#کوله_پشتی #بسته_بندی #کوهنوردی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان #گردشگری

نحوه بسته بندی و بلند کردن کوله پشتی

بسته بندی کارآمد، کوله پشتی می تواند مجموعه ای شگفت انگیز از وسایل را در خود جای دهد. اما چه چیزی و کجا باید باشد؟ هیچ راه درستی برای بسته بندی وجود ندارد. تمام وسایل خود را در خانه بچینید و روال های بارگیری مختلف را امتحان کنید تا زمانی که روش کار را برای خودتان پیدا کنید. از یک چک لیست کوله پشتی استفاده کنید تا مطمئن شوید که همه چیز دارید و در لیست خود یادداشت کنید که چه چیزی خوب (یا ضعیف) بعد از هر سفر کار کرده است.
این مقاله نکات بسته بندی را ارائه می دهد و روش صحیح بالا بردن بسته خود را در زمانی که پر است توضیح می دهد. یک کوله که به خوبی بارگذاری شده است، هنگام استراحت روی باسن احساس تعادل می کند و در حین پیاده روی با آن جابه جا نمی شود یا تاب نمی خورد.
کوله پشتی  را می توان به سه منطقه به اضافه ذخیره سازی جانبی تقسیم کرد:
منطقه پایین: برای وسایل حجیم و وسایلی که تا زمان کمپ مورد نیاز نیستند مناسب است.
منطقه مرکزی: برای اقلام متراکم تر و سنگین تر شما خوب است.
منطقه بالا: برای وسایل ضروری حجیم تری که ممکن است در مسیر به آن نیاز داشته باشید مناسب است.
جیب های لوازم جانبی: برای وسایل ضروری که به فوریت یا اغلب نیاز دارید مناسب است.
حلقه های ابزار: برای اقلام بزرگ یا خیلی بلند مناسب است.
شما در حال چیدن ردیف‌ها هستید، نه ستون‌سازی: گوشه‌ها و شکاف‌ها را پر کنید تا زمانی که بار ثابت و محکمی داشته باشید - و مطمئن شوید که وزن در هر طرف به یک اندازه متعادل است. تسمه های فشرده سازی را سفت کنید تا بار خود را محکم کنید و از جابجایی آن در حین پیاده روی جلوگیری کنید.

اقلام پایین کوله پشتی
اقلام حجیمی که قبل از ساختن کمپ به آنها نیاز ندارید عبارتند از:
کیسه خواب
پد خواب
هر لایه ای مانند لباس زیر بلند که قصد خوابیدن در آن را دارید
کفش کمپینگ

اقلام بخش مرکزی کوله پشتی
وسایل سنگین و متراکم که در طول پیاده روی خود نیازی به دسترسی به آنها ندارید عبارتند از:
غذا (غذاها، نه تنقلات)
کیت آشپزی
اجاق گاز
مخزن آب (مگر اینکه بطری ها را برای هیدراتاسیون ترجیح دهید)
قوطی خرس (حاوی غذا و همه اقلام معطر دیگر، به علاوه هر چیز حجیمی که به پر کردن آن کمک می کند)
بسته بندی اقلام سنگین در اینجا به ایجاد یک مرکز ثقل پایدار کمک می کند و بار را به جای عقب به سمت پایین هدایت می کند. قرار دادن  ابزار فنی خیلی سنگین باعث افتادگی بسته می شود.
حمل سوخت مایع؟ مطمئن شوید که درب بطری بنزین شما محکم است. بطری را به صورت عمودی بسته بندی کنید و در صورت ریختن غذا، آن را در زیر (جدا از) غذای خود قرار دهید.
برای جلوگیری از جابجایی تجهیزات، وسایل نرم را دور تجهیزات حجیم بپیچید. از این اقلام نرم برای پر کردن شکاف ها و ایجاد یک بافر بین اقلام حجیم و مخزن آب استفاده کنید:
بدنه چادر
رد پای چادر
بارانی
لباس اضافه

اقلام بالای کوله پشتی

ملزومات مسیر حجیم در اینجا به خوبی کار می کنند:
ژاکت عایق
کت و شلوار پشمی
ژاکت بارانی
جعبه کمکهای اولیه
فیلتر یا تصفیه کننده آب
لوازم توالت
برخی از مردم همچنین دوست دارند چادر خود را در بالای بسته پنهان کنند تا اگر هوای طوفانی قبل از راه اندازی کمپ وارد شود، دسترسی سریع داشته باشند.

جیب لوازم جانبی
جیب های درب، جیب های جلو، جیب های جانبی و جیب های کمربند. حتی برخی از جیب ها دارای تعداد زیادی جیب کوچکتر در داخل هستند. همه این گزینه ها به شما کمک می کنند تا موارد ضروری کوچکتر را سازماندهی کنید:
نقشه
قطب نما
جی پی اس
عینک آفتابی
ضد آفتاب
چراغ جلو
اسپری حشره کش
تنقلات، خوراک مختصر
بطری های آب
پوشش باران
کلید ماشین
شناسنامه و پول نقد

برخی از رایج‌ترین وسایلی که در قسمت بیرونی بسته بندی می‌شوند عبارتند از:
باتوم های کوه نوردی
میله های چادر
پد خواب بزرگ
صندلی یا صندلی کمپ
تبر یخ
کرامپون
طناب کوهنوردی

چگونه کوله پشتی خود را بلند کنید
اشتباه رایجی که مبتدیان مرتکب می شوند بلند کردن کوله با بند شانه است. این نه تنها می تواند به بند شانه شما آسیب برساند و پیش از موعد فرسوده شود، بلکه کنترل کوله خود را در حالی که سعی می کنید آن را به پشت خود بکشید دشوار می کند.
درعوض، این مراحل را دنبال کنید و می‌توانید حتی یک بسته پر بار را به آرامی از زمین به پشت خود بالا ببرید:
همه تسمه های خود را کمی باز کنید تا بسته راحت تر لیز بخورد.
بسته خود را به حالت عمودی روی زمین خم کنید.
کنار پانل پشتی بایستید؛ پاهای خود را به خوبی از هم باز کنید و زانوها را خم کنید.
حلقه حمل و نقل (حلقه بافته شده در بالای پانل پشتی روی بسته خود) را بگیرید.
بسته را بلند کرده و تا ران خود بالا بیاورید. برای کنترل دست خود را روی حلقه حمل و نقل نگه دارید.
بازو و شانه دیگر خود را از یک بند شانه عبور دهید تا زمانی که شانه شما توسط بالشتک قرار گیرد.
به جلو خم شوید و بسته را روی پشت خود بچرخانید. حالا دستی را که حلقه حمل و نقل را گرفته بود از بند شانه دیگر عبور دهید.
هنر بالا بردن کوله پشتی را در خانه تمرین کنید. اگر بتوانید به راحتی کوله خود را در هر توقف استراحت بردارید (و دوباره بلند کنید)، می توانید عضلات خسته را کشیده و در پایان روز پیاده روی خود را با انرژی بیشتری به پایان برسانید.


#کوله_پشتی #بسته_بندی #کوهنوردی #کوهستان #هواشناسی_کوهستان #گردشگری


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1143
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14904
بازدید ماه: 70702
کل بازدید ها: 424030
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com