#شکاف #یخی #شکاف_یخی #کوهستان

سه روش هوشمندانه برای عبور از شکاف برفی در کوهستان

هنگامی که در منطقه برفی کوهنوردی می کنید، بدون شک با شکاف هایی مواجه خواهید شد. اینها ترسناک هستند، زیرا شما همیشه آنها را نمی بینید و به این دلیل که واقعاً نمی دانید چقدر بزرگ هستند.و مسیر و نقاط دقیق این شکاف ها مشخص نیستند و باید با دقت بالا در ابتدا نقاط این شکاف ها را تشخیص دهید و با هوشمندی بالا با استفاده از روش هایی که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت از این شکاف ها عبور کنید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.
1. عبور از نردبان
این روش عبور از شکاف چندان رایج نیست زیرا شامل حمل یک نردبان به بالای کوه قبل از استفاده واقعی از آن برای عبور از شکاف است.این نردبان ها معمولا از آلومینیوم ساخته می شوند و در دو طرف شکاف ثابت می شوند.اگرچه شما آن را در مسیرهای مانند آبشارهای یخی خومبو در کوه اورست مشاهده می کنید.در اینجا به یک نردبان (یا دو یا سه)، پیچ های یخ، دستگیره و تجهیزات محافظ معمولی (بند، کارابین یا بالارو و کلاه ایمنی) نیاز دارید.
شکاف ها از نظر عرض متفاوت هستند، بنابراین گاهی اوقات یک نردبان برای پل زدن آن کافی است، در حالی که برای عبور طولانی تر باید چند نردبان را به هم بچسبانید.وقتی به شکاف رسیدید، نردبان (یا ترکیبی از نردبان ها) را روی شکاف قرار دهید.آنها را از قبل به تیم خود یا یک جسم بی جان متصل کنید تا مطمئن شوید در صورت افتادن در شکاف آنها را از دست نمی دهید.از پیچ های یخ برای لنگر انداختن نردبان به نزدیک ترین سمت شکاف استفاده کنید.اکنون بخش دشوار فرا می رسد: یک نفر باید اول برود. آن شخص بیشترین ریسک را می پذیرد و ترجیحاً باید فردی با تجربه در عبور از شکاف باشد.همیشه مطمئن شوید که به درستی طناب زده شده باشد در غیر اینصورت سقوط در اینجا می تواند کشنده باشد.
نکته مهم در مورد نحوه استفاده از نردبان: آهسته و پیوسته کلید اصلی است. عجله نکنید، نپرید یا جهش نکنید.آهسته، پیوسته و با اعتماد به نفس راه بروید، زیرا این کار تاب خوردن و جهش را در نردبان به حداقل می رساند.تاب خوردن و جهش می تواند نردبان را از جای خود خارج کند یا تعادل فرد روی نردبان را به خطر بیندازد، که هر دو می توانند منجر به سقوط مرگ بار شوند.اکنون، فردی که اول می رود باید پیچ های یخ با خود ببرد و از تعادل خود کاملاً مطمئن باشد.هنگامی که آنها از نردبان عبور کردند، باید طرف دیگر نردبان را با پیچ های یخ ثابت کنند.
نکاتی برای عبور از نردبان
نکته ای در مورد نحوه راه رفتن واقعی روی نردبان: دو تکنیک وجود دارد انتخاب شما ممکن است بیشتر به اندازه پای شما بستگی داشته باشد تا ترجیح شخصی شما.
اولین مورد این است که پاهای خود را به گونه ای قرار دهید که میخ های جلویی کرامپون ها، پله های جلوی شما را بگیرند، در حالی که میخ های پشتی، پله های پشت پای شما را بگیرند.
این روش خوب و ایمن است و لغزش را به حداقل می رساند. با این حال، باید پاهای خود را به صورت عمودی بلند کنید، زیرا چرخاندن پا باعث می شود کرامپون شما در نردبان گیر کند.
اگر پاهای شما برای گزینه قبلی خیلی کوچک است، قرار دادن وسط پای خود روی یک پله بهترین گزینه است. این روش بالقوه کمی لغزنده تر است.
برخی از افراد ترجیح می‌دهند از روی نردبان روی دست و زانو بخزند. هنوز در مورد اینکه آیا این یک تکنیک قابل قبول است یا خیر، نمی توان چیزی گفت، اگرچه خیره شدن به پرتگاه زیر پای شما ترسناک است .

2. پل یخی
این یکی خطرناک است، زیرا پل های یخی می توانند بدون هیچ هشداری فرو بریزند - آنها اغلب بسیار کمتر از آنچه به نظر می رسند پایدار هستند، به خصوص زمانی که هوا گرم تر می شود یا نور مستقیم خورشید به آنها می تابد.
در اینجا، ممکن است نیاز باشد که در مجموع سه بار از روی پل یخی عبور کنید، بسته به اینکه آیا می توانید طناب خود را در آنجا رها کنید یا نه. یعنی اگر به تنهایی می روید. اگر در یک تیم هستید، همه فقط یک بار می توانید از آن استفاده کنید.
وقتی به پل یخی رسیدید، یک لنگر را با پیچ های یخ روی برف محکم کنید.مطمئن شوید که به درستی ایمن شده است، زیرا زندگی شما ممکن است به آن بستگی داشته باشد.
حالا، اولین نفر از روی پل یخی عبور می کند در حالی که شخص دیگری او را زیر نظر دارد. آنها در سمت دیگر لنگر را به همان روش اول نصب کردند.
یک طناب بین این دو لنگر محکم کنید. این به عنوان یک خط ایمنی ثانویه برای هر کسی که از پل عبور می کند عمل می کند.تمام تیم یکی یکی از پل یخی عبور می کنند در حالی که توسط سایر اعضای تیم به طناب دوم محکم می شوند.
اگر نمی توانید طناب را در آنجا رها کنید، آخرین نفری که از روی پل عبور می کند باید اولین لنگر را باز کند و طناب را با خود بیاورد.اگر قصد بازگشت از همان مسیر را دارید، ایده خوبی است که طناب و لنگرها را در آنجا رها کنید، زیرا باعث صرفه جویی در زمان در راه بازگشت می شود.این امر به ویژه در صورتی مفید است که مشکلی پیش بیاید و نیاز به عقب نشینی عجولانه باشد.

3. در اطراف شکاف قدم بزنید
این یکی از نظر فنی یک تکنیک عبور از شکاف نیست، اما گاهی اوقات گزینه ایمن تر از عبور از پرتگاه است.پیاده روی در اطراف یک شکاف قطعاً بیشتر از عبور از شکاف طول می کشد، اما از چندین خطر جلوگیری می کند: افتادن در شکاف به دلیل اینکه به موقع آن را تشخیص نداده اید، سقوط از شکاف به دلیل سقوط از نردبان و سقوط از شکاف به خاطر شکستن پل یخی.
در اینجا، شما همچنین مجبور نیستید یک نردبان را با خود ببرید، که همیشه یک برد است.شما باید شرایط را در مسیر خاصی که انتخاب می کنید بسنجید و خودتان تصمیم بگیرید که بهترین راه حل کدام است آن را انتخاب کنید.

نتیجه
عبور از شکاف خطرناک و ترسناک است، اما غیرممکن نیست.
روشی که انتخاب می‌کنید به مسیر خاص شما بستگی دارد: مدت زمان، سطح تجربه و وضعیت مسیر.
نردبان های ثابت معمولاً نصب دائمی در مسیرهای پرتردد هستند.
اکثر کوهنوردان هرگز به طور شخصی نردبان نصب نمی کنند.
بالا بردن یک نردبان از کوه نیز ماموریتی است که اکثر مردم ترجیح می دهند از آن اجتناب کنند.
عبور از پل یخی بسیار خطرناک است، اما اگر یک تیم مجرب داشته باشید می‌توانید انجام دهید.
پیاده‌روی در اطراف شکاف اغلب امن‌ترین کار است، اما مسیر شما را تا حدودی طولانی می‌کند، بنابراین محدودیت‌های زمانی اغلب در اینجا نقش دارند.
اکنون که می دانید چگونه از شکاف عبور کنید، تنها چیزی که می توانم بگویم این است، ماجراهای موفقی داشته باشید.

منبع: mountainhomies.com

#شکاف #یخی #شکاف_یخی #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 780
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14541
بازدید ماه: 70339
کل بازدید ها: 423667
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com