کرامپون چیست؟

یخ‌شکن یا کرامپون قابی فلزی است که در زیر خود دارای تیغه‌های فلزی نوک تیز می‌باشد. این تیغه‌ها با فرو رفتن در یخ و برف مانع سر خوردن فرد می‌شوند. مدل‌های اولیه کرامپون که دارای ده تیغه بودند در سال ۱۹۳۰ جای خود را به کرامپون‌هایی با دو تیغه اضافی در جلو دادند که به کرامپون‌های دوازده تیغه‌ای معروف هستند.تیغه‌های جلوی کرامپون نیاز به کندن جای پا را حذف کردند و به فرد اجازه گام برداشتن بر روی سطح شیب‌دار برفی و یخی را می‌دهند. کرامپون‌های حاضر که جهت فعالیت‌های عمومی کوهنوردی طراحی شده‌اند هم دوازده تیغه و هم مدل‌های سبک‌تر ده تیغه هستند ولی همه آن‌ها دارای تیغه‌های جلویی هستند. برای آشنایی بیشتر با کرامپون در ادامه با قله همراه باشید.
اکثر کرامپونها از فولاد مولیبدیوم- کرم ساخته شده‌اند که آلیاژی بسیار قوی و سبک وزن است. اما بعضی  هم از آلومینیوم هواپیما ساخته می‌شوند که از فولاد سبک‌تر است ولی بسیار ظریف و نرم‌تر از آن است و برای راه رفتن روی سنگ‌ها شکننده میباشد. مسیرهای برفی معمولاُ شامل فواصل کوتاه سنگ و صخره نیز می‌شوند. کرامپون‌ها باید توانایی طی چنین مسیرهایی را داشته باشند اما استفاده زیاد در این مسیرها باعث کند شدن تیغه‌های آن‌ها می‌شود.
انواع کرامپون
از لحاظ روش اتصال کرامپون به کفش می‌توان آن‌ها را به چهار دسته تقسیم کرد:
یخ شکن های کشی (traction ice cleat)

    این نوع از کرامپون‌ها چند سالیست وارد بازار شده اند.
    از مزایای آنها قیمت مناسب می باشد.
    همچنین روی انواع کفش ها نصب می شوند.
    شکل تیغه های متفاوتی نیز دارند. موارد مصرفشان بیشتر در کوهپیمایی و دوی کوهستانی می باشد.
    از یخ شکن های شش شاخه و چهار شاخه مناسبترند.

کرامپون های پاشنه ای (Instep)

    همان یخ شکن های متداول کوهپیمایی هستند که عموما دارای ۴ یا ۶ شاخه بوده و اصولا در کوهنوردی به کار نمی آیند.
    در شکل زیر یک نمونه از کرامپون های پاشنه ای ۶ شاخه دیده می شود.
کرامپون‌های بندی (Strap-on aka Walking)

