#کوله_گردی#کولهپشتی#کوهستان

درباره کوله گردی بخوانید

حتی به عنوان یک کوهنورد باتجربه، کوله‌پشتی می‌تواند مانند یک جهش ترسناک به قلمروی با ناشناخته‌ها و خطرات فراوان به نظر برسد. حتی به عنوان کسی که اکنون بیشتر تابستان‌هایش را با کوله‌پشتی می‌گذراند، هنوز به یاد دارم که به این فکر می‌کنم که آیا کوله‌ گردی برای من امکان‌پذیر است یا نه. آیا می‌توانم بار سنگینی را برای مایل‌ها در یک زمان بر پشت خود حمل کنم؟ آیا پیاده‌روی‌های روزانه‌ای که انجام می‌دادم به اندازه‌ای بود که خودم را برای آنچه در حین کوله‌ گردی تحمل می‌کردم آماده کنم؟ذ
 در نگاهی به گذشته، غوطه ور شدن در کوله‌ پردی یکی از بهترین تصمیم‌هایی بود که تا به حال گرفتم، زیرا من را به اشتیاق سوق داد و بر اساس عشقی که قبلاً به بیرون از خانه داشتم، شکل گرفت. علاوه بر این، پیاده‌روی روزانه و کوله‌پشتی در واقع تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و وقتی به آن فکر می‌کنید، کوله‌پشتی اساساً فقط یک پیاده‌روی طولانی مدت است که منجر به ماندن یک شبه می‌شود (یعنی اضافه کردن کمپینگ به ترکیب).
من اینجا هستم تا سوال هایی را که مردم ممکن است در مورد کوله‌ گردی داشته باشند را بررسی کنم و به شما اطمینان دهم که اگر یک کوهنورد هستید، شکی نیست که می‌توانید در چند مرحله آسان یک کوله‌گرد شوید.
وسایل خود را بدست آورید
جدا از کوله‌پشتی، این ممکن است سرگرم‌کننده‌ترین و هیجان‌انگیزترین بخش این فرآیند باشد. اما چگونه باید بدانید که چه چیزی را به همراه داشته باشید، به خصوص زمانی که همه چیز باید در یک کوله پشتی جا شود؟ یک مکان خوب برای شروع با چیزی است که به آن "ده مورد ضروری" می گویند، که ده موردی است که باید همیشه در گوله پشتی به همراه داشته باشید تا خود را ایمن و آماده نگه دارید. این موارد ضروری به شرح زیر است:
ناوبری - نقشه، قطب نما، GPS
ضد آفتاب – ضد آفتاب، عینک آفتابی، کلاه
عایق - ژاکت، دستکش
 روشنایی - چراغ جلو، فانوس، چراغ قوه
لوازم کمک های اولیه - جعبه کمک های اولیه
آتش - فندک، کبریت
کیت و ابزار تعمیر - چاقو، نوار چسب، قیچی
تغذیه – غذا، تنقلات شور
هیدراتاسیون - آب، منابع تصفیه آب
پناهگاه اضطراری - چادر، پتوی فضایی، برزنت

در مرحله بعد، باید سیستم خواب خود را توسعه دهید. یک سیستم خواب معمولی از کیسه خواب، پد خواب و بالش تشکیل شده است. فاکتورهای اصلی که باید در هنگام به دست آوردن این موارد در نظر گرفته شوند وزن، دما، فشرده سازی و (مهمتر از همه) راحتی هستند. به من اعتماد کنید، بدن شما پس از یک روز طولانی پیاده روی با باری سنگین بر روی کمرتان، از شما برای خواب خوب شبانه تشکر می کند. یکی از وسایل مورد علاقه من که برای همه این فاکتورها مفید است، کیسه خواب Therm-a-Rest Hyperion 20 درجه است. من سال‌ها را صرف جستجوی بی‌وقفه‌ای برای یافتن کیسه خواب مناسب برای سفرهای کوله‌پشتی کرده‌ام و هایپریون گرما و راحتی لازم را دارد و در عین حال به اندازه‌ای کوچک است که فضای کافی در بسته‌ام داشته باشد و به اندازه‌ای سبک باشد که به سختی بدانم آنجاست.
به غیر از خواب، وسایل دیگری که باید در نظر بگیرید، سیستم پخت و پز، لوازم آرایشی و لوازم «لوکس» است. یک کالای لوکس هر چیزی است که برای بقای شما مهم نیست، اما برای شما مفید است، مانند کتاب یا چوب ماهیگیری. جمع آوری تجهیزات مناسب می تواند یک فرآیند طولانی باشد که گاهی اوقات به پایان نمی رسد، زیرا ممکن است زمان لازم باشد تا بدانید چه چیزی برای شما بهتر است. اما به یاد داشته باشید، موثرترین راه برای پی بردن به آن، به سادگی آزمون و خطا است. پس برو بیرون و وسایلت را امتحان کن!

