#کیسه_خواب #کوهنوردی #کوهستان

کیسه خواب در هوای سرد: به دنبال چه چیزی باشید

وقتی صحبت از کیسه خواب های هوای سرد می شود، من همه آن را تجربه کرده ام. در طول زندگی ام، اکتشافات و پروژه هایم مرا در موقعیت های بی شماری قرار داده اند. این لیست شامل موارد زیر است: لرزیدن در یک کیسه تابستانی 40 درجه در طول یک شب 17 درجه، بردن یک کیسه ضخیم مایل ها به داخل جنگل، غرق شدن در یک کیسه صفر درجه در یک شب مرطوب تابستانی، گذراندن روزها در خلوت با یک کیسه کاملا خیس شده و مبارزه با سرمازدگی در یک شب -60 درجه.
من عادت داشتم به افرادی که شیک‌ترین و گران‌ترین تجهیزات را می‌خریدند، آن را غیرضروری و کمی مضحک می‌دانستم. با این حال، زمان و تجربه دیدگاه من را کمی تغییر داده است، اجازه دهید توضیح دهم.
باز کردن کیسه خواب
کاربردهای بسیار متنوعی برای کیف و وسایل خواب وجود دارد و انتخاب کیف مناسب می تواند اغلب بسیار دشوار باشد. به عنوان مثال، حتی اگر دو مکان مختلف ممکن است دمای یکسانی داشته باشند، عوامل بسیار بیشتری وجود دارد تا فقط دما را در نظر بگیرید. البته دما بسیار مهم است، اما در میان عوامل کلیدی دیگر، میزان فضایی است که ممکن است داشته باشید یا نداشته باشید، نوع فعالیت، مدت زمانی که در حال برنامه ریزی هستید، متغیر بودن آب و هوا تا رطوبت… زمانی که من برای سفر، صعود یا اکسپدیشن چمدان می‌بندم در نظر گرفته می‌شود.
هنگام تصمیم گیری در مورد کیسه خواب در هوای سرد، تصمیمات من تحت تأثیر موارد زیر است: وزن، گرما/عملکرد و طراحی/دوام.

وزن
من شخصاً اغلب مایلم کمی گرما و راحتی را با یک بسته سبک تر معاوضه کنم. بسیاری از کوهنوردان حتی تا آنجا پیش می روند که برای کاهش وزن، یک کیسه خواب با شریک کوهنوردی خود به اشتراک می گذارند.. همچنین، دیده‌ام که ورزشکاران حرفه‌ای از حامیان مالی خود خواسته‌اند که طرح‌های کیسه‌های سفارشی را برای سبک و نیازهایشان طراحی کنند.
وزن کمتر همیشه خوب است، اما اغلب قیمت یالاتر دارد. کیسه خواب های سبک تر در هوای سرد به طور اجتناب ناپذیری دوام و ساختار مشابه کیسه خواب های برلیتر را ندارند و گران تر خواهند بود. در مقابل، یک کیسه "برلیتر" نه قابلیت بسته بندی را دارد و نه به اندازه یک کیسه سبک تر فشرده می شود، که می تواند به شدت بر آنچه شما می توانید در بسته خود بگنجانید تأثیر بگذارد.
اساساً، هر چه سبکتر می‌شوید، ریسک بالاتر می‌رود. اتخاذ یک ذهنیت سریع و سبک می تواند برای کاری که انجام می دهید بسیار مهم و ضروری باشد. از طرف دیگر، ممکن است کمی غیر ضروری باشد و در حالی که ممکن است در دسته وزنی برنده شوید، ممکن است در سایرین بازنده باشید. در یک صعود کوه رابسون چند سال پیش، ما کیسه های 20 درجه را برای کاهش وزن برداشتیم، در حالی که یک کیسه 0 درجه درجه حرارت ایده آل بود. ما گرفتار طوفان شدیم و یک شب بسیار بسیار سرد را صرف دعا کردیم که دیوارهای چادرمان پاره نشود، اما کیسه‌های سبک‌تر و فضای بیشتر در بسته برای هدف بسیار مهم بود.
مواقعی وجود دارد که ما تصمیم می‌گیریم ماموریت‌های کاهش وزن پد سبک‌تر را انجام دهیم، جایی که سرعت و سبک بودن کاملاً حیاتی بود، وقتی نوبت به یک ماموریت سریع و سبک در کوهستان می شود که انتظار دارم زمین زیادی را پوشش دهم، سبک تر را انتخاب می کنم. کیسه خواب بیش از کیسه های گرمتر در هر روز هفته. همچنین ضرری ندارد که هرچه زمان می‌گذرد، شرکت‌ها کیف‌های بهتر و بهتری می‌سازند که همه چیز را ممکن می‌سازد.
نتیجه نهایی؟ وزن کمتر خوب است، اما همیشه بهترین نیست.

گرما
من از پس‌زمینه‌ی کیسه‌خواب‌های فروشگاهی Goodwill و Thrift Store آمده‌ام، بیش از چند شب در کیسه‌های خوب و بد وارد شده‌ام و تضاد بین این دو را تجربه کرده‌ام. ابزار مهم است، و هر چه بیشتر به خودم فشار بیاورم بیشتر از آن متقاعد می شوم.
یکی از ویژگی هایی که من در کیف به دنبال آن هستم، قابلیت عایق بودن آن در شرایط کمتر ایده آل مانند محیط هایی است که خشک نگه داشتن آن دشوار است. این به من آرامش می دهد اگر همه چیز خراب شود، با دانستن اینکه اگر اوضاع به سمت جنوب پیش برود و در نهایت به مبارزه برای بقا تبدیل شود، اتاق "حائل" اضافی وجود دارد. همچنین در ماموریت‌های چند روزه در چادرهای جمع و جور یا بیواک، زمانی که رطوبت به یک نبرد دائمی تبدیل می‌شود و زمان یا فرصتی برای خشک کردن چیزها وجود ندارد، تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.
می‌دانم که برخی از کوهنوردان توصیه می‌کنند در هیچ صعودی که بیش از دو روز طول می‌کشد توصیه می کنند از کیسه‌های الیاف مصنوعی استفاده کنند. عایق مصنوعی در هنگام خیس شدن بهتر  عمل می کند. این به سرعت با پیشرفت فناوری در پشت جدیدترین کیسه‌ها در حال تغییر است - پایین بودن آبگریز نیرویی است که باید رویآن حساب کرد.
من همچنین فکر می کنم که قرار دادن عایق در مناطق کلیدی کمک زیادی می کند. همانطور که ممکن است بدانید یا ندانید، اغلب تنها راه برای خشک کردن چیزی (مانند دستکش، آستر، جوراب، لایه های پایه و غیره) در آب و هوای سرد این است که آنها را برای شب در کیسه خواب خود قرار دهید و اجازه دهید گرمای بدن شما رطوبت را خشک کنید ویژگی هایی که به تمرکز گرما در ناحیه ای کمک می کند که برای تضمین خشک شدن دستکش های مرطوب شما تا صبح بسیار مفید خواهند بود.
گاهی اوقات فرآیند تصمیم گیری ساده است و درجه حرارت کیسه خواب شما مهم ترین عامل است. هنگام مواجهه با دمای شدید، بدیهی است که نمی توانید با یک کیسه 15 درجه در یک شب 20- از خانه خلاص شوید، بنابراین ایمنی باید همیشه بزرگترین نگرانی باشد و مطمئن شوید که کیفی را انتخاب کنید که مناسب آب و هوای شما باشد.

طرح
در کوهستان عوامل و متغیرهای زیادی وجود دارد که به ناچار نمی توان آنها را کنترل کرد. برای من، بخش بزرگی از فشار دادن قابلیت‌های شخصی‌ام  به حداقل رساندن متغیرهایی که می‌توانم کنترل کنم خلاصه می‌شود. وسایل خواب جزء عظیمی از آن چیز است، متغیری که باید جدی گرفته شود. من نمی خواهم پویایی که بتوانم آن را کنترل کنم تا به هیچ وجه مانع از پیگیری من شود.
دوام یک کیفیت مهم و آشکار است. هیچ‌کس نمی‌خواهد هر چند سال یک بار یک کیسه خواب جدید بخرد، زیرا زیپ آن شکسته و .... من می گویم اکثر ما برای مدتی پس انداز می کنیم و کیسه خواب خود را با دقت انتخاب می کنیم، زیرا جهنم، وسایل خوب ارزان نیستند. من می‌خواهم بتوانم اطمینان داشته باشم که وسایلم زمانی که مایل‌ها یا هفته‌ها به سفر می‌روم، پایدار می‌مانند.
نشستن در کیسه خواب در چادر
طراحی در ذهن من با دوام همراه است. دوام محصول طراحی خوب است. من فکر می‌کنم تجهیزات زیادی وجود دارد که برای سودآوری طراحی شده‌اند، و سپس تجهیزاتی وجود دارد که برای ماندگاری طراحی شده‌اند. یک بار بخر، یک بار گریه کن، همیشه می گویم.
کیسه خواب ممکن است گرم باشد و ممکن است سبک باشد، اما آیا می تواند رطوبت را تحمل کند، آیا این ماده در برابر آب مقاوم است؟ آیا می توان آن را به مدت یک هفته به دیوارهای مرطوب یک چادر کوبید یا در چند شب بارانی در یک کیسه بیوی زنده ماند؟ اگر ساختمان وجود نداشته باشد، کیسه خواب "گرم" هوای سرد شما به زودی خیس می شود و هر چیزی وجود خواهد داشت به جز گرما.
در خاتمه، رویکردی برای همه کیسه‌خواب‌ها وجود ندارد، اما امیدوارم چیزهای کمی که در این مسیر آموخته‌ام بتواند برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری روی کیسه خواب خود هستند، مفید و روشنگر باشد.

جیمز بارکمن


#کیسه_خواب #کوهنوردی #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1072
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14833
بازدید ماه: 70631
کل بازدید ها: 423959
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com