    دراين نوع از كرامپون كه با هر نوع كفشي كار ميكند.
    به سادگي توسط بندهايي كه به صورت شبكه بافته شده است زير كفش بسته ميشود و بندهاي آن از روي كفش گره زده مي شود.
    مزيت بسيار خوب اين كرامپون اين است كه به راحتي با هر كفشي بسته ميشود.
    پوشيدن آن كمي وقت گير است.
کرامپون‌های نیمه اتوماتیک ( New-Matic aka Rapidfix aka aka Semiautomatic aka Hybrid )
    این کرامپون‌ها به خاطر سهولت استفاده از آن خیلی سریع عمومیت پیدا کرد.
    این نوع کرامپون نیز با همه نوع کفش سنگین کار می‌کند. (فقط به جای فیکس پاشنه نیاز دارد.)
    دارای تسمه هایی در قسمت جلوی کفش (پنجه) و یک اهرم پاشنه و حفاظ پاشنه در قسمت عقب کفش می‌باشد. ا
    ین امکانات شمـا را قادر به استفـاده از این کرامپونها با کفش‌هایی مانند Trango Plus می سازد که شیار مخصوص کرامپون آن فقط در پاشنه است.
    با این نوع کرامپون شما می‌توانید یک جفت کفش همراه خود بر دارید و فقط هر جا لازم بود از کرامپون استفاده کنید.
    فقط لازم است بند و تسمه کرامپون را ببندید.
    اکنون شما قادر هستید که هر نوع یخ را به راحتی در نوردید.
    در مورد استفاده کرامپون با کفشهای دو پوش نیز اصلأ نگران نباشید چون این کرامپون محکم روی لایه خارجی کفش بسته می شود.
    بر اساس تجربه نگارنده در صعودهای میکس نیز آزمایش خود را پس داده اند.
کرامپون‌های اتوماتیک (Step-in aka Automatic aka Clampon)
    این مدل در قسمت عقب و جلو دارای حفاظ یا میله فلزی هستند ویک اهرم در قسمت پاشنه نیز دارند که شما می‌توانید به وسیله آن کرامپون را فیکس کنید.
     کفش‌ها هم در قسمت عقب یعنی پاشنه و هم در قسمت جلو یعنی پنجه باید دارای شیار مخصوص باشند.
    این نوع کرامپون‌ها به راحتی و سریع پوشیده می‌شوند و خیلی سریع از پا در می‌آیند و در ضمن به علت نداشتن تسمه مانعی در برابر گردش خون در پا ایجاد نمی‌کنند.
    نوع غیر متحرک و همچنین نیمه متحرک آن در بازار وجود دارد.
    شما میتوانید از نوع غیر متحرک و یا نیمه متحرک آن استفاده کنید.
تقسیم بندی بر اساس نوع تیغه

    کرامپون چهار یا شش شاخه. این نوع کرامپون برای پیمایش و کوهپیمایی در مسیر های یخزده با شیب کم مناسب می باشد. مزیت بزرگ آنها قیمت مناسبشان است. عیب اصلی اینها عدم تعادل درست در پیاده روی می باشد.
    کرامپون ده شاخه. این نوع از کرامپونها نسبت به نمونه های ۱۲ و ۱۴ شاخه سبکتر هستند. نیش جلوییشان کوتاهتر است. به همین دلیل در صعودهای عمودی قابلیت کارکرد زیادی ندارند.
    کرامپون دوازده شاخه که به کرامپون برفچالی نیز معروف می باشد. این مدل کرامپون ها برای صعود های برفچالی یا صعودهای هیمالیای با درجه سختی متوسط مناسبند.
    کرامپونهای ۱۴ شاخه. که به کرامپونهای آبشاری معروف می باشند. این نوع کرامپون برای صعود یخ یا کار میکس بهتر است. برای صعود درای تولینگ باید از یک تیغه جلویی استفاده نمود.
    کفش یخ. این نوع کفشها به شکل کرامپون سرخود هستند و برای صعود مسیرهای یخی مسابقاتی یا درای تولینگ حرفه ای مناسب می باشند.
نکته: در صعود مسیرهای ترکیبی بهتر است از یک تیغه جلویی کرامپونهای آبشاری استفاده نمود. این کار باعث می شود در هنگام صعود تیغه همدیگر را بیرون نکشند. در شکافها نیز کار با کرامپون تک تیغه جلویی مناسبتر است. کرامپونهای حرفه ای تری نیز دربازار وجود دارند که به طور تخصصی برای صعود ترکیبی ساخته شده اند.
چگونه بهترین کرامپون را انتخاب کنید؟


     بستگی دارد به آن که شما چه استفاده ای می‌خواهید از آن بکنید.
    برای کوهنوردی در کلاس و پایه معمولی که دارای یخ معمولی است. مسیر های برفی آن نیز دارای شیب زیاد نمی‌باشد بهتر است که از کرامپون‌های متحرک، قابل تغییر و انعطاف‌پذیر استفاده کنید. این نوع از کرامپون‌ها برای زمین‌های نه چندان سخت که بیشتر احتیاج به راه رفتن دارد تا صعود فنی مناسب می‌باشد. کرامپون های صلب نیز تولید می شوند که در صعود از دیواره های یخی گاها به کار می روند.
    ساختمان کفش شما نیز در انتخاب یک کرامپون خوب اهمیت دارد. برخی از کفشها به برخی مدلها نمی خورند.
    البته باید ذکر شود که کرامپون های پاشنه ای را می توان به تمامی این کفش ها متصل کرد اما در حالت کلی در کوهنوردی از این نوع کرامپون ها استفاده نمی شود.
    نوع کاری که می خواهید انجام بدهید. برای صعود از آبشارها از مدل آبشاری استفاده کنید. در پیمایشها و صعود از برف کرامپون برفچالی بهتر است. برای درای تولینگ کرامپون تک تیغه با تیغه آبشاری مناسب می باشد.
    به آنتی اسنو دقت کنید. آنتی اسنو یا آنتی بات در مسیرهای برفی اهمیت می یابد.
منبع : موج کوه


