#صخره_نوردی #کوهنوردی #کوهستان #صخره

مقایسه کوهنوردی با صخره نوردی

کوه نوردی و صخره نوردی به خصوص برای افراد ناآشنا بسیار شبیه به نظر می رسند. از این گذشته، هر دو در فضای بازانجام می شوند و هر دو ماجراجویانه هستند، به تجهیزات تخصصی نیاز دارند و به طور بالقوه فوق العاده خطرناک هستند. بر خلاف شباهت های گفته شده این دو فعالیت در دنیای واقعی با هم تفاوت های بزرکی دارند.تفاوت های کلیدی بین صخره نوردی و کوهنوردی در تجهیزات مورد نیاز، خطرات زیست محیطی، موقعیت های جغرافیایی، آب و هوا و شرایط، مدت زمان صعود، تکنیک های صعود و روش های ایمنی است. در این مقاله، من تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها را با تمرکز بر تجهیزات و مکان‌ها باز بررسی خواهم کرد.
تفاوت ها

وقتی درحال کوهنوردی هستید، می توانید مسیرهای صخره نوردی را پیدا کنید، اما هرگز مسیرهای کوهنوردی را در وسط مسیر صخره نوردی پیدا نخواهید کرد. این به این دلیل است که طول آنها بسیار متفاوت است.

تفاوت های مکان
در کوهنوردی می توانید به یک سفر یک روزه کوتاه بروید یا اگر دوست دارید سفر خود را هفته ها تمدید کنید.ولی، صخره نوردی در مسیرهای کوتاه تری اتفاق می افتد ،حتی مسیرهای چند متری که معمولاً در یک روز انجام می شود.برای رسیدن به یک مسیر خاص صخره نوردی معمولاً نیاز به یک پیاده روی کوتاه است، اما برای رسیدن به آنجا لزوماً لازم نیست کمپ بزنید.
کوهنوردی در کوهستان اتفاق می افتد ولی صخره نوردی در هر مکانی با صخره های مناسب امکان پذیر است. این اغلب در کوهستان است، اما نه لزوما. برای مثال Rocklands در آفریقای جنوبی را در نظر بگیرید. این منطقه نسبتا مسطح با چند تپه است، اما دارای عالی ترین مسیرهای صخره نوردی در سطح جهانی در کشور است.
کوه ها به طور کلی سرد هستند، حتی در مناطق استوایی. در مناطق گرمسیری، ممکن است روز را با گرمای شدید شروع کنید و در سرمای شدید به پایان برسانید.درحالی که صخره نوردی تقریباً در هر مکانی ممکن است انجام شود، بنابراین اقدامات احتیاطی آب و هوای شما با توجه به منطقه و فصلی که در آن هستید تغییر می کند.

چالش های مختلف در صخره نوردی
صخره نوردی همه چیزها در مورد غلبه بر چالش های فنی بر روی یک صخره را شامل می شود.به طور خلاصه، در حالی که از تجهیزات فنی استفاده می کنید، از حرکات ژیمناستیک برای بلند شدن روی صخره سنگی استفاده می کنید. در یک کلام، بسیار فنی ،دقیق و حساس!
برای موفقیت، به قدرت بدنی، تکنیک و دانش نحوه استفاده صحیح از تجهیزات حفاظتی در برابر سقوط، مانند مهار، دستگاه نگهدارنده، بادامک، پیچ و مهره، کارابینر و غیره نیاز دارید.
چالش اصلی که هنگام صخره نوردی با آن مواجه می شوید، حرکت فیزیکی فنی است. در حالی که باید سر خود را از ترس زمین خوردن و دیگر چیزهای ترسناک دور کنید، صخره نوردی عمدتاً یک فعالیت بدنی است، نه لزوماً یک فعالیت ذهنی ولی به قدرت تمرکز بالایی نیاز دارد.

در مقابل کوهنوردی
در حالی که باید از نظر بدنی آماده باشید این بیشتر یک بازی ذهنی است. شما باید برای غلبه بر خطرات بالقوه عینی، مانند یخچال‌های طبیعی، صخره‌های یخی، شکاف‌ها، ریزش سنگ و بهمن، خود را کاملا آماده باشید.این ورزش قطعا برای افراد ضعیف مناسب  نیست. در اینجا، نکته اصلی این است که محیط را به درستی بشناسید وهنگام عبور از منطقه کوهستانی، خطرات را به درستی مدیریت کنید.
در حالی که صخره نوردی نیز به طور بالقوه کشنده است، خطر زیست محیطی معمولاً بسیار کمتر از آنچه در کوهنوردی می بینید در پی دارد.

تفاوت تجهیزات: صخره نوردی در مقابل کوه نوردی
تجهیزات یکی از تفاوت های اصلی صخره نوردی و کوهنوردی است.در کوهنوردی، شما یک کوله دارید - هر چیزی که در کوله بار نمی گنجد، در خانه می ماند.وزن مهم است. هرچه کوله‌تان سنگین‌تر باشد، سریع‌تر خسته می‌شوید، بنابراین سعی می‌کنید تا حد امکان وزن کمتر را با خیال راحت بردارید و مراقب وزن همه چیزهایی باشید که بسته‌بندی می‌کنید.برای اکثر سفرها، همه افراد گروه به تجهیزات یکسانی نیاز دارند، بنابراین لزوماً نمی‌توانید چیزی را به اشتراک بگذارید.
در صخره نوردی نیز این امر در برخی موارد صادق است، اما نه لزوما.
از آنجایی که به طور کلی دسترسی به مسیرها آسان است، می توانید مقدار زیادی تجهیزات را با خود ببرید. به هر حال، بیشتر وسایل شما در انتهای مسیری که در حال صعود هستید، با پشتیبان شما و سایر دوستانی که برای آن روز آمده‌اند، باقی می‌مانند.
شما فقط به یک بسته تجهیزات شامل (مجموعه کامل طناب و تجهیزات متصل) برای هر دو تا سه کوهنورد نیاز دارید، بنابراین حمل تجهیزات به یک تلاش گروهی تبدیل می شود.
در اینجا لیستی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز برای صخره نوردی آمده است:
کلاه ایمنی، کارابین ها ، دستگاه Belay ، کفش  ،مهار، طناب، کیسه گچ
در اینجا لیستی از ضروری ترین تجهیزات کوهنوردی آمده است:
تبریخ ، کلاه ایمنی، کلاه ها، دستکش ،ژاکت،شلوار،کرامپون
صرف نظر از منطقه ای که در آن پیاده روی می کنید، برای محافظت از شما در برابر سرما به وسایل گرم نیاز دارید. تبر یخ و کرامپون فقط در صورتی مورد نیاز است که در مسیری با یخ و برف پیاده روی کنید.
شباهت های صخره و کوه نوردی
صخره نوردی و کوهنوردی به عنوان ورزش های ماجراجویانه در نظر گرفته می شوند و نیاز به استفاده از تجهیزات تخصصی دارند.
برای اینکه یکی از این دو را با موفقیت انجام دهید، به آموزش نیاز دارید و ذهن شما باید قوی باشد. در هر دو این ورزش‌ها، با چالش‌هایی مواجه خواهید شد که از نظر فیزیکی خطرناک هستند و نیازمند استفاده از مهارت‌های "ذهنی خاصی" دارند.
اینجاست که شباهت ها به پایان می رسد.

تعاریف
صخره نوردی

صخره نوردی یک فعالیت فیزیکی فنی است که در آن شما به صورت فیزیکی از روی صخره بالا می روید یا از آن عبور می کنید.این را می توان به چند بخش تقسیم کرد، از جمله کوه نوردی در فضای داخلی، صعود ورزشی، صخره نوردی، سنگ نوردی سنتی و یخ نوردی.
برای انجام موفقیت آمیز این کار به تجهیزات، تکنیک و آموزش تخصصی نیاز دارید. مسیرها معمولاً کوتاه‌تر هستند و می‌توانند در زمان‌های مختلف از دقیقه تا چند ساعت تکمیل شوند.
کوهنوردی
کوهنوردی عمل بالا رفتن از یک کوه با هدف رسیدن به قله است.این شامل بسیاری از مهارت ها مانند بقا، ناوبری، استفاده از تجهیزات تخصصی، استقامت و گاهی صخره نوردی است.مسیرها معمولا طولانی‌تر هستند و می‌توانند در زمان‌های مختلف از روز تا چند ماه تکمیل شوند.
صخره نوردی و کوهنوردی هر دو ورزش های سخت و تاقت فرسایی  به شمار می آیند که به طرز باورنکردنی با ارزش و سرگرم کننده هستند.


#صخره_نوردی #کوهنوردی #کوهستان #صخره


#نکات_مهم_کوهنوردی
10 نکته عالی برای کوهنوردی
چه به دنبال بالا رفتن از کوه‌ها در کشور خودتان باشید و چه در خارج از کشور، بدن شما مطمئناً با چند جنگ تناسب اندام کلیدی روبرو خواهد شد، بنابراین باید به درستی برای آنچه ممکن است با آن مواجه شوید، از جمله موارد اضطراری احتمالی، آماده باشید.
#کوهنوردی #نکات_مهم #لذت_بردن_از_کوهنوردی
نکات کوهنوردی برای لذت بردن بیشتر از آن
صحبت کردن یا فکر کردن در مورد ایستادن بر فراز یک کوه همیشه آسان تر از روند واقعی رسیدن به قله است. درست مثل هر چیز دیگری در زندگی. اما کوهنوردی واقعاً یک فعالیت عجیب است، زیرا نیمی از زمان‌ها تا حد زیادی ناراحتی روحی و یا جسمی را تجربه می‌کنیم. ما می ترسیم، عرق می کنیم، سرد و کم آب می شویم (اغلب به طور همزمان) و سپس، در پایان، کاملا متقاعد می شویم که زمان زندگی خود را داشته ایم.
#فضای_باز #جوانان #کوهنردی #گردشگری
چرا برنامه های فضای باز برای جوانان اهمیت دارد؟
با توجه به اینکه دو سوم جمعیت جهان در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند، بسیار مهم است که مردم راه‌هایی برای بیرون رفتن بیابند. به خصوص جوانان. چرا؟ زندگی شهری ما را به کاهش نتایج بهداشتی مرتبط می‌کند و از دولت‌ها می‌خواهد تا با فراهم کردن فضاهای سبز شهری کافی، برخی نیازهای اساسی انسانی را به شهروندان خود برسانند.
#بیس_کمپ #کمپ_پایه #کمپ
تعریف های تازه ای از بیس کمپ
نکاتی را برای تعریف مجدد کمپ‌های پایه و راحت‌تر ماندن در طول ماجراجویی‌های زمستانی هنگام کمپینگ یا کوله‌ گردی در سرما دریافت کنید. گرمتر بمانید و بهتر استراحت کنید.اگر از گذراندن ماه های زمستان با خیال پردازی در مورد کوله گردی، خوابیدن زیر ستاره ها، بیدار شدن از خواب به ماجراجویی های مورد علاقه خود و به طور کلی کمپینگ خسته شده اید، چند خبر برای شما داریم. فقط به این دلیل که زمستان است، به این معنی نیست که زمان اصلی برای کمپینگ نیست. در واقع، با کمی خلاقیت، انعطاف‌پذیری و روحیه ماجراجویانه، می‌توانید دوباره تعریف کنید که بیس‌کمپ خود در زمستان چگونه به نظر می‌رسد و در طول فصل گرم و راحت بخوابید.
#کوله_گردی#کولهپشتی#کوهستان
درباره کوله گردی بخوانید
حتی به عنوان یک کوهنورد باتجربه، کوله‌پشتی می‌تواند مانند یک جهش ترسناک به قلمروی با ناشناخته‌ها و خطرات فراوان به نظر برسد. حتی به عنوان کسی که اکنون بیشتر تابستان‌هایش را با کوله‌پشتی می‌گذراند، هنوز به یاد دارم که به این فکر می‌کنم که آیا کوله‌ گردی برای من امکان‌پذیر است یا نه. آیا می‌توانم بار سنگینی را برای مایل‌ها در یک زمان بر پشت خود حمل کنم؟ آیا پیاده‌روی‌های روزانه‌ای که انجام می‌دادم به اندازه‌ای بود که خودم را برای آنچه در حین کوله‌ گردی تحمل می‌کردم آماده کنم؟ذ
#بهداش #طبیعت #کوهستان
چگونه در طبیعت گردی بهداشتی و تمیز بمانیم
