Fastpacking چیست؟

Fastpacking ترکیبی از دویدن طولانی (تریل رانینگ) با کوهنوردی سبک به منظور ماجراجویی در فضای باز است. در Fastpacking شما اکثر مواقع با سرعت بالا می‌دوید و گاهی ‌اوقات پیاده‌روی می‌کنید و همراه با یک کوله‌ پشتی سبک شامل تمام لوازم ضروری برای سفر چند روزه، مسافت‌های طولانی را می‌پیمایید. حرکت سریع همراه با یک کوله سبک به شما امکان فرار از جمعیت و شلوغی، دیدن مناظر طبیعی حومه شهر و گذراندن اوقاتی طولانی در آنجا را فراهم می‌سازد. برای آشنایی بیشتر با Fastpacking با قله همراه باشید.
یکی از بزرگ‌ترین مزایای Fastpacking این است که شما وسعت بیشتری را پوشش می‌دهید و در مدت زمان کوتاه‌تر، مناظر بیشتری را مشاهده می‌کنید که در غیر این صورت امکان‌پذیر نخواهد بود. با حمل کردن یک کوله سبک، شما می‌توانید اردو بزنید، بخوابید، بیدار بشید و بدوید و همه این کارها را چند بار تکرار کنید. این در مورد بیرون آمدن از منطقه امن، به چالش کشیدن خود به لحاظ فیزیکی و ذهنی و غوطه‌ور شدن در حیات وحش به معنای واقعی کلمه است. اتکا به دو پای خود برای پیمودن یک مسافت طولانی در زمان کوتاه موجب ایجاد احساس خوشایند و توانمندی در افراد می‌شود.
اگر Fastpacking توجه شما را جلب کرده است، در اینجا چند نکته اساسی برای شروع کار آورده شده است.
    نکاتی برای شروع Fastpacking
    در Fastpacking چه چیزهایی را همراه خود می‌برید
    نکاتی برای برنامه‌ریزی یک سفر Fastpacking
نکاتی برای شروع Fastpacking
تناسب اندام خود را حفظ کنید
در صورتی که از تناسب اندام خوبی برخوردار باشید، این تجربه برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد بود. اگر در درجه اول باید با تریل رانینگ بدون کوله احساس راحتی کنید. دویدن مسافت‌های طولانی در مسیرهای سخت و دشوار یک چالش فیزیکی و ذهنی است. تناسب اندام و استقامت خود را با تپه ‌نوردی و تریل رانینگ بالا ببرید. روزهای پیاده‌روی و دویدن خود را بیشتر و فواصل را طولانی‌تر کنید تا استقامت خود را بهبود دهید. ارتفاعی که در سفر برنامه‌ریزی شده خود باید از ان بالا بروید را از قبل تمرین کنید. اگر یک دونده‌ی حرفه‌ای یا کوهنوردی بسیار سبک انجام میدید، با تمرین کردن می‌توانید اهداف بزرگ‌تری را برنامه‌ریزی کنید.
سرعت دویدن خود را بیابید
از آنجایی که با یک کوله پر در حال دویدن خواهید بود، یافتن سرعت مناسب برای خود بسیار حائز اهمیت است. پیش از شروع اولین سفر Fastpacking خود، با تجهیزات خود تطبیق یابید. به محض این که کوله مناسب خود را بستید، ابتدا سرعت مناسب خود را در یک اردوی شبانه امتحان کنید تا قبل از شروع سفر اصلی از آن اطمینان پیدا کنید. داشتن تجربه‌ای در ارتباط با کوهنوردی سبک نیز مفید خواهد بود. در ادامه نکات اساسی را ارائه خواهیم داد. پیاده‌روی و دویدن با کوله‌ خود را تمرین کنید.
با فردی که تجربه این کار را دارد، همسفر شوید
اگر در Fastpacking تازه‌کار هستید، همسفر شدن با یک فرد باتجربه را مد نظر قرار دهید. به اشتراک گذاشتن یک تجربه با دیگران نه تنها لذت ‌بخش‌تر است بلکه از امنیت بیشتری نیز برخوردار است. شما همچنین می‌توانید نکات مثبت و سازنده‌ای از یک فرد باتجربه را بکار گیرید.
