#کوهنوردی #کوهستان #هواشناسی #هواشناسی_کوهستان

نکات کاربردی مهم در مورد کوهنوردی

پیاده‌روی در کوهستان مفهوم کوهنوردی را به تصویر می‌کشد: مناظر خیره‌کننده، هوای تازه، و یک تمرین خوب. در اینجا اطلاعات کامل در مورد چگونگی کوهنوردی ایمن در کوهستان را ارایه خواهیم کرد.
برنامه ریزی برای کوهپیمایی
اولین نکته کوهنوردی بیشتر به تنظیم انتظارات مربوط می شود تا تکنیک. اگر به طور معمول با سرعتی حدود 2 تا 3 مایل در ساعت پیاده روی می کنید (که کاملاً طبیعی است)، انتظار داشته باشید هنگام پیاده روی از کوه، 0.5 تا 1.5 مایل در ساعت را طی کنید. اگر مسیر خوب باشد اما اگر با  مسیر نا مناسب صخره‌ای یا دشوار مواجه شدید، زمانبندی حرکت کاملا متفاوت خواهد شد.
مهم است که تخمین تقریبی از مدت زمانی که فکر می کنید در مسیر خواهید بود به دست آورید تا به خودتان زمان کافی برای بازگشت قبل از تاریکی یا هوای بد بدهید.
همچنین باید انتظارات خود را با تلاش بدنی هماهنگ کنید. از نظر ذهنی بپذیرید که کمی عرق می کنید، مطمئن شوید که غذا خورده اید و آب و غذا همراه خود داشته باشید. در ارتفاعات بالاتر می توانید اشتهای خود را از دست بدهید، پس این را بدانید و خودتان را مجبور کنید که در فواصل منظم غذا بخورید.
آب و هوای کوهستان
می خواهید آب و هوای کوهی را که در حال پیاده روی هستید بررسی کنید. یک جستجوی ساده در گوگل معمولاً این کار را انجام می دهد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که هوا اغلب در کوهستان سردتر و بادتر است و آب و هوا می تواند به سرعت تغییر کند.
به طور کلی، شما می توانید انتظار داشته باشید که به ازای هر 1000 فوتی که صعود می کنید، دما حدود 5 درجه فارنهایت کاهش یابد. اگر بالای 5000 فوت یا بیشتر کوهنوردی می کنید، بادها قوی تر می شوند و سرمای باد دما را حتی بیشتر کاهش می دهد.
از آنجایی که کوه ها هوا را به سمت بالا خود می کشانند، آب و هوا نیز می تواند غیرقابل پیش بینی باشد و طوفان و رعد و برق رایج است.
کوهپیمایی در زمستان
بیشتر کوه ها از پاییز تا اواخر بهار دارای برف و شرایط شدید هستند. به عنوان مثال، در جنوب کالیفرنیا، کوه‌نوردی کوه بالدی یک پیاده‌روی مفرح و خوش‌منظره در تابستان است، اما در زمستان، کوهنوردان جان خود را از دست داده‌اند. به خودتان لطف کنید و پیاده روی را برای زمانی که هوا بهتر است نگه دارید. به طور کلی کوه ها در اواخر ماه اردیبهشت شروع به آب شدن می کنند.
وسایل کوهنوردی
شما می خواهید لایه های گرم اضافی و یک لایه ضد آب حمل کنید. کلاه زمستانی گرمای بدن شما را نگه می دارد. برای شرایط زمستانی آماده شوید. عموماً در راه بالا عرق می‌کنید، بنابراین وقتی به قله می‌رسید با بدن خیس در معرض باد می‌خواهید باید لباس گرم بپوشید.
اطمینان حاصل کنید که لایه پایه شما یک پارچه مصنوعی است که رطوبت را از بین می برد. من کفش های پیاده روی سبک تر را ترجیح می دهم. هر گرم، زمانی که هزاران بار پاهای خود را بلند می کنید و می اندازید اهمیت دارد.
از آنجایی که بیشتر از یک پیاده روی معمولی عرق می کنید و به خودتان فشار می آورید، آب و غذای زیادی می خواهید. من یک منبع آب عایق دارم و مواد غذایی فوق‌العاده غنی از مواد مغذی می‌خورم. هیچ چیز مثل خوردن یک غذای گرم در بالای یک کوه سرد لذت بخش نیست.
باتوم های کوهنوردی گزینه دیگری است. من عموماً در هنگام کوهنوردی از آنها استفاده می کنم. آنها به " بالا کشیدن من" در بخش های شیب دار کمک می کنند، اما من واقعاً برای آنها در سرازیری های شیب دار ارزش قائلم، زمانی که قرار دادن پای خود بر روی خاک یا سنگ های سست دشوار است. ظاهراً به فشار روی زانوهای شما نیز کمک می کند، اما چیزی نیست که بتوانم آن را ثابت کنم. باتوم های کوهنوردی این روزها بسیار سبک هستند و اگر نمی خواهید از آنها استفاده کنید، جمع می شوند و روی کوله شما قرار می گیرند.
سرعت و ریتم پیاده روی در سربالایی
اشتباه بزرگی که مردم هنگام پیاده روی در سربالایی مرتکب می شوند این است که قدم های بزرگ و محدودی برمی دارند. این به سرعت شما را خسته می‌کند، زیرا گروه‌های عضلانی بزرگ‌تری مانند همسترینگ را فعال می‌کنید.
هنگام پیاده‌روی در سربالایی، قدم‌های کوچک‌تری بردارید (من دوست دارم آن‌ها را «گام‌های کودک» بنامم). با نصف کردن طول گام طبیعی خود شروع کنید. در ابتدا احساس عجیبی خواهد داشت، اما فقط به آن پایبند باشید. روی پایین آمدن از وسط تا جلوی پای خود تمرکز کنید. این کار ساق پاها و گروه‌های ماهیچه‌ای کوچک‌تر را که برای فعالیت‌های مکرر کوچک ساخته شده‌اند، فعال می‌کند.
هنگامی که گام خود را به سمت پایین برداشتید، باید با سرعت قدم بردارید. اطمینان حاصل کنید که گام های کوتاه شما به سرعت بسیار سریع منجر نمی شود. گام های خود را با ریتم یکسان یا آهسته تر از راه رفتن معمولی نگه دارید.
استراحت نه تنها زمانی برای نفس کشیدن است، بلکه به غذا، آب و لباس نیز می پردازد. اگر گرسنه هستید یا به دلیل قند خون پایین شروع به افت انرژی کرده اید، باید فورا چیزی بخورید. به همین ترتیب، قبل از تشنگی، مقداری جرعه آب بنوشید.
پیاده روی در ارتفاع
اثرات ارتفاع را دست کم نگیرید، به خصوص اگر در مکانی بالاتر از جایی که معمولاً زندگی می کنید، پیاده روی می کنید. اکثر افراد (عادی) می توانند اثرات ارتفاع را در حدود 8000 فوت احساس کنند. در ارتفاعات هوا رقیق‌تر می‌شود، اکسیژن کمتری به ریه‌های شما می‌رسد و در نتیجه سوخت کمتری برای استفاده شما وجود دارد.
چند راه برای آماده شدن برای ارتفاع وجود دارد. ساده ترین راه این است که تا حد امکان زمان بیشتری را در ارتفاعات سپری کنید. یک ضرب المثل قدیمی کوهنوردی وجود دارد، "بالا بروید، کم بخوابید". بنابراین فرض کنید می خواهید تا ارتفاع 10000 فوتی پیاده روی کنید. روز قبل، سعی کنید به ارتفاع 8000 فوتی پیاده روی کنید، سپس تا حدود 5000 پا پایین بیایید و روز بعد تا ارتفاع 10000 فوتی پیاده روی کنید. این اعداد همه فرضی هستند، اما شما ایده کلی را دریافت می کنید.
کار دیگری که می توانید انجام دهید بهبود تناسب اندام است. گنجاندن تمرینات متقابل در هفته به بدن شما کمک می کند تا اکسیژن را پردازش کند. بنابراین می توانید با اکسیژن محدودی که دریافت می کنید کارهای بیشتری انجام دهید. و این ممکن است بدیهی باشد، اما هر چه وزن بدن شما بیشتر باشد، سخت‌تر باید کار کنید. بنابراین کاهش وزن کمک خواهد کرد.
بیماری ارتفاع
بیماری ارتفاع، که به عنوان بیماری حاد کوهستان یا AMS نیز شناخته می شود، می تواند شما را بکشد. این شوخی نیست و زمانی اتفاق می افتد که قبل از اینکه بدنتان آماده شود به اوج صعود می کنید. علائم اولیه می تواند سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و تنگی نفس باشد. پس از آن، انتظار رفتار غیر منطقی، از دست دادن تعادل و هماهنگی، سردرد شدید، استفراغ و موارد شدید، کما و مرگ را داشته باشید.
همیشه وقتی می بینم مردم علائم ارتفاع زدگی را نادیده می گیرند و به راه خود ادامه می دهند شگفت زده می شوم. با انجام این کار، نه تنها زندگی خود را به خطر می اندازید، بلکه جان کسانی را که ممکن است برای نجات شما بیایند را نیز به خطر می اندازید.
هنگام مشاهده علائم ارتفاع زدگی، اقدام صحیح این است که فوراً پایین بیایید. شما همچنین می توانید دیاموکس یا ایبوپروفن را برای کاهش علائم مصرف کنید، اما همچنان باید ارتفاع کاهش یابد. اگر علائم شما شدید است، فورا به دنبال کمک پزشکی باشید. در غیر این صورت علائم باید طی چند ساعت یا چند روز آینده فروکش کنند.
در نهایت، در ارتفاعات بالاتر هیدراته بمانید. علائم اولیه کم آبی می تواند شبیه علائم ارتفاع زدگی باشد.
قله
بهترین بخش کوهنوردی، البته رسیدن به قله است. من همیشه قله یک صعود را با استراحت، چند عکس و یک لقمه خوردن جشن می‌گیرم. از این گذشته، شما کالری های زیادی سوزانده اید. اکنون زمان آن است که آن را زنده کنید!
به یاد داشته باشید که یک یا دو لایه اضافی لباس بپوشید تا سرد نشوید. برخی از کوهنوردان نیز کفش های خود را در می آورند تا پاهایشان نفس بکشند. نکته مهم این است که گرم بمانید و برای فرود سوخت گیری کنید.
بازگشت به پایین
فرود جایی است که بیشتر اتفاقات برای کوهنوردان رخ می دهد. کوهنوردان خسته می شوند، به دلیل اینکه در حال رفتن به سرازیری هستند، سریع پیاده روی می کنند، و می توانند بلغزند یا غلت بزنند و مچ پا یشان دچار مشکل شود این برای بهترین ها هم اتفاق افتاده است.
با خوردن شروع می شود. مطمئن شوید که در قله غذا خورده اید و انرژی لازم برای تمرکز در مسیر پایین رفتن را دارید. در مورد پای خود بسیار هوشیار باشید. از باتوم های کوهنوردی برای حفظ تعادل خود در بخش های شیب دار یا شل از مسیر استفاده کنید.
اگر مسیر رفت و برگشت جداگانه را طی می کنید، به یاد داشته باشید که مسیر می تواند در جهت مخالف، متفاوت به نظر برسد. از مسیر حرکت آگاه باشید و به طور کامل بررسی کنید که در مکان مناسبی در GPS یا نقشه خود قرار گرفته اید.
در پایان کوهنوردی همانقدر که زیبا و لذت بخش است به همان اندازه زجز آور و کشنده نیز می تواند باشد و اگر با آمادگی و برنامه ریزی دقیق انجام نشود می تواند عواقب بسیار بدی را به همراه داشته باشد.

#کوهنوردی #کوهستان #هواشناسی #هواشناسی_کوهستان


چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟
تمیز کردن دوچرخه، یکی از فعالیت هایی است که هر فرد دوچرخه سوار باید انجام دهد زیرا، به شخصیت دوچرخه سوار و کیفیت رکاب زنی او کمک می کند. اما باید بدانید که شستشوی یک دوچرخه متفاوت است و باید با حساسیت بالا و ریز بینی اینکار انجام شود. شاید تا به الان این دغدغه را داشتید که چطور و چگونه دوچرخه خود را با چه موادی بشویم تا آسیب نبیند؟ و این فکر همیشه ذهن شمارا درگیر خود کرده و اینبار قرار است شما با خواندن این مقاله از سایت قله به خوبی بیاموزید که چطور به نظافت دوچرخه خود بپردازید. در ادامه با قله همراه باشید.
انواع طبیعت گردی
همه ی افراد رفتن به طبیعت و لذت بردن از مناظر طبیعی را دوست دارند و سعی می کنند آخر هفته خود را در طبیعت گذرانده و انرژی از دست رفته خود را با طبیعت گردی بازسازی کنند. اما واقعا طبیعت گردی چیست؟ شما چند نوع طبیعت گردی می شناسید؟ در این مقاله از قله قصد داریم شما را با طبیعت گردی و انواع آن آشنا نماییم. برای آشنایی با طبیعت گردی در ادامه با قله همراه باشید.
نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز
پاییز، زیباترین و دوست داشتنی ترین فصل سال است. پاییز، فصل سفری متفاوت است. کوهنوردان به دلیل رنگ های گرم و ازدحام جمعیت، عاشق فصل پاییزند. پاییز زمان بستن کوله پشتی، ترک شهر و رفتن به دل طبیعت است. تابستان و هوای گرمش بار سفر بسته و پاییز با رنگهای گرمش بر ما حاکم شده است.اما مانند هر نوع تفریحی، کوهنوردی و پیاده روی در پاییز خطراتی را با خود به همراه دارد. در این مقاله از قله شما را با شرایط کوهنوردی در پاییز بیشتر آشنا خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا حاتم طایی خارکن را جوانمرد از خود می دانست؟
حاتم طایی از بزرگان عرب بود که در سخاوت و بخشش زبانزد بود. نام او به چنان شهرتی در بخشندگی رسید که کم کم تبدیل به ضرب المثل شد و امروزه نیز هر کس دست و دلبازی زیادی بکند و بخشنده باشد در توصیف او می‌گویند: حاتم بخشی می کند یا مثل حاتم طایی است. (البته گاهی نیز به تمسخر برای افراد خسیس می‌گویند!) حکایت های دلنشین مختلفی درباره حاتم طائی وجود دارد. در این مطلب از قله حکایت حاتم طائی و خارکن را که یک حکایت از گلستان سعدی است و بازنویسی آن را به زبان روان امروزی می‌خوانید. در ادامه با قله همراه باشید.
چه موقع قهوه بخوریم؟
قهوه و نوشیدن آن برای بسیاری از افراد جزء عادات محسوب می‌شود و هر زمانی که دوست داشته باشند و میلشان بکشد به سراغ آن می‌روند و از طرفی برخی افراد نیز هستند که باید در یک ساعت مشخص قهوه مصرف کنند و در غیر این ساعات به سراغ این نوشیدنی تلخ و لذتبخش نمی‌روند و یا هستند افرادی که بطور مثال تنها قبل از آغاز فعالیت بدنی و ورزششان به سراغ آن می‌روند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با زمان های مناسب و نامناسب نوشیدن قهوه آشنا کنیم، در ادامه با قله همراه باشید.
رفتارهای اجتماعی غلط که زندگی شما را ناخوشایند می کند!
برخی از مردم بر این باور هستند که مردم دقیقا همانطور که شما به آنها اجازه می دهید با شما رفتار می کنند و این سخن تا حد زیادی درست است. زمانی که شما به خودتان عشق بورزید و به خودتان احترام بگذارید دیگران هم به شما احترام خواهند گذاشت. در این مقاله از قله لیستی از کارهایی که نباید به دیگران اجازه انجام آنها را بدهید گردآوری شده است که بر زندگی شما نیز تاثیر می گذارد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای خرید باتوم کوهنوردی
باتوم کوهنوردی ابزاری است که در پیمودن مسیرهای سخت به حفظ تعادل و انرژی کوهنورد کمک می کند. برای خرید باتوم کوهنوردی مطمئنا نیاز به یک راهنمای انتخاب دارید. زیرا این ابزار نیز همچون دیگر لوازم کوهنوردی دارای قابلیت ها و مدل های مختلف است. به همین دلیل در این مقاله ویژگی های این ابزار به تفصیل شرح داده شده است. برای انتخاب یک باتوم مناسب برای کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کتاب اثر مرکب
سرنوشت چیزی‌ست که خودتان آن را می‎‌سازید. اگر می‌خواهید جاده‌ی موفقیت را برای خود هموار کنید، کتاب اثر مرکب به قلم دارن هاردی راهگشای شما در این مسیر پر پیچ و خم است. کتابی که در حال حاضر در گروه پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز و آمازون قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با کتاب اثر مرکب در ادامه با قله همراه باشید.
کریس شارما، نابغه دنیای سنگنوردی
کریس اومپراکاش شارما (زادهٔ ۲۳ آوریل ۱۹۸۱) یک صخره‌نورد آمریکایی است که یکی از بزرگترین‌های ورزشکاران این رشته محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۱، شارما اولین تبدیل به اولین سنگنورد جهان شد که مسیر ۹a+ (5.15a) را صعود کرد. در سال ۲۰۰۸، شارما اولین مسیر ۹b (5.15b) یعنی Jumbo love را به صورت ردپوینت صعود نمود و سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین و تا حال حاضر آخرین نفر پس از آدام اوندرا توانست مسیر ۹b+ (5.15c) La Dura Dura صعود کند.
هایکینگ چیست؟
هایکینگ یک پیاده روی طولانی و قدرتی است که معمولا در مسیرهای تریل یا پاکوب های اطراف شهر انجام می شود. پیاده روی با هدف لذت بردن در حدود قرن هجدهم و در اروپا رواج یافت. مدت فعالیت هایکینگ کوتاه مدت می تواند چند ساعت و برنامه های بلند مدت حتی بیش از ۲۰ روز به طول می انجامد. این فعالیت معمولا به صورت تیمی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با هایکینگ در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1903
بازدید روز گذشته: 1756
بازدید هفته: 12702
بازدید ماه: 62213
کل بازدید ها: 526530
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com