هایکینگ چیست؟

هایکینگ یک پیاده روی طولانی و قدرتی است که معمولا در مسیرهای تریل یا پاکوب های اطراف شهر انجام می شود. پیاده روی با هدف لذت بردن در حدود قرن هجدهم و در اروپا رواج یافت. مدت فعالیت هایکینگ کوتاه مدت می تواند چند ساعت و برنامه های بلند مدت حتی بیش از ۲۰ روز به طول می انجامد. این فعالیت معمولا به صورت تیمی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با هایکینگ در ادامه با قله همراه باشید.
هایکینگ و ترکینگ گاها به طور نامشخص و جای همدیگر به کار گرفته میشوند. تفاوت بین این دو اصطلاح معمولا مرتبط با طول زمان برنامه است. هایکینگ عموما به برنامه های کوتاه تر گفته میشود. در حالیکه ترکینگ اشاره به برنامه های یک هفته ای و حتی بلندتر مانند ترکینگ بیس کمپ اورست دارد.
هایکینگ همچنین یک راه عالی برای غوطه ور شدن در فرهنگ و تاریخ یک کشور یا منطقه است. برنامه های طولانی مدت شما را مجبور به تجربه جوامع محلی و چشیدن غذاهای محلی منحصر به فرد می کند.
انواع هایکینگ چیست؟
بر اساس سختی و مدت زمان هر برنامه هایکینگ انواع مختلفی دارد.
کوهپیمایی یا هایک کوتاه
این نوع پیمایش می تواند به اندازه نیم روز یا ۱ روز باشد. این مدل کوهپیمایی را می توان در ترکیب با یک سفر یا ارتباطی سریع با طبیعت به کار بست. این مدل کوهپیمایی ممکن است تا چند روز نیز طول بکشد.
هایکینگ طولانی یا ترکینگ
بنا به نظر کلارا آگیوره از اکسپلورشر بعضی از برنامه های پیمایشی بیش از ۱۲ روز طول می کشند و شامل دهها کیلومتر مسیر میشوند. این برنامه ها اغلب شامل شبمانی در چادر، کمپ یا کلبه های کوهستانی هستند.
بهترین زمان سال برای هایکینگ چه زمانیست؟
در بیشتر زمانهای سال می توان از مزایای این فعالیت فضای باز بهره برد. البته شرایط آب و هوای یک منطقه نیز دخیل خواهد بود. به طور کلی زمستان فصل مناسبی برای این فعالیت نیست. برخی از مناطق برای برنامه های پیمایشی در تمام طول سال مناسبند.
به چه تجهیزاتی برای هایکینگ نیاز است؟
این بستگی به مدت زمان برنامه و تعداد روزها دارد. اما به طور کلی به موارد زیر برای همه برنامه نیاز خواهید داشت.
    دو جفت کفش متفاوت: یک جفت کفش کوهپیمایی قوی و ضدآب و یک جفت کفش سبکتر.
    کاپشن و شلوار ضدباران و بادگیر
    کرم ضد آفتاب
    عینک آفتابی
    کلاه
    کوله پشتی ۳۰-۴۰ لیتری
    بطری آب
    باتوم کوهنوردی
    چراغ پیشانی
مقایسه هایکینگ و پیاده روی
عناصر زیادی وجود دارد که افراد برای مقایسه و قضاوت بین پیاده روی و کوهپیمایی به کار می برند. به عنوان مثال هایک اغلب در مسیرهای شهری، پارک ها و مانند آن انجام نمیشود.
هایکینگ برای تازه کارها:‌ از کجا باید شروع کرد؟
اگر به دنبال شروع کوهپیمایی یا هایک کردن هستید، سه گام زیر می تواند شما را راهنمایی کند.
    پیدا کردن همراه یا عضو شدن در باشگاه
    انتخاب مسیرهای مناسب
    تهیه تجهیزات
برای پیدا کردن همراه و همپا یکی از بهترین راهها عضو شدن در باشگاه های کوهنوردی و طبیعت گردی است. عضو شدن در این باشگاه ها به شما امکان می دهد تا با افراد با تجربه در این زمینه آشنا شوید. برای انتخاب مسیرهای مناسب باید میزان زمانی که دارید، سطح آمادگی جسمانی، مسافت، میزان ارتفاع گیری، فصل و وضعیت آب و هوا و تدارکات را در نظر بگیرید.
آماده شدن برای هایکینگ
یک نکته بسیار مهم این است که از مسیرهای سخت و چند روزه آغاز نکنید. ابتدا به سراغ مسیرهای آشنا و نزدیک شهر بروید. سپس به آرامی و تدریجی و البته به همراه افراد با تجربه مسیرهای سختتر یا چند روزه را انتخاب کنید. محیط کوهستان به طور کلی بی خطر است، پس آهسته آهسته به پیش روید. برنامه تمرینات خود را تنها به آخر هفته محدود نکنید. این کار می تواند باعث آسیب دیدن یا حتی خطرات قلبی شود. در طول هفته حداقل هفته ای دو جلسه تمرین هوازی مانند دویدن و پیاده روی داشته باشید.
اگر برنامه ای که مد نظر دارید شامل کوله کشی هم می شود باید هفته ای یک جلسه تمرینات قدرتی را نیز به برنامه تان اضافه کنید. کوله کشی به صورت چند روزه حتی در ارتفاع پایین هم فشار زیادی به بدن می آورد و عدم آمادگی کافی می تواند باعث آسیب دیدن مفاصل پا و کمر شود. در این رابطه به مطلب تمرین کوله کشی موج کوه مراجعه کنید.
کفش هایکینگ چیست؟
کفش هایکینگ از انواع پوتین است که برای محافظت از پا و مچ پا در زمان پیمایش در فضای باز طراحی شده است. اینها یکی از مهمترین وسایل در لیست ضروریات هستند. پس در انتخابشان باید دقت کرد. این نوع کفش برای پیمایش در زمین های ناهموار تولید می شود، ساق دار بوده و نسبتا سفت هستند.
در مورد انتخاب کفش هایکینگ باید در نظر داشته باشید که نباید خیلی گشاد یا تنگ باشد تا از ایجاد تاول یا درد گرفتن پاها جلوگیری شود.
انواع کفش هایکینگ
سه نوع اصلی وجود دارد:
کفش تریل
این نوع کفش ها برای پیمایش در اقلیم خشک طراحی می شوند و سختی کمتری دارند. اینها مناسب پیمایش های روزانه هستند.
تریل هایکر
این مدل کفش برای شیب تندتر و مسیرهای گل آلود مناسب است. آنها در جایی استفاده می شوند که یک پوتین بسیار سبک کارآیی کافی دارد. این مدلها گاها حالت نیم ساق دارند.
پوتین کوهپیمایی یا کفش هایکینگ
اینها برای پیمایش در کوه و شیب، کوله کشی و کوهنوردی تولید میشوند و معمولا می توان کرامپون های نیمه اتومات یا کلاسیک را روی آنها فیکس کرد. این مدل با دوام و سختتر بوده و عایق نسبتا قوی دارند.
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1382
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10456
بازدید ماه: 49875
کل بازدید ها: 626239
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com