معرفی ورزش صخره نوردی

خیلی‌ها مایل به ورزش‌کردن هستند، اما فعالیت‌های ورزشی مثل قدم‌زدن روی تردمیل به نظرشان خسته‌کننده می‌آید و دلشان می‌خواهد ورزش‌کردن برایشان چالش‌برانگیز و هیجان‌انگیز هم باشد. ورزش‌هایی مثل صخره نوردی دقیقا برای برآورده‌کردن نیاز این دسته از افراد طراحی شده‌اند. سنگ نوردی و دیگر رشته‌های ورزشی مشابه، با ترشح هورمون آدرنالین، دقیقا همین کار را می‌کنند. در ادامه مطلب حاضر، بیشتر راجع‌به صخره نوردی یا همان سنگ نوردی خواهید خواند.
معرفی ورزش صخره نوردی
در صخره نوردی ورزشکار تلاش می‌کند با بالارفتن از موانع، به نوک صخره یا قله کوه برسد. معمولا افراد این کار را با کمک تجهیزات سنگ نوردی مثل طناب و کارابین و کلنگ مخصوص انجام می‌دهند. نوع تجهیزات مورداستفاده، بسته به تندی شیب و ارتفاع و شدت صعود و عوامل دیگری از این دست، متفاوت خواهد بود.
این رشته ورزشی نیروی جسمانی زیادی لازم دارد. برای آنکه بتوان صعود از صخره را به سرانجام رساند، علاوه بر تناسب اندام و چالاکی، به آمادگی ذهنی هم نیاز است. کسی که رو به این رشته ورزشی می‌آورد، باید مشقات آن را تاب بیاورد و از لحاظ ذهنی برای انجامش آماده باشد. سنگ نوردی ورزش مخاطره‌آمیزی است؛ اما علاقه‌مندان به این رشته ورزشی خطر و هیجان نهفته در آن را به چشم مزیت و چالش می‌بینند و از آن استقبال می‌کنند.
انواع سنگ نوردی
این رشته ورزشی خود شامل تعدادی زیرمجموعه ورزشی است. در ادامه می‌توانید نام انواع فعالیت‌های مختلف این رشته ورزشی را ببینید:
    بولدرینگ (Bouldering)؛
    دیواره‌نوردی (Big Wall Climbing)؛
    سنگ نوردی سنتی (Trad Climbing)؛
    سنگ نوردی اسپورت (Sport Climbing)؛
    درای‌تولینگ یا صعود ترکیبی (Dry Tooling/ صخره نوردی با تبرهای مخصوص یخ‌نوردی).
    برخی تفاوت‌های این زیرمجموعه‌ها
تجهیزات و لوازم صخره نوردی مورداستفاده در هریک از این زیرمجموعه‌ها متفاوت از دیگری است؛ برای مثال، بولدرینگ یکی از رشته‌های پایه‌ای صخره نوردی است و برای انجامش به وسیله خاصی نیاز نیست. فقط تشکی زیر صخره‌های محل صعود به‌منظور تأمین ایمنی جانی ورزشکار قرار می‌دهند. برای انجام سایر زیرمجموعه‌ها به برخی لوازم سنگ نوردی اعم از طناب و کلنگ نیاز خواهید داشت.
تفاوت‌های این زیرمجموعه‌ها به اینجا ختم نمی‌شود. نوع صعود، شدت درگیری بدن هنگام صعود، دشواری و چالش مسیر، جنس دیواره یا صخره، و موارد متعدد دیگر در هرکدام از این زیرمجموعه‌ها متفاوت از دیگری است. اگر به دنبال‌کردن این رشته ورزشی علاقه دارید، باید تحقیقات جزئی‌تری انجام دهید و ببینید دقیقا در کدام زیرمجموعه صخره نوردی می‌خواهید فعالیت کنید. بعد از آن می‌توانید سراغ فراهم‌کردن تجهیزات و لوازم بروید.
در دسته‌بندی دیگری دو نوع مختلف برای این رشته ورزشی برشمرده‌اند:
    صخره نوردی داخل سالن یا سنگ نوردی سالنی؛
    صخره نوردی در طبیعت.
درباره مورد دوم مسائل مختلفی را باید مدنظر قرار داد: شدت وزش باد، سردی یا گرمی بیش‌ازحد هوا، و موارد دیگر. حال آنکه در سنگ نوردی داخل سالن به چنین ملاحظاتی نیازی نخواهد بود. سنگ نوردی داخل سالن از لحاظ ایمنی هم بهتر است و به‌ویژه برای تازه‌کاران و برای کودکان مناسب خواهد بود.
تجهیزات صخره نوردی
پیش‌تر هم اشاره شد که تجهیزات و لوازم صخره نوردی با توجه به نوع یا زیرمجموعه آن انتخاب می‌شوند. در ادامه می‌توانید تعدادی از مهم‌ترین تجهیزات لازم برای سنگ نوردی را ببینید:
    طناب؛
    کلاه ایمنی؛
    تبر یخ‌نوردی؛
    قلاب و گیره؛
    هارنس (Harness)؛
    کفش صخره نوردی؛
    کرامپون (Crampon)؛
    اسلینگ صخره نوردی (Sling)؛
    ابزار حمایت و فرود (Belay System)؛
    اسلینگ کامل یا کوئیک دراو (Quick draws)؛
    گچ (صخره‌نوردان با گچی‌کردن دستانشان خطر لیزخوردن را به حداقل می‌رسانند).
اگر قصد صخره نوردی در طبیعت را داشته باشید، بسته به شرایط مکانی که برای صعود انتخاب می‌کنید، ممکن است به تجهیزات دیگری هم نیاز پیدا کنید.
فواید صخره نوردی
چه عواملی باعث شده‌اند ورزشکاران تمامی مشقات و دشواری‌های سنگ نوردی را به جان بخرند؟ بدون تردید، این رشته ورزشی فواید متعددی برای سلامت روح و جسم انسان دارد. به همین خاطر است که با وجود تمامی دشواری‌ها هنوز هم علاقه‌مندان زیادی دارد. ببینیم فایده‌های سنگ نوردی چه‌ها هستند:
۱. افزایش قدرت عضلانی و افزایش قدرت سرپنجه‌ها
برای سنگ نوردی باید خیلی به قدرت سرپنجه‌های دست‌ها اتکا کنید. تمامی وزن بدن را در بیشتر مواقع با کمک سرپنجه‌ها بالا خواهید کشید. علاوه بر این، صخره نوردی یکی از ورزش‌های نادری است که در آن تقریبا تک‌تک عضله‌های بدن درگیر و تقویت می‌شوند. ورزشکاران این رشته در بلندمدت بدنی عضلانی و قوی پیدا می‌کنند که درصد چربی در آن بسیار کم است.
۲. افزایش انعطاف‌پذیری بدن
وقتی در حال صخره نوردی هستید، بارها در شرایطی قرار خواهید گرفت که باید برای یافتن تکیه‌گاه یا برای گرفتن گیره بعدی، دست یا پایتان را با تمام توان بکشید و دراز کنید. همین فعالیت‌ها در بلندمدت نقش پررنگی در افزایش انعطاف‌پذیری بدن خواهند داشت.
۳. تماشای منظره‌های به‌ یادماندنی
سنگ نوردی در طبیعت زیبا واقعا ارزشش را خواهد داشت. وقتی به نوک صخره صعود کنید و تمام دنیا زیر پایتان باشد، این لحظه‌ها را تا مدت‌ها در خاطر خواهید داشت. اگر عکاس باشید، می‌توانید این لحظه‌ها را ثبت و ماندگار کنید.
۴. سلامت قلب و عروق
کمتر ورزشی را می‌توان سراغ گرفت که در آن، علاوه بر قدرت عضلانی، به نیروی قلب و ظرفیت ریه هم نیاز شود و اینها هم تحت‌فشار قرار گیرند. صخره نوردی ورزشی است که این هماهنگی در آن به چشم می‌خورد. وقتی سنگ نوردی کنید، به‌مرور زمان نیرو و توان قلب بهتر و بیشتر خواهد شد و با کارایی بهتری خون را در رگ‌ها پمپاژ خواهد کرد. در پی این اتفاق، اکسیژن بیشتری به جریان خون راه خواهد یافت و به سطوح بالاتری از استقامت بدنی خواهید رسید. ریه هم به همین ترتیب تقویت می‌شود و با کارایی بیشتری اکسیژن را به نقاط مختلف بدن می‌فرستد.
۵. سوزاندن کالری و کاهش وزن
سنگ نوردی برای کاهش وزن و چربی سوزی نیز فوق‌العاده کارآمد است. سنگ نوردی یکی از فعالیت‌های ورزشی شدید است و هنگام صعود، در بدن انرژی فوق‌العاده زیادی سوزانده می‌شود. چربی‌های مضر و چربی‌های ذخیره‌شده در بدن هم بخشی از انرژی سوزانده‌شده در بلندمدت خواهند بود.
