#واقعیت_کوهستان #اورست #هیمالیا #کوهنوردی

10 حقیقت جالب کوهنوردی که اکثر مردم نمی دانند

کوهنوردی یک ورزش حماسی است که مملو از ماجراجویی و داستان‌های پر از ماجراهای هیجان انگیز و خطرناک است. در این مقاله، حقایق جالب کوهنوردی را که شاید نمی دانستید به اشتراک می گذارم.در ادامه مقاله با این ده حقیقت جالب با ما همراه باشید.
1. اعتقاد بر این بود که زنانی که کی 2 صعود کرده بودند نفرین شده اند1
اولین زنی که به قله کی 2، دومین قله مرتفع جهان صعود کرد، واندا روتکیویچ بود. این بانوی لهستانی قله خطرناک را در سال 1986 فتح کرد. مدت کوتاهی پس از این اکسپدیشن موفق، او در تلاش برای صعود به قله Kangchenjunga درگذشت.برای چهار زن بعدی که به قله کی 2 صعود کردند همین اتفاق افتاد - همه آنها یا در راه پایین آمدن از قله یا در صعود بزرگ بعدی خود جان باختند. این باعث شد که بسیاری بر این باور باشند که کی 2 دارای لعن و نفرینی است که مرگ هر زنی را که از آن بالا می رود، به ارمغان می آورد.با این حال، نفرین شکسته شده است، و بسیاری از کوهنوردان زن که آن را صعود کرده اند زنده هستند تا داستان کی 2 و تعداد زیادی از قله های موفق دیگر را تعریف کنند. ادورنه پاسابان اسپانیایی الاصل اولین زنی بود که پس از شکستن نفرین به قله کی 2 رسید - او هنوز زنده است و فعالانه صعود می کند.

2. مردی با ویلچر دو بار از قله کلیمانجارو بالا رفت
برنارد گوسن از آفریقای جنوبی دو بار با ویلچر از کلیمانجارو صعود کرد. اولین صعود او در سال 2003 9 روز و دومین صعود او، چهار سال بعد، تنها 6 روز طول کشید. گوسن با فلج مغزی متولد شد و از یک ویلچر اصلاح شده برای بالا رفتن از کوه استفاده کرد.قله کلیمانجارو با ارتفاع 5895 متر بلندترین قله آفریقا است. به دلیل ارتفاع آن، برای رسیدن به قله به تجهیزات یا تجربه خاصی نیاز ندارید - بدون اکسیژن و تجهیزات حرفه ای.اساسا، کلیمانجارو یک پیاده روی سخت با پتانسیل بیماری ارتفاع است. این بسیاری را برای تلاش برای صعود به قله ترغیب کرده است که در میان آنها می توان به رکوردهای جالب اشاره کرد:
 یک کودک 7 ساله با موفقیت به قله کلیمانجارو صعود کرد. کیتس بوید آمریکایی جوانترین فردی بود که این کوه را تشکیل داد.
مسن ترین فردی که به این کوه صعود کرده، آنجلا ووروبوا 86 ساله است.
در سال 2011، کریس وادل فلج شده از کوه با یک چرخه دستی ساخته شده خود را بالا برد.
کایل مینارد، یک قطع عضو چهار قله، در سال 2012 بدون کمک پروتز به قله رسید.
کارل الگوف، دونده کوهستان سوئیز، سریع ترین صعود از کلیمانجارو را تنها در 4 ساعت و 56 دقیقه انجام داد.

3. اورست مرتفع ترین قبر باز جهان است
تخمین زده می شود که در حال حاضر 200 جسد در قله اورست وجود دارد که آن را به بلندترین قبر باز جهان تبدیل می کند.میزان مرگ و میر در قله اورست 5 درصد است که به این معنی است که در طول سال ها، در مجموع نزدیک به 300 نفر در کوه جان خود را از دست داده اند.از آنجایی که هلیکوپترها نمی توانند بالاتر از ارتفاع 6000 متری پرواز کنند، خارج کردن این اجساد از کوه تقریبا غیرممکن است، بنابراین بیشتر آنها در کوه رها می شوند.حمل یک جسد به پایین کوه به 6 تا 10 شرپا نیاز دارد که عملی پرهزینه است و جان افراد درگیر را به خطر می اندازد. در شرایط آب و هوایی سختی که در آن ارتفاع شدید مواجه می‌شوند، این اجساد یخ می‌زنند و در آنجا زیر یخ و برف مدفون می شوند.

