#فضای_باز #جوانان #کوهنردی #گردشگری

چرا برنامه های فضای باز برای جوانان اهمیت دارد؟

با توجه به اینکه دو سوم جمعیت جهان در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند، بسیار مهم است که مردم راه‌هایی برای بیرون رفتن بیابند. به خصوص جوانان. چرا؟ زندگی شهری ما را به کاهش نتایج بهداشتی مرتبط می‌کند و از دولت‌ها می‌خواهد تا با فراهم کردن فضاهای سبز شهری کافی، برخی نیازهای اساسی انسانی را به شهروندان خود برسانند.
در زیر به برخی از راه‌هایی که برنامه‌های فضای باز به زندگی جوانان کمک می‌کنند و اینکه چگونه می‌تواند به طور جمعی برای همه ما سودمند باشد، بحث می‌کنیم. فرمول ساده است، تفریحات در فضای باز جوانان را قوی تر و متفکرتر می کند. آن جوانان گرد هم می آیند تا جوامع فردا را تشکیل دهند. افراد قوی و متفکر جوامع قوی و متفکری را تشکیل خواهند داد.

3 مزایای برنامه های فضای باز برای جوانان
1. خودکارآمدی
مطالعات نشان داده اند که زمانی که در خارج از منزل سپری می شود، ارتباط مثبتی با پیامدهای کلیدی سلامت روان و رفاه، به ویژه برای کودکان دارد. با وجود این، بزرگسالان و جوانان به طور یکسان زمان کمتر و کمتری را در خارج از منزل سپری می کنند.
استفان آر. کلرت در کتاب خود به نام ساختمان برای زندگی: طراحی و درک ارتباط انسان و طبیعت، تحقیقات آلن اورت در مورد برنامه‌های فضای باز مانند NOLS و Outward Bound را با نوشتن خلاصه کرد: «برنامه‌های خارج از منزل می‌توانند منجر به نتایج فیزیکی، روانی، اجتماعی و آموزشی قابل توجهی شوند. مزایایی که گاهی اوقات شرکت کنندگان را برای مدت طولانی در زندگی عادی خود تحت تأثیر قرار می دهد. او در ادامه به جزئیات این دسته از مزایا می‌پردازد و این ایده را فرموله می‌کند که این جنبه‌های زندگی افراد برای ایجاد خودکارآمدی در کنار هم قرار می‌گیرند.
خودکارآمدی این مفهوم است که "یک فرد چقدر می تواند اقدامات لازم برای رویارویی با موقعیت های آینده را به خوبی انجام دهد." به عبارت دیگر، ما چگونه به آنچه زندگی به سوی ما می اندازد پاسخ می دهیم؟ یک برنامه فضای باز می تواند تأثیر چشمگیری بر خودکارآمدی یک فرد جوان داشته باشد زیرا یک تجربه زندگی اشباع شده منحصر به فرد است.

به این فکر کنید که چگونه برنامه‌های فضای باز دانش‌آموزان را به خوبی از مناطق آسایش خود خارج می‌کند، در یک ماجراجویی هیجان‌انگیز، و چالشی منحصربه‌فرد برای آن‌ها ارائه می‌کند. غلبه بر چالش مستلزم پشتکار و توسعه مهارت های جدید به عنوان فردی و گروهی است. حل مسئله، تفکر انتقادی، کنجکاوی، انضباط شخصی، تصمیم گیری، رهبری و ظرفیت دوست یابی تنها تعدادی از رفتارهایی است که دانش آموزان در طول یک برنامه در درون خود انجام می دهند.
این تحقیق از این ایده حمایت می‌کند که تجربیات پشت سر هم می‌توانند تجربیاتی دگرگون‌کننده و منحصربه‌فرد در سفر یک فرد جوان برای باور به خود و توانایی‌هایشان باشند.

2. سلامت جسمانی
یکی از عوامل مهم در خودکارآمدی یک فرد جوان، سلامت جسمانی است. تفریح در فضای باز یکی از ساده ترین راه ها برای به حرکت در آوردن بدن و رسیدن به میزان مناسب ورزش است. خودکارآمدی قوی را می توان به عنوان ذهن و بدن سالم و تأثیرات مثبتی که بر یکدیگر می گذارند درک کرد.
افسردگی در بین نوجوانان در حال افزایش است. در حالی که افسردگی یک وضعیت پیچیده است، ورزش بدنی می تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان آن داشته باشد. واقعیت این است که برخی از چیزهایی که افسردگی باعث می شود نوجوانان تجربه کنند (مانند انزوای اجتماعی، عدم اعتماد به نفس، انگیزه بی اثر) مستقیماً در برنامه های بیرون از خانه فعال، از نظر اجتماعی محرک و شناختی به چالش کشیده می شوند.

3. محیط زیست
یکی دیگر از جنبه های ضروری برنامه های فضای باز با هدف جوانان، ساختن آینده ای پایدار است. کودکانی که با سبک زندگی در فضای باز تا بزرگسالی رشد می کنند، احتمال بیشتری دارد که نگرش های محیط زیستی مادام العمر ایجاد کنند. آنها ارزش اساسی را که فضای باز در زندگی خود ایجاد کرده است احساس می کنند و تشخیص می دهند که ارتباط سالم بین طبیعت و تمدن بسیار مهم است.
با قرار گرفتن کمتر در معرض طبیعت، محیط زیست گرایی در خطر بی اهمیتی برای جوانان است. برنامه‌های فضای باز می‌توانند به طور بالقوه عاملیت سیاسی جوانان را با افزایش خودکارآمدی آنها تقویت کنند و فعالیت‌های زیست‌محیطی را به برنامه‌های خود اضافه کنند.

افکار نهایی

مردم سزاوار ارتباط با طبیعت هستند زیرا این یک نیاز اساسی انسان است. کمپینگ، کوله گردی، یا هر راهی که بتوانیم بیرون باشیم، به ما این فرصت را می‌دهد که بهترین و سالم‌ترین نسخه‌های خود باشیم. به همین دلیل است که برنامه های فضای باز برای جوانان اهمیت دارد، زیرا جوانان آینده ما هستند. برای غلبه بر چالش هایی که در آینده در انتظار ماست، به بهترین شکل ممکن به آنها نیاز داریم.

#فضای_باز #جوانان #کوهنردی #گردشگری


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1175
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14936
بازدید ماه: 70734
کل بازدید ها: 424062
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com