۶. رویارویی با چالش‌های جدید و جرئت یافتن برای غلبه بر ترس‌ها
با کمک سنگ نوردی می‌توان از لحاظ ذهنی به سطوح بالاتری رسید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد. ما انسان‌ها در طبیعتمان است که به چالش و رقابت علاقه نشان دهیم. پیروزی در رقابت یا غلبه بر چالش با احساس رضایت همراه خواهد شد. صعود در صخره نوردی و این احساس رضایت به ما اعتمادبه‌نفس بیشتری می‌دهد؛ چیزی که واقعا ارزشمند است و در زندگی به درد می‌خورد.
نکته دیگر آنکه بدون غلبه بر ترس‌ها و نگرانی‌ها، روی‌آوردن به سنگ نوردی ممکن نیست. در واقع، خیلی باید جرئت به خرج دهید، به‌ویژه وقتی در طبیعت صعود می‌کنید. این شجاعت به‌مرور به زندگی روزمره هم راه خواهد یافت. ورزشکاری که صخره نوردی می‌کند به‌مرور زمان به انسان شجاع‌تری تبدیل خواهد شد.
۷. روحیه‌گرفتن و کاهش استرس
ورزش‌هایی که با فعالیت شدید جسمانی همراه‌اند، مثل همین سنگ نوردی که راجع‌به آن صحبت می‌کنیم، مزیت خاص و کاربردی دیگری هم دارند. این نوع فعالیت‌های شدید مغز را مجبور به ترشح سه ترکیب شیمیایی دوپامین، سروتونین و کانابینوئید می‌کنند. ترشح این ترکیبات باعث می‌شود احساس رضایت و خشنودی بیشتری داشته باشیم و حالمان بهتر شود. وقتی حالمان بهتر باشد، به‌مرور زمان شاهد کاهش استرس و اضطراب خواهیم بود. وقتی در این حالت روحی اتفاق بدی برایمان بیفتد، راحت‌تر از پس آن بر خواهیم آمد.
محبوب‌ترین نقاط در ایران برای صخره نوردی
اگر قصد سنگ نوردی در طبیعت را دارید، حتما مکان‌های زیر را مدنظر قرار دهید. ۵ مورد اول از دیواره‌های طبیعی ایران برای سنگ نوردی هستند و ۵ مورد دوم محبوب‌ترین نقاط جهان برای سنگ‌نوردی را معرفی کرده‌اند.
دیواره‌های طبیعی ایران برای سنگ نوردی
    علم‌کوه در استان مازندران؛
    بیستون در استان کرمانشاه؛
    دیواره یافته در استان لرستان؛
    دیواره اخلمد در شهرستان مشهد؛
    دیواره لجور در شهرستان شازند اراک.
و در آخر اینکه…
سنگ نوردی فعالیت ورزشی نسبتا دشواری است و برای آنکه در آن قدم بگذارید، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی باید حسابی خود را تقویت کنید و آمادگی لازم برای صعود را پیدا کنید. کار را با برداشتن قدم‌های کوچک شروع کنید: با صخره نوردی در سالن و تحت نظر مربی باتجربه. بعدها می‌توانید برای انجام این کار به طبیعت بروید و از مزایای فوق‌العاده آن برای روح و جسم خود بهره ببرید.
منبع : چطور


بهترین مکان های گردشگری در تابستان
تابستان و اوقات فراغت آن بهترین فرصت برای سر زدن به گوشه و کنار کشور و آشنایی با میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری آن است. در این میان برخی شهر‌ها به خاطر شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارند بیشتر از سایر نقاط ایران‌زمین، به عنوان مقصد نهایی گردشگران تابستانی در مرکز توجه قرار می‌گیرند. ما در این گزارش تلاش کردیم برخی از این نقاط و شهر‌ها را به شما معرفی کنیم. با قله همراه باشید.
راهکارهای مقابله با حمله ی خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی
خرس ها تا زمانی که شما و دیگر انسان ها را نبینند، موجوداتی گوشه گیر و بی آزار هستند. زمانی که آن ها را دیدید، باید مانند یک مهمان خوش رفتار در همسایگی آن ها رفتار کنید. گزارش حملات خرس ها به انسان ها، بسیار کم می باشد و تمام آن ها نیز در قلمروی خرس ها و سهل انگاری انسان ها روی می دهد. پس احتمال حملات خرس به انسان ها در کوهنوردی بسیار پایین است . برای آگاهی بیشتر هنگام رویارویی با خرس در کوهنوردی و طبیعت گردی با قله همراه باشید.
