته باشد در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی پوشیدن کفش مناسب پیاده روی می تواند بسیار ایده ال باشد و در برخی از مسیرها داشتن هر دو یعنی کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می تواند گزینه مناسبی باشد با توجه به تفاوتی که بین این دو وجو دارد. سبکی و سنگینی ،راحتی و سفتی در پا ،خستگی کمتر یا بیشتر این ها برخی از تفاوت هایی هستند که بین کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می توان نام برد ولی در بسیاری از مسیرها لازم می شود که برای داشتن یک سفر ایده ال در کوهستان هر دو اینها را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم در مسیر کوهپیمایی در پایتان با هم جابجا کنید تا از سفر لذت بیشتری ببرید.
123456

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 389
بازدید روز گذشته: 616
بازدید هفته: 7276
بازدید ماه: 31501
کل بازدید ها: 168279

سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله