#صخره_نوردی #کوهنوردی #کوهستان #صخره

مقایسه کوهنوردی با صخره نوردی

کوه نوردی و صخره نوردی به خصوص برای افراد ناآشنا بسیار شبیه به نظر می رسند. از این گذشته، هر دو در فضای بازانجام می شوند و هر دو ماجراجویانه هستند، به تجهیزات تخصصی نیاز دارند و به طور بالقوه فوق العاده خطرناک هستند. بر خلاف شباهت های گفته شده این دو فعالیت در دنیای واقعی با هم تفاوت های بزرکی دارند.تفاوت های کلیدی بین صخره نوردی و کوهنوردی در تجهیزات مورد نیاز، خطرات زیست محیطی، موقعیت های جغرافیایی، آب و هوا و شرایط، مدت زمان صعود، تکنیک های صعود و روش های ایمنی است. در این مقاله، من تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها را با تمرکز بر تجهیزات و مکان‌ها باز بررسی خواهم کرد.
تفاوت ها

وقتی درحال کوهنوردی هستید، می توانید مسیرهای صخره نوردی را پیدا کنید، اما هرگز مسیرهای کوهنوردی را در وسط مسیر صخره نوردی پیدا نخواهید کرد. این به این دلیل است که طول آنها بسیار متفاوت است.

تفاوت های مکان
در کوهنوردی می توانید به یک سفر یک روزه کوتاه بروید یا اگر دوست دارید سفر خود را هفته ها تمدید کنید.ولی، صخره نوردی در مسیرهای کوتاه تری اتفاق می افتد ،حتی مسیرهای چند متری که معمولاً در یک روز انجام می شود.برای رسیدن به یک مسیر خاص صخره نوردی معمولاً نیاز به یک پیاده روی کوتاه است، اما برای رسیدن به آنجا لزوماً لازم نیست کمپ بزنید.
کوهنوردی در کوهستان اتفاق می افتد ولی صخره نوردی در هر مکانی با صخره های مناسب امکان پذیر است. این اغلب در کوهستان است، اما نه لزوما. برای مثال Rocklands در آفریقای جنوبی را در نظر بگیرید. این منطقه نسبتا مسطح با چند تپه است، اما دارای عالی ترین مسیرهای صخره نوردی در سطح جهانی در کشور است.
کوه ها به طور کلی سرد هستند، حتی در مناطق استوایی. در مناطق گرمسیری، ممکن است روز را با گرمای شدید شروع کنید و در سرمای شدید به پایان برسانید.درحالی که صخره نوردی تقریباً در هر مکانی ممکن است انجام شود، بنابراین اقدامات احتیاطی آب و هوای شما با توجه به منطقه و فصلی که در آن هستید تغییر می کند.

چالش های مختلف در صخره نوردی
صخره نوردی همه چیزها در مورد غلبه بر چالش های فنی بر روی یک صخره را شامل می شود.به طور خلاصه، در حالی که از تجهیزات فنی استفاده می کنید، از حرکات ژیمناستیک برای بلند شدن روی صخره سنگی استفاده می کنید. در یک کلام، بسیار فنی ،دقیق و حساس!
برای موفقیت، به قدرت بدنی، تکنیک و دانش نحوه استفاده صحیح از تجهیزات حفاظتی در برابر سقوط، مانند مهار، دستگاه نگهدارنده، بادامک، پیچ و مهره، کارابینر و غیره نیاز دارید.
چالش اصلی که هنگام صخره نوردی با آن مواجه می شوید، حرکت فیزیکی فنی است. در حالی که باید سر خود را از ترس زمین خوردن و دیگر چیزهای ترسناک دور کنید، صخره نوردی عمدتاً یک فعالیت بدنی است، نه لزوماً یک فعالیت ذهنی ولی به قدرت تمرکز بالایی نیاز دارد.

در مقابل کوهنوردی
در حالی که باید از نظر بدنی آماده باشید این بیشتر یک بازی ذهنی است. شما باید برای غلبه بر خطرات بالقوه عینی، مانند یخچال‌های طبیعی، صخره‌های یخی، شکاف‌ها، ریزش سنگ و بهمن، خود را کاملا آماده باشید.این ورزش قطعا برای افراد ضعیف مناسب  نیست. در اینجا، نکته اصلی این است که محیط را به درستی بشناسید وهنگام عبور از منطقه کوهستانی، خطرات را به درستی مدیریت کنید.
در حالی که صخره نوردی نیز به طور بالقوه کشنده است، خطر زیست محیطی معمولاً بسیار کمتر از آنچه در کوهنوردی می بینید در پی دارد.