کیسه ی بیواک چیست؟ و بیواک در کوهستان یعنی چه؟
کیسه بیواک ها جانپناه های تک نفره و مینیمالیستی هستند که لایه اضافی برای محافظت در برابر محیط از شما ایجاد می کنند. کیسه بیواک عموما از کیسه خواب بزرگتر است و معمولا از مواد ضد آب و باد به جهت مقاومت بیشتر تولید میشوند. کیسه بیواک وزن کمتری نسبت به چادر یک نفره دارد. به نقل از msrgear کیسه بیواک ها عموما به دلیل حبس کردن هوا در محیط کوچکتر از چادر گرمتر هستند، اما فضای دسترسی آنها بسیار محدودتر است. برای آشنایی بیشتر با بیواک و راهنمای خرید کیسه ی بیواک با قله همراه باشید.
حل مشکل دستشویی در کوهنوردی و طبیعت
با همه گیر شدن ورزش کوهنوردی و دسترسی راحت اکثر افراد به قله های مطرح کشور، تا چند سال گذشته شاهد این بودیم که کوهستان در حال تبدیل شدن به زباله دان هست ولی چند سالی میشه که به وضوح تبدیل شدن کوهستان به دستشویی رو مشاهده میکنیم. در این مقاله میخواهیم در مورد مشکل دستشویی در طبیعت صحبت کنیم. با قله همراه باشید.
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی
ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی نکته بسیار مهمی برای ما کوهنوردان است. نوع و مدت این ورزش نیاز به یک برنامه بازیابی توان جسمی را بیشتر برجسته می‌کند. گاه بعد از یک برنامه سنگین و یا بعد از هفته‌های متوالی اجرای برنامه احساس می‌کنیم توان جسمی‌مان تحلیل رفته و باید مدتی برنامه های سبک تری بریم یا اصلا در برنامه ای شرکت نکنیم تا توان خودمون رو بدست بیاریم.علم ورزش و تغدیه اینجا به کمک ما می آید تا زمان بازیابی جسمی خود را بهبود ببخشیم و کیفیت اون رو بالا ببریم. البته تغذیه و آمادگی جسمی قبل از برنامه و نحوه تغذیه در زمان اجرای برنامه تاثیر بسیار زیادی در شدت تحلیل توان ما داره که این بحث رو بعدا ادامه میدیم. برای آشنایی بیشتر با ریکاوری بدن بعد از کوهنوردی با قله همراه باشید.
راهنمای خرید کیسه خواب
کیسه خواب یا Sleeping bag ،رختخواب مدرنی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.در این مقاله از قله در ارتباط با راهنمای خرید کیسه خواب کوهنوردی گفته ایم تا به راحتی بتوانید کیسه خواب مورد نظرتان را انتخاب کنید.
گتر کوهنوردی چیست؟
خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند در طول یک فعالیت کوهنوردی، وارد کفش شوند. گتر کوهنوردی می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد حال از خود میپرسید گتر کوهنوردی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با گتر کوهنوردی با مقاله های قله همراه باشید. در این مفاله بیشتر با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا خواهید شد.
نحوه ی صحیح تمیز کردن کوله پشتی
همانطور که می دانید کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهم ترین وسایل یک کوهنورد می باشد و نیاز به محافظت و نگهداری زیادی دارد. اگر نمیخواهید دوباره هزینه ی زیادی برای خرید کوله متحمل شوید پس حتما باید حواستان به نگهداری کوله پشتی تان باشد. این کوله ها چون به صورت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، ممکن است طی عوامل متعددی از جمله جذب عرق بدن یا جذب گرد و غبار ، لک باران ، لک پخت و پز و ... آلوده شوند که این آلودگی ها در طولانی مدت ممکن است به کوله پشتی شما آسیب برساند پس ما در این مقاله از قله به شما آموزش می دهیم که چگونه کوله پشتی خود را تمیز کنید.
Fastpacking چیست؟
Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
آشنایی با اسکای رانینگ
اسکای رانینگ که به نام دوی کوهستان به فارسی ترجمه شده است یکی از رشته های ورزشی است که بیشتر فعالیت های آن در فضای آزادی است که در حوزه های کوهستان جای بگیرد .گرچه این رشته ورزشی خطرهای زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب نماید. برای آشنایی بیشتر با این رشته ی ورزشی با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1014
بازدید روز گذشته: 2174
بازدید هفته: 14775
بازدید ماه: 70573
کل بازدید ها: 423901
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com