#کوهستان #رانندگی

نکات مهم برای رانندگی در کوهستان

بسیار از کوهنوردان برای رفتن به نقاط کوهستانی از وسایل نقلیه استفاده می کنند و شاید این نکته به چشم نیایید ولی رانندگی در کوهستان یکی از سخت ترین و حساس ترین نقاط برای رانندگی است که راننده گان باید به اصول خیلی مهم و اساسی در این مورد را توجه کنند در این مقاله اصول مهمی که در راننده گی کوهستان باید به آنها توجه کنید ارایه شده است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید
ا 9 نکته اساسی برای رانندگی در کوه ها، تپه ها و راه دور قبل از سفرهای آینده خود، نکات زیر را در نظر بگیرید:

ماشین خود را تنظیم کنید.
 قبل از سفر در مناطق کوهستانی، به خصوص پس از ماه های سرد زمستان، ماشین شما ممکن است نیاز به توجه بیشتری داشته باشد. از پر بودن مایعات ترمز و گیربکس خودرو اطمینان حاصل کنید. بررسی کنید که ترمزها، گرمایش و سرمایش، برف پاک کن های شیشه جلو، عملکرد باتری و سیستم های اگزوز به درستی کار می کنند. همچنین مطمئن شوید که لاستیک ها باد شده و زاپاس در حالت آماده به کار باشد. خودروی شما باید در شرایط بهینه باشد، زیرا رویدادهای غیرمنتظره، زمین و آب و هوا ممکن است بار سنگین‌تری را بر خودروی شما وارد کند.

پر کن
 بسیاری از مردم نمی دانند که بالا رفتن از شیب های تند به سوخت بیشتری نسبت به رانندگی معمولی نیاز دارد. با این واقعیت که پمپ بنزین ها و خدمات تلفن همراه ممکن است در مناطق کوهستانی کم باشد. بسیاری از جاده‌های کوهستانی حداقل شانه‌ها و دید کمی در پیش رو دارند، بنابراین تمام شدن بنزین می‌تواند شما را در معرض خطر جدی برخورد با راننده دیگری قرار دهد. با پر کردن کامل ماشین خود قبل از رانندگی در کوهستان، از این اتفاق اجتناب کنید.

 برای مواقع اضطراری آماده باشید.
آب و هوای نامناسب ناگهانی یا یک تصادف رانندگی  می تواند شما را برای چند ساعت در مناطق کوهستانی روستایی سرگردان کند. قبل از حرکت، به یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود بگویید به کجا می‌روید و چه زمانی می‌خواهید برسید، و مطمئن شوید که غذا، آب، لباس، کمک‌های اولیه و ابزار اضافی را بسته‌اید تا در صورت نیاز به کمک‌های جاده‌ای، مشکلات جزئی را برطرف کنید. در دسترس نیست
با احتیاط از ترمز استفاده کنید

 ترمزگیری مداوم در سطوح شیب دار می تواند از ترمزهای ماشین بیش از اندازه کار بکشد
هنگام استفاده از ترمزها در سرپایین ها، از روش ضربه زدن (ضربه های سریع و سبک روی پدال ترمز) برای خنک نگه داشتن آنها استفاده کنید. به علائم سرعت توجه کنید و قبل از شروع به شتاب گرفتن ، پیچ های شیب دار را با ترمز کردن پیش بینی کنید. با ترمز کردن قبل از پیچ‌ها، نیروها را به جای جلو به عقب خودرو منتقل می‌کنید، که کنترل بیشتری را امکان پذیر می کند و امکان عبور آسان‌تر از جاده‌های مارپیچ را فراهم می‌کند.

وضعیت خودرو در سرازیری ها
 برای عملکرد بهتر در مسیرهای شیب دار، با دنده سنگین حرکت کنید. این کار فشار وارد بر موتور و ترمز خودروی شما را محدود می کند و به شما کمک می کند سرعت خود را کنترل کنید. مطمئن شوید که این کار را قبل از شروع به سرازیری انجام دهید، زیرا تعویض دنده در طول شیب تند می تواند خطرناک باشد.

حواستان به آمپر خودور باشد
در حالی که در حال صعود هستید، مراقب دماسنج موتور باشید و سعی کنید آن را در منطقه امن نگه دارید. اگر دیدید که از سطح قابل قبول بالا می رود، کولر گازی را خاموش کنید یا از جایی که ایمن است کنار بکشید و تا زمانی که موتور خودرو برای مدتی خنک می شود از مناظر اطراف لذت ببرید.

هوشیار باشید .
اگرچه تماشای مناظر خیره کننده در حین رانندگی وسوسه انگیز است، اما روی حفظ فاصله یکنواخت بین خطوط جاده تمرکز کنید. حتی کوتاه‌ترین لحظه حواس‌پرتی می‌تواند باعث تصادف شود، هر زمان که ترافیک پشت سر شما از دو یا سه وسیله نقلیه بیشتر شد، اجازه دهید تا در جاهایی که سبقت مجاز است از شما سبقت بگیرند. به یاد داشته باشید که ترافیک در سربالایی حق تقدم دارد و مراقب پیچ‌های تند، صخره‌های شیب‌دار و سایر تغییرات غیرمنتظره در زمین باشید.

از چراغ های جلو خود استفاده کنید
غروب، سحر، باران، برف، مه و رانندگی در شب نیاز به چراغ‌های جلو دارند. در صورت شک، از چراغ‌های جلوی خود استفاده کنید تا خود را تا حد امکان برای ترافیک روبرو و اتومبیل‌های جلو و پشت سرتان نمایان کنید. فراموش نکنید که قبل از سوار شدن به جاده بررسی کنید که چراغ‌های جلوی خودروتان در وضعیت مناسبی قرار دارند و از تمیز بودن آنها مطمئن شوید.

نقشه سفر خود را از قبل ترسیم کنید - به معنای واقعی کلمه.
 تکیه بر برنامه GPS گوشی هوشمند یا دستگاه گارمین شما ممکن است شما را به هر جایی که نیاز داشته باشید بدون مشکل در مناطق شهری برساند، اما این برنامه‌ها و دستگاه‌ها در مناطق دورافتاده که ممکن است جاده‌های فرعی کوچک به طور کامل یا دقیق ترسیم نشده باشند، با مشکل مواجه می‌شوند. برای جلوگیری از اشتباه، قبل از حرکت، سفر خود را بر روی یک نقشه کاغذ ترسیم کنید. حتی اگر گوشی هوشمند شما این کار را به خوبی انجام دهد، با دانستن اینکه یک نسخه پشتیبان در دسترس دارید، احساس بهتری خواهید داشت.


#کوهستان #رانندگی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 940
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14701
بازدید ماه: 70499
کل بازدید ها: 423827
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com