تفاوت تجهیزات: صخره نوردی در مقابل کوه نوردی
تجهیزات یکی از تفاوت های اصلی صخره نوردی و کوهنوردی است.در کوهنوردی، شما یک کوله دارید - هر چیزی که در کوله بار نمی گنجد، در خانه می ماند.وزن مهم است. هرچه کوله‌تان سنگین‌تر باشد، سریع‌تر خسته می‌شوید، بنابراین سعی می‌کنید تا حد امکان وزن کمتر را با خیال راحت بردارید و مراقب وزن همه چیزهایی باشید که بسته‌بندی می‌کنید.برای اکثر سفرها، همه افراد گروه به تجهیزات یکسانی نیاز دارند، بنابراین لزوماً نمی‌توانید چیزی را به اشتراک بگذارید.
در صخره نوردی نیز این امر در برخی موارد صادق است، اما نه لزوما.
از آنجایی که به طور کلی دسترسی به مسیرها آسان است، می توانید مقدار زیادی تجهیزات را با خود ببرید. به هر حال، بیشتر وسایل شما در انتهای مسیری که در حال صعود هستید، با پشتیبان شما و سایر دوستانی که برای آن روز آمده‌اند، باقی می‌مانند.
شما فقط به یک بسته تجهیزات شامل (مجموعه کامل طناب و تجهیزات متصل) برای هر دو تا سه کوهنورد نیاز دارید، بنابراین حمل تجهیزات به یک تلاش گروهی تبدیل می شود.
در اینجا لیستی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز برای صخره نوردی آمده است:
کلاه ایمنی، کارابین ها ، دستگاه Belay ، کفش  ،مهار، طناب، کیسه گچ
در اینجا لیستی از ضروری ترین تجهیزات کوهنوردی آمده است:
تبریخ ، کلاه ایمنی، کلاه ها، دستکش ،ژاکت،شلوار،کرامپون
صرف نظر از منطقه ای که در آن پیاده روی می کنید، برای محافظت از شما در برابر سرما به وسایل گرم نیاز دارید. تبر یخ و کرامپون فقط در صورتی مورد نیاز است که در مسیری با یخ و برف پیاده روی کنید.
شباهت های صخره و کوه نوردی
صخره نوردی و کوهنوردی به عنوان ورزش های ماجراجویانه در نظر گرفته می شوند و نیاز به استفاده از تجهیزات تخصصی دارند.
برای اینکه یکی از این دو را با موفقیت انجام دهید، به آموزش نیاز دارید و ذهن شما باید قوی باشد. در هر دو این ورزش‌ها، با چالش‌هایی مواجه خواهید شد که از نظر فیزیکی خطرناک هستند و نیازمند استفاده از مهارت‌های "ذهنی خاصی" دارند.
اینجاست که شباهت ها به پایان می رسد.

تعاریف
صخره نوردی

صخره نوردی یک فعالیت فیزیکی فنی است که در آن شما به صورت فیزیکی از روی صخره بالا می روید یا از آن عبور می کنید.این را می توان به چند بخش تقسیم کرد، از جمله کوه نوردی در فضای داخلی، صعود ورزشی، صخره نوردی، سنگ نوردی سنتی و یخ نوردی.
برای انجام موفقیت آمیز این کار به تجهیزات، تکنیک و آموزش تخصصی نیاز دارید. مسیرها معمولاً کوتاه‌تر هستند و می‌توانند در زمان‌های مختلف از دقیقه تا چند ساعت تکمیل شوند.
کوهنوردی
کوهنوردی عمل بالا رفتن از یک کوه با هدف رسیدن به قله است.این شامل بسیاری از مهارت ها مانند بقا، ناوبری، استفاده از تجهیزات تخصصی، استقامت و گاهی صخره نوردی است.مسیرها معمولا طولانی‌تر هستند و می‌توانند در زمان‌های مختلف از روز تا چند ماه تکمیل شوند.
صخره نوردی و کوهنوردی هر دو ورزش های سخت و تاقت فرسایی  به شمار می آیند که به طرز باورنکردنی با ارزش و سرگرم کننده هستند.


#صخره_نوردی #کوهنوردی #کوهستان #صخره


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1034
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14795
بازدید ماه: 70593
کل بازدید ها: 423921
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com