ترس های خود را رها کنید
بسیاری از مردم کوله‌ گردی را یک تلاش مخاطره‌آمیز می‌دانند که بر اساس این ایده که چیزهای غیرمنتظره در هر گوشه‌ای در کمین هستند. مسلماً، اعتماد به فرآیندی با ناشناخته‌های بسیار می‌تواند دشوار باشد، و ناشناخته ترسناک است، اما زندگی تا ابد در منطقه آسایش شما فکر وحشتناک‌تری است. بنابراین اگر شما یک متفکر بدترین سناریو هستید (مثل من)، نگران نباشید زیرا راه‌های مختلفی برای کاهش این ترس‌ها و جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار در کشور وجود دارد.
ترس های رایج تر مرتبط با کوله گردی شامل مجروح شدن، گم شدن یا مواجهه با حیات وحش است. بنابراین اگر نگران مجروح شدن خود یا شخصی هستید و دانش یا منابع لازم برای ارائه درمان مناسب را ندارید، یک کیت کمک های اولیه کاملاً پر شده (یکی از آن ده مورد ضروری) تهیه کنید و با آنچه قبلاً داخل آن است آشنا شوید.
برای کسانی از شما که ممکن است از نظر ناوبری کمی بیشتر به چالش کشیده شوند و نگران گم شدن مسیر خود باشند، بهترین توصیه ای که می توانم بکنم (علاوه بر همراه داشتن GPS یا نقشه – ده ضروری دیگر) این است که از قبل تحقیق کنید. این تحقیق نه تنها باید مستلزم آشنایی با مسیر صحیح و نقاط دیدنی منطقه ای باشد که قصد دارید پیاده روی کنید، بلکه باید گزارش های اخیر در مورد شرایط مسیر را نیز بخوانید. معمولاً این گزارش‌ها اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌دهند و شما را از خطرات موجود در مسیر یا اگر تجهیزات اضافی توصیه می‌شود مطلع می‌سازند.
از آنجایی که رفتن به بیابان معمولاً به معنای ورود به قلمرو یک حیوان است، برخورد با حیات وحش یک امکان بسیار واقعی است. سعی کنید در مورد گونه های حیات وحش در منطقه بیاموزید و به خود اطلاع دهید که در صورت مواجهه با آن چه کاری انجام دهید. مطمئن باشید، متوجه خواهید شد که حیوانات بیشتر اوقات از شما بیشتر از شما می ترسند. اگر هنوز متقاعد نشده‌اید، می‌توانید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید و اسپری‌ها، سوت‌ها یا بوق‌هایی که برای جلوگیری از انواع خاصی از حیات‌وحش طراحی شده‌اند را بسته‌بندی کنید.

خودت را آموزش بده
این مهم است که بدانید اطلاعاتی که در سفر کوله گردی به همراه می‌آورید می‌تواند به اندازه مجموعه وسایلی که روی پشت خود حمل می‌کنید برای یک تجربه در طبیعت حیاتی باشد. همه ما مسئولیت درک تأثیری که هنگام پا گذاشتن به یک مسیر داریم را داریم و اصول ترک مسیر بدون رد پا در طبیعت باید در خط مقدم ذهن هر کوله‌گردی باشد. اینها هفت اصل هستند که توسط مرکز Leave No Trace for Outdoor Ethics ایجاد شده است که راهنمایی هایی را برای به حداقل رساندن تأثیر ما هنگام گذراندن وقت در فضای باز ارائه می دهد. این اصول (ذکر شده در زیر) به ویژه برای کوله‌ گردی مهم هستند، زیرا زمان طولانی سپری شده در کوله گردی می‌تواند تأثیر منفی بر محیط اطراف داشته باشد، اگر این اقدامات نادیده گرفته شوند:
از قبل برنامه ریزی کنید و آماده شوید
 سفر و کمپ روی سطوح بادوام
زباله ها را به درستی دفع کنید
آنچه را که پیدا کردید همان جا بگذارید
اثرات آتش کمپ را به حداقل برسانید
به حیات وحش احترام بگذارید
مراقب سایر بازدیدکنندگان باشید

