#شکاف #یخ #شکاف_یخی #کوهستان

راه های پیدا کردن شکاف های یخی در کوهستان

پیاده روی بر فراز یخچال های طبیعی، تجربه ای باورنکردنی است که شما را به زیبایی بی نظیر طبیعت نزدیک می کند. خیره شدن به پرتگاه آبی شکاف وصف ناپذیر است. این وحشتناک، نفس گیر زیبا و الهام بخش است.همچنین زمانی که همه چیز اشتباه می شود بسیار خطرناک است و حتی کشنده.سقوط از شکاف یکی از خطرناک‌ترین رخ دادهایی است که می‌تواند در کوه‌ها اتفاق بیفتد، درست در آنجا با سرمازدگی و هیپوترمی خواهید مرد.بنابراین، چگونه یک شکاف را تشخیص می دهید و - مهمتر از آن - از افتادن در آن اجتناب می کنید؟ در این مقاله نگاهی به این خواهم داشت که شکاف ها چیست و چگونه می توان آنها را به موقع تشخیص داد.
مشاهده شکاف
افتادن از شکاف در بهترین حالت ناخوشایند و در بدترین حالت کشنده است. بهتر است به طور کلی از آنها دوری کنید. متأسفانه، اگر از یک یخچال طبیعی عبور کنید، بدون شک با شکاف هایی روبرو خواهید شد.یادگیری نحوه تشخیص آنها اولین گام برای ایمنی است.
مهارت‌های دیگری که قطعاً به آن‌ها نیاز دارید، عبور از شکاف و نجات از شکاف است - در مقالات دیگر به آن‌ها پرداخته شده است.

3 راه برای تشخیص شکاف ها وجود دارد
سه درس مهم وجود دارد که باید به خاطر بسپارید که به شما در تشخیص شکاف کمک می کند: شکاف ها باعث ایجاد سایه در یخ می شوند. اگر یک یخچال تنها لایه نازکی از برف داشته باشد یا برف نداشته باشد، معمولاً می توانید این سایه ها را ببینید.هنگامی که برف توسط باد هدایت می شود، به طور متفاوتی در لبه یک دره فرود می آید. توجه به این تغییر شکل به شما کمک می کند تا شکاف را تشخیص دهید.شکاف ها اغلب با لایه نازکی از یخ یا برف پوشیده می شوند. کوبیدن یخ یا برف با تبر یا وسیله نوک تیز ممکن است یخ را بشکند و شکاف را آشکار کند.اکنون که می دانید کجاست، می توانید برای عبور از آن راهپیمایی کنید یا بهترین شیوه های ایمنی را دنبال کنید.

بدانید کجا باید آنها را مشاهده کنید
دانستن اینکه کجا باید انتظار شکاف ها را داشت، نیمی از کار است. در صورت امکان از آن مناطق اجتناب کنید. اگر نمی توانید از آن اجتناب کنید، با دقت پیش بروید.
در اینجا چهار واقعیت کلیدی وجود دارد که تعیین می کند شکاف در کجا ظاهر شود:
شیب های تند مستعد تشکیل شکاف هستند. شکاف‌ها در این نواحی نیز عموما عمیق‌تر و نزدیک‌تر از نواحی صاف‌تر هستند.آنها با بقیه یخ ها حرکت می کنند، بنابراین نمی توانید آنها را برای فصل بعد یا حتی هفته آینده ترسیم کنید.موارد جدید به طور مداوم در حال شکل گیری هستند، و قدیمی ها شکل و اندازه خود را تغییر می دهند و برنامه ریزی دقیق شما را به هم می ریزند.

شکاف  چیست؟
شکاف ها در یخچال ها یافت می شوند. اینها به نوبه خود توسط لایه‌هایی از برف ذوب نشده تشکیل شده‌اند که طی سال‌های متوالی ریخته شده‌اند. برف با فشرده شدن با وزن لایه‌های بعدی به یخ تبدیل می‌شود و یخچال‌های با شکوهی را تشکیل می‌دهد که می‌شناسیم و دوست داریم.
یخچال های طبیعی دائما در حال حرکت هستند. آنها را به عنوان یک رودخانه یخ زده در نظر بگیرید. در حین حرکت، با سنگ ها و موانع دیگر مواجه می شوند و بر یخ فشار وارد می کنند. در اینجا، یخ تغییر شکل می‌دهد و در نهایت شکافته می‌شود و شکاف یا شکاف ایجاد می‌کند. این می تواند از چند میلی متر تا چند متر متغیر باشد و همچنین از نظر طول و عمق متفاوت است.
شکاف ها زیبا هستند، اما فوق العاده خطرناک هستند. آنها معمولاً در زیر یک پوشش تازه از برف یا یک لایه نازک یخ از دید پنهان می شوند، بنابراین به سختی می توان آنها را تشخیص داد.

انواع شکاف
نحوه تشکیل شکاف تحت تأثیر زمین و حرکت یخچال است.

عرضی
این شکاف ها عمود بر محور طولانی یک یخچال طبیعی قرار دارند. شما معمولاً آنها را در یخچالهای طبیعی واقع در دره ای نزدیک به زمین های شیب دار، مانند بالای یک آبشار یخی، پیدا خواهید کرد. آبشار یخ یک عنصر خطر اضافی را به سفر شما اضافه می کند.

طولی
شکاف های طولی معمولاً به موازات محور طولانی یک یخچال طبیعی باز می شوند. به طور معمول، آنها را در منطقه ای خواهید یافت که یخچال وسیع تر می شود.

سطحی
شکاف های سطحی در یک زاویه عجیب و غریب در نزدیکی حاشیه یخچال قرار دارند و به دلیل کرنش چرخشی ایجاد می شوند. در اینجا، سرعت یخچال با سرعت یخ در لبه یخچال متفاوت است.
برگشروند
Bergschrund آلمانی به معنای "شکاف کوه" است. در اینجا، بخش متحرک یخچال از بخش راکد جدا شده و شکافی را تشکیل می دهد.

نتیجه
ردیابی شکاف ها علم دقیقی نیست. و بسیار خطرناک هستند، و شما به راحتی می توانید یکی از آن ها را از گم کنید و تنها زمانی آن را پیدا کنید که در آن بیفتید.
زمانی که در یخچال‌های طبیعی کوهنوردی می‌کنید، همیشه به اقدامات ایمن مانند سفر نکردن به تنهایی، طناب زدن و حفظ فاصله ایمن بین اعضای تیم پایبند باشید.
رعایت بهترین شیوه ها به شما کمک می کند تا آسیب وارد شده به یخ را هنگام ضربه زدن به یخ که شکافی را پوشانده است به حداقل برسانید. زمان بندی سفر خود بر اساس فصول نیز ایده خوبی است. در اینجا، پل های برفی در بهترین حالت خود خواهند بود و امن ترین مسیر ممکن را به شما می دهند.
سفر در سردترین بخش روز (معمولاً در صبح) تضمین می کند که یخ جامد است و بنابراین می تواند وزن بیشتری را تحمل کند.
ما اطمینان داریم که این مقاله را برای تشخیص شکاف ها و ایمن تر کردن مسیر خود مفید یافته اید. صعود مبارک!

#شکاف #یخ #شکاف_یخی #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 754
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14515
بازدید ماه: 70313
کل بازدید ها: 423641
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com