#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده

بلندترین قله های صعود نشده جهان

قله های صعود نشده اغلب به عنوان قله های ویرجین(باکره) شناخته می شوند. بسیاری از این قله ها بسیار سخت و خطرناکتر از اورست هستند.علاوه بر این، کوه های موجود در این لیست نیز از کم بازدیدترین مکان های روی زمین هستند.در بسیاری از موارد چندین مسیر ممکن برای رسیدن به یک قله وجود داردولی برای برخی دیگر دریغ از یک مسیر برای صعود که در این مقاله به بررسی این قله ها خواهیم پرداخت.
 با توجه به اینکه صعودهای جدیدی در آینده انجام م خواهد شد، تمام تلاش خود را می کنم تا لیست را به روز کنم. با این حال، در صورت مشاهده هرگونه نادرستی، نظر خود را اعلام کنید و من تمام تلاش خود را برای مشاهده تصحیح آنها انجام خواهم داد.
در اینجا لیستی از 11 کوه مرتفع صعود نشده جهان آمده است:

1. ماشربروم (رخ شمال شرقی)
    ارتفاع: 7821 متر (25659 فوت) (قله شمالی)، 7806 متر (قله جنوب غربی)
    مکان: بالتستان، پاکستان
    نام مستعار: "دیوار غیرممکن"، "K1" و "ملکه قله ها "
    سخت ترین صعود در جهان بالای 7500 متر
    رتبه بندی ارتفاع: بیست و دومین کوه مرتفع جهان
    وضعیت: کوهنوردی ممنوع نیست

این نام به معنای «ملکه قله‌ها» پیشنهاد می‌شود، اما اولین بار در سال 1856 زمانی که برای اولین بار توسط توماس مونتگومری به رسمیت شناخته شد، به «K1» نشان شناخته شد. مونتگومری همچنین با نام معروف «K2»، K مخفف Karakoram، رشته کوه معروف است.
در سال 2014 دیوید لاما رخ N/E را به عنوان "صورت صخره ای که هرگز پایان نمی یابد" توصیف کرد. مانند نمای شمالی ایگر با سرو تورس در بالای آن.» لاما که در این مقاله به شاهکارهای باورنکردنی او بسیار اشاره شده است، متأسفانه به دلیل شرایط بهمن مجبور به توقف صعود شد. اخیراً هیچ تلاشی برای صعود از آن صورت نگرفته است.
ماشربروم تا به امروز تنها چهار صعود داشته است، اما هیچ کدام از رخ N/E رخ نداده است. اولین تلاش برای رسیدن به قله در سال 1938 توسط یک اکسپدیشن بریتانیایی بود. اولین صعود در سال 1960 از طریق جبهه S/E انجام شد. اولین صعود قله S/W در سال 1981 توسط یک تیم لهستانی انجام شد که در هنگام فرود دو کشته برجای گذاشت.
سومین و چهارمین (و آخرین) صعود در سال 1985 توسط یک تیم ژاپنی و یک تیم اتریشی از طریق جبهه شمالی و شمال غربی انجام شد. از آن زمان تاکنون هیچکس به قله نرسیده است.

2. Gangkhar Puensum
    ارتفاع: 7570 متر (24836 فوت)
    مکان: مرز بوتان و چین
    نام مستعار: "قله سفید "

    اولین تیمی که برای صعود به قله تلاش کرد، به دلیل نقشه برداری ناکافی از منطقه، نتوانست کوه را پیدا کند. هنوز در مورد اینکه این کوه در کدام کشور قرار دارد، بحث می شود
    رتبه بندی ارتفاع: چهلمین کوه مرتفع جهان
    وضعیت: صعود ممنوع

به دلیل اختلافات مرزی، مشخص نیست که آیا Gangkhar Puensum در بوتان قرار دارد یا در چین. با این حال اکثرا این کوه را به عنوان بلندترین کوه در بوتان می شناسند.نزدیکترین گروهی که به آن صعود کرده است، اکسپدیشن ژاپنی است که در سال 1999 به قله 7535 متری فرعی لیانگ کانگ کانگری صعود کرد.به دلیل اختلافات سیاسی بین مقامات چین و بوتان، مجوز صعود به Gangkhar Puensum لغو شد و از سال 2003 به طور کامل ممنوع شد.

3. آناپورنا III (خط الراس جنوب شرقی)
    ارتفاع: 7555 متر (24787 فوت)
    مکان: نپال
    نام مستعار: -
    چیزهای بی اهمیت: آناپورنا I با 33 درصد مرگ و میر مرگبارترین کوه جهان در نظر گرفته می شود
    رتبه بندی ارتفاع: چهل و سومین کوه مرتفع جهان
    وضعیت: کوهنوردی ممنوع نیست

خط الراس جنوب شرقی آناپورنا III برای چندین دهه به عنوان یکی از شدیدترین چالش های کوهنوردی در نظر گرفته شده است.
کنتون کول، کوهنورد معروفی که در سال های 2004 تا 2019 چهارده بار به اورست صعود کرد، بخشی از اولین گروهی بود که از خط الراس جنوب غربی آناپورنا III در سال 2003 صعود کرد. صعود آنها به عنوان "قبل از رسیدن به کمپ اصلی وحشتناک" توصیف شد.
کول برای صعود از خط الراس S/E نامزد جایزه Piolet d’Or (به بهترین عملکرد کوهنوردی) شد.
قابل توجه ترین تلاش بر روی خط الراس S/E توسط دیوید لاما و همونوردان او در سال 2016 انجام شد. متأسفانه شرایط آب و هوایی آنها را مجبور کرد قبل از رسیدن به قله به دور خود بچرخند.

