راهنمای کوهنوردی برای اولین صعود به قله

راهنمای کوه نوردی برای افراد مبتدی است که قصد دارند اولین صعود بزرگ خود را انجام دهند. در این مقاله سعی شده است تمامی نکاتی که برای یک صعود نیاز است ارائه شود. اگر شما هم می خواهید اولین صعود و چالش خود را آغاز کنید با قله همراه شوید تا تجربه ای عالی و بی نظیر داشته باشید
انواع ورزش کوهنوردی شامل موارد زیادی از جمله راهپیمایی سخت و طاقت‌فرسا در مسیرهای طولانی و غیرحرفه‌ای، صعودی به قله و حرکت در مسیرهای صعب العبور تا رسیدن به قله‌های پوشیده از یخ، است. کوهنوردی می‌تواند چندین ماه طول بکشد یا بصورت سفر کوتاه یک روزه باشد. با توجه به مسافتی که در پیشرو دارید، نیاز به آمادگی جسمانی مناسب، دانش فنی مرتبط و شاید مهمتر از همه، ذهنی آماده  برای چالش‌های مسیر، خواهید داشت. اگر این شرایط را دارید، نکات گفته شده در این راهنمای کوهنوردی مبتدی را مطالعه کرده و ماجراجویی خود را شروع کنید.
۱- آمادگی جسمانی داشته باشید
اول از همه، متناسب و فیت باشید. تمرین‌های مناسب کوهنوردی مانند پیاده‌روی و پله‌نوردی را در برنامه‌ی روزمره خود بگنجانید. دویدن و دوچرخه‌سواری منظم برای ایجاد تناسب اندام بسیار لازم است. همچنین ورزش با وزنه‌ را برای تقویت قسمت بالای بدن، به برنامه خود اضافه کنید. در ادامه برای یادگیری اصول اولیه کوهنوردی، مانند استفاده از هارنس یا  پیچیدن و گره زدن طناب، به باشگاه سنگنوردی بروید.
در مرحله بعد با کوله پشتی سنگین از تپه بالا بروید. برنامه‌های چند روزه با کوله پشتی داشته باشید. در طی این سفرهای کوتاه دوام آوردن در مسیرهای طولانی را تمرین کنید. همچنین اعتماد به نفس خود را هنگام عبور از پرتگاه‌ها یا کمرکش کوه‌ها، چه به تنهایی و چه به‌صورت هم طنابی، تقویت کنید. در نهایت، باید با انجام همه این کارها در شرایط زمستانی راحت باشید. چرا که شرایط کوهنوردی و صعود به قله‌های یخ زده می‌تواند بسیار دشوار باشد.
۲- هدف خود را انتخاب کنید
قدم اول در راهنمای کوهنوردی مبتدی انتخاب هدف- راهپیمایی در مسیرهای حرفه‌ای، مسیرهای پوشیده از گرانیت، کوه‌های یخ زده، یخ‌نوردی یا کوهنوردی مختلط یا فقط پیاده روی-  است. سپس اهداف بلند مدت و همچنین برنامه‌های شروع کوهنوردی خود را تعیین کنید.
 رده‌های ورزش کوهنوردی‌ بر اساس ارتفاع  – در براکت‌های ۱۰۰۰ متر از ۴ Kers به ۸ Kers –  درجه‌بندی می‌شود. همچنین بر اساس میزان شیب و مواجهه با ریسک نیز در کلاس‌های مختلفی رده‌بندی می‌شوند. رده ۱ مسطح و بدون ریسک است، در رده ۲ و ۳ که شیب و موانع افزایش می‌یابد، رده ۴ شامل درگیری چهار دست و پا و در نهایت درجه ۵ که رده‌ی کوهنوردی بسیار فنی و با مهارت سنگ نوردی است.
بیش از حد بلند پروازانه نباشید. بهتر است نسبت به دستاوردهای خود احساس خوبی داشته باشید تا  از رسیدن به اهداف خود ناامید نشوید.
۳- دوره‌های راهنمای کوهنوردی مبتدی را بگذرانید 
اگر دوستان کوهنوردی دارید که می‌توانند اصول اولیه را به شما آموزش دهند از کوه‌ها و مکان‌هایی که کمترین ریسک را دارند،  شروع کنید. کوهنوردی با راهنما شما را در محیط کوهستان قرار داده و بازخورد مناسبی از محل و شرایط را به شما می‌دهد. مهمترین عامل در افزایش اعتماد بنفس در زمان کوهنوردی داشتن تجارب شخصی است.
همچنین می‌توانید از دوره‌های کوهنوردی موجود در محل زندگی خود استفاده کنید. دوره‌‌ کارآموزی کوهپیمایی، معمولاً سه و در مسیرهایی با رده‌ی ۲ یا ۳ برگزار می‌شوند. در این دوره‌های راهنمای کوهنوردی مبتدی، برنامه‌ریزی مسیر، جهت‌یابی، سفر ایمن، صخره‌ نوردی ودوره‌های لجستیک مانند تجزیه و تحلیل هوا و نجات در کوه را پوشش می‌دهند. بعضی ازاین دوره‌ها، کوهنوردی در برف و یخ را نیز آموزش می‌دهند، از جمله تکنیک‌های این دوره می‌توان به خودبازداری و پیاده روی در یخچال های طبیعی اشاره کرد. داشتن همه‌ی این تجارب به شما کمک می کند تا در هنگام تصمیم گیری در مورد چالش‌های مواجه سده در کوه، مستقل‌تر عمل کنید.
۴- استاد نقشه‌خوانی شوید
هرچه تجربه بیشتری در جهت‌یابی داشته باشید، عملکرد بهتری خواهید داشت. حتی می‌توانید در خانه با ترسیم یک مسیر بین دو نقطه روی هر نقشه، تمرین کنید. مسیرهای واقعی برای خود تعیین کنید. از همه ابزارهای جهت‌یابی مانند GPS، قطب نما، ارتفاع سنج، خطوط نقشه، مثلث‌بندی، جهت‌یابی و دید‌زدن استفاده کنید. زمانی که اعتماد بنفس لازم را بدست آوردید، خود را گم کنید سپس خودتان راه برگشت را پیدا کنید.
 پیش بینی تعداد گام‌ها وسرعت برای برنامه‌ریزی بسیار مهم است. این‌ کار به شما کمک می‌کند که در یک روز، فعالیت بیش از حد توان خود انجام نداده و خود را خسته نکنید. اطمینان حاصل کنید که به‌درستی تخمین زده‌اید. تعداد گامهای خود را برای مسافتی مشخص در نزدیکی خانه‌ی خوداندازه‌گیری کنید. سپس بر روی تپه‌ها این کار را انجام دهید تا مشخص کنید که تغییر شیب و بالا رفتن از سربالایی چه تاثیری بر روی سرعت و میزان خستگی شما دارد.
۵- لوازم مورد نیاز را تهیه کنید
گرم نگه‌داشتن بدن در هنگام کوهنوردی بسیار مهم است. از لباس‌های مناسب استفاده کنید جوراب‌های بافته شده از پشم گوسفند بپوشید. چکمه‌هایی با لایه‌ی بیرونی سخت و قسمت داخلی جدا شونده تهیه کنید. این چکمه‌ها به خشک و گرم ماندن پاهای شما کمک می‌کنند. از کوله پشتی سبک استفاده کنید. فقط توجه کنید که به اندازه کافی بزرگ و متناسب با اصول اولیه طراحی شده باشد. فهرست لوازمی که در راهنمای کوهنوردی مبتدی ارائه شده است،  شامل هارنس، کلاه ایمنی، طناب با طول مناسب و شلوار کوهنوردی می‌باشد.  اگر برای کوهنوردی به مناطق یخ‌زده می روید از کرامپون‌های نیمه اتومات ۱۲ شاخه و یک تبر یخ  پیولت ۶۰ الی ۹۰ سانتیمتری استفاده کنید.
چراغ پیشانی را فراموش نکنید، زیرا کوهنوردی در صبح خیلی زود شروع می‌شود. اگر در نهایت گم شوید، نمی‌خواهید که در تاریکی بمانید. از خرید چادرهای کوهنوردی ارزان قیمت صرف نظر کنید. زیرا زمانی که در معرض برف، بوران و بادهایی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت قرار بگیرید، پشیمان خواهید شد. جعبه‌ی کمک‌های اولیه را نیز فراموش نکنید.
۶- برای ارتفاع آماده شوید
 از ۳۰۰۰ متر یا بالاتر احتمالا تحت تاثیر ارتفاع قرار خواهید گرفت. این تاثیرات را دست کم نگیرید. این علائم در بهترین حالت ممکن است باعث بی‌خوابی، از دست دادن اشتها و حالت تهوع  شود، که همه‌ی این‌ها انگیزه و آمادگی بدنی شما را از بین می‌برد. در بدترین حالت ممکن است منجر به ادم ریوی شوید که ریه‌های شما را درگیر کرده و می‌تواند کشنده باشد.
سازگاری با محیط حیاتی است. در راهنمای کوهنوردی مبتدی تاکید شده است که به آرامی صعود کنید و کمپ بزنید. اگر صعود تدریجی داشته باشید، در اغلب مواقع بدن می‌تواند خود را سازگار کند. حتی اگر میل ندارید غذا بخورید و آب کافی بنوشید. در مسیرهای طولانی‌تر، میزان اکسیژن خون را اندازه‌گیری کنید. اگر سرگیجه شدید یا سرفه می‌کنید، هرچه سریعتر پایین بیایید.
