#کرامپون #تیز #کرامپون_تیز

کرامپون های تیز چگونه باید باشند و چگونه آنها را نگهداری کنید

من معتقدم که داشتن کرامپون تیز هنگام یخ نوردی بسیار مهم است. با این اوصاف، من و بسیاری از کوهنوردان فقط از یخ صعود نمی کنیم، بلکه از کرامپون خود برای کوهنوردی آلپاین نیز استفاده می کنیم. به طور خلاصه، نوک جلویی کرامپون ها باید مانند چاقو تیز باشد، در حالی که قسمت پایین کرامپون ها لزوماً نباید به اندازه قسمت جلویی تیز باشد.
در کوهنوردی آلپاین، تیزی کرامپون ها سریع از بین خواهد رفت، زیرا از آنها روی مخلوطی از سنگ و یخ استفاده می کنید، روی سخره ها و تخته های سنگی که با آنها می ایستید. این بهترین استفاده برای آنها نیست، به خصوص اگر از کرامپون های فنی استفاده می کنید.
اگر در حال خواندن این مطلب هستید، گمان می‌کنم مطمئن نیستید که کرامپون‌هایتان چسبندگی خود را از دست داده اند یا خیر. در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که کرامپون‌های شما چقدر باید تیز باشند و چگونه آن‌ها را تیز کنید.

نقاط تیز حیاتی هستند
نقاط جلوی کرامپون شما باید مانند چاقو تیز باشد. نقطه تیز در جلو به این معنی است که می توانید پای خود را بدون لگد زدن در یخ و برف قرار دهید و انرژی خود را حفظ کنید و آسیب کمتری به برف وارد کنید.
ته کرامپون شما نیز باید تیز باشد، اما لزوماً به اندازه نقاط جلویی تیز نیست. اینها بیشتر برای به دست آوردن کشش هنگام راه رفتن استفاده می شوند، بنابراین باید به اندازه نوک خودکار تیز باشند.
همانطور که قبلا ذکر شد، اگر می خواهید کرامپون خود را تیز نگه دارید، کوهنوردی آلپاین برای آنها مناسب نیست، زیرا دائماً بین سنگ، یخ و برف جابه جا می شوید. سنگ قطعا تیزی کرامپون های شما را می گیرد. سعی کنید کرامپون های خود را اوایل فصل تیز کنید.
هنگامی که در کوهستان هستید، با کرامپون خود روی انواع خاک پا می گذارید. قبل از تیز کردن کرامپون ها، باید آنها را به درستی تمیز کنید. برای این کار از مقداری آب تمیز و مواد شوینده استفاده کنید.
اطمینان حاصل کنید که کرامپون های خود را قبل از سوهان کردن یا نگهداری آن ها کاملا خشک کرده اید. نگهداری فقط روی کرامپون خشک بهتر عمل می کند. مرطوب نگه‌داشتن آن‌ها آنها را در معرض خطر زنگ زدگی قرار می‌دهد.

تیز کردن کرامپون
برای تیز کردن کرامپون به چیزهای زیادی نیاز ندارید: یک سوهان، یک گیره کوچک و یک جفت دستکش محکم.کرامپون های خود را در گیره محکم ببندید و اگر گیره ای ندارید می توانید از یک همراه برای این کار کمک بگیرید قبل از تیز کردن با سوهان سعی کنید اگر خم شدگی در جایی از کرامپون وجود دارد آن را برطرف کنید و بعد با استفاده از سوهان شروع به فرایند تیز کردن کرامپون کنید.به عنوان آخرین مرحله، باید کرامپون خود را از نظر کیفیت کلی بررسی کنید. همه ما می دانیم که هنگام استفاده از آنها ضربه بسیار زیادی می زند، بنابراین قاب و تیغه ها را برای ترک ها بررسی کنید.

10 نکته در مورد نحوه نگهداری کردن کرامپون ها
اکنون که می‌دانید هدفتان چیست و به چه ابزاری نیاز دارید، بیایید وارد این موضوع شویم:
سازنده هر نقطه را با شیب مناسب (زاویه ای که تیغه از طرفین باریک می شود) مشخص کرده است. سعی کنید از این ساختار تقلید کنید و هر نقطه را به صورت جداگانه ثبت کنید.
سوهان را روی تیغه به جلو و عقب نکشید. در عوض، سوهان را در جهتی که دندانه های آن قرار دارد فشار دهید. این به شما یک روکش صاف تر می دهد و طول عمر کرامپون شما را افزایش می دهد.
تا جایی که ممکن است، یک خط مستقیم بین قاب کرامپون و نوک تیغه نگه دارید.
نقاط کناری کرامپون را در هر طرف سوهان کنید. خوشبختانه، اینها فقط باید به اندازه نوک قلم توپی تیز باشند. نقاط جلویی باید تا حد امکان تیز باشند. در اینجا، بهتر است آنها را از بالا سوهان کنید، اگرچه اگر یک نقطه جلوی عمودی است، می توانید آن را از هر طرف سوهان کنید.
از استفاده از تیزکن برقی برای تیز کردن کرامپون خودداری کنید. زیرا این کار باعث داغ شدن تیغه های کرامپون می شود ، که می تواند آسیب جدی ایجاد کند - فلز حالت خود را از دست می دهد و آن را ضعیف و شکننده می کند. اگر تصمیم به استفاده از آسیاب برقی دارید، از تماس کوتاه استفاده کنید و حتما از دستکش استفاده کنید. سنگ زنی الکتریکی تراشه های فلزی ریز را در همه جهات پرتاب می کند، بنابراین حتما از عینک ایمنی نیز استفاده کنید.
هنگامی که تیز کردن کرامپون‌ها به پایان رسید، باید دوباره تمیز شوند تا باقی‌مانده‌های فرآیند  تیز کردن از بین بروند. در حین تمیز کردن، بررسی کنید که همه خراش ها از تیغه ها جدا شده باشند.
به عنوان آخرین مرحله، باید کرامپون خود را از نظر کیفیت کلی بررسی کنید. همه ما می دانیم که هنگام استفاده از آنها ضربه بسیار زیادی می زنید، بنابراین قاب و تیغه ها را برای ترک های بررسی کنید. اینها ترک های کوچکی هستند که در سراسر قاب ها یا تیغه ها ایجاد می شوند که در اثر استفاده بیش از حد ایجاد می شوند. دیواره های جانبی تیغه های شما با براده کردن مکرر نازک می شود - بررسی کنید که این تیغه ها خیلی نازک نباشند. در نهایت، تمام پرچ‌ها، تسمه‌ها را از نظر ساییدگی و پارگی بررسی کنید.
ایده خوبی است که همه اینها را در شروع هر فصل صعود انجام دهید تا مطمئن شوید که با تجهیزات مناسب و ایمن کوهنوردی می کنید.
نتیجه
اگر در حال انجام صعودهای فنی هستید که ایمنی شما به داشتن چسبندگی خوب بستگی دارد، داشتن کرامپون تیز بسیار مهم است.تا زمانی که به طور مرتب کرامپون‌هایتان را بررسی کنید و لبه‌های نقاط جلویی را زیر نظر داشته باشید، در مورد تیزی وسواس نمی‌کنم. تیزی ته کرامپون ها به اندازه جلو مهم نیست.به یاد داشته باشید که باید مطمئن شوید که کرامپون ها با کفش های شما مناسب هستند. تناسب بد می‌تواند به اندازه داشتن کرامپون‌های معیوب مشکل‌ساز باشد

#کرامپون #تیز #کرامپون_تیز


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1055
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14816
بازدید ماه: 70614
کل بازدید ها: 423942
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com