#خوابیدن #کوهستان #خواب_در_کوهستان #مسافرت #کوهنوردی

سیستم خواب کوهنوردی ، 6 نکته برای سفرهای بهتر

چندین سال پیش، من برای اولین بار صعود خود را به کوه آلپ انجام دادمطول مسیر باعث می شد که آن را به دو روز صعود تقسیم کنیم وآن به این معنیبود که باید یک شب مانی را تجربه می کردیم و خوابیدن در اینجا به یک موضوع بسیار مهم تبدیل می شد. برنامه این بود که روی طاقچه ای در وسط کوه بخوابیم و در مسیر دیگری فرود آییم. این بدان معنی بود که ما باید با کوله‌پشتی‌های پر از وسایل کمپینگ، غذا و سایر وسایل ضروری صعود کنیم.
وقتی وسایل سفر را جمع و جور می‌کردم، این جمله قدیمی کوهنوردی را به یاد آوردم که «اونس منجر به پوند می‌شود و پوند منجر به درد می‌شود». تصمیم گرفتم پد خوابم را رها کنم و روی طناب بخوابم، زیرا شنیدم که کوهنوردان واقعی این کار را انجام می دهند. (من انتهای مسواکم را قطع نکردم، اگرچه قطعاً به آن فکر کردم.)
ما مسیر را زیر آسمان آفتابی شروع کردیم، اما همانطور که در پایه مسیر ایستاده بودیم و آماده صعود می شدیم، گلوله های تگرگ به اندازه یک نخود شروع به زدن کلاه ایمنی ما کردند. پس از فروکش کردن طوفان، صفحات گرانیتی در پایه صعود بسیار لغزنده شدند. ما تصمیم گرفتیم کمپ بزنیم و روز بعد یک قله کوتاه تر در نزدیکی را امتحان کنیم.
در چادر ما، شریکم پد دنج خود را گذاشت، و من روند طناب کشی را در چیزی که امیدوارم یک پیکربندی راحت برای خواب باشد، شروع کردم. آن شب من یک درس سخت یاد گرفتم. بالشتک های خواب برای کارهایی بیشتر از بالشتک استفاده می شوند. آنها با ایجاد عایق از زمین سرد، نقش مهمی در گرم نگه داشتن شما دارند. بدون پد خواب، بیشتر شب را بی خواب و با لرز گذراندم .
صبح روز بعد، یک گردش سریع در قله نزدیک، نقشه های ناکام مانده ما را جبران کرد و "سلفی قله" را به ما داد. اگرچه آن روز با احساس موفقیت پیاده‌روی کردیم، من در طول راه چندین درس از لغزش‌هایم به دست آوردم. هر صعود فرصتی برای امتحان چیزهای جدید، بهبود تکنیک و بررسی کارایی شماست، بنابراین من درس هایم را در زیر به اشتراک خواهم گذاشت.
1. وزن برای وسایل کوهنوردی مهم است
در سفرهای کوله‌گردی در گذشته، من به همراه داشتن آبرنگ، شراب جعبه‌ای و چندین کتاب معروف بودم. در حالی که وسایل سبک تر قطعا می تواند یک سفر کوله پشتی را آسان تر و لذت بخش تر کند، اما می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست در هنگام تلاش برای صعود در کوهستان باشد. هر چه زمان بیشتری را در کوه می گذرانم، هنگام خرید و تهیه وسایل جدید به وزن بیشتر توجه می کنم.
با این حال، همه چیز در مورد پرداخت حق بیمه برای مواد فوق سبک نیست. به همان اندازه مهم است که وسایل ضروری خود را جمع آوری کنید تا فقط چیزهایی را که واقعاً به آن نیاز دارید بیاورید. هر سفری که می‌روید فرصتی است تا کیت کوهنوردی خود را کامل کنید و وسایل اضافه‌ای را که بدون استفاده در بسته شما قرار می‌گیرند اصلاح کنید. بسته به هدف، ممکن است فضایی برای یک کالای لوکس اضافی وجود داشته باشد. اگر نیازی به صعود با بسته کامل نداشته باشم، ممکن است تصمیم بگیرم مجموعه آبرنگ سفر را برای زمان استراحت در کمپ نگه دارم.
