گرمازدگی در کوهنوردی

گرمازدگی در کوهستان یکی از شایع ترین حوادث پیش روی کوهنوردان در فصول گرم است. این حادثه نیز به راحتی با دانستن این که چه اقداماتی ضروری می باشد، قابل پیشگیری و درمان است. پس بیایید بدانیم گرمازدگی چیست، چه نشانه ها و عوارضی دارد و چگونه می توان به یک فرد گرمازده کمک کرد .
شرایط بروز گرمازدگی:
• این عارضه بیشتر در دمای بالاتر از ‏‏‏‏‏‏۴۰°C ایجاد می شود.
• در گرمازدگی تا ۹۰% احتمال مرگ وجود دارد!
• کم آبی پیش زمینه گرمازدگی است.
• سالمندان، کودکان، افراد چاق و مبتلایان به بیماری های مزمن مانند: دیابت، بیماری های قلبی عروقی و پرکاری تیروئید به گرمازدگی حساس ترند.
• گرمازدگی در ۲ طیف سنی سالمندان و اطفال، بسیار سریع و خطرناک است.
• دامنه حرارت بدن باید بین ۳۶.۵ تا ‏‏‏۳۷.۵°C باشد، بیش از ‏‏‏۲°C‏ تفاوت دما، در عملکرد دستگاه های بدن اختلال ایجاد کرده و احتمال مرگ وجود دارد!
پیشگیری از گرمازدگی در کوهستان
قبل از اینکه بگوییم اگر گرمازده شدیم، بهتر است بدانیم برای گرما زده نشدن چه کارهایی باید انجام دهیم. چرا که پیشگیری از گرمازدگی در کوهستان ، آن هم در شرایط سخت کوهستان بسیار ساده تر از درمان می باشد. ۲ عامل مهم باعث گرمازدگی می شود که با رعایت کردن آنها، می توان در بروز این حالت پیشگیری بوجود آورد:
۱) اولین عامل گرمازدگی در کوهستان ، فقدان آب و املاح مورد نیاز بدن می باشد، بدن ما در فعالیت های شدید مانند کوهنوردی در گرما به شدت دچار تعریق و از دست دادن آب به همراه املاح مورد نیاز بدن می شود. بهترین راه پیشگیری از این حالت خوردن آب با املاح یا خوردن ORS است.
ORS چیست؟
پودر ORS را می توان یک نوع سرم خوراکی دانست که جایگزین مناسبی برای مایعات و املاح از دست رفته بدن است. برای تهیه آن، یک بسته پودر را در یک لیتر آب سالم حل کنید و سپس جرعه جرعه مصرف کنید. این محلول نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان گرمازدگی دارد. اگر پودر آماده نداشتید یک قاشق چایی خوری نمک به یک لیتر آب اضافه کنید. اگر بسته ORS استاندارد به همراه دارید، هیچ چیز (از جمله شکر، نمک یا نوشابه) به محلول اضافه نکنید، زیرا ترکیب محلول را به هم می زند. فقط می توانید برای بهبود مزه، مقدار بسیار اندکی آبلیمو به آن اضافه کنید. در میان مایعات طبیعی، دوغ جایگزین مناسبی برای محلول ORS است. مصرف محلول ORS محدودیتی در افراد بزرگسال ندارد.
بهترین آب برای مصرف یک کوهنورد آب معمولی نیست. بدن کوهنوردان باید املاح دفعی خود را به گونه ای جبران کنند، به همین دلیل آب به همراه قند و نمک بهترین برند مصرف مایعات کوه نورد در حالت فعالیت است. هنگام ورزش کردن نمک از دست رفته بدن را با انتخاب نوشیدنی‌های مناسب، دوباره جایگزین کنید.
۲) عامل ثانویه به وجود آمدن گرمازدگی در کوهستان گرمای محیط است پس عامل دومی که باید نسبت به آن حساس باشید دمای هوای بیرون می باشد.
صعودتان را در روزهای گرم سال در ابتدا یا انتهای روز انجام دهید و از فعالیت شدید ما بین روز پرهیز کنید.
اگر در طول روز مشغول صعود هستید به ازای هر ساعت صعود ( می تواند بر اساس توان تنظیم شود ) حتما زمانی برای استراحت اختصاص دهید.
تا جای ممکن در زمان استراحت به سایه پناه ببرید.
استفاده از دستمال یا شال مرطوب برای خنک کردن بدن، سر و به خصوص مخچه در پیشگیری از گرمازدگی در کوهستان ، بسیار کمک کننده است.
ریسک نکنید! اگر دمای هوای محیط و بازتابش آن از زمین، زیاد است بهتر است کمی صعود را متوقف کنید و استراحت نمایید چون ممکن است تداوم و لجبازی با این شرایط به قیمت جان شما و یا همنوردانتان تمام شود.
لباس های تنگ، گشاد و با قابلیت تنفس بپوشید و بدانید که کلاه و دستکش های نازک به شما کمک بسیار خواهد نمود.
گرمازدگی در کوهستان حادثه ای اورژانسی
منظور از اورژانسی یعنی لزوم رسیدگی فوری. در صورت بروز گرمازدگی در کوهستان ، احتمال مرگ در مراحل حاد بسیار زیاد است پس اگر پیشگیری های لازم را انجام ندادید، باید حداقل اصول رفتار امدادی را بدانید تا از بحران جلوگیری کنید.
    گرفتگی عضلات : به دلیل گرمای زیاد در بیرون و درون بدن تعرق زیاد شده و بدن آب و املاح فراوانی از دست می دهد. غالب کوهنوردان بدون جایگرین کردن املاح فقط آب معمولی مصرف می کنند. برهم خوردن توازن املاح درون بدنی باعث گرفتگی و دردهای عضلانی شده و این اولین مرحله از گرمازدگی در کوهستان است.
    خستگی: با کاهش املاح درون خونی، گرمای بدن افزایش می یابد و آب بیشتری از بدن دفع می شود. در این شرایط سردرد و سرگیجه شروع می شود و بدن رفلکس های تازه ای می دهد و اعلام هشدار می کند. بی اختیاری در دفع مدفوع و ادرار، کمی اختلال ذهنی که حتی ممکن است بر روی تکلم هم تاثیر بگذارد، ممکن است اتفاق بیفتد.
    حمله گرمایی: با افزایش حالت اول و دوم، دفع آب بدن و کمبود شدید آب و املاح درون خونی بخش هایی از قسمت های بدن از کار افتاده و فرد دچار شوک گرمایی، اختلال در دستگاه های مهم بدن مانند کلیه و کبد و در نهایت مرگ را به همراه دارد.
درمان و کمک های اولیه
• مصدوم را به محل سایه و خنک منتقل کنید.
• مصدوم را بر روی زمین صاف درازکش کنید و کوله را زیر پاهای او بگذارید تا پاها بالاتر از سر قرار گیرد و خون رسانی به مغز راحت تر انجام شود.
• دور مصدوم را خلوت کنید و از رسیدن هوای تازه به مصدوم مطمئن شوید.
• تنفس مصنوعی (CPR)‏
• پائین آوردن دمای بدن به طور تدریجی با ملافه خیس یا وسایل مرطوب.
توجه: اگر بیمار در معرض هوای خشک قرار گرفت و دمای بدن اون به ‏‏‏‏‏‏۳۸°C رسید، خنک کردن را متوقف کنید، سپس مصدوم را ارزیابی کنید و در صورت نیاز و بالاتر بودن دما از ‏‏‏‏‏‏۳۸°C خنک کردن را ادامه دهید.
• از آب خیلی سرد استفاده نکنید!
• مایعات کافی و مکرر به مصدوم بنوشانید.
درشرایط گرما زدگی با دو دسته مصدوم مواجه میشویم :
   1- مصدومانی که هنوز هوشیار هستند: مصدومان هوشیار را به سرعت به سایه انتقال دهید. کمپرس سرد را بوسیله آب و پارچه شروع کنید. سعی کنید مصدوم حتما و به هر میزان، آب تقویت شده با املاح مصرف نماید. به ملایمت او را باد بزنید تا دمای بدن او کم شود.
