#بقا #بقا_در_کوهستان #کوهستان

5 مهارت اساسی بقا در کوهستان

تکنیک‌های بقا فراوان هستند، اما پنج مهارت اساسی برای بقا وجود دارد که هرکسی که در محیط کوهستان قرار می گیرد باید آن‌ها را یاد بگیرد و از نیازهای بالقوه خود در آن محیط کاملاً آگاه باشد. این فقط یک طرح کلی است، نه توضیح کاملی از تمام الزامات . یکی از مهم ترین عناصر زنده ماندن بین گوش های شماست که نامش مغز است . از بین تمام تکنیک‌های بقا، مهم‌ترین آن این است که نگران نباشید ،اضطراب خود را کم کنید و از عقل خود استفاده کنید و قبل از اینکه نیاز داشته باشید، تمام عناصر پنج مهارت اصلی بقا را تمرین کنید و یاد بگیرد.
مهارت اصلی بقا 1: آتش
آتش سلطان تکنیک های بقا است! آتش می تواند آب را تصفیه کند، غذا بپزد، به امدادگران سیگنال دهد، گرما، نور و راحتی را فراهم کند. همچنین می تواند به دور نگه داشتن شکارچیان کمک کند و می تواند دوست و همراهی باشد و به عنوان یک تکنیک بقا، یکی از موارد ضروری است. هر فردی که وارد فضای باز می شود باید حداقل دو راه برای ایجاد آتش با خود داشته باشد – یکی با استفاده از وسایل آتش زنه و دیگری با استفاده از محیط بدون وسایل آتش زنه. هیزمی را که فکر می کنید برای شب به آن نیاز دارید جمع آوری کنید و دوباره همان مقدار را جمع آوری کنید، تجربه نشان می دهد که به آن نیاز خواهید داشت. با ایجاد "آتش ستاره" سوخت را حفظ کنید. جایی که انتهای کنده های بزرگ فقط در آتش به هم می رسند، چون سوخت بیشتری نیاز است به داخل فشار دهید. یک بازتابنده از پتوی نجات خود در دیوار پشتی پناهگاه بسازید تا گرمای آتش بقای شما را به پشت شما منعکس کند، بین آتش و پشت دیوار پناهگاه خود بنشینید.تا هر چه بیشتر از حرارت آتش استفاده کنید.

مهارت اصلی بقا 2: پناهگاه
پناهگاه تکنیک بقای است که به وسیله آن از بدن خود در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب، سرما، باد، باران یا برف محافظت می کنید. هر چیزی که دمای بدن شما را کاهش دهد یا به آن اضافه کند، می تواند دشمن شما باشد. لباس اولین خط حفاظت از پناهگاه است، لباس مناسب برای محیط مناسب داشته باشید. همیشه کلاه داشته باشید. هر کاری که می توانید انجام دهید تا لایه نزدیک به بدنتان خشک بماند. لایه ها هوا را به دام می اندازند و گرمتر از پوشیدن یک لباس ضخیم هستند. اگر طبیعت سرپناهی فراهم کرده انرژی را صرف ساختن سرپناه نکنید. در صورتی که نمی توانید محل کمپینگ خود را پیدا کنید، ساختن یک سرپناه سریع را تمرین کنید، تا زمانی که نیاز به ساختن آن ندارید، منتظر نمانید. از یک پتوی فضایی برای جلوگیری از رطوبت، برای عایق بندی سرپناه خود، یا اینکه در حالت نشسته یا چمباتمه بپیچید تا گرمای هسته بدن خود را متمرکز کنید، استفاده کنید.

مهارت اصلی بقا 3: سیگنال دهی
سیگنال دهی در بین تکنیک های بقا منحصر به فرد است زیرا به شما ابزار و توانایی می دهد تا به همه امدادگران احتمالی هشدار دهید که به کمک نیاز دارید. آتش، نور چشمک زن، نشانگرهای رنگی روشن، پرچم ها، آینه ها، سوت ها همگی می توانند به شما کمک کنند تا نجات پیدا کنید. سه آتش سوزی به شکل مثلثی یک سیگنال پموقعیت اضطرار شناخته شده است. فقط زمانی از آینه های سیگنال معمولی استفاده کنید که می توانید هواپیما یا افرادی را در دوردست ببینید. از یک چراغ بارق اضطراری در شب برای کمک به جلب توجه افرادی که ممکن است در آن منطقه باشند استفاده کنید. برای جلب توجه در طول روز آتش دودی را با مواد آلی روی آتش درست کنید. قرار دادن پیام های زمینی به سیگنال هوا در یک میدان باز، S.O.S. از سنگ ها، کنده ها یا لباس های رنگی، هر آنچه در پس زمینه دیده می شود. اکثر گروه های جستجو و نجات از هواپیما به عنوان روش اصلی مشاهده استفاده می کنند.

مهارت اصلی بقا 4: غذا و آب
غذا و آب برای بقای شما حیاتی هستند. نوشیدنی خود را جیره بندی کنید. شما می توانید تا سه روز بدون آب زندگی کنید. گیاهانی را که نمی شناسید نخورید. هرگز ادرار ننوشید. همیشه فرض کنید هنگام برنامه ریزی سفر خود به غذا و آب اضافی نیاز دارید. شکلات و آب نبات را همیشه در جیب خود قرار دهی.آب را از طریق دستمال خود صاف کنید تا ذرات بزرگ از بین برود. سعی کنید فقط در هوای خنک عصر بنوشید. هرگز منتظر نمانید تا آب را جمع کنید. چند کیسه برای جمع آوری و ذخیره آب داشته باشید. هرگز انواع میوه های وحشی را که درست نمی شناسید نخورید. با قرار دادن آن در یک حفره می توانید آب باران را در پتوی فضای خود جمع کنید.

مهارت پایه بقا 5: کمک های اولیه
کمک های اولیه به عنوان یک تکنیک بقا فقط نیازهای اولیه پزشکی نیست، بلکه راه اولیه ای است که برای زنده ماندن. هول نشوید، آرام باشید و کاری را که برای مراقبت از خودتان باید انجام دهید، انجام دهید بنشینید، فکر کنید، مشاهده کنید و برنامه ریزی کنید. این هوشمندانه ترین کاری است که می توانید انجام دهید زمانی که متوجه می شوید گم شده اید یا سرگردان هستید. مهمترین عنصر حفظ عملکرد منطقی مغز است، این کمک اولیه برای بقا است. قبل از هر سفر نیازهای خود را تجزیه و تحلیل کنید، یک چک لیست پزشکی ایجاد کنید و همیشه یک کیت شخصی کوچک همراه خود داشته باشید. بیشتر شرایط زنده ماندن فقط نیاز به پانسمان برای بریدگی‌های کوچک، کبودی‌ها و نیازهای دارویی شخصی دارند، مطمئن شوید که چه چیزی همراه خود دارید و چگونه از آن استفاده کنید. آنچه را که احساس می کنید باید همیشه با خود حمل کنید بسته بندی کنید. با عایق بندی خود در یک پتوی فضایی از هیپوترمی جلوگیری کنید. روی پیدا شدن تمرکز کنید، عکسی از خانواده خود را همراه با وسایلتان جمع کنید تا دلایل آرامش و زنده ماندن را به شما یادآوری کند.

منبع : https://www.wildernessawareness.org/
 

#بقا #بقا_در_کوهستان #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 833
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14594
بازدید ماه: 70392
کل بازدید ها: 423720
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com