2. کوهنوردی را با وسایل خود تمرین کنید
اگر برای اولین بار قصد دارید با یک بسته شبانه صعود کنید، بهتر است قبل از اینکه در اعماق کوه قرار بگیرید، آن را احساس کنید. همه چیزهایی را که فکر می کنید به آن نیاز دارید بسته بندی کنید، به سمت صخره محلی خود بروید و با یک کوله پشتی کامل، چند صعود را امتحان کنید. سعی کنید چند طناب بالا را امتحان کنید یا در ابتدا چیزی کمتر از توانایی خود انتخاب کنید.
با 15 تا 20 پوند اضافی (یا بیشتر!)، تعادل شما از بین می رود و گرفتن دست ممکن است سخت تر باشد. برای درک سختی مسیری که باید با کوله پشتی انجام دهید، کوهنوردی را با وزن تمرین کنید. اگر خیلی سخت به نظر می رسد، از خود بپرسید که آیا وسیله ای وجود دارد که بتوانید پشت سر بگذارید یا اینکه باید با یک مسیر آلپی آسان تر شروع کنید. برخی از کوهنوردان نیز دوست دارند قبل از اینکه در یک مسیر طولانی کفش‌های کوهستانی خود را بپوشند، کوهنوردی را با کفش‌های کوهستانی خود در یک صخره تک زمینی تمرین کنند.
3. یک سیستم خواب برای هر ماجراجویی در فضای باز بسازید
در زمان تلاش برای صعود، برای هر فعالیت یک تخت خواب داشتم. این یک پد راحت و بادوام بود که برای کوله پشتی عالی بود. اما وقتی در بسته کوهنوردی قرار می گرفت، بسیار حجیم بود. کیسه خواب من نیز به همین ترتیب دست و پا گیر بود و منجر به تصمیم ناگوار من برای قربانی کردن گرما و در نهایت خواب من شد.
خوشبختانه، سیستم های خواب برای هر ماجراجویی وجود دارد. با در آغوش گرفتن هر قطعه از وسایل خواب به عنوان اجزای یک سیستم خواب کلی، می توانید بدون توجه به تعقیب و شرایط، یک استراحت شبانه کامل داشته باشید.
اگر در اواسط تابستان، زمانی که شرایط گرم‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر بود، صعود خود را انجام می‌دادم، ممکن بود با یک لحاف سبک وزن به تنهایی در بالای طناب از سرمای آنجا فرار کنم. به دلیل سردتر شدن دمای اواخر فصل، به چیزی بالاتر نیاز داشتم. در اوایل فصل، زمانی که بیشتر روی برف می‌خوابم، عایق اضافی را با کشیدن یک پد فوم سلول بسته در زیر پد بادکنم اضافه می‌کنم.
تجهیزات بسیار سبک معمولاً هزینه‌ای از نظر دوام دارند، بنابراین وقتی کمتر نگران وزنم هستم همچنان از پد حجیم‌تر خود استفاده می‌کنم. برای روزهای طولانی کوهنوردی با یک کوله پشتی پر، من بسیار مشتاقم که پد خود را داشته باشم! با توجه به مواد فوق سبک آن، من همچنان نگران سوراخ های احتمالی هستم. لایه بندی یک پد فوم سلول بسته در زیر پد فوق سبک من محافظت می کند. به این ترتیب می‌توانم یک سیستم خواب فوق‌العاده سبک در کوهنوردی آلپاین داشته باشم که به اندازه‌ای بادوام باشد که بتوانم در هنگام بیرون رفتن از عناصر به آن تکیه کنم.
در پایان، نکته این است که با ترکیب مناسب وسایل، می توانید یک سیستم خواب کوهنوردی آلپاین بسازید که به مراتب بهتر از لحاف و طناب کوهنوردی است. یکی از نمونه ها سبک ترین فشرده ترین سیستم خواب است.
4. مطمئن شوید که سیستم خواب آلپاین شما گرم است
بیدار دراز کشیدن و لرزیدن در تمام طول شب برای هدف صعود فردا خوب نیست. یک خواب خوب شبانه قبل از یک حرکت طولانی در کوهستان ضروری است. من چند نکته خلاقانه برای گرم ماندن و خوب خوابیدن، علاوه بر انتخاب کیسه خواب و پد ایده آل برای شرایط، یاد گرفته ام.