4. موچو چیش
    ارتفاع: 7453 متر (24452 فوت)
    مکان: پاکستان
    نام مستعار: "Batura V"
    رتبه بندی ارتفاعی: شصتمین کوه مرتفع جهان
    وضعیت: کوهنوردی ممنوع نیست

موچو چیش یکی از بلندترین کوه هایی است که صعود نشده است که به دلایل مذهبی و سیاسی ممنوع نیست.این کوه در رشته کوه Karakoram، درست در نزدیکی یخچال طبیعی Batura، یکی از طولانی ترین یخچال های طبیعی در جهان قرار دارد.
تنها دو تلاش شناخته شده برای صعود به موچو چیش وجود داشته است. اولین مورد در سال 1999 توسط یک اکسپدیشن اسپانیایی بود، اما آنها موفق نشدند.جدیدترین و قابل توجه ترین تلاش برای صعود به این کوه در سال 2014 توسط پیت تامپسون و همکارانش انجام شد. آنها در نهایت مجبور شدند قبل از رسیدن به قله برگردند.
تامپسون در خاطره‌ای از صعودشان، توصیف می‌کند که چگونه توسط گله‌ای از یاک‌ها تقریباً له می‌شوند و فقط با بالا رفتن از روی تخته سنگ‌های بزرگ فرار می‌کنند. کمپ اصلی آنها همچنین مورد بازدید شبانه بزکوهی و یک پلنگ برفی قرار داشته است.

5. کبرو
    ارتفاع: 7412 متر (24318 فوت)
    مکان: نپال
    نام مستعار: "کبرو چهارم"
    رتبه بندی ارتفاعی: شصت و پنجمین کوه مرتفع جهان
    وضعیت: کوهنوردی ممنوع نیست

خط الراس کبرو که در مرز نپال و هند واقع شده است از حداقل هفت قله تشکیل شده است که تنها چند صد متر اختلاف ارتفاع دارند.
این واقعیت که قله های زیادی در کبرو وجود دارد کوهنوردان و رسانه ها را سردرگم کرده است. با این حال کبرو IV رسماً صعود نشده است و اتفاقاً مرتفع ترین قله نیز می باشد.

6. Labuche Kang III
    ارتفاع: 7250 متر (23786 فوت)
    مکان: تبت (هیمالیا)، چین
    نام مستعار: "Labuche Kang East"
    پیش بینی آب و هوا باعث شد یک تیم تنها از 400 متری قله عقب نشینی کند.
    رتبه بندی ارتفاعی: 93 امین کوه مرتفع جهان
    وضعیت: کوهنوردی ممنوع نیست

تلاش قابل توجهی توسط لوک اسمیت ویک در سال 2018 انجام شد که به دلیل شرایط آب و هوایی سخت مجبور به برگشت شد.
طبق گزارش ها، تیم آنها 17 سقوط شکاف و 24 سقوط در آب را در یخچال ثبت کردند، اما مجبور شدند تا 6900 متر (22600 فوت) عقب نشینی کنند.

7. کارجیانگ جنوبی
    ارتفاع: 7221 متر (23691 فوت)
    مکان: تبت (هیمالیا)، چین
    نام مستعار: "Karjiang I"
    تنها دو تلاش شناخته شده انجام شد، یکی در سال 1986 توسط یک تیم ژاپنی و دیگری در سال 2001 توسط یک تیم هلندی.
    رتبه بندی ارتفاعی: نود و نهمین کوه مرتفع جهان
    وضعیت: کوهنوردی ممنوع نیست

در سپتامبر-اکتبر 2001، یک اکسپدیشن هلندی تلاشی برای صعود به قله کرجیانگ اول از سمت شرق انجام داد، آنها ضلع شمال شرقی را به گونه ای توصیف کردند که حداقل 800 متر ارتفاع و حتی تندتر و دشوارتر از جبهه جنوبی چاکراراجو در پرو بوده است.در ادامه تیم عقب نشینی کرد تا در سمت غربی کاجیانگ جنوبی تلاش کند. پس از ایجاد بهمن 25 متری در ارتفاع 6550 متری تصمیم به عقب نشینی گرفتند.بعداً آنها خط الراس جنوبی را جستجو کردند اما به این نتیجه رسیدند که بالا رفتن از آن بسیار خطرناک است.