4. Matterhorn به دلیل محبوبیتش خطرناک است
ماترهورن یک قله محبوب در سوئیس است. در حالی که صعود واقعی لزوماً بسیار فنی یا دشوار نیست، اما میزان آسیب نسبتاً بالایی دارد.این به دلیل تعداد زیاد مردمی است که از کوه بالا و پایین می روند. کوهنوردان بالاتر از دامنه‌ها، باعث ریزش سنگ از بالا به سمت کوهنوردانی هستند که در دامنه در حال صعود هستند و این باعث افزایش تلفات در این کوه می شود.

5. Mauna Kea از قله اورست بلندتر است
ارتفاع کوه ها از سطح دریا اندازه گیری می شود، به این معنی که قله اورست 8848 متر بالاتر از سطح دریا است. اگر کوه ها را از پایه به قله اندازه گیری کنیم، وزن قله اورست تقریباً 3000 متر است، زیرا قاعده آن حدود 5000 متر بالاتر از سطح دریا است.
Mauna Kea در هاوایی 10000 متر از پایه تا قله اندازه گیری شده است که باورنکردنی نیست! با این حال، بیشتر این کوه زیر سطح دریا است، بنابراین از سطح دریا تا قله 4207 متر است.

6. اولین صعود اورست در هاله ای از رمز و راز است
در سال 1953، ادموند هیلاری نیوزلندی اولین کسی بود که رسماً به اورست رسید. شرپا نپالی که این کار را با او انجام داد تنزینگ نورگی بود.با این حال، آنها اولین اکسپدیشن رسمی نبودند که این شاهکار تاریخی را انجام دادند. در سال 1924، جورج مالوری و اندرو اروین در اولین سفر رسمی تلاش کردند تا به اورست صعود کنند. آنها در تلاش جان خود را از دست دادند، اما مشخص نیست که آیا آنها در راه بالا یا پایین آمدن از  جان خود را از دست دادند.در سال 1999، جسد مالوری در کوه پیدا شد. گمان می رود که ایروین دوربین را در این سفر حمل کرده باشد، اما جسد او هنوز پیدا نشده است. شاید اگر جسد او در کنار دوربین پیدا شود، تاریخ کوهنوردی باید بازنویسی شود.

7. آناپورنا مرگبارترین کوه جهان است
آناپورنا با نرخ مرگ و میر تا قله 32 درصد خطرناک ترین کوه جهان است. 61 نفر در کوه جان خود را از دست داده اند در حالی که تنها 191 صعود موفقیت آمیز وجود داشته است.
8. زوجی در قله اورست ازدواج کردند
در حالی که اکثر افرادی که برای صعود به قله اورست تلاش می کنند خوشحال هستند که فقط به قله برسند و زنده به کمپ اصلی بازگردند، برخی از افراد کمی جاه طلب تر هستند. در سال 2005، پم دورجی و مونی مولپاتی اولین دو نفری بودند که در قله اورست ازدواج کردند.

9. در 8000 متری وارد منطقه مرگ می شوید
در ارتفاع بالای 8000 متر، تنها حدود یک سوم میزان اکسیژنی که در سطح دریا خواهید یافت وجود دارد. این برای نفس کشیدن انسان کافی نیست، به همین دلیل است که  آن را "منطقه مرگ" می نامند.کوهنوردانی که در حال صعود هستند از کپسول‌های اکسیژن برای تکمیل اکسیژن اتمسفر استفاده می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهد تا اکسیژن کافی برای ادامه صعود تنفس کنند.بدون اکسیژن کافی، کوهنوردان دچار کبودی می شودند ، که این شرایط شدید کشنده است. اکثر افرادی که در اورست جان خود را از دست دادند، در منطقه مرگ میمیرند.

10. هیچ توافقی در مورد تعریف کوه وجود ندارد
بله، درست است. به نظر می رسد که دانشمندان نمی توانند دقیقاً در مورد چیستی کوه به توافق برسند. انگلیسی ها و آمریکایی ها می گویند که یک کوه باید حداقل 300 متر بالاتر از سطح دریا باشد، در حالی که همتایان آنها در اروپا می گویند که ارتفاع کوه ها حداقل 900 متر از سطح دریا است. متأسفانه، این یک دسته عظیم از خشکی ها را که ما مردم عادی به عنوان کوه میشناسیم، رد می کند.در سال 1936، رودریک پیتی، طبیعت‌شناس بریتانیایی، پیشنهاد کرد که کوه‌ها نباید به تعریف خاصی محدود شوند. در عوض، کوه‌ها با تأثیری که با دیدن آن‌ها روی ما می‌گذارند متمایز می‌شوند و به تخیل‌مان اجازه می‌دهند و ما را به ماجراجویی سوق می‌دهند. این بیشتر شبیه به کوه هایی است که ما می شناسیم و دوست داریم!

#واقعیت_کوهستان #اورست #هیمالیا #کوهنوردی


#اورست #صعود #صعود_به_اورست
صعود به اورست بدون تجربه: ممکن است یا نه؟
در اینجا میخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم برای اینکه به طور کامل به قله اورست صعود کنید و ماجراجویی این صعود را به دوستان و خانواده خود بگویید، چه کاری باید انجام دهید. در اینجا شما دقیقاً مراحل مقدماتی را که باید برای افزایش احتمال صعود و فرود موفقیت آمیز به قله اورست انجام دهید، مطالعه خواهید کرد.
#کوهنورد #حرفه_ای #کوهنورد_حرفه_ای
چگونه یک کوهنورد حرفه ای شویم
تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای به سال ها یا حتی دهه ها تمرین سخت نیاز دارد. شما باید یاد بگیرید که بدن خود را هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی آماده کنید و به جنبه های فنی مانند بالا رفتن از سطوح مختلف، مدیریت طناب ها و محورهای یخی، جنبه های ایمنی و نجات تسلط پیدا کنید، در حالی که تعادلی بین کار تیمی و پشتکار فردی داشته باشید.
#انفرادی #کوهنوردی #کوهنوردی_انفرادی
چرا کوهنوردی انفرادی نه؟
آیا می توان به طور کامل به سبک انفرادی «Into The Wild» رفت یا باید همیشه حداقل یک همنورد را با خود به همراه داشته باشید. کوهنوردی راهی عالی برای کاوش در فضای باز است. همچنین یک ورزش بالقوه خطرناک است، آنقدر خطرناک که برخی از طرح‌های کمک‌های پزشکی آن را پوشش نمی‌دهند. بنابراین، حکم کوهنوردی انفرادی چیست؟
#آمادگی #کوهنورد #آمادگی_کوهنورد #کوهستان
کارهایی که یک کوهنورد قبل از صعود باید انجام دهد
معتقدم که آمادگی برای هر مسیر کوهنوردی کاری ضروری است، خواه برنامه فقط برای یک روز به سمت یک تپه باشد یا برای صعود به قله اورست. این شامل آمادگی جسمی و روحی و همچنین تدارکات و تجهیزات می شود. علاوه بر این، باید برای شرایط اضطراری احتمالی نیز به صورت کامل آماده باشید.
#نپال #گردشگری #هیمایلا #اورست
راهنمای نپال: بهترین راهپیمایی ها و صعودهای هیمالیا
دلایل زیادی برای سفر به نپال وجود دارد و البته هیمالیا یکی از آنهاست. با این حال، کوهنوردی در نپال نه تنها به دلیل وسعت زیاد کوه ها، و تنوع قله ها برای کاوش و صعود، بلکه به دلیل فرهنگ منحصر به فرد کوهستانی خاص است. پرچم‌های دعا، دهکده‌های کوچک کوهستانی، شرپاها و یاک‌ها، معابد دورافتاده، همگی تجربه منحصربه‌فرد کوهنوردی در نپال را رقم می‌زنند.
#کفش_کوهنوردی #کفش #کوهنوردی #طبیعت #کوهستان
اصول انتخاب و خرید کفش مناسب برای کوهنوردی
این که می توانند کفش های کوهنوردی کوچک و تنگ بپوشند تقریباً در بین کوهنوردان رایج شده است. بنابراین صحبت های زیادی در مورد انگشتان بسیار خمیده، بی حسی پا و سایر مشکلاتی که هنگام استفاده از کفش های کوهنوردی بسیار کوچک ایجاد می شود، وجود دارد.از طرفی در مورد کفش های کوهنوردی بزرگ و عواقب آن صحبت بسیار کم است. کفش های کوهنوردی بزرگ مانند کفش های کوچک تاثیر بسیار منفی روی تکنیک و قدرت کوهنورد می گذارد.
#لیست #تجهیزات #لیست_تجهیزات_کوهنوردی #صعود #هواپیما
چک لیست صعود: وسایلی که یک کوهنورد در هواپیما می تواند با خود همراه داشته باشد.
وقتی برای کوهنوردی سفر می‌کنید، مخصوصاً در سطح بین‌المللی، باید تشخیص دهید چه وسایلی را می توانید با هواپیما حمل کنید و چه وسایلی برای حمل مجاز نیستند بخصوص در مورد تجهیزات کوهنوردی و سخره نوردی خاص .در این مقاله به بررسی چک لیست هایی که می توانید قبل از سفر خود آنها را بررسی کنید خواهیم پرداخت. تا از برگشت بار خود در فرودگاه جلوگیری کنید و همچنین بتوانید لیستی از تجهیزات که همراه خود می توانید داشته باشید و لیستی که در مقصد باید خریداری یا اجاره کنید را تهیه کنید.
#کتاب #کوهنوردی #کتاب_کوهنوردی
5 کتاب کوهنوردی که مبتدیان باید بخوانند
بررسی تمام دانش کوهنوردی که امروز می توان به دست آورد بسیار دشوار است اگر بخواهیم از بهترین ها بیاموزم، آیا باید کتاب های افسانه های کوهنوردی را بخوانم یا منسوخ شده و مطالب جدیدی جایگزین آنها شده است؟حالا اگر مثل من آخر هفته هایتان را با رویای کوه بگذرانید، احتمالا دیر یا زود کتاب های خوبی پیدا خواهید کرد. با این حال، اگر در کوهنوردی تازه کار هستید و می خواهید یک لیست کوتاه داشته باشید، من اینجا هستم تا به شما کمک کنم.کدام کتاب‌ها را می‌توانید بخوانید تا بهتر شما را برای فضای کوهستان آماده کنید؟ در این مقاله، من به بررسی پنج کتاب می پردازم که منابع بسیار خوبی برای افراد تازه وارد به کوهنوردی هستند.
#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده
بلندترین قله های صعود نشده جهان
قله های صعود نشده اغلب به عنوان قله های ویرجین(باکره) شناخته می شوند. بسیاری از این قله ها بسیار سخت و خطرناکتر از اورست هستند.علاوه بر این، کوه های موجود در این لیست نیز از کم بازدیدترین مکان های روی زمین هستند.در بسیاری از موارد چندین مسیر ممکن برای رسیدن به یک قله وجود داردولی برای برخی دیگر دریغ از یک مسیر برای صعود که در این مقاله به بررسی این قله ها خواهیم پرداخت.
#کفش #کوهنوردی #کفش_کوهنوردی #کفش_پیاده_روی #کوهستان
پیاده روی با کفش های کوهنوردی، آیا واقعا ایده خوبی است؟
پیاده روی در کوهستان همیشه در یک حالت نیست که نیاز به پوتین های کوهنوردی داشته باشد در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی پوشیدن کفش مناسب پیاده روی می تواند بسیار ایده ال باشد و در برخی از مسیرها داشتن هر دو یعنی کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می تواند گزینه مناسبی باشد با توجه به تفاوتی که بین این دو وجو دارد. سبکی و سنگینی ،راحتی و سفتی در پا ،خستگی کمتر یا بیشتر این ها برخی از تفاوت هایی هستند که بین کفش کوهنوردی و کفش پیاده روی می توان نام برد ولی در بسیاری از مسیرها لازم می شود که برای داشتن یک سفر ایده ال در کوهستان هر دو اینها را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم در مسیر کوهپیمایی در پایتان با هم جابجا کنید تا از سفر لذت بیشتری ببرید.
123456

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 440
بازدید روز گذشته: 616
بازدید هفته: 7327
بازدید ماه: 31552
کل بازدید ها: 168330

سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931
logo-samandehi
قله قله قله قله