اگرچه فقط ساعت 5 بعد از ظهر بود، جنگل تاریک بود و برف شدیدی بارید. ما هشت نفر (سه راهنمای درمان در بیابان، به علاوه پنج شرکت‌کننده) دور آتشی زیر یک برزنت پوشیده از کفش‌های برفی جمع شده‌ایم - بدن‌های خیس و سردمان روی نیمکت‌های برف با امیدهای بزرگ به گرما جمع شده‌اند. جوراب از خطوط بالای آتش آویزان بود و 16 پای خیس و برهنه درست روی شعله های آتش آویزان بود.
#پدخواب#کیسه_خواب#خواب_کمپینگ
نحوه انتخاب سایز و شکل مناسب پد خواب
در سال 2003، ما در کیسه‌خواب‌ها تغییراتی دادیم و برش مومیایی (که به سمت پاها مخروطی می‌شود) را در تشک‌هایمان معرفی کردیم. راستش را بخواهید، دلیل اولیه این شکل جدید صرفاً این بود که ظاهر جالبی داشت. اما در سال 2009 متوجه شدیم که می‌توانیم مقداری وزن را با پدهای مومیایی‌مان کم کنیم.
#اکوکمپینگ #کوهنوردی #کوهستان
5 نکته برای کمپینگ بومگردی
در هسته خود، کمپینگ زیست محیطی یک طرز فکر است. این عشق به دنیای طبیعی است که به میل قانع کننده ای برای حفظ طبیعت تا حد امکان وحشی با بر جای گذاشتن تأثیر اندک یا بدون تأثیر بر مناظر تبدیل شده است. این بدان معناست که نسبت به ردپای اکولوژیکی خود آگاه باشید و اقداماتی را برای محافظت از منطقه ای که برای بازسازی انتخاب می کنید انجام دهید. کمپینگ بوم گردی به عنوان یک اقدام شخصی از لحظه شروع برنامه ریزی سفر اتفاق می افتد و تا زمانی که کمپ خود را جمع و جور می کنید و حرکت می کنید ادامه می یابد.
#کمپ_پاییزی #پاییز #کمپ
دستور العمل های عالی برای کمپینگ پاییزی
بدون شک، پاییز یکی از بهترین زمان های سال برای کمپینگ است. هوای مطبوع ، گرمای طاقت فرسا گذشته و برگ ها شروع به خشک شدن کرده اند. اگر از فضای باز لذت می برید، اکنون زمان مناسبی برای بیرون رفتن است. اما کمپینگ پاییزی نیز مجموعه ای از چالش های خاص خود را دارد. در حالی که هات داگ و سالاد سیب زمینی ممکن است در آخر هفته چهارم ژوئیه موثر بوده باشند، پاییز ما را مشتاق غذاهایی می کند که بدن ما را گرم می کند و روحیه ما را بالا می برد. وقت غذای راحت است! بنابراین برای کمک به شما در استقبال از فصل، ما لیستی از چند دستور غذای خوب را برای کمپینگ پاییزی گردآوری کرده ایم. خوب غذا بخورید، گرم بمانید و به کاوش ادامه دهید.
#کیسه_خواب #کوهنوردی #کوهستان
کیسه خواب در هوای سرد: به دنبال چه چیزی باشید
وقتی صحبت از کیسه خواب های هوای سرد می شود، من همه آن را تجربه کرده ام. در طول زندگی ام، اکتشافات و پروژه هایم مرا در موقعیت های بی شماری قرار داده اند. این لیست شامل موارد زیر است: لرزیدن در یک کیسه تابستانی 40 درجه در طول یک شب 17 درجه، بردن یک کیسه ضخیم مایل ها به داخل جنگل، غرق شدن در یک کیسه صفر درجه در یک شب مرطوب تابستانی، گذراندن روزها در خلوت با یک کیسه کاملا خیس شده و مبارزه با سرمازدگی در یک شب -60 درجه.
12345678910
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1417
بازدید روز گذشته: 909
بازدید هفته: 7725
بازدید ماه: 32384
کل بازدید ها: 275718
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     تلفن ، واتساپ  :09353704931