8. تونگشانجیابو
    ارتفاع: 7207 متر (23645 فوت)
    مکان: بوتان (هیمالیا)
    نام مستعار: -
    رتبه بندی ارتفاعی: صد و سومین کوه مرتفع جهان
    وضعیت: صعود ممنوع

Tonghanjiabu مشابه و تنها 24 کیلومتر دورتر از Gangkhar Puensum، در مرز مورد مناقشه بوتان و چین قرار دارد.
اطلاعات زیادی در مورد تانگشانجیابو در دست نیست و به دلیل ماهیت مرگبار این کوه عمدتاً محدود است.

9. Latok I (نورث ریج)
    ارتفاع: 7145 متر (23442 فوت)
    مکان: پاکستان
    نام مستعار: -
    تلاش برای صعود از آن در سال 1978 به طور گسترده به عنوان "قابل توجه ترین شکست در تاریخ کوهنوردی" در نظر گرفته می شود.
    رتبه ارتفاع: 100 +
    وضعیت: کوهنوردی ممنوع نیست

لاتوک چهار قله دارد و همه آنها از سخت ترین و خشن ترین صعودهای جهان به حساب می آیند. اگرچه بیشتر مسیرها صعود شده اند، خط الراس شمالی تا لاتوک اول پس از بیش از 40 سال تلاش هنوز صعود نشده است.
برجسته ترین تلاش در سال 1978 توسط کوهنوردان معروف جف لو، جورج لو، جیم دونینی و مایکل کندی انجام شد. آنها 26 (!) روز را در کوه گذراندند، نیمی از روزهایی که در پوشش هوای طوفانی بودند، اما در نهایت مجبور شدند تنها از فاصله 400-500 فوت از قله برگردند.دومین صعود موفق از سال 1979 در آگوست 2018 توسط یک تیم سه نفره اسلوونی/بریتانیا انجام شد. یال شمالی 2/3 مسیر را طی کرد، اما 1/3 آخر یال شمالی هنوز صعود نشده باقی مانده است.

10. ماچاپوچاره
Machhapuchhare (6997 متر) مشاهده شده از Tadapani. از اینجا منشأ نام به معنای "دم ماهی" است.
    ارتفاع: 6993 متر (22943 فوت)
    مکان: هیمالیا، نپال
    نام مستعار: "دم ماهی" و "ماترهورن نپال"
    شایعه شده است که به طور غیرقانونی در دهه 1980 صعود شده است
    رتبه ارتفاع: 100 +
    وضعیت: صعود ممنوع

به دلیل ارتباط آن با خدای هندو، شیوا، قله کوه از هرگونه صعود ممنوع است.گفته می شود که تنها یک اکسپدیشن قبل از اینکه کوه کاملاً ممنوع شود، به قله صعود کرده است. در سال 1957، ویلفرد نویس به 150 متری (492 فوت) (برخی می گویند 50 متری) زیر قله رسید. اما نویس به پادشاه نپال قول داده بود که قله را صعود نکند، بنابراین آنها هرگز به قله نرفتند/
پس از اکسپدیشن Noyce، بالا رفتن از کوه کاملاً ممنوع شد. به طور رسمی پس از آن کوه هرگز صعود نشده است، با این حال شایعات چیز دیگری می گویند.گزارش شده است که در اوایل دهه 1980، بیل دنز نیوزلندی یک صعود غیرقانونی به ماچاپوچاره انجام داد. گفته می شود دنز به تنهایی این صعود را انجام داده است، اما این صعود هرگز رسمی نشد.دنز در سال 1983 در بهمن در ماکالو به طرز غم انگیزی جان باخت، قبل از اینکه بتواند در مورد این صعود ثبت نام کند. تقریباً 40 سال بعد، ما هنوز حقیقت کامل را نمی دانیم و احتمالاً هرگز نخواهیم فهمید.

11. کوه کایلاش
کوه مقدس کایلاش در تبت، محل اقامت شیوا و پارواتی.
    ارتفاع: 6638 متر (21778 فوت)
    مکان: تبت، چین
    نام مستعار: "Kailasa"، "Kangrinboqê"، "Tisé"، "کریستال" و "جواهری گرانبها از برف"،
    رتبه ارتفاع: 100 +
    وضعیت: صعود ممنوع

این کوه در آیین بون، بودیسم، هندوئیسم و جینیسم مقدس شمرده می شود. به همین دلیل صعود کوه به شدت ممنوع است.
در سال 1936، هربرت تیچی از یک محلی پرسید که آیا صعود از کوه کایلاش امکان پذیر است؟ این محلی به طرز معروفی پاسخ داد: «فقط یک مرد کاملاً عاری از گناه می تواند از کایلاش صعود کند. و او برای انجام این کار نیازی به بالا رفتن از دیواره های یخی ندارد - او فقط خود را به یک پرنده تبدیل می کند و به سمت قله پرواز می کند.


#صعود #سخت #قله_های _صعود_نشده


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 975
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14736
بازدید ماه: 70534
کل بازدید ها: 423862
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com