باید با مجموعه قوانین و مقررات خاصی برای جنگل، پارک یا منطقه بیابانی که در آن کوله گردی می کنید نیز آشنا شوید. اغلب اوقات، این مقررات در مجوز شما ذکر می شود، که می توانید برای مرجع در طول سفر خود استفاده کنید. مهم ترین موردی که باید به آن توجه کرد، نگهداری مواد غذایی است. اگر در کشور خرس هستید یا اگر آن مارموت‌های مزاحم در اطراف هستند، باید غذای خود را به درستی (معمولاً در یک قوطی یا کیسه‌ای) نگهداری کنید تا از خود، غذا و حیات وحش محلی محافظت کنید.
جدای از قوانین رسمی، آداب پیاده‌روی مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های غیررسمی است که باید با خود در مسیر همراه داشته باشید. بسیاری از اینها شیوه های نسبتاً عقلانی هستند، مانند سلام کردن به کوهنوردان در حال عبور و گرفتن میان وعده از مسیر. آن نکات آداب معاشرت که ممکن است چندان واضح نباشند عبارتند از تسلیم شدن در برابر ترافیک سربالایی در حین پیاده روی و نبستن چادر در نزدیکی دیگران و...
لذت ببرید و از مزایای آن بهره مند شوید:
کوله گردی یک بار مانند تلاش برای خوردن یک چیپس است. چرا؟ زیرا یک تجربه لذت بخش و عمیق در بیابان که از شلوغی زندگی شهری حذف شده است، گیر افتادن را آسان می کند. با تنها تعهدات شما شامل پیاده روی و کارهای ساده مانند راه اندازی کمپ و پختن غذا، غیرممکن است که در لحظه زندگی نکنید، به محیط اطراف خود متصل نشوید و روی موضوعات تصویر بزرگتر زندگی تمرکز نکنید. کوله‌ گردی نیز یک راه عالی برای تقویت روابط شخصی است، زیرا مکالمات معمولاً زمانی تأثیرگذارتر هستند که حواس‌پرتی‌ها حذف شوند و کار تیمی بر اساس شرایط حل مشکلی که احتمالاً اتفاق می‌افتد، ساخته می‌شود. و بله، اگرچه کمی بیشتر از پیاده روی روزانه درگیر است، کوله گردی به شما حس موفقیت غیرقابل انکاری می دهد. همه چیزهایی که برای زنده ماندن نیاز دارید بر روی پشت خود حمل کنید و در عین حال انرژی را نیز به کار ببندید، کار آسانی نیست، اما من می توانم تضمین کنم که این یک کار ارزشمند است که تمام اعتماد به نفس دنیا را به شما می دهد.
اگر همه اینها هنوز طاقت فرسا به نظر می رسد، به یاد داشته باشید که لازم نیست مستقیماً در یک سفر یک هفته ای با کوله پشتی شیرجه بزنید. در واقع، یک سفر سریع یک شبه می‌تواند به همان اندازه رضایت‌بخش باشد و به شما این امکان را می‌دهد که به تدریج با این روند آشنا شوید قبل از اینکه واقعاً در یک ماجراجویی طولانی‌تر و شدیدتر غوطه‌ور شوید. در هر صورت کوله پشتی تجربه ای است که متعلق به شماست. با سرعت خودتان بروید، تا جایی که راحت هستید سفر کنید، زمانی که دوست دارید استراحت کنید و خاطرات خود را بسازید. همه چیز در بیرون منتظر شماست، پس از رسیدن به آن نترسید.


#کوله_گردی#کولهپشتی#کوهستان


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1140
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14901
بازدید ماه: 70699
کل بازدید ها: 424027
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com