#زمانبندی #پیاده_روی #کوهستان #زمانبندی_پیاده_روی _کوهستان #کوهنوردی

زمانبندی پیاده روی در کوهستان

در هر پیاده روی مهم است که طول مسیر پیاده روی و مدت زمان پیاده روی را بدانید. برنامه‌ریزی زمان و فاصله به‌ویژه هنگام پیاده‌روی با افراد دیگر و در زمین‌های متنوع بسیار مهم است. برای هر پیاده روی که برنامه ریزی می کنید، زمانی را در نظر بگیرید که چقدر طول می کشد تا از A به B پیاده روی کنید؟
برنامه ریزی زمان و فاصله
برنامه ریزی صحیح زمان و مسافت مستلزم درک خوب انواع مختلف زمین و پوشش گیاهی قابل پیمایش و سرعت احتمالی گروه است. در زیر چند زمین مختلف وجود دارد که ممکن است در پیاده روی خود با آنها روبرو شوید. هر کدام از آنها تأثیر متفاوتی در زمان پیاده روی شما خواهند داشت.
    آیا این یک مسیر خوب شکل گرفته خواهد بود؟
    آیا در تپه ها پیاده روی می کنید؟
    آیا می خواهید بولدر پرش کنید؟
    آیا در مسیر رودخانه وجود خواهد داشت؟
    پیاده روی در ارتفاع بالا
    پیاده روی در شن و ماسه
    پیاده روی روی برف

برنامه پیاده روی
از قانون نایسمیت برای تخمین زمان لازم برای پیاده روی خود استفاده کنید. بر اساس این قانون، یک فرد بالغ متناسب می تواند در هر ساعت 5 کیلومتر از زمین هموار را طی کند و به ازای هر 600 متر پیاده روی در سربالایی باید یک ساعت اضافه شود.
برنامه ریزی کنید که پیاده روی خود را دو ساعت قبل از غروب خورشید به پایان برسانید.
برای بالا رفتن از سربالایی یک شیب ملایم انتخاب کنید. از به چالش کشیدن خود با یک مسیر بسیار شیب دار یا فشار زیاد در همان ابتدای مسیر خودداری کنید.
کل بار گروه باید بین تمام اعضای گروه با در نظر گرفتن قدرت هر یک از اعضا توزیع شود.
آیا گروه مناسب و سریع است یا خسته و کند؟ سرعت و سطح انرژی یک پیاده‌روی معمولی را در نظر بگیرید - انرژی بالا بعد از صبحانه، کاهش سرعت تا ناهار، افزایش جزئی بعد از ناهار اما به تدریج خسته و کندتر در اواخر بعد از ظهر (به ویژه پس از بالا رفتن از تپه در تمام بعدازظهر). چه بسته هایی حمل می کنند - بسته های سبک روز یا بسته های سنگین یک شبه؟

راهنمایی برای اینکه یک گروه از کوهنوردان متوسط (مثلا 6 نفر) با بسته های یک شبه چقدر می توانند سریع سفر کنند.
1 کیلومتر در ساعت - بالا رفتن از یک مسیرشیب دار
2 کیلومتر در ساعت - تقلا بر روی صخره های بزرگ در امتداد یک نهر شیب دار
3 کیلومتر در ساعت - پیاده روی در یک مسیرشیب دار
4 کیلومتر در ساعت - پیاده روی در یک مسیر صاف (این سرعت را می توان در تمام طول روز حفظ کرد)
5 کیلومتر در ساعت - پیاده روی با تلاش اضافی - به عنوان مثال. تلاش برای گرفتن قطار
6 کیلومتر در ساعت - پیاده روی با تلاش اضافی قابل توجه (فقط برای چند دقیقه حفظ می شود)
تغییر سرعت بر اساس:
سریع‌تر اگر - مناسب، بسته‌های سبک کوچک، پوشش گیاهی کم‌تر، زمین صاف، پاهای بلند، سطح انرژی بالا، اوایل روز،
کندتر اگر - نامناسب، بسته‌های سنگین، پوشش گیاهی ضخیم‌تر، شیب‌های تندتر، پاهای کوتاه، سطح انرژی پایین، در اواخر روز، جراحات/تاول،
برای تعیین زمان مورد انتظار، مسافت تخمین زده شده طی شده را بر سرعت حدس زده شده گروه تقسیم کنید.
به عنوان مثال. 2 کیلومتر پیاده روی / 4 کیلومتر در ساعت = 0.5 ساعت
زمان‌های هر بخش از پیاده‌روی را جمع کنید، استراحت (5 دقیقه در ساعت)، استراحت چای (هر 2 ساعت 5 دقیقه اضافی) را در نظر بگیرید تا زمان تجمعی برای مدت زمانی که انتظار می‌رود پیاده‌روی طول بکشد را مشخص کنید. تجربه مهارت های حدس زدن شما را به خوبی تنظیم می کند.
برای استراحت برنامه ریزی کنید
هیچ قانون سخت و سریعی برای استراحت در مسیر وجود ندارد. برخی از کوهنوردان استراحت های منظم (مانند هر نیم ساعت) را ترجیح می دهند، در حالی که برخی دیگر قبل یا بعد از یک بخش سخت از مسیر، یا در یک نقطه خنک، سایه یا خوش منظره، استراحت می کنند. پیشنهاد من این است که هر ساعت به مدت پنج دقیقه استراحت کنید. بسته خود را بگذارید تا ماهیچه های شما خنک نشوند زیرا شروع مجدد را سخت تر می کند.
برای صرف ناهار یا چای، حداکثر 15-20 دقیقه توقف می کنم.
هنگام حرکت هرگز نخورید و ننوشید.
برای خوردن نوشیدنی ها استراحت کنید. در خوردن یا نوشیدنی خود عجله نکنید.
در نهایت، به یاد داشته باشید که بیشتر پیاده روی ها مسابقه ای نیستند. استراحت کنید و برای مشاهده و قدردانی از زیبایی های طبیعی اطراف خود وقت بگذارید. یاد بگیرید که به دنبال پرندگان، گیاهان و حیوانات باشید. آنها همچنین برای زنده ماندن به آب و غذا نیاز دارند. مشاهدات شما ممکن است روزی زندگی شما را نجات دهد.

#زمانبندی #پیاده_روی #کوهستان #زمانبندی_پیاده_روی _کوهستان #کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 707
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14468
بازدید ماه: 70266
کل بازدید ها: 423594
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com