چگونه دوچرخه را تمیز کنیم؟

تمیز کردن دوچرخه، یکی از فعالیت هایی است که هر فرد دوچرخه سوار باید انجام دهد زیرا، به شخصیت دوچرخه سوار و کیفیت رکاب زنی او کمک می کند. اما باید بدانید که شستشوی یک دوچرخه متفاوت است و باید با حساسیت بالا و ریز بینی اینکار انجام شود. شاید تا به الان این دغدغه را داشتید که چطور و چگونه دوچرخه خود را با چه موادی بشویم تا آسیب نبیند؟ و این فکر همیشه ذهن شمارا درگیر خود کرده و اینبار قرار است شما با خواندن این مقاله از سایت قله به خوبی بیاموزید که چطور به نظافت دوچرخه خود بپردازید. در ادامه با قله همراه باشید.
تمیز کردن دوچرخه چگونه است و باید به چه نکاتی توجه کرد؟

کثیفی و تمیز نبودن دوچرخه تنها ظاهر دوچرخه شما را از بین نمیبرد، بلکه ممکن است به واسطه گل و لای هایی که به زنجیر دوچرخه و تنه چسبیده است، به قطعات و بدنه دوچرخه شما آسیب بزند. گفتنی است که شما باید برای تمیز کردن دوچرخه خود برنامه ای داشته باشید و برای تهیه این برنامه ابتدا شما باید بدانید که چقدر در هفته یا ماه، در چه مکانهایی دوچرخه سواری میکنید تا نسبت به زمانهایی که رکابزنی میکنید یک برنامه دوره ای بچینید و طبق آن برنامه دوچرخه خود را نظافت کنید.
برای مثال، اگر شما به صورت هفتگی ۲ بار (ماهیانه ۸ بار) برنامه رکاب زنی در کوه و بیابان را به صورت گروهی یا انفرادی دارید بهتر است که آخر هر هفته به سراغ شستشو دوچرخه خود بروید تا بتوانید سلامت دوچرخه را تضمین کنید. شما باید برای شستشو دوچرخه این نکته را بدانید که، تمیزکاری دوچرخه را به ۲ بخش تقسیم کنید که شامل: تنه یا بدنه و قطعات و لوازم جانبی میباشد. نکاتی که باید حین تمیزکاری دوچرخه به یاد داشته باشید شامل: شستشو دستی بدون استفاده از هر دستگاهی، تمیزکاری با فشار پایین یا متوسط و استفاده از گریس یا روغن برای قطعات میباشد.
۳روش اصلی پاک کردن دوچرخه خود را بیاموزید!