۷- برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی و بازهم برنامه‌ریزی
برای شروع مسیرهایی که دسترسی به اطلاعات آنها آسان است،  یا مسیرهای کاملاً مشخص محلی و یا  مناطق توریستی را در نظر بگیرید. با توجه به سرعتتان روزهایی را برنامه‌ریزی کنید، زیاد بلند پروازانه نباشید. صعود در شیب تند ممکن است روی کاغذ آسان به نظر برسد اما این‌ کار در واقعیت و در پایان یک روز خسته کننده با کوله‌پشتی، به‌ ویژه در ارتفاع، سخت‌تر است. شرایط احتمالی آب و هوا را در نظر بگیرید و همیشه برنامه جایگزین داشته باشید.
مجوزهای مورد نیاز ( در صورت رفتن به خارج از کشور ویزا) همه به برنامه‌ریزی دقیق احتیاج دارند، موانع زبانی نیز می‌توانند کار را بسیار دشوارتر کنند.
وقتی به مسیر مورد نظر رسیدید، قبل از طلوع آفتاب حرکت کنید و تا اوایل بعدازظهر به‌سمت پایین بروید، به‌ویژه در مناطق یخی که تابش آفتاب احتمال ریزش سنگ را در طول روز افزایش می‌دهد. در آخر اینکه انعطاف‌پذیر و سازگار باشید.
۸- مجموعه مهارت‌های خود را به آرامی افزایش دهید
به تدریج پیشرفت کنید و هرچه پیش می‌روید تجربه بیشتری کسب خواهید کرد. هرگز در یک سفر بزرگ چیزی را برای اولین بار امتحان نکنید. سعی کنید مهارت‌ها را در محیطی امن تمرین کنید تا قبل از اینکه به آنها احتیاج داشته باشید کاملا مسلط باشید. توجه داشته باشید که پس از مطالعه‌ی راهنمای کوهنوردی مبتدی، باز هم برنامه‌های بسیاری نیاز است تا درک شرایط برای شما آسان شود.
سرانجام، اگر احساس می‌کنید که با مشکل برخورد کرده‌اید، با استخدام فرد حرفه‌ای و یا یک راهنما مهارت‌های خود را گسترش دهید. بهتر است که مهارت‌های کوهنوردی را از شخصی حرفه‌ای یاد بگیرید تا اینکه با زندگی خود قمار کنید.
منبع : بریم کوه


چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟
تمیز کردن دوچرخه، یکی از فعالیت هایی است که هر فرد دوچرخه سوار باید انجام دهد زیرا، به شخصیت دوچرخه سوار و کیفیت رکاب زنی او کمک می کند. اما باید بدانید که شستشوی یک دوچرخه متفاوت است و باید با حساسیت بالا و ریز بینی اینکار انجام شود. شاید تا به الان این دغدغه را داشتید که چطور و چگونه دوچرخه خود را با چه موادی بشویم تا آسیب نبیند؟ و این فکر همیشه ذهن شمارا درگیر خود کرده و اینبار قرار است شما با خواندن این مقاله از سایت قله به خوبی بیاموزید که چطور به نظافت دوچرخه خود بپردازید. در ادامه با قله همراه باشید.
انواع طبیعت گردی
همه ی افراد رفتن به طبیعت و لذت بردن از مناظر طبیعی را دوست دارند و سعی می کنند آخر هفته خود را در طبیعت گذرانده و انرژی از دست رفته خود را با طبیعت گردی بازسازی کنند. اما واقعا طبیعت گردی چیست؟ شما چند نوع طبیعت گردی می شناسید؟ در این مقاله از قله قصد داریم شما را با طبیعت گردی و انواع آن آشنا نماییم. برای آشنایی با طبیعت گردی در ادامه با قله همراه باشید.
نکات مهم کوهنوردی در فصل پاییز
پاییز، زیباترین و دوست داشتنی ترین فصل سال است. پاییز، فصل سفری متفاوت است. کوهنوردان به دلیل رنگ های گرم و ازدحام جمعیت، عاشق فصل پاییزند. پاییز زمان بستن کوله پشتی، ترک شهر و رفتن به دل طبیعت است. تابستان و هوای گرمش بار سفر بسته و پاییز با رنگهای گرمش بر ما حاکم شده است.اما مانند هر نوع تفریحی، کوهنوردی و پیاده روی در پاییز خطراتی را با خود به همراه دارد. در این مقاله از قله شما را با شرایط کوهنوردی در پاییز بیشتر آشنا خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
چرا حاتم طایی خارکن را جوانمرد از خود می دانست؟
حاتم طایی از بزرگان عرب بود که در سخاوت و بخشش زبانزد بود. نام او به چنان شهرتی در بخشندگی رسید که کم کم تبدیل به ضرب المثل شد و امروزه نیز هر کس دست و دلبازی زیادی بکند و بخشنده باشد در توصیف او می‌گویند: حاتم بخشی می کند یا مثل حاتم طایی است. (البته گاهی نیز به تمسخر برای افراد خسیس می‌گویند!) حکایت های دلنشین مختلفی درباره حاتم طائی وجود دارد. در این مطلب از قله حکایت حاتم طائی و خارکن را که یک حکایت از گلستان سعدی است و بازنویسی آن را به زبان روان امروزی می‌خوانید. در ادامه با قله همراه باشید.
چه موقع قهوه بخوریم؟
قهوه و نوشیدن آن برای بسیاری از افراد جزء عادات محسوب می‌شود و هر زمانی که دوست داشته باشند و میلشان بکشد به سراغ آن می‌روند و از طرفی برخی افراد نیز هستند که باید در یک ساعت مشخص قهوه مصرف کنند و در غیر این ساعات به سراغ این نوشیدنی تلخ و لذتبخش نمی‌روند و یا هستند افرادی که بطور مثال تنها قبل از آغاز فعالیت بدنی و ورزششان به سراغ آن می‌روند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با زمان های مناسب و نامناسب نوشیدن قهوه آشنا کنیم، در ادامه با قله همراه باشید.
رفتارهای اجتماعی غلط که زندگی شما را ناخوشایند می کند!
برخی از مردم بر این باور هستند که مردم دقیقا همانطور که شما به آنها اجازه می دهید با شما رفتار می کنند و این سخن تا حد زیادی درست است. زمانی که شما به خودتان عشق بورزید و به خودتان احترام بگذارید دیگران هم به شما احترام خواهند گذاشت. در این مقاله از قله لیستی از کارهایی که نباید به دیگران اجازه انجام آنها را بدهید گردآوری شده است که بر زندگی شما نیز تاثیر می گذارد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای خرید باتوم کوهنوردی
باتوم کوهنوردی ابزاری است که در پیمودن مسیرهای سخت به حفظ تعادل و انرژی کوهنورد کمک می کند. برای خرید باتوم کوهنوردی مطمئنا نیاز به یک راهنمای انتخاب دارید. زیرا این ابزار نیز همچون دیگر لوازم کوهنوردی دارای قابلیت ها و مدل های مختلف است. به همین دلیل در این مقاله ویژگی های این ابزار به تفصیل شرح داده شده است. برای انتخاب یک باتوم مناسب برای کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کتاب اثر مرکب
سرنوشت چیزی‌ست که خودتان آن را می‎‌سازید. اگر می‌خواهید جاده‌ی موفقیت را برای خود هموار کنید، کتاب اثر مرکب به قلم دارن هاردی راهگشای شما در این مسیر پر پیچ و خم است. کتابی که در حال حاضر در گروه پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز و آمازون قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با کتاب اثر مرکب در ادامه با قله همراه باشید.
کریس شارما، نابغه دنیای سنگنوردی
کریس اومپراکاش شارما (زادهٔ ۲۳ آوریل ۱۹۸۱) یک صخره‌نورد آمریکایی است که یکی از بزرگترین‌های ورزشکاران این رشته محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۱، شارما اولین تبدیل به اولین سنگنورد جهان شد که مسیر ۹a+ (5.15a) را صعود کرد. در سال ۲۰۰۸، شارما اولین مسیر ۹b (5.15b) یعنی Jumbo love را به صورت ردپوینت صعود نمود و سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین و تا حال حاضر آخرین نفر پس از آدام اوندرا توانست مسیر ۹b+ (5.15c) La Dura Dura صعود کند.
هایکینگ چیست؟
هایکینگ یک پیاده روی طولانی و قدرتی است که معمولا در مسیرهای تریل یا پاکوب های اطراف شهر انجام می شود. پیاده روی با هدف لذت بردن در حدود قرن هجدهم و در اروپا رواج یافت. مدت فعالیت هایکینگ کوتاه مدت می تواند چند ساعت و برنامه های بلند مدت حتی بیش از ۲۰ روز به طول می انجامد. این فعالیت معمولا به صورت تیمی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با هایکینگ در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1894
بازدید روز گذشته: 1756
بازدید هفته: 12693
بازدید ماه: 62204
کل بازدید ها: 526521
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com     اینستاگرام  :@gholleh_com