معرفی و راهنمای صعود به قله خلنو
خلنو ، بلندترین قله البرز مرکزی و یکی از زیباترین قلل این منطقه می باشد. این قله همچنین مرتفع ترین قله استان تهران به شمار می رود که از این روی در زمره قلل سیمرغ قرار می گیرد. قله خلنو تقریبا در قلب البرز مرکزی قرار دارد. در این بخش از قله به ارتفاع، نکات صعود، میزان سختی و سایر مطالب پیرامون این قله محبوب خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
پلانک چیست و چه فوایدی دارد؟
حرکت پلانک یکی از محبوبترین تمرینات تناسب اندام و تقویت عضلات است که در هر جایی می توانید آنرا انجام دهید. تاثیر اصلی این حرکت روی تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد اما فواید این حرکت فول بادی بیشتر از اینهاست. در این مقاله ابتدا تمرین پلانک را تعریف می کنیم. سپس به فواید آن خواهیم پرداخت و در نهایت به صورت جز به جز و تصویری انواع پلانک را به شما آموزش می دهیم. در ادامه با قله همراه باشید.
فواید شگفت انگیز عسل برای ورزش و بدنسازی
عسل از هزاران سال پیش با بشر بوده است و فواید آن بر کسی پوشیده نیست. اما احتمالا این فواید برای ورزشکاران بیشتر هم هست. چندین مطالعه در این زمینه در طول سال ها انجام شده است. در ادامه این مقاله از قله به چند مورد از تحقیقات پیرامون فواید عسل در ورزش و نحوه استفاده آن اشاره کرده ایم. در ادامه با قله همراه باشید.
ارتقاء درجه سنگنوردی با تغییر رژیم غذایی مناسب
تغذیه به اندازه تمرین با هنگ بورد و بولدرینگ روی سنگنوردی شما تاثیر دارد. ما می توانیم مثل یک مبارز تمام عیار تمرین و صعود کنیم، البته به شرطی که انرژی کافی برای به اتمام رساندن تمرینات خود را داشته باشیم. اما چگونه می توانید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید تا واقعاً در سنگنوردی خود تفاوت ایجاد کنید؟ اطلاعات زیادی در مورد تغذیه وجود دارد، و بسیاری از آنها با آنچه قبلاً شنیده اید متناقض است. اضافه بار اطلاعات می تواند باعث شود افراد احساس فلج مغزی کنند و در نتیجه هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشود. به همین خاطرما در اینجا به ساده ترین حالت فقط چند تغییر کلیدی را بیان کرده ایم که توجه به آنها می تواند روی کیفیت سنگنوردیتان تاثیر بسزایی داشته باشد. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی فلاسک کوهنوردی
فلاسک کوهنوردی یک ابزار حیاتی در صعودها و کوهپیمایی در فصل زمستان می باشد. یک ظرف آب در دمای -۱۰ درجه تنها در نیم ساعت یخ می زند. این زمان در -۳۰ درجه سانتیگراد به چندین دقیقه کاهش می یابد. از طرفی در برنامه های چند روزه در هوای سرد استفاده از آب سرد می تواند باعث التهاب گلو و عفونت شود. این یعنی پایانی تلخ برای یک برنامه. کوه یا اسکی فرقی ندارد. فلاسک دوست هوای سرد ماست. در این مقاله از قله با معرفی فلاسک کوهنوردی در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. در ادامه با قله همراه باشید.
تنقلات مفید و انرژی زا برای کوهنوردی
برنامه های کوهنوردی حداقل چند ساعت و گاها حتی چند روز یا چند هفته به طول می انجامند. در طول این مدت زمان، داشتن تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای دارد، چرا که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود محتاج غذاست. از سوی دیگر آنچه که معمولا در زمان کوهنوردی کم است، زمان و انرژی کافی برای درست کردن غذا می باشد. پس ما برای تامین انرژی خود وابستگی زیادی به میان وعده ها خواهیم داشت. تنقلات کوهنوردی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند به خوبی انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. در این مقاله از قله به بررسی ویژگی ها و سپس معرفی برخی از بهترین تنقلات کوهنوردی خواهیم پرداخت. در ادامه با قله همراه باشید.
معرفی کوه رُنج
کوه رُنج یکی از کوه‌های بلند استان فارس است که در شهرستان سپیدان در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده. فاصله این کوه تا شهر اردکان مرکز شهرستان سپیدان، ۱۳ کیلومتر است. کوه رُنج در شمال اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با یکی دیگر از کوه های زیبای کشور عزیزمان آشنا نماییم. برای شناخت بیشتر و بهتر کوه رُنج در ادامه با قله همراه باشید.
با کوهنوردی چقدر کالری می سوزانیم؟
کوهنوردی به ذاته یک ورزش استقامتی است. شما در حین کوهپیمایی، سنگنوردی و سایر فعالیت ها انرژی مصرف می کنید و در نتیجه کالری در بدنتان سوزانده می شود. در این مقاله از قله به این سوال می پردازیم که “کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند” و عوامل موثر در میزان کالری سوزی را تشریح خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
راهنمای انتخاب دستکش مناسب کوهنوردی
دستکش کوهنوردی ، یکی از مهمترین قسمت های پوشاک در این ورزش می باشد. دستها وسیله کار هستند. و سرما باعث می شود دستتان از کار بیافتد. از طرف دیگر دستها مانند بقیه بدن نیستند. در صورتی که کاملا پوشانده شوند کارآیی خود را از دست خواهند داد. پس انتخاب دست کش و مدیریت آن به خصوص در هوای بسیار سرد ارتفاعات بالا و در صعودهای فنی نیاز به هنر و تجربه دارد. سیستم دستکش و تنظیم آن را باید پیچیده ترین قسمت در پوشاک کوهستان دانست. در این مقاله از قله به انواع دستکش و نکاتی که در زمان انتخاب و خرید دستکش کوهنوردی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. در ادامه با قله همراه باشید.
تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟
دوچرخه اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ برای اولین بار ساخته شد. سازنده‌ی این دستگاه به دنبال این هدف بود که دستگاهی بسازد برای ورزشکاران حرفه‌ای دوچرخه سواری، که سطح آمادگی خودشان را بالا برده و در سطوح مختلفی به تمرین بپردازند. کسانی که دوچرخه سواران حرفه‌ای در کوهستان هستند بیشتر از این دستگاه برای تمرین و بالا بردن مهارت خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با تفاوت این دو نوع دوچرخه بیشتر آشنا نماییم. در ادامه با قله همراه باشید.
12345678910...
سایر مقالات مفید
نظرات و پیشنهادات شما عزیزان
نام و نام خانوادگی:

عنوان نظر: 

متن نظر: 

کد امنیتی:  

 

آمار بازدید از سایت قله
بازدید امروز: 1269
بازدید روز گذشته: 1718
بازدید هفته: 10343
بازدید ماه: 49762
کل بازدید ها: 626126
سایت قله مرجع جامع گردشگری و کوهنوردی ایران شامل بانک کامل از اطلاعات کوهستان ها و قلل ایران در حوزه های توصیف کوهستان و قله ، هواشناسی کوهستان ،مسیریابی کوهستان به صورت رایگان و شبانه روزی برای همه عزیزان خدمت رسانی  می کند . ما در سایت قله بسیار خوشحال خواهیم شد تا از نظرات و پیشنهادات سازنده شما کاربران عزیز بهره مند شویم همچنین اگر امکان همکاری با سایت قله را داشته باشید می توانید با استفاده از راه های ارتباطی زیر پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید و ما را در ارایه هر چه بهتر خدمات یاری فرمایید.
آدرس ایمیل :info@gholleh.com