#هواشناسی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان #کوهنوردی

چگونه آب و هوای کوهستان را بخوانیم

شروع یک سفر کوهنوردی یک کار جدی است: شما برای مقابله با ارتفاع با محدودیت‌های فیزیکی خود مقابله می‌کنید، آمادگی ذهنی و جسمی شما آزمایش می‌شود، نه از چالش‌های زمین و مهمتر از همه، آب و هوا! هر کوهنوردی باید بتواند آب و هوای کوهستان را بخواند و در حین کوهنوردی مراقب وضعیت آب و هوا باشد.
 در ارتفاعات بالا، تغییرات مکرر آب و هوا، هر چند جزئی، می تواند بر صعود شما و به طور بالقوه ایمنی شما و گروهتان تاثیر بگذارد. در نظر گرفتن عناصری مانند باد، بارش، برف و دمای پیش‌بینی‌شده هنگام حرکت به سمت قله ها الزامی است. اگر در یک صعود هدایت‌شده، راهنماهای شما با تخصص و تجربه‌شان شانس گیر افتادن در آب‌وهوای خطرناک را کاهش می‌دهند، اما برای کسانی که می‌خواهند کمی بیشتر بیاموزند، در اینجا نکات اصلی ما برای پیش‌بینی آب و هوای کوهستان آورده شده است.
توجه داشته باشید که مراحل زیر برای بررسی آب و هوا در سفرهای کوهنوردی ممکن است برای همه انواع سفرها به طور یکسان اعمال نشود. سفرهای کوهنوردی کوتاه‌تر، مثلاً از کلبه‌ای کوهستانی در نیوزیلند یا کلبه‌های کوهستانی در کوه‌های آلپ، ممکن است امکان پیش‌بینی آب و هوا را با استفاده از راهنمایی از منابع آنلاین یا مبتنی بر رادیو فراهم کند، اما سفرهای طولانی‌تر در مقاصد دورتر ممکن است شما را به تکنیک‌های پیش‌بینی آب و هوا محدود کند. در درجه اول شامل مشاهده و تفسیر محیط اطراف شما است.

1. پیش بینی آب و هوا را قبل از خروج بررسی کنید
پیش بینی روزانه:
هنگامی که منابع اینترنتی در دسترس هستند، ایده خوبی است که پیش‌بینی آب و هوای محلی را قبل از حرکت بررسی کنید تا بینشی در مورد پیش‌بینی بارش و طوفان در سفر کوهنوردی خود به دست آورید. نکته: مطمئن شوید که پیش بینی برای مکان واقعی صعود شما باشد، نه نزدیکترین شهر یا منطقه. این به این دلیل است که اگر در ارتفاع بالا می‌روید، نزدیک‌ترین شهر ممکن است هزاران فوت پایین‌تر از صعود شما باشد، با آب و هوای قابل توجهی متفاوت از مقصد کوهنوردی شما.

پیش بینی های ساعتی:
در صورت امکان، با تجزیه و تحلیل الگوی آب و هوای ساعتی، به پیش بینی خود نگاه عمیق تری بیندازید. شما می توانید ارتفاع تخمینی یخبندان، سرعت و جهت باد، بارش و البته نوسانات دما را ببینید. از این اطلاعات فقط به عنوان یک راهنما استفاده کنید، زیرا آب و هوای کوهستان به سرعت و اغلب با هشدار کمی تغییر می کند. نکته: روزی که با شرایط ایده آل شروع می شود ممکن است به این شکل ختم نشود. هر بار که به کوهستان می روید باید برای هر آب و هوایی آماده باشید.

2. با مردم محلی صحبت کنید
افرادی که در این منطقه زندگی می کنند ممکن است بینشی در مورد چگونگی تغییر آب و هوا در منطقه داشته باشند و در زمان های خاصی از روز در مورد الگوهای آب و هوا به چه چیزهایی توجه کنند. این می تواند شامل الگوهای باد خاصی باشد که باید از آنها آگاه بود، ایجاد ابر در بعدازظهر یا سایر خطرات احتمالی آب و هوایی در ارتفاعات کوهستانی.

3. مراقب آسمان باشید و هوای کوهستان را بخوانید
این مهمترین بخش پیش بینی آب و هوای کوهستان است. خواندن و تفسیر آسمان از عناصر ضروری کوهنوردی ایمن است. اگر به نظر می رسد آب و هوا سریعتر از حد انتظار در حال حرکت است، مراقب باشید و برنامه های خود را بر اساس آن تنظیم کنید. دانش پیش‌بینی آب و هوای کوهستان با گذشت زمان و قرار گرفتن مکرر در معرض انواع سیستم‌های آب و هوایی غالب به دست می‌آید.

تفاوت های ابرها را درک کنید
اگر می‌دانید با ابرها به دنبال چه چیزی باشید، اغلب می‌توانید وقوع طوفان و شدت طوفان را پیش‌بینی کنید. در زیر رایج ترین ابرهایی هستند که ممکن است تجربه کنید.
ابرهای عدسی شکل، که به دلیل شکل متمایز خود به عنوان "Hogs-back" شناخته می شوند، اغلب نشان دهنده یک سیستم قدرتمند در حال حرکت هستند. همراه با بادهای قوی، اغلب به این معنی است که طوفانی در 6 تا 24 ساعت آینده نزدیک می شود.
ابرهای سیروس در ارتفاع بالا، ابرهای نجوا هستند. هنگامی که آنها به تنهایی دیده می شوند، می توانند خوب باشند، اما اگر با ابرهای کم ارتفاع به نام ابرهای استراتوس ترکیب شوند، می تواند به عنوان نشانه ای از بارش باران در راه باشد.
ابرهای توده ای ابرهای بزرگ، سفید و پف کرده ای هستند که می توانند آب و هوای مناسب را نشان دهند.
با این حال، اگر آنها بلندتر شوند و سر یا برآمدگی های زیادی داشته باشند، می توانند باران شدید بیاورند و در نهایت به ابرهای کومولونیمبوس تبدیل شوند که قادر به آوردن تگرگ، باد شدید، رعد و برق هستند.
مراقب سایر شاخص های طوفان باشید
مراقب این شاخص‌های دیگر باشید که می‌توانند نشان دهند آب و هوای ناپایدارتر و سخت‌تر در گوشه و کنار است:
کاهش فشار هوا: اگر فشارسنج جیبی همراه خود دارید، توجه داشته باشید که افت فشار هوا می تواند نشان دهنده نزدیک شدن طوفان باشد. با این حال، افزایش ارتفاع باعث کاهش فشار هوا نیز می شود، بنابراین هنگام تجزیه و تحلیل نتایج، این را در نظر بگیرید.
آب و هوای نسبتاً بد در ارتفاعات پایین تقریباً همیشه به معنای شرایط بدتر در ارتفاعات است. اگر کوهنوردی را در باران و ابر آغاز می کنید، به احتمال زیاد هر چه بالاتر بروید شرایط بسیار ناخوشایندتر خواهد بود. با این حال، همیشه اینطور نیست. گاهی اوقات، یک سیستم ابری در ارتفاع کم جای خود را به شرایط ایده آل بالای ابرها می دهد. پس نتیجه نهایی، امیدوار به بهترین ها باشید اما برای بدترین ها آماده باشید!

#هواشناسی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان #کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1163
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14924
بازدید ماه: 70722
کل بازدید ها: 424050
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com