شما برای اینکه بتوانید دوچرخه خود را به خوبی بشویید کافیست تنها ۱۵ الی ۱ ساعت بسته به نوع شستشو زمان صرف کنید و اهمیت دهید. شما در ابتدا برای تمیزکاری دوچرخه خود ۳ روش یا راه تمیزکاری پیش رو دارید.
راه ۱، تمیزکاری سریع و در زمان کم میباشد که فقط کافیست شما با استفاده از یک دستمالی که گرد و غبار و چربی ها را به خود جذب میکند، به سراغ قطعات دوچرخه مانند: زنجیر چرخ، سیستم ترمز و غیره بروید و روی آنها بکشید، اینکار را تا ۳ مرتبه با دقت انجام دهید تا از خرابی قطعات و کثیفی سطحی دوچرخه خود جلوگیری کنید.
راه ۲، باید در این قسمت، کافی ست مقداری آب را در ظرف ریخته و دستمال و فرچه را به همراه داشته باشید و بعد به صورتی که دوچرخه را در هوای باز واژگون کردید، در ابتدای کار دقیقا مثل مرحله اول غبار و خاک اولیه را بگیرید و بعد سپس با خیس کردن یک دستمال تمیز دیگر به سراغ تمیزکاری بدنه خود بروید. بهتر است که شما وقتی با دستمال خیس دوچرخه خود را میشویید، پس از مدتی کوتاهی با یک دستمال خشک آب آن را گرفته و تنه را خشک کنید. و سپس همین مراحل را برای پاک کردن قطعات دوچرخه انجام دهید.
راه ۳، در این روش شما میبایستی زمان بیشتری برای شستشو صرف کنید زیرا، این روش باید به جزئی ترین نکات توجه کنید و نباید بدون توجه از آن عبور کنید. شما در این راه به ابزار بیشتری نیاز دارید اما قرار نیست شما این روش را به دلیل اینکه طولانی است به صورت مکرر، مورد استفاده قرار دهید.
در این روش شما میتوانید از یک مکانیک دوچرخه که نصب قطعات مسلط ا
ست کمک بگیرید زیرا باید قطعات اصلی دوچرخه که شامل: طوقه،زنجیر دوچرخه و لوازمی که اصلی و بزرگ هستند را جدا کنید و به صورت اختصاصی به تمیز کردن آن با فرچه یا مسواک و دستمال بپردازید که در ادامه این روش را در ۴ گام برای شما توصیف خواهیم کرد.
۴ گام برای پاک کردن تخصصی دوچرخه برای زیبایی و ماندگاری بیشتر را بخوانید!
در این گام شما میبایست لوازم تمیز کننده مانند: دستکش، ظرف آب، مایع شستشو مناسب، مسواک یا برس و روغن زنجیر دوچرخه را به همراه داشته باشید تا در حین تمیزکاری وقفه ای ایجاد نشود. یادتان باشد که تمیز کردن دوچرخه کوهستانی با شستشو دیگر دوچرخه ها تنها تفاوتی که دارد این است که، شما باید زمان بیشتری را برای نظافت قرار دهید تا لکه ها و کثیفی ها از بین برود.
    تمیزکاری زنجیر دوچرخه:


شما برای تمیزکاری این قسمت میبایستی، دوچرخه را به صورت برعکس روی زمین خوابانده و بعد زنجیر چرخ خود را به آرامی باز کنید و سپس با استفاده از فرچه لابه لای زنجیر را به خوبی تمیز کنید و آنرا اصلاح کنید. گفتنی است که نظافت به موقع این قسمت از دوچرخه عمر سیستم دنده و دوچرخه را افزایش میدهد.
    وارونه کردن دوچرخه و تمیزکاری طوقه و لاستیکها:


در این قسمت شما کافیست دوچرخه خود را به صورتی که زین را درآورده باشید تا آغشته به خاک نشود و از پشت بخوابانید. در مرحله بعد از طریق جکی که بر روی هر لاستیک وجود دارد چرخها را جدا کنید و با برس به سراغ تمیزکاری پره ها و کناره های طوقه بروید.
    لکه های چسبنده را جدا کنید:
در این قسمت به واسطه پارچه و مسواکی که دارید کافیست بدنه و گلگیر ها را از هرگونه آلودگی پاک کنید تا اثری از کثیفی بر روی دوچرخه شما نماند و ظاهری جذاب را تجربه کنید.
    اتصال قطعات به بدنه و روغنکاری:


به دلیل اینکه شما قطعات را با مواد قلیایی شستشو داده اید روانکاری دوچرخه تا حد زیادی از بین رفته است و شما میبایستی با خرید روغن مخصوص دوچرخه قسمتهای مهم را چندین بار روغنکاری کنید تا به حالت قبل خود بازگردد. گفتنی است که شما باید اینکار را انتهای شستشو خود قرار دهید زیرا، بعد از ان باید دوچرخه به مدت۲  ساعت در هوای آزاد باشد تا مواد چرب خشک شده باشد تا لباس و بدن شما را کثیف نکند.
منبع : docharkhestan


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1182
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10256
بازدید ماه: 49675
کل بازدید ها: 626039
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com