#واقعیت_کوهستان #اورست #هیمالیا #کوهنوردی

10 حقیقت جالب کوهنوردی که اکثر مردم نمی دانند

کوهنوردی یک ورزش حماسی است که مملو از ماجراجویی و داستان‌های پر از ماجراهای هیجان انگیز و خطرناک است. در این مقاله، حقایق جالب کوهنوردی را که شاید نمی دانستید به اشتراک می گذارم.در ادامه مقاله با این ده حقیقت جالب با ما همراه باشید.
1. اعتقاد بر این بود که زنانی که کی 2 صعود کرده بودند نفرین شده اند1
اولین زنی که به قله کی 2، دومین قله مرتفع جهان صعود کرد، واندا روتکیویچ بود. این بانوی لهستانی قله خطرناک را در سال 1986 فتح کرد. مدت کوتاهی پس از این اکسپدیشن موفق، او در تلاش برای صعود به قله Kangchenjunga درگذشت.برای چهار زن بعدی که به قله کی 2 صعود کردند همین اتفاق افتاد - همه آنها یا در راه پایین آمدن از قله یا در صعود بزرگ بعدی خود جان باختند. این باعث شد که بسیاری بر این باور باشند که کی 2 دارای لعن و نفرینی است که مرگ هر زنی را که از آن بالا می رود، به ارمغان می آورد.با این حال، نفرین شکسته شده است، و بسیاری از کوهنوردان زن که آن را صعود کرده اند زنده هستند تا داستان کی 2 و تعداد زیادی از قله های موفق دیگر را تعریف کنند. ادورنه پاسابان اسپانیایی الاصل اولین زنی بود که پس از شکستن نفرین به قله کی 2 رسید - او هنوز زنده است و فعالانه صعود می کند.

2. مردی با ویلچر دو بار از قله کلیمانجارو بالا رفت
برنارد گوسن از آفریقای جنوبی دو بار با ویلچر از کلیمانجارو صعود کرد. اولین صعود او در سال 2003 9 روز و دومین صعود او، چهار سال بعد، تنها 6 روز طول کشید. گوسن با فلج مغزی متولد شد و از یک ویلچر اصلاح شده برای بالا رفتن از کوه استفاده کرد.قله کلیمانجارو با ارتفاع 5895 متر بلندترین قله آفریقا است. به دلیل ارتفاع آن، برای رسیدن به قله به تجهیزات یا تجربه خاصی نیاز ندارید - بدون اکسیژن و تجهیزات حرفه ای.اساسا، کلیمانجارو یک پیاده روی سخت با پتانسیل بیماری ارتفاع است. این بسیاری را برای تلاش برای صعود به قله ترغیب کرده است که در میان آنها می توان به رکوردهای جالب اشاره کرد:
 یک کودک 7 ساله با موفقیت به قله کلیمانجارو صعود کرد. کیتس بوید آمریکایی جوانترین فردی بود که این کوه را تشکیل داد.
مسن ترین فردی که به این کوه صعود کرده، آنجلا ووروبوا 86 ساله است.
در سال 2011، کریس وادل فلج شده از کوه با یک چرخه دستی ساخته شده خود را بالا برد.
کایل مینارد، یک قطع عضو چهار قله، در سال 2012 بدون کمک پروتز به قله رسید.
کارل الگوف، دونده کوهستان سوئیز، سریع ترین صعود از کلیمانجارو را تنها در 4 ساعت و 56 دقیقه انجام داد.

3. اورست مرتفع ترین قبر باز جهان است
تخمین زده می شود که در حال حاضر 200 جسد در قله اورست وجود دارد که آن را به بلندترین قبر باز جهان تبدیل می کند.میزان مرگ و میر در قله اورست 5 درصد است که به این معنی است که در طول سال ها، در مجموع نزدیک به 300 نفر در کوه جان خود را از دست داده اند.از آنجایی که هلیکوپترها نمی توانند بالاتر از ارتفاع 6000 متری پرواز کنند، خارج کردن این اجساد از کوه تقریبا غیرممکن است، بنابراین بیشتر آنها در کوه رها می شوند.حمل یک جسد به پایین کوه به 6 تا 10 شرپا نیاز دارد که عملی پرهزینه است و جان افراد درگیر را به خطر می اندازد. در شرایط آب و هوایی سختی که در آن ارتفاع شدید مواجه می‌شوند، این اجساد یخ می‌زنند و در آنجا زیر یخ و برف مدفون می شوند.

4. Matterhorn به دلیل محبوبیتش خطرناک است
ماترهورن یک قله محبوب در سوئیس است. در حالی که صعود واقعی لزوماً بسیار فنی یا دشوار نیست، اما میزان آسیب نسبتاً بالایی دارد.این به دلیل تعداد زیاد مردمی است که از کوه بالا و پایین می روند. کوهنوردان بالاتر از دامنه‌ها، باعث ریزش سنگ از بالا به سمت کوهنوردانی هستند که در دامنه در حال صعود هستند و این باعث افزایش تلفات در این کوه می شود.

5. Mauna Kea از قله اورست بلندتر است
ارتفاع کوه ها از سطح دریا اندازه گیری می شود، به این معنی که قله اورست 8848 متر بالاتر از سطح دریا است. اگر کوه ها را از پایه به قله اندازه گیری کنیم، وزن قله اورست تقریباً 3000 متر است، زیرا قاعده آن حدود 5000 متر بالاتر از سطح دریا است.
Mauna Kea در هاوایی 10000 متر از پایه تا قله اندازه گیری شده است که باورنکردنی نیست! با این حال، بیشتر این کوه زیر سطح دریا است، بنابراین از سطح دریا تا قله 4207 متر است.

6. اولین صعود اورست در هاله ای از رمز و راز است
در سال 1953، ادموند هیلاری نیوزلندی اولین کسی بود که رسماً به اورست رسید. شرپا نپالی که این کار را با او انجام داد تنزینگ نورگی بود.با این حال، آنها اولین اکسپدیشن رسمی نبودند که این شاهکار تاریخی را انجام دادند. در سال 1924، جورج مالوری و اندرو اروین در اولین سفر رسمی تلاش کردند تا به اورست صعود کنند. آنها در تلاش جان خود را از دست دادند، اما مشخص نیست که آیا آنها در راه بالا یا پایین آمدن از  جان خود را از دست دادند.در سال 1999، جسد مالوری در کوه پیدا شد. گمان می رود که ایروین دوربین را در این سفر حمل کرده باشد، اما جسد او هنوز پیدا نشده است. شاید اگر جسد او در کنار دوربین پیدا شود، تاریخ کوهنوردی باید بازنویسی شود.

7. آناپورنا مرگبارترین کوه جهان است
آناپورنا با نرخ مرگ و میر تا قله 32 درصد خطرناک ترین کوه جهان است. 61 نفر در کوه جان خود را از دست داده اند در حالی که تنها 191 صعود موفقیت آمیز وجود داشته است.
8. زوجی در قله اورست ازدواج کردند
در حالی که اکثر افرادی که برای صعود به قله اورست تلاش می کنند خوشحال هستند که فقط به قله برسند و زنده به کمپ اصلی بازگردند، برخی از افراد کمی جاه طلب تر هستند. در سال 2005، پم دورجی و مونی مولپاتی اولین دو نفری بودند که در قله اورست ازدواج کردند.

9. در 8000 متری وارد منطقه مرگ می شوید
در ارتفاع بالای 8000 متر، تنها حدود یک سوم میزان اکسیژنی که در سطح دریا خواهید یافت وجود دارد. این برای نفس کشیدن انسان کافی نیست، به همین دلیل است که  آن را "منطقه مرگ" می نامند.کوهنوردانی که در حال صعود هستند از کپسول‌های اکسیژن برای تکمیل اکسیژن اتمسفر استفاده می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهد تا اکسیژن کافی برای ادامه صعود تنفس کنند.بدون اکسیژن کافی، کوهنوردان دچار کبودی می شودند ، که این شرایط شدید کشنده است. اکثر افرادی که در اورست جان خود را از دست دادند، در منطقه مرگ میمیرند.

10. هیچ توافقی در مورد تعریف کوه وجود ندارد
بله، درست است. به نظر می رسد که دانشمندان نمی توانند دقیقاً در مورد چیستی کوه به توافق برسند. انگلیسی ها و آمریکایی ها می گویند که یک کوه باید حداقل 300 متر بالاتر از سطح دریا باشد، در حالی که همتایان آنها در اروپا می گویند که ارتفاع کوه ها حداقل 900 متر از سطح دریا است. متأسفانه، این یک دسته عظیم از خشکی ها را که ما مردم عادی به عنوان کوه میشناسیم، رد می کند.در سال 1936، رودریک پیتی، طبیعت‌شناس بریتانیایی، پیشنهاد کرد که کوه‌ها نباید به تعریف خاصی محدود شوند. در عوض، کوه‌ها با تأثیری که با دیدن آن‌ها روی ما می‌گذارند متمایز می‌شوند و به تخیل‌مان اجازه می‌دهند و ما را به ماجراجویی سوق می‌دهند. این بیشتر شبیه به کوه هایی است که ما می شناسیم و دوست داریم!

#واقعیت_کوهستان #اورست #هیمالیا #کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1056
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14817
بازدید ماه: 70615
کل بازدید ها: 423943
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com