   2- مصدومانی که دچار بی هوشی شده اند: مصدومان بی هوش را باید ابتدا به سایه انتقال دهید. راه های ورود و خروج هوایی را باز نموده و آماده عملیات CPR شوید و اگر مصدوم تنفس نداشت این عملیات را شروع کنید و بدن را به سرعت با آب و پارچه خنک کنید.
    در هر دو حالت لزوم جا دادن مصدوم در زیر سایه یا محیطی کاملا خنک ضروری است.
    به دلیل ضعف خونرسانی به مغز پاهای مصدوم را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا خون رسانی به مغز راحت تر انجام پذیرد.
    از آب معمولی برای سرد کردن بدن استفاده نمایید و با پارچه های خیس محل های شریان های اصلی مانند زیر بغل، ران ها، شکم، سر و گردن، می توانید دمای بدن را سریع تر پایین بیاورید. به آرامی بدن مصدوم را باد بزنید این عمل درصد سرعت خنک سازی بدن را بیشتر می کند.
بهترین زمان فعالیت، ساعات آغازین و پایانی روز است و از فعالیت در ساعات میانی روز باید پرهیز کرد. در بعضی شرایط نمی توان به فعالیت ادامه داد. در بعضی از آب و هواها بسیار گرم قرار گرفتن در آنها حتی بدون فعالیت هم می تواند خطرناک باشد .
منبع: https://asanteb.com


 #سنگنوردی#سبک_صخره‌ای#سبک_یخی#سبک_آلپاین#بولدرینگ#مهارت‌های_سنگنوردی#تجهیزات_سنگنوردی#مسابقات_سنگنوردی#ماجراجویی_در_طبیعت#تفریح_فیزیکی
معرفی سبک های مختلف سنگنوردی
سبک‌های مختلف سنگ‌نوردی، دنیای جذاب و متنوعی از این ورزش هیجان‌انگیز را به ما معرفی می‌کنند. این ورزش چندگانه، با تنوع بی‌پایانی از تکنیک‌ها، محیط‌ها و تجهیزات، به افراد اجازه می‌دهد تا با توجه به علایق و مهارت‌های خود، سبکی منحصر به فرد از سنگ‌نوردی را انتخاب کنند. از صعودهای با مسیر‌های صخره‌ای تا صعودهای آلپاین و تسلط بر یخ، هر سبک سنگ‌نوردی دارای چالش‌ها و تجربیات منحصر به فرد خود است. در این مقاله از قله، ما به بررسی این سبک‌های متنوع و جذاب می‌پردازیم و تأثیر آنها بر تجربه سنگ‌نوردان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین، با توجه به اینکه سنگ‌نوردی به عنوان یک ورزش جسمی و ذهنی فوق‌العاده ارتقاء می‌یابد، ما نگاهی به فواید آن بر سلامتی فردی نیز خواهیم داشت. در ادامه با قله همراه باشید.
 #مدیریت_خشم_و_تنش#زندگی_زناشویی_سالم#ارتباط_مثبت_در_زناشویی#رویکردهای_نوین_در_روابط_زناشویی#مهارت‌های_ارتباطی_زوجین#توسعه_روابط_خانوادگی#تربیت_کودکان_سالم#زندگی_مشترک_خوشبخت
هنر مدیریت خشم و تنش: راهنمایی به روابط زناشویی سالم و خوشبخت
مدیریت خشم و تنش در زندگی زناشویی یکی از مسائل مهم و حیاتی در جامعه ماست. زندگی زناشویی، یکی از بخش‌های حیات انسانی است که با وجود لحظات شادی و انسجام، ممکن است با چالش‌ها و مشکلاتی همراه باشد. خشم و تنش به عنوان دو عامل رایج در این روابط، می‌توانند تأثیرات منفی بر روابط زناشویی و سلامت روانی اعضای خانواده داشته باشند. در این مقاله از قله، به بررسی علل و آثار منفی خشم و تنش در زندگی زناشویی می‌پردازیم و تکنیک‌ها و راهکارهایی را ارائه می‌دهیم که افراد می‌توانند برای مدیریت بهتر این عواطف و ایجاد روابط سالم‌تر در زندگی زناشویی خود بهره‌برند. همچنین، از مطالعات موردی و نمونه‌های واقعی برای نشان دادن کاربردهای عملی این راهکارها در زندگی زناشویی استفاده می‌شود.
#کوهنوردی_ایران#مقاصد_کوهنوردی#پیاده_روی_در_طبیعت#کوهنوردان_ایران#سفر_به_کوهستان#جذابیت_طبیعی_ایران#کوههای_ایران#ماجراجویی_در_طبیعت_ایران
مقاصد برتر کوهنوردی در ایران کجا قرار دارند؟
کوهنوردی یکی از ورزش‌ها و فعالیت‌های پرجذابی است که علاقه‌مندان به طبیعت و ماجراجویی در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. ایران با تنوع طبیعی خیره‌کننده‌اش از کوهستان‌های بلند تا مناظر زیبای کویری، یکی از مقاصد مورد علاقه کوهنوردان از سراسر دنیا محسوب می‌شود. در این مقاله از قله، بهترین مکان‌های کوهنوردی ایران را برای شما معرفی خواهیم کرد تا شما نیز بتوانید تجربه فراموش‌نشدنی کوهنوردی در این سرزمین زیبا را تجربه کنید. در ادامه با قله همراه باشید.
# کتاب_چرا_حال_انسان_امروزی_خوب_نیست #مایکل_روث #روان‌شناسی_اجتماعی #کتابخوانی #کتاب_جدید #خواندن_کتاب #معرفی_کتاب #تحلیل_کتاب
معرفی کتاب چرا حال انسان امروزی خوب نیست!؟
کتاب چرا حال انسان امروزی خوب نیست!؟ نوشته‌ی مایکل روث، به شما راه ترمیم شأن و وقار خودتان را به عنوان یک انسان نشان می‌دهد. همانطور که یونگ می‌گوید، انسان همواره در جستجوی روح است پس وقت آن رسیده که با کمک این کتاب به خود حقیقی‌تان بازگردید. برای آشنایی بیشتر با این کتاب در ادامه با قله همراه باشید.
#غار_یخی_چما#زیبایی_طبیعت_ایران#گردشگری_در_چهارمحال و بختیاری#تاریخ_غار_یخی#معجون_طبیعت_و_تاریخ#سفر_به_غارهای_ایران#کوهستان_البرز#بازدید_از_مکانهای_تاریخی
معرفی زیبایی و تاریخ غار یخی چما
غار یخی چما یکی از معروف‌ترین غارهای یخی در ایران است و در استان چهارمحال و بختیاری، در شمال غربی کشور واقع شده است. این غار به عنوان یک مکان تاریخی و باستان‌شناسی نیز جلب توجه محققان و گردشگران شده است. این مکان در دامنه کوه‌ها قرار گرفته و دارای مناظر طبیعی زیبا و چشم‌نوازی است.یکی از ویژگی‌های برجسته این غار، وجود یک یخچال طبیعی داخل غار است. این امر به غار جذابیت ویژه‌ای اضافه کرده است.غار یخی چما به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب در ایران شناخته می‌شود. برخی از مردم معتقدند که غار یخی چما دارای ارتباطات مذهبی و باورهای مرتبط با دین می‌باشد و به نوعی مکان مذهبی است. گردشگران می‌توانند داخل غار را با همراهی راهنماهای محلی بپیمایند و زیبایی‌های داخل غار را ببینند. همچنین، محیط طبیعی اطراف غار نیز برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی مناسب است. برای آشنایی بیشتر با این غار زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 438  نفر
بازدید روز گذشته: 4779  نفر
بازدید هفته: 38680  نفر
بازدید ماه: 189983  نفر
کل بازدید ها: 2776916  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید