#بهداش #طبیعت #کوهستان

چگونه در طبیعت گردی بهداشتی و تمیز بمانیم

اگرچه فقط ساعت 5 بعد از ظهر بود، جنگل تاریک بود و برف شدیدی بارید. ما هشت نفر (سه راهنمای درمان در بیابان، به علاوه پنج شرکت‌کننده) دور آتشی زیر یک برزنت پوشیده از کفش‌های برفی جمع شده‌ایم - بدن‌های خیس و سردمان روی نیمکت‌های برف با امیدهای بزرگ به گرما جمع شده‌اند. جوراب از خطوط بالای آتش آویزان بود و 16 پای خیس و برهنه درست روی شعله های آتش آویزان بود.
23 روز در بیابان بدون دوش، بدون تعویض لباس، بدون بخاری یا کولر یا خشک کن تاثیر خود را گذاشته بود. فکر می کنید این دستور العملی برای بوهای رسیده است. و خب... حق با شماست. هرچه تلاش کردیم، ما راهنماها نتوانستیم حس بهداشت روستایی را در جمعیت عمدتاً مرد خود تحت تأثیر قرار دهیم. با این حال، بیش از نیمی از هر سال در کشور زندگی می‌کردیم، برای حفظ سلامت و تمیزی خود، مجموعه‌ای از روال‌ها و ترفندها را توسعه دادیم.

5 نکته برای بهداشت بهتر در کویر
1. پرش به داخل

هر وقت فرصتی پیش می‌آمد که وارد آب شوم، داخل آب می‌پریدم. در هوای گرم و آفتابی، لباس‌هایم را بر تن می‌کردم – یا از آن‌ها به عنوان پارچه‌های شستشو استفاده می‌کردم تا آنها را نیز تمیز کنم. در هوای سرد، با لباس های بدون لباس می پریدم تا بتوانم به راحتی خودم را گرم کنم. صابون یک ضرورت بزرگ نیست. این شگفت انگیز است که آب و یک اسکراب تند چه کاری می توانند انجام دهند.

2. پاک کردن یک روز
در نبود آب و حضور اجتناب ناپذیر کثیفی، ما فقط یک متحد داریم: دستمال مرطوب بچه. من خودم را به یک دستمال در روز تقسیم کردم، از صورت و گردنم شروع کردم و سپس با یک پیشرفت منطقی روی دست‌ها، زیر بغل‌ها و به سمت پایین حرکت کردم. دستمال‌های استفاده‌شده را در آتش سوزاندم یا اگر اجازه آتش‌سوزی وجود نداشت، آن‌ها را در کیسه‌ی چسب نواری قرار دادم .

3. کیت بهداشتی نوار چسب
قبل از رفتن به میدان، من برای هر شرکت کننده زن یک کیت نوار چسب "فم" درست کردم. من یک کیسه بزرگ Ziploc را با نوار چسب پوشاندم و داخل آن ضد عفونی کننده دست و دو زیپلاک کوچکتر، یکی حاوی محصولات بهداشتی زنانه و دیگری برای زباله و محصولات استفاده شده قرار دادم. این کیسه های محکم از فرار بوها جلوگیری می کرد و حریم خصوصی را برای دختران فراهم می کرد. نوار چسب باعث می شود Ziploc آنقدر بادوام باشد که من سال ها از کیف بیرونی خود دوباره استفاده کردم.

4. آب گرم + دستمال
ممکن است ساده باشند، اما دستمال‌ها یکی از چند منظوره‌ترین و ضروری‌ترین اقلام موجود در کیت بیابان ما هستند. دستمال ها به عنوان لباس سر، مگس کش و غربال آب نیز به عنوان پارچه شستشو و حوله مفید هستند. در محیط های سرد یک قابلمه آب را روی اجاق گاز گرم می کردم و خودم را حمام می کردم. آب گرم چربی را تقریباً به اندازه صابون کاهش می دهد. علاوه بر این، یک چای کیسه ای تازه استفاده شده نیز می تواند به همین منظور عمل کند (با کمی رایحه خوب نیز اضافه شده است!)

5. مراقبت از پا
پاها شاید ساده‌ترین قسمت‌های بدن ما هستند که نادیده گرفته می‌شوند، اما هنگام کوله‌پشتی، ضروری‌ترین بخش مراقبت از آن‌ها است. این یکی از نکات بهداشتی بود که ما با وظیفه‌شناسی بر شرکت‌کنندگان نوجوان خود تأثیر گذاشتیم. با این حال، با وظایف همیشه حاضر و 14 پای دیگر که باید از آنها مراقبت کنم، خود من زجر کشیدم. در پایان اولین سالی که به عنوان راهنمای درمان در بیابان من یک روال شبانه را ایجاد کردم: هر روز عصر پاهای برهنه، آستر و جوراب‌هایم را روی شعله خشک می‌کردم و روغن نارگیل حاوی روغن معطر بادرنجبویه (یا Vick VapoRub) را به‌عنوان مرطوب‌کننده ضد باکتری، ضد قارچ و با بوی شیرین استفاده می‌کردم. . شب ها یک جفت جوراب خشک "خواب" پوشیدم و با جوراب های مرطوبم در آغوش گرفتم تا به خشک کردن و گرم کردن آنها برای صبح ادامه دهم. در نهایت، من شروع به پوشیدن جوراب های گورتکس روی جوراب های پشمی خود در طول روز کردم تا، تا حد امکان از آب و گرد و غبار جلوگیری کنم.
بهداشت یکی از ضروری ترین نیازها در بیایان و ظبیعت گردی است که باید برنامه ریزی دقیق برای ان داشت.

#بهداش #طبیعت #کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1021
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14782
بازدید ماه: 70580
کل بازدید ها: 423908
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com