با یک سفر کوچک آغاز کنید و به مرور زمان ماجراجویی خود را وسیع‌تر نمایید
با همان کوله‌ سفر خود و با همان وزن، مسیرهای محلی محبوب خود را بپیمایید. این امر موجب می‌شود تا پیش از شروع سفر، مشکلات خود را برطرف کنید. وقتی برای Fastpacking آماده شدید، با سفرهای نزدیک به خانه شروع کنید. برای بار اول، مسیرهای آشنا و پر رفت و آمد را انتخاب کنید. پس از آن، شما می‌توانید به مناطق خلوت و دورافتاده‌تر بروید یا به ایالت‌ها، مناطق یا کشورهای دیگر سفر کنید.
در مورد سرعت خود واقع‌بین باشید
اگر به دویدن با یک سرعت مشخص عادت دارید، ممکن است لازم باشد ذهنیت خود را برای پذیرش یک سرعت آهسته‌تر تنظیم کنید. حمل یک کوله در بالا رفتن از مناطق کوهستان بدین معناست که شما نمی‌توانید با سرعت همیشگی خود بدوید، بنابراین واقع‌بینی در مورد سرعت دویدن بسیار نتیجه‌بخش است.
ایمنی را در نظر بگیرید
به یکی از دوستان یا اعضای خانواده در مورد محل سفر خود اطلاع دهید و کپی از برنامه سفر خود را به آن‌ها بدهید. یک دستگاه پیام‌رسان اضطراری را در هنگام رفتن به حومه شهر همراه خود داشته باشید. ده مورد ضروری یک نقطه‌ی شروع خوب برای برنامه‌ریزی است.
در Fastpacking چه چیزهایی را همراه خود می‌برید
Fastpacking برای بسیاری به دلیل سادگی از جذابیت برخوردار است. شما تنها لوازم ضروری برای یک سفر چندروزه را در کوله خود حمل می‌کنید و این لوازم باید تا حد امکان سبک و ایمن باشند. برای دستیابی به اهداف مشخص در سفر نیاز به برنامه‌ریزی و آماده‌سازی است.
کوله شما باید چقدر وزن داشته باشد؟
وزن کوله به تعداد روزهای سفر، اولویت‌های شخصی، شرایط آب و هوایی و فصلی و فاکتورهای دیگر بستگی دارد. حداقل و سبک‌ترین وزن کوله برای Fastpacking، یک کوله ۱۲ لیتری با وزن اولیه ۴ کیلوگرم یا کمتر است (در وزن اولیه، وزن مواد مصرفی مانند مواد غذایی، آب و سوخت به حساب نمی‌آید). در این حالت فرد راحتی را فدای سهولت در حرکت می‌کند. از طرف دیگر، کسی که علاقمند به یک وعده غذایی گرم یا خواب راحت است، یک کوله‌ ۳۰ لیتری با وزن پایه ۲۰ پوند را حمل می‌کند. به طور قطع این گزینه به اولویت‌ها، سطح راحتی و جاه‌ طلبی‌های شما بستگی دارد.
کوله‌پشتی
کوله ‌پشتی مهم‌ترین المان در سفر شماست. کوله‌ پشتی که انتخاب می‌کنید تفاوت چشمگیری در راحتی و سهولت حرکت شما ایجاد می‌کند. برخی از کوله ‌پشتی‌ها پس از پر شدن دارای حالت ارتجاعی هستند که ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند و منجر به خستگی بیشتر در شانه‌های شما شوند. برخی استفاده از جلیقه‌های هیدراتاسیون یا کوله‌های طراحی شده برای دویدن را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر یک کوله سبک پیدا می‌کنند که برایشان مناسب است. به محض این که کوله‌ پشتی مناسب خود را پیدا کردید، حتماً آن را امتحان کنید که ببینید آیا راحت هست یا نه.
لباس
بسیاری از افراد پوشیدن لباس‌های مخصوص تریل رانینگ را ترجیح می‌دهند در حالی که سایرین لباس‌های سبک با قابلیت رطوبت‌زدایی و خشک شدن سریع را انتخاب می‌کنند. یک ژاکت ضدآب و قابل بسته‌بندی نیز ضروری است و همچنین یک جفت جوراب، پیراهن و لباس زیر اضافی باید به همراه داشته باشید. یک ژاکت گرم سبک شما را در هوای سردتر یا در ارتفاعات گرم نگه می‌دارد و جای زیادی را اشغال نمی‌کند.
باتوم
اگر قصد دارید با خود باتوم کوهنوردی ببرید، ابتدا باید به دویدن با آن‌ها عادت کنید. باتوم کوهنوردی به حفظ تعادل در پایین آمدن از تپه کمک می‌کند.
نسبت به تجهیزات کوهنوردی خود حساس نباشید
تجهیزات کوهنوردی فوق سبک بسیار گران‌قیمت هستند اما نیازی نیست که به برچسب قیمت آن‌ها حساس باشید. ابتدا یک یا دو مورد را تهیه کنید و هر وقت پول مورد نیاز را داشتید، بقیه را خریداری کنید. این روند را در طی چندین سال تکمیل کنید و تجهیزات را یکی یکی تهیه نمایید. درواقع، به آرامی خرید تجهیزات را شروع کنید و با گذشت زمان به نقطه هدف خود برسید.
آب
آیا می‌دانید که منابع آبی قابل اطمینان کجا هستند و چقدر با آن‌ها فاصله دارید. آب را تصفیه کرده و با خود حمل کنید تا در شرایط آب و هوایی سخت از آن استفاده کنید. اگر به طور منظم از کنار رودخانه و جریان آب رد می‌شوید، نیازی نیست که برای سفر مقدار زیادی آب با خود حمل کنید. برخی از گزینه‌های سبک عبارتند از فیلترهای سبک، بطری‌های فیلتر آب، تصفیه شیمیایی آب و فیلتر تصفیه آب استرو. اگر قصد سفر به نقاط دورافتاده را دارید، به همراه داشتن یک فیلتر تصفیه ثانویه برای بکاپ ضروری است.
غذا
غذایی که هنگام راه رفتن می‌خورید با غذایی که هنگام اردو زدن مصرف می‌کنید، متفاوت است. در هنگام راه رفتن یا دویدن، باید غذایی را انتخاب کنید که راحت هضم می‌شود و موجب ناراحتی معده نمی‌گردد مانند بارهای انرژی‌زا. البته غذایی که می‌خورید به شما بستگی دارد و بهتر است آن را در تمرینات دوی قبل از سفر امتحان کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد غذا در سفر، مقاله ما در مورد مواد غذایی اساسی برای کوهنوردی را مطالعه کنید. برای این که کوله‌ پشتی وزن کمتری داشته باشد، بسیاری ترجیح می‌دهند غذای پخته شده با خود نبرند و در حین سفر آشپزی کنند. برخی دیگر آب را می‌جوشانند تا یک غذای از پیش پخته شده را گرم کنند.
جان‌پناه
نوع جان‌پناهی که همراه خود می‌برید به فاکتورهای متعددی ازجمله شرایط آب و هوایی، راحتی و بودجه شخصی شما بستگی دارد. مینیمالیست‌ها تنها یک سایبان فوق سبک یا حتی یک کیسه خواب را ترجیح می‌دهند اما دیگران از راحتی یک چادر فوق سبک لذت می‌برند.
سیستم خواب
برای کم کردن وزن کوله ‌پشتی، شما می‌توانید به جای کیسه‌ خواب‌های سنتی از یک لحاف تاشو استفاده کنید. لحاف تاشو برای استفاده همراه با یک زیرانداز خواب طراحی شده است؛ وزن آن‌ها کمتر است زیرا هود، عایق زیرین یا زیپ ندارند که در بیشتر کیسه‌ خواب‌های سنتی وجود دارند. اگر نمی‌خواهید راحتی خواب خود را فدای سبکی کنید، یک کیسه‌ خواب فوق سبک را انتخاب کنید.
نکاتی برای برنامه‌ریزی یک سفر Fastpacking
شما می‌توانید بسیاری از مسیرهای Fastpacking را امتحان کنید، فرقی نمی‌کند که یک سفر یک روزه در نزدیکی خانه یا یک سفر چند روزه برای صعود به چندین کوه باشد. شما می‌توانید همه‌جا Fastpacking کنید. در اینجا برخی از نکات اساسی در مورد برنامه‌ریزی مسیر برای شما آورده شده است.
مسیرها را جستجو کنید
از افراد باتجربه در مورد مسیرهای محبوب خود سوال کنید همچنین، با جنگلبان محلی در مورد مناطق وحش نزدیک خود مشورت کنید. مسیرهای کوهنوردی قابل استفاده را در نظر داشته باشید.
در مورد یک مسیر برنامه‌ریزی کنید
در مورد مسیری برنامه‌ریزی کنید که با سطح مهارت و تناسب اندام شما منطبق باشد. اگر تازه ‌کار هستید، Fastpacking در مسیرهای آشنا را در نظر داشته باشید تا اطمینان خاطر و امنیت داشته باشید. یک روش شروع، برنامه‌ریزی مسافت روزانه بر اساس ساعت‌های پیاده‌روی در یک روز بخصوص است خصوصاً اگر روزهای متوالی محاسبه شود. اگر قرار است از مناطق مرتفع‌تر عبور کنید، زمان محاسبه شده را بیشتر در نظر بگیرید.
منبع آب را مشخص کنید
برای کم کردن وزن کوله، بهتر است آب کمتری با خود حمل کنید و بر آشامیدن از آب رودخانه‌ها و آبراه‌های در طول مسیر حساب باز کنید؛ اما برای چنین کاری باید محل دقیق منابع آبی قابل اطمینان را بدانید. در نقشه‌های توپوگافیک به دنبال منابع آب بگردید و با افراد با تجربه در مورد سطح آب آن منابع آبی مشورت کنید.
مجوزهای لازم را بگیرید
چنانچه برای کوهنوردی برنامه‌ریزی می‌کنید، باید تحقیق کنید که آیا نیاز به مجوز مقامات محلی دارید یا نه. با سازمان‌ها و مقامات ذیربط تماس گرفته و برنامه خود را با آن‌ها در میان بگذارید.
شرایط آب و هوایی را چک کنید
از آنجایی که شما بر حداقل تجهیزات و امکانات اتکا می‌کنید و اغلب وارد مناطق دورافتاده می‌شوید، چک کردن شرایط آب و هوایی از نکات ضروری است. لازم نیست برای بدترین سناریوی ممکن خود را آماده کنید بلکه دانستن پیش‌بینی وضع هوا برای سفر حائز اهمیت است.
کتاب‌های راهنما و وبسایت‌ها
از کتاب‌های راهنما و منابع آنلاین برای ایده‌هایی در مورد مسیر سفر و گزارش‌های جدید مشورت بگیرید. بسیاری از کتاب‌های راهنما و وبسایت‌ها، اطلاعاتی در مورد پیاده‌روی و تریل را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند که برای Fastpacking نیز سودمند است.
منبع: rei.com


# تغذیه_سالم #سلامتی_و_تغذیه #رژیم_غذایی_صحیح #میوه_و_سبزیجات #پروتئین_سالم #قند_و_شکر_سالم #روغن_سالم #سبک_زندگی_سالم
معجزه تغذیه در بهبود کیفیت زندگی
تغذیه مناسب و سلامتی بدن اهمیتی فراگیر در زندگی ما دارد. رژیم غذایی صحیح و متوازن نه تنها به ما انرژی و قدرت جسمی می‌بخشد، بلکه به ما کمک می‌کند در برابر بیماری‌ها مقاومت بهتری داشته باشیم و زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم. اما گاهی اوقات، در میان فراوانی اطلاعات درباره تغذیه و سلامتی، سردرگم می‌شویم و نمی‌دانیم کدام راهکارها و روش‌ها برای بهبود سلامتی بدنمان موثرتر هستند. به خوشبختی، در این مقاله از قله، به بررسی راهکارها و روش‌های ساده برای بهبود سلامتی از طریق تغذیه می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با رژیم غذایی مناسب در ادامه این مقاله با قله همراه باشید.
#  کوهنوردی #طبیعت #هیجان #ماجراجویی #خودشکوفایی #تحمل_استرس #رشد_شخصی #اراده #تصمیم‌گیری #مدیریت_ریسک
کوهنوردی، هیجان و رشد شخصی در قله‌ها
کوهنوردی هنر و علم فراگیری فعالیتی است که در آن افراد به تسلط بر محیط‌های کوهستانی و صعود به قله‌ها پرداخته و از زیبایی‌ها و چالش‌های طبیعت بهره می‌برند. این ورزش و ماجراجویی متنوع در سطوح مختلفی از تجربه قرار می‌گیرد، از کوه‌های محلی و کوهچه‌ها تا قله‌های مرتفع و معروف جهان. به طور کلی، کوهنوردی نیازمند ترکیبی از استعداد فیزیکی، تکنیک‌های صعود و فرود، تجربه و مهارت است. در این مقاله از قله به هنر کوهنوردی پرداخته شده است. با خواندن این مقاله درک درست و بهتری از کوهنوردی خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با هنر کوهنوردی در ادامه با قله همراه باشید.
#سفر_تابستانی #جاهای_دیدنی #مقصد_گردشگری #طبیعت_زیبا #مناظر_خیره_کننده #سفر_به_اردبیل #کوه_گل_دنا #جهان_نما_گرگان #کوهرنگ_بهشتی سفید #فیروزکوه_تهران #آلاشت_مازندران #کردستان #لرستان #کهگیلویه و بویراحمد #چهارمحال_بختیاری
تابستان، به کجای ایران سفر کنیم؟ جاذبه‌هایی که همیشه پنهان مانده‌اند!
اگر در امسال نیز قصد دارید به سنت گذشته پایبند شده و تعطیلات تابستانی خود را در شمال کشور، در شهرهای ساحلی و دریایی سپری کنید، لحظه‌ای صبر کنید! در ادامه، با ما همراه باشید تا بهترین مقاصد سفر در تابستان را برای شما معرفی کنیم. ممکن است تا به حال به این مقاصد فکر نکرده باشید.این سرزمین چهارفصل، دارای مقاصد گردشگری بسیار جذابی است که بسیاری از ما به آنها غافل هستیم یا به درستی بررسی نکرده‌ایم. در سفرهای تابستانیمان، بیشتر ما تمایل داریم به شهرهایی سفر کنیم که معتدل‌تر هستند و از داغی تیر و مرداد فراری داشته باشیم. اما به نظر شما کدام شهرهای ایران برای سفر در تابستان بهترین انتخاب هستند؟ اگر می خواهید با این شهرها آشنا شوید در ادامه با قله همراه باشید.
#لکنت_زبان #مدیریت_لکنت_زبان #افزایش_مهارت_صحبت_کردن #ارتباط_مؤثر #تقویت_تلفظ #مشکلات_صحبت_کردن #لکنت_زبان_و_روابط_اجتماعی #راهکارهای_مدیریت_لکنت_زبان #مهارت_صحبت_کردن #افزایش_اعتماد_به_نفس
لکنت زبان و راهکارهای عملی برای بهبود مهارت صحبت کردن
لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که برخی افراد در بیان و صحبت کردن با آن روبرو می‌شوند. این مشکل می‌تواند تأثیرات متعددی بر روی زندگی روزمره و روابط اجتماعی شخص داشته باشد. لکنت زبان باعث می‌شود که فرد در بیان کلمات و جملات به مشکل برخورده و ناتوانی در انتقال اطلاعات و ارتباط مؤثر با مخاطبین را تجربه کند. در این مقاله از قله، به بررسی انواع لکنت زبان، علل و عوامل آن، تأثیرات آن بر روابط اجتماعی و راهکارهای مدیریت و درمان آن خواهیم پرداخت. با خواندن این مقاله، شما با مفهوم لکنت زبان آشنا خواهید شد و روش‌های کاربردی برای مقابله با آن را به دست خواهید آورد. در ادامه با قله همراه باشید.
#کفش_کوهنوردی #مواد_ساخت_کفش_کوهنوردی #تکنولوژی_کفش_کوهنوردی #طراحی_کفش_کوهنوردی #انواع_کفش_کوهنوردی #راحتی_کفش_کوهنوردی #پشتیبانی_کفش_کوهنوردی #امنیت_کفش_کوهنوردی
رازهای کفش‌های کوهنوردی: آسودگی، امنیت و خلاقیت در هر قدم
کفش‌های کوهنوردی، یکی از اجزای حیاتی تجهیزات کوهنوردی هستند که برای ماجراجویی‌های در طبیعت و صعودهای کوهستانی طراحی شده‌اند. این کفش‌ها با ترکیبی از عناصر مانند راحتی، پشتیبانی، مقاومت و طراحی منحصر به فرد، به کوهنوردان امکان می‌دهند تا در مسیرهای غیرمسطح، زمین‌های سخت و شرایط متغیر طبیعت، با اطمینان بیشتری حرکت کنند. کفش‌های کوهنوردی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و مواد با کیفیت ساخته می‌شوند. در این مقاله از قله با ساختار کفش های کوهنوردی بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
آمار تعداد نفرات بازدید کننده از سایت قله
بازدید امروز: 8833  نفر
بازدید روز گذشته: 8774  نفر
بازدید هفته: 57257  نفر
بازدید ماه: 245944  نفر
کل بازدید ها: 1888298  نفر
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com
تلفن :02191692194
نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید