عینک اسکی چیست؟

یکی از لوازم مورد نیاز ورزش اسکی، عینک اسکی می باشد. بدون استفاده از این عینک چشمان شما بر اثر انعکاس نور، خورشید و سرما آسیب جدی خواهد دید. بنابراین برای محافظت از چشمان خود استفاده از این عینک الزامی می باشد. در این مقاله از قله قصد داریم شما را بیشتر با عینک اسکی و انواع آن آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
یکی از ورزش های زمستانی مورد علاقه و پرطرفدار جهان ورزش اسکی است. اسکی در واقع یک ورزش تفریحی به حساب می آید و یک روش مناسب برای حرکت و جابه جایی در مکان های برفگیر می باشد که امکان جا به جایی با سایر وسایل نقلیه در آن وجود ندارد. این ورزش در زمستان علاقه مندان مخصوص به خود را دارد. این ورزش هم مانند سایر رشته های ورزشی نیاز به یک سری ابزار و وسیله دارد، از مهم ترین آن ها می توان به لباس اسکی، کفش و عینک اسکی اشاره کرد.
در واقع یکی از مهم ترین وسایل مورد نیاز در ورزش اسکی، عینک اسکی است که حتما باید از آن استفاده کرد تا به چشمان شما آسیب وارد نشود. همان طور که می دانید انعکاس نور خورشید باعث آسیب دیدن چشمان شما می شود. پس حتما باید هنگام اسکی کردن از عینک مناسب اسکی استفاده نمایید. همچنین به علت اینکه یک ورزش سرعتی به حساب می آید ممکن است وزش باد سرد باعث ناراحت شدن چشم های شما شده و حتی مانع از انجام ورزش شما شود.
عدم محافظت درست از چشم ها می تواند عواقبی داشته باشد که اصلا جالب نیستند. عینک اسکی می تواند به شما کمک کنند تا از چشمان خود در برابر این خطرات کوهستان محافظت نمایید. این کار باعث لذتی بیشتر از ورزش هم می شود و دید شما را در حین پایین آمدن از سراشیبی، شفاف و واضح نگه دارد.
عینک اسکی چیست؟
عینک اسکی یا Ski goggles از نظر ظاهری شباهت زیادی به عینک آفتابی دارد اما اندازه این عینک به قدری بزرگ است که از چشمان شما علاوه بر نور خورشید در مقابل سرمای هوا نیز محافظت می کند. زیرا با به دام انداختن هوای گرم چشمان شما را در برابر سرمای هوا محافظت می نماید.
همچنین این عینک ها دارای یک تسمه هستند که جهت محکم نگهداشتن عینک روی صورت از آن استفاده می شود. اگر ورزشکار حین انجام فعالیت ورزشی از دامنه کوه سقوط نماید، جایگاه عینک روی صورت ورزشکار حفظ شده و دید ورزشکار در این لحظه حساس حفظ می شود. این عینک انواع مختلفی دارد که در ادامه به توضیح تک تک آن ها می پردازیم.
 مزایای عینک های اسکی
عینکهای اسکی دارای مزایای متعددی هستند که عینکهای آفتابی ندارند. بعنوان مثال عینک اسکی، سطح بزرگتری از صورت را می پوشاند که یک سد در مقابل پوست ایجاد کرده، گرما را به دام می اندازد و صورت شما را گرم نگه می دارد.
مزایایی که عینک های اسکی برای شما در کوهستان داشته، عینک های آفتابی نخواهند داشت. بنابراین بهتر است از این محصولات هنگام اسکی استفاده کنید. در زیر برخی از مزایای عینک مناسب اسکی را شرح می دهیم:
    این عینک ها سطح بیشتری از صورتتان را می پوشانند؛ ازاین رو گرما را درون خود به دام می اندازند و صورت شمارا گرم نگه می دارند.
    اندازه بزرگ عینک های اسکی باعث می شود که از چشمانتان در برابر شاخ و برگ درختان، وزش باد و کریستال های یخ به خوبی محافظت کند.
    به دلیل وجود تسمه در این محصولات، عینک به خوبی روی صورت شما می ماند و حرکت نمی کند.
    فریم های این عینک ها به گونه ای طراحی شده اند که دورتر از چشمتان قرار می گیرند و دید وسیع تری را به شما می دهند.
    همچنین این محصولات به خوبی روی کلاه های ایمنی قرار می گیرند و در حین حرکت از روی سر شما نمی افتند.
معایب عینکهای اسکی
عینکهای اسکی، معایبی نیز دارند، مانند این واقعیت که بسیاری از عینکهای اسکی، بزرگ هستند که می تواند باعث شود با آنها احساس راحتی نکنید یا با کلاه اسکی تان، سازگاری نداشته باشند. عینکهای اسکی معمولاً بخار می زنند، بخصوص اگر شما دائما آنها را بردارید و بگذارید. با اینحال، خریدن عینکهایی با یک روکش ضد بخار می تواند مشکلات مربوط به بخارزدگی را بطور قابل ملاحظه ای کاهش دهد.
 انواع عینک اسکی و اسنوبرد از نظر لنز
    لنز استوانه ای
    لنز کره ای
لنز استوانه ای
لنزهای استوانه ای در راستای محور عمودی، مسطح هستند و به طور افقی دارای انحنا می باشد. لنزهای مسطح ارزان تر هستند. به علت سطح صاف بودن لنزهای استوانه ای ممکن است گاهی با موج دار شدن دید مواجه شوید. ایراد اصلی لنزهای استوانه ای نقاط کور در دید شخص به دلیل نور عبوری به علت سطح صافی که این نوع لنز ایجاد می کند است و این یکی از نکاتی است که هنگام خرید عینک اسکی و اسنوبرد باید به آن توجه داشته باشید.
لنز کروی
لنزهای کروی در تمام جهات انحنا دارند و شکل آن ها بخشی از سطح یک کره است. لنزهای کروی قیمت بالایی نسبت به نوع استوانه ای دارند ولی در ازای آن، دید محیطی بهتر و شکست نور کمتری را فراهم می کند. همچنین در این نوع لنز مقدار بازتاب اشعه آفتاب پس از برخورد به سطح لنز بسیار بیشتر است و دید بهتری به شخص می دهد. در عدسی های کروی اشکال موج دار شدن دید وجود ندارد. همچنین به علت فضایی که بین صورت و سطح بیرونی عدسی در لنزهای کروی وجود دارد، باعث جلوگیری از بخار کردن عینک اسکی (Ski goggles) و اسنوبرد می شود.
 هنگام خرید عینک اسکی به رنگ لنز توجه داشته باشید
رنگ لنز باعث می شود وقتی به اجسام نگاه می کنیم تیره تر دیده شوند، هرگاه به مدت چند دقیقه با عینک به اطراف نگاه کنید چشم شما به رنگ آن عادت می کند. لنزها رنگ های مختلفی دارند که هر رنگ برای شرایط خاصی به کار می رود. در ورزش اسکی هیچ چیز خطرناک تر از این نیست که هنگام هوای ابری از عینک مناسب آفتاب و بالعکس هنگام هوای آفتابی از عینک مناسب هوای ابری استفاده شود، چون باعث کاهش دید ورزشکار می شود. پس حتما به رنگ لنز دقت کنید.
در برخی مدل ها لنزها قابلیت جا به جایی دارند، پس اگر با قیمت بیشتر مشکلی ندارید می توانید از این مدل استفاده نمایید تا برای هر شرایط آب و هوایی از لنز مخصوص آن استفاده نمایید.
    عینک اسکی با لنز پلاریزه: دارای فیلتر چند لایه می باشند و فقط اجازه عبور نور در جهت افقی را می دهند. لنزهای پلاریزه با از بین بردن اشعه های بازتابی خورشید دید را آسان کرده و باعث جلوگیری از خستگی چشم و سر درد می شوند. این لنزها برای ورزش های زمستانی بسیار مناسب هستند.
    عینک اسکی آینه ای: باعث بازتاب مقدار زیادی اشعه خورشید می شوند و در روزهای برفی و آفتابی به شما کمک شایانی می کند. این نوع از لنزها قابلیت فیلتر نور بسیار بالایی دارند به طوری که اگر وارد یک محیط بسته بدون نور خورشید شوید باید عینک خود را دربیاورید.
    عینک اسکی با لنز های دولایه: این ویژگی یعنی دولایه بودن لنز، از بخار کردن آن جلوگیری می کند.
    عینک اسکی با پوشش ضد مه: این مدل هم، مانند سایر مدل ها صد در صد جلوی مه گرفتی را نمی گیرد، ولی از بقیه مدل ها بهتر است. نگهداری این عینک شرایط خاصی دارد. مثلا هنگام کثیف شدن لنز، از پشت نمی توان آن را پاک کرد چون ممکن است باعث از بین رفتن این پوشش شود. در نتیجه برای تمیز کردن آن باید طبق دستورالعمل سازنده عمل کرد.
    عینک اسکی با لنز فتوکرومیک: اگر می خواهید بدون تعویض لنز در شرایط آب و هوایی مختلف رنگ لنز تغییر کند از لنز فتوکرومیک استفاده نمایید. در تولید این لنزها از دو رنگ قهوه ای و خاکستری استفاده شده است. بنابراین از مزایای سایر رنگ ها بی بهره اند
قاب و اندازه عینک
مطمئن شوید که عینک اسکی اندازه صورت شماست. برخی از مدل ها برای صورت های بزرگتر یا کوچکتر مناسب هستند. حتی سایزهای خاص بانوان و کودکان نیز موجود می باشد.
بیشتر فریم ها از پولی اورتان ساخته شده اند.به طور معمول فریم های انعطاف پذیر برای سرما مناسب تر هستند.
سازگاری با کلاه ایمنی : عینک اسکی های امروزی با کلاه ایمنی سازگارند. اما باید کلاه و عینک را با همدیگر ست کنید. برای به خوبی روی یکدیگر قرار بگیرند.
تنظیم بند : بیشتر عینک اسکی ها دارای بندهای تنظیم شونده کشی هستند . برخی هم دارای زبانه باز و بسته شدن می باشند. بسته به شرایط می تواند یکی از این دو مدل مفید باشد.
بالشتک : اینها باعث می شوند که عینک اسکی به خوبی روی صورت شما بنشیند. ضخیم بودن زیادی این بالشتک ها می تواند باعث مه گرفتگی عینک شود. از طرف دیگر نازک بودن زیادی هم به معنای از بین رفتن هرچه زودتر و استهلاک بالا می باشد.
سبک های OTG - Over the Glass : اگر عینک طبی استفاده می کنید، این نوع عینک اسکی برای شما مناسب است. این مدل عینک ها فضای کافی برای قرار گیری یک عینک زیر خود را دارند.
 نکات مهم هنگام خرید عینک اسکی
انتخاب نوع
اولین نکته در خصوص خرید عینک اسکی توجه به نوع آن است که برای این منظور ما در بخش قبلی از همین مطلب شما را با هر دو نوعِ مخالف از این مدل عینک های ورزشی آشنا کردیم و حال این شما هستید که باید با توجه به بودجه و سطح اسکی بازی خود، یک کدام را انتخاب نمایید.
نوع لنز عینک
همانطور که در خرید یک عینک معمولی با طیف گسترده ای از لنزها روبرو هستید، برای انتخاب یک عینک اسکی نیز گزینه های مختلفی برایتان روی میز و زیر میز وجود دارد که می توانید بسته به مشخصات هر کدام از لنزها نهایتا یک کدام و یا با توجه به داشتن عینکی با قابلیت تعویض لنز تعدادی از آن ها را خریداری نمایید. از جمله این لنزها می توان به: لنزهای فتوکروماتیک، آینه ای، پلاریزه، ضد مه، دو لایه و … اشاره داشت.
قابلیت تهویه هوا
با اینکه اغلب عینک های اسکی مجهز به این قابلیت هستند اما باز بهتر است شما به هنگام انتخاب و خرید یک محصول خوب و باکیفیت به این مورد نیز گوشه چشمی داشته باشید. وجود تهویه هوا در قاب عینک سبب می شود تا هوا در داخل عینک جریان پیدا کند و از ورود برف به داخل آن نیز جلوگیری بعمل آورده شود. البته این نکته را نیز فراموش نکنید که تهیه هوای عینک های اسکی تنها تا زمانی که در حال حرکت هستید، صورت می پذیرد و به محض ایستادن امکان ایجاد بخار بر روی لنز عینک شما وجود خواهد داشت.
رنگ لنز
از دیگر فاکتورهای اساسی در تهیه کردن یک عینک اسکی توجه به رنگ لنز آن است. هر اسکی بازی باید بداند که عینک های این رشته ورزشی با پارامتری اختصاری به نام VLT به بازار عرضه می شود که این پارامتر بصورت درصدی برای عینک های اسکی در نظر گرفته می شود. ناگفته نماند که رنگ لنز این قبیل از محصولات ورزشی نیز بنا به همین مورد مشخص می شود. مثلا عموم عینک هایی که دارای لنزهای تیره هستند از VLT بین 5 تا 20 درصد برخوردارند که می توان از آن ها برای روزهایی با تابش معمولی خورشید استفاده کرد.
ناگفته نماند که هر یک از رنگ های به کار رفته در ساخت لنز این قبیل از محصولات ورزشی دارای خواص و ویژگی های مختلفی هستند که بایستی از آن ها با توجه به میزان تاریکی محیط و همچنین تابش شدید و یا ضعیف نور خورشید استفاده کرد. پیشنهاد می کنیم اگر از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستید به سراغ خرید عینک هایی با قابلیت تعویض پذیری لنز بروید تا بتوانید با همراه داشتن لنزهای جورواجور بهترین آن ها را برای اسکی بازی خود برگزینید.
سایز قاب عینک
از دیگر نکات مهم در خصوص خرید این نوع از تجهیزات ورزشی توجه به سایز قاب آن است که برای این منظور شما می توانید به سراغ خرید عینک هایی کوچک، متوسط و بزرگ و همچنین OTG با توجه به سن و سال و همچنین بزرگی سر و راحتی بیشترتان بروید. ناگفته نماند که عینک های اسکی OTG از وزن بیشتری نسبت به دیگر مدل ها برخوردار هستند و بهتر است پیش از خرید آن حتما عینک را بر روی صورت خود قرار دهید تا از راحت بودن با آن اطمینان حاصل نمایید.
 سازگاری با کلاه اسکی
و اما نکته بعدی که بد نیست در هنگام انتخاب این نوع از تجهیزات ورزشی زمستانی به آن نیز دقت داشته باشید، توجه به سازگار بودن و یا نبودن عینک شما با کلاه اسکی تان است. یادتان باشد ایمنی در هر رشته ورزشی مهم است اما از طرفی راحتی هم باید در استفاده از محصولات ورزشی به چشم بیاید؛ پس حواستان را خوب به این دو عامل که با یکدیگر منافاتی هم ندارند، باشد.
محافظ UV
اشعه UV پرتوی مضری از نور خورشید است که می تواند ضمن ایجاد خستگی در ناحیه چشمی ما انسان ها سبب آسیب رسانی به قرنیه چشمان نیز بشود. برای همین هم است که هر کسی با هر دلیلی که به دنبال خرید عینک می رود، سوالش اولش از فروشنده این است که آیا محصول انتخابی او از چشمانش در برابر اشعه UV محافظت می کند و یا خیر؛ یادتان باشد پیست های اسکی معمولا در ارتفاعات ساخته شده اند و از آنجایی که هر چه از سطح دریا بالاتر رویم، قدرت پرتوهای خورشیدی بیشتر است، اهمیت به این موضوع برای یک اسکی باز بسیار مهم خواهد بود! پس عینک اسکی با هر قیمتی که می خرید اطمینان حاصل کنید که چشم شما را از اشعه های مضر UVA-UVB-UVC حفظ کند.
قیمت عینک اسکی
فارغ از نام و برند تولید کننده عینک اسکی ما در این مطلب شما را با تمامی موارد مهم و حائز اهمیتی که بر روی قیمت عینک اسکی تاثیرگذار هستند، آشنا کردیم و حال این شما هستید که باید با توجه به میزان بودجه و همچنین اسکی بازی حرفه ای و یا تفریحی خود یک عینک عالی را برای خود و یا دیگر عزیزان اسکی بازتان تهیه نمایید.
منبع : طوطی کالا


#بدنسازی_سالم #سارم_و_عضله_سازی #خطرات_عضله_سازی_سریع #بدن_سالم #بدنسازی_پایدار #تمرین_با_احتیاط #ساخت_عضلات_به_شیوه_سالم #سلامتی_بدن
رازهای پنهان در ساخت عضلات: سارم و بدنسازی
بدنسازی و عضله‌سازی از جمله فعالیت‌هایی است که بسیاری از ما به دنبال آن هستیم؛ اما آیا همیشه بهترین روش‌ها را برای دست‌یافتن به اهدافمان استفاده می‌کنیم؟ این روزها، روش‌های ساخت عضلات سریع و موثری وجود دارد که با نام‌هایی چون سارم شناخته می‌شوند. اما آیا این روش‌ها همواره بدون خطر هستند؟ در این مقاله از قله به بررسی خطرات پنهانی که ممکن است در پشت سرمایه‌گذاری‌های سریع برای ساخت عضلات پیدا شوند، می‌پردازیم و راه‌های بهتری را برای دست‌یافتن به اهداف بدنی خود اکتشاف می کنیم. در ادامه با قله همراه باشید.
#پل_خواجو#معماری_ایرانی#تاریخ_ایران#گردشگری_اصفهان#پل_های_تاریخی#زاینده_رود#شاهکار_معماری#آثار_صفویه
معرفی پل خواجو
پل خواجو یکی از بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین پل‌های تاریخی در ایران است. این پل در استان اصفهان قرار دارد و جزو نمادهای اصفهان به شمار می‌رود. پل خواجو در دوره صفویه ساخته شده و از دوران حکومت شاه عباس اول صفوی (حکومت: ۱۵۹۸–۱۶۲۹ میلادی) به سرپرستی اصفهان تا امروز باقی مانده است.این پل بر روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شده و ارتفاع آن از سطح آب رودخانه برابر با ۲۳ متر است و طول آن حدوداً ۱۳۰ متر می‌باشد. پل خواجو به دلیل طراحی زیبا و معماری منحصر به فردش همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار داشته و یکی از مقاصد گردشگری مهم در ایران است. این پل برای عبور پیاده‌روی و همچنین عبور اسب‌ها و وسایل نقلیه مختلف ساخته شده و همچنین برای گذر ابتدایی قطار نیز به کار رفته است.پل خواجو از لحاظ معماری، به ویژه تزئینات هنری و ستون‌های چوبی منحصر به فردش، جذابیت زیادی دارد و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه این پل زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
#گرانی_با_حکمت#علت_ارزانی#حکمت_در_قیمت#ارزش_حکمتمند#علت_های_قیمت#ارزانی_با_علت#حکمت_در_خرید#معنای_قیمت
هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست!
ضرب المثل "هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست" به طور کامل ترجمه می‌شود به این معنا که همیشه یک دلیل یا علتی وجود دارد که یک چیز گران قیمت باشد یا ارزان. این ضرب المثل به معنایی عمیق و کلی برای ارتباطات اجتماعی، تجاری و فرهنگی بسیار کاربرد دارد. هر چیزی که ارزش یا قیمتی دارد، اغلب به دلیلی مشخص است که ممکن است شامل عواملی مانند کیفیت، کارایی، دشواری در تولید یا حتی فراهمی آن باشد. از طرف دیگر، چیزهایی که ارزان هستند نیز معمولا به دلیلی خاص این قیمت مناسب را دارند، مثلا به دلیل ارزانی در تولید یا در دسترس بودن. این ضرب المثل به ما یادآوری می‌کند که درک علل و دلایل پشت هر قیمتی، مهم است و بیش از همه، دقت و حکمت در تصمیم‌گیری‌هایمان اساسی است. با این حکایت زیبا در ادامه با قله همراه باشید.
#انگیزه_و_هدفگذاری#آرمان_و_انگیزش#هدفگذاری_شخصی#تطابق_هدف_و_آرمان#انگیزه_و_خودباوری#روانشناسی_هدفگذاری#انگیزش_داخلی#رضایت_از_زندگی
نقش هدف‌ها و آرمان‌ها در ایجاد انگیزه
در زندگی، هر فردی به دنبال دست‌یابی به اهداف و آرزوهای خود است؛ اما چرا برخی از افراد با انگیزه و انرژی بیشتری به تحقق این اهداف پیش می‌روند؟ این انگیزه و انرژی از کجا می‌آید؟ به عنوان یکی از عوامل اصلی، هدف‌ها و آرمان‌ها نقش بسیار حیاتی در ایجاد انگیزه دارند. وقتی هدف‌های فرد با ارزش‌ها، اعتقادات و اصول شخصی همخوانی دارند، انگیزه داخلی و خودباوری او به شدت تقویت می‌شود و او را به پیشرفت و تحقق آن هدف‌ها سوق می‌دهد. در این مقاله، به بررسی نقش بی‌اهمیت نبودن هدف‌ها و آرمان‌ها در ایجاد انگیزه و ارتقای خودباوری خواهیم پرداخت.
#سمنو #داروگیاهی #خواص_گیاهان #طب_سنتی #سلامتی_طبیعی #ضد_استرس #آرامبخش #خواص_دارویی
خواص سمنو و کاربردهای آن
سمنو یک گیاه دارویی است که از زمان‌های قدیم در پزشکی سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این گیاه در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان دارویی موثر برای درمان مشکلات گوارشی، التهابات، اضطراب، و استرس شناخته شده است. سمنو، یک میان وعده ی مقوی، لذیذ و خوشمزه ای است که از جوانه گندم و آرد گندم، درست می شود. این میان وعده نمادی از برکت است که در سفره های هفت سین قرار می دهیم. این میان وعده از خواص بی شماری برخوردار است که در این مقاله از قله، به بررسی خواص سمنو و کاربردهای آن می‌پردازیم. در ادامه با قله همراه باشید.
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 
نصب اپلیکشن قله
خانه   درباره ما   ورود   عضویت   حریم خصوصی    قوانین و مقررات
سایت قله مرجع جامع گردشگری ایران به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در گروه قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل  مدیریت : info@Gholleh.com    
ایمیل تبلیغات و اسپانسری:   ads@gholleh.com

نصب اپلیکشن قله قله را دنبال کنید