طناب هنوز هم می تواند بخش مفیدی از سیستم خواب باشد، اگرچه به خودی خود برای گرم نگه داشتن من در کوهستان اواخر سپتامبر ناکافی بود. انباشتن طناب در زیر پد خواب می‌تواند عایق را افزایش دهد و از یک پد سبک وزن در برابر سنگ‌های تیز محافظت کند. برخی از کوهنوردان حتی دوست دارند از طناب به عنوان بالش خود برای حمایت بیشتر از گردن استفاده کنند.
یک ژاکت می تواند گرمای اضافی را به دام بیندازد. همنوردم  در نیمه های شب کت بارانی اش را روی کیسه خوابم پوشاند تا کمی سرما را تسکین دهد. لباس بخشی جدایی ناپذیر از هر سیستم خواب است. لایه‌های پایه رطوبت را از بین می‌برند و به بدن شما کمک می‌کنند دمای مناسب را هنگام خواب حفظ کنند. آنها همچنین از پارچه های کیسه خواب شما در برابر آلودگی و روغن روی بدن شما محافظت می کنند. وقتی هوا خیلی سرد باشد، با ژاکت پف کرده و کلاه گرمی روی گوشم می‌خوابم. اگر پوشیدن پفی بیش از حد است، ممکن است ژاکت پفی ام را داخل کیفم فرو کنم و لباس های اضافی را دور پاهایم بچینم تا فضایی را که بدنم برای گرم شدن نیاز دارد به حداقل برسانم.
در نهایت، من همیشه یک جفت «جوراب » را در کیسه خوابم نگه می‌دارم که در کیسه خوابم خشک بماند، هیچ چیز مثل انگشتان پا یخ زده مرا بیدار نگه نمی دارد. پاهای شاد باعث ایجاد یک کوهنورد شاد می شود.
5. همیشه یک برنامه پشتیبان داشته باشید
کوهنوردی آلپاین در اواخر سپتامبر معمولاً به این معنی است که شما با آب و هوا قمار می کنید. یادم نمی‌آید تگرگ در پیش‌بینی باشد، اما با تجهیزات بارانی و یک پناهگاه ضدآب برای بارش آماده شده بودیم. خوشبختانه طوفان قبل از اینکه ما در قسمت فنی صعود قرار بگیریم آمد، اما ما از قبل به آن سناریو فکر نکرده بودیم.
قبل از شروع یک مسیر ، ضروری است در نظر بگیرید که اگر اوضاع به سمت جنوب پیش برود، چگونه پایین می آیید. آیا اگر مجبور به راپل هستید، آماده هستید که وسایل کوهنوردی را ترک کنید؟ اگر یک شبه گیر کردید آیا لایه های کافی دارید؟ آیا یک صعود عالی و کم تعهد در این نزدیکی وجود دارد، بنابراین اگر آب و هوا برنامه اصلی شما را خنثی کرد، همچنان بتوانید سلفی قله خود را بگیرید؟ کوهنوردی آلپاین مستلزم این است که در نظر بگیریم چه چیزی ممکن است اشتباه باشد.
6. تمرین عملکرد می‌سازد
هر صعود یا ماجراجویی در فضای باز فرصت های جدیدی برای یادگیری ارائه می دهد. چه یک قله به دست بیاید، چه به سختی مسیر صعود را به پایان برسانید، همیشه ارزش دارد که در مورد موفقیت ها و شکست های خود در این راه فکر کنید.
توجه داشته باشید که کدام وسایل دست نخورده در بسته شما قرار گرفته است، هر گونه تصادفی که به سختی از آن جلوگیری شده است، یا خرابی های ارتباطی بین شما و شریک کوهنوردی یا پیاده روی خود. از درس‌های آموخته شده در هر سفر استفاده کنید و برای سال‌های آینده ماجراجویی‌های کوهستانی بهتری داشته باشید.

#خوابیدن #کوهستان #خواب_در_کوهستان #مسافرت #کوهنوردی


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 830
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14591
بازدید ماه: 70389
کل